|
 1300 Rallycup, Strömberg gick på knock direkt! PRESSRELEASE
I lördags 27/2, körde 1300 Rallycup sin andra tävling för året. Den här gången var det Järbo Mk som var arrangör av Gestrikekannan.
Järbo MK hade gjort ett fantastiskt jobb och erbjöd de tävlande fina vintervägar med 3 st kanonsträckor. SS1/SS3 var samma sträcka och uppmätte hela 3mil.
Först ut i cupen på SS1 var Ola Strömberg och Brittmarie Ålund. De gjorde processen kort och utklassade de övriga ekipagen redan på första sträckan. Närmast var överraskande junioren Marcus Morén som tillsammans med Robin Hallman blev distanserad med 34 sekunder. Tyvärr så tvingades Marcus och Robin bryta efter SS1 med tekniskt fel på bilen. Tråkigt för grabbarna då de verkligen hade fått upp tempot. Tredje tid satt Jan-Erik Erikson/Magnus Nilsson 37 sekunder efter. Därefter följde juniorerna Hampus Böe och Mattias Lagström på exakt samma tid 51 sekunder bakom Ola.
När servicen var avklarad så rullade bilarna ut till SS2 som mätte drygt 1 mil. Det här var en mer krokig och teknisk sträcka mot den första. Jan-Erik var snabbast 15,4 sekunder före Böe som vaknat till ordentligt nu. Tredje tid av Ola ytterligare 6,4 efter. Här inne visade sig Ola & Bm lite mer mänskliga efter en sen inbromsning i ett vägbyte vänster där de blev fast i en snödriva, men med lite hjälp av några åskådare så löste det sig relativt snabbt. Fjärde tid till ”Laggen” 26,7 upp till Jan-Erik.
Inför avslutande SS3 så hade det nu tajtat till sig i toppen. Nu skiljde det endast 15,2 sekunder mellan Jan-Erik och Ola och mellan juniorerna Böe och ”Laggen” som fightades om tredje platsen var differensen 11.3 sekunder.
Efter fadäsen på SS2 så visade Ola igen att gammal är äldst. Han satte den snabbaste tiden på SS3, 12,4 sekunder före Jan-Erik. Med det så var toppstriden avgjord och återigen en triumf för Strömberg/Ålund. Vem skulle då ta tredjeplatsen efter dessa herrar? Juniorerna ”Laggen” och Böe tog i så mycket de orkade och det skulle visa sig att ”Laggen” var snabbast av de två på sista sträcken. Men nu hjälpte inte det då tidsskillnaden på sträckan endast var 2,4 sekunder till Laggens fördel. Totalt var Böe 8,7 sekunder före och tog en hand om den åtråvärda 3:e platsen. Riktigt kul att juniorerna tar för sig ordentligt i cupen.
I övrigt kan nämnas att unge Simon Petterson tillsammans med Millan Kilman hade en hård dust mot Krister Morén och Martin Morén om 5:e platsen, där till slut Simon drog det längsta strået med 7,0 sekunder tillgodo på Krister. Årsdebuterande Rolf Andersson med bisittare Göran Adolfsson slutade på en 7:e plats. Magnus Wessman och Naida Joelsson som är nya i cupen för i år tog sig även i mål denna deltävling och slutade 8:a.
Ulf Örnevik/Christer Berg fick tyvärr bryta med ett befarat växellådshaveri. Oturen grinade även riktigt illa åt Christian Granfors som tillsammans med sin co-driver Henrik Lund fick bryta redan på SS1 med en trasig kulbult. ”Krille” och Henrik fick sedan vänta 7 timmar ute i skogen och i kylan innan de fick hjälp av sin service att komma därifrån. Tungt för Team Granfors som säkert hade tänkt försvara sin fina tredje plats från senaste deltävlingen i Skutskär.
Resultat: Totaltid:
1 Ola Strömberg 43:39,5
2 Jan-Erik Eriksson 44:07,1
3 Hampus Böe 44:48,8
4 Mattias Lagström 44:57,5
5 Simon Pettersson 46:48,3
6 Krister Morén 46:55,3
7 Rolf Andersson 49:33,8
8 Magnus Westman 50:33,2
Brutit
Marcus Morén
Ulf Örnevik
Christian Granfors
Nästa 1300 Rallycup tävling, 12/3 Lima MS.
» Pressrelease från 1300 Rallycup.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad: 2016-02-28 18:59:54
|
|
Flodin och Bergsten ser fram emot Snapphanerallyt.
Patrik Flodin och Göran Bergsten är tillbaka till Snapphanerallyt i Hässleholm där rally-SM körs under fredag och lördag. I det här rallyt har de haft rejäl fart genom åren och 2020 blev de sensationellt totaltvåa med Volvon.
– Jag ser verkligen fram emot rallyt. Hässleholm brukar bjuda på rikt...Publicerad: 2025-08-06 14:53:02
Medaljstriderna hårdnar när Rally-SM kommer till Hässleholm.
Efter ett sommaruppehåll sedan Royal Rally i Karlstad i maj, är det dags att inleda upploppet av Rally-SM 2025 genom klassiska Snapphanerallyt i Hässleholm.
Den skånska rallyklassikern körs fredag till lördag den 8–9 augusti med 12 specialsträckor, där jakten på SM-medaljerna intensifieras.
Fr...Publicerad: 2025-08-06 10:24:54
1300 Rallycup hyllar årets vinnare på Motorsportsalongen.
1300 Rallycup kör på, årets femte av totalt sju deltävlingar avverkades i Kullingstrofén under lördagen i en för cupen krävande deltävling.
Nu är de tävlande hemma i garagen och preparerar inför avslutningen, närmast för cupen HEAT / Rally Bergslagen där Kolsva MS, Fagersta MK och Ludvika MS arr...Publicerad: 2025-08-06 09:04:26
Arrangörer och Partners se hit, Svenska RallyCupen planerar för 2026!
Årets säsong av Svenska RallyCupen har två deltävlingar kvar, nu är det dags att lägga nästa års kalender. Arrangörer söker tävlingar för fullt inför 2026 hos distrikten och några intresserade klubbar har redan hört av sig till oss.
Grunden är som alltid en god spridning över grussäsongen, gärna ...Publicerad: 2025-08-06 06:01:43
Ekrundan med DM-serier, kompakt bana med 33km special.
- Med lite mer än en vecka kvar av anmälningstiden har vi passerat 80 anmälda vilket vi tycker är väldigt roligt, inleder Kim Gustafsson Westlund, tävlingsledare hos SMK Eksjö för Ekrundan som arrangeras 23:e augusti.
Ekrundan ingår i Smålands DM, Östergötlands DM och E-Cupen - körs med en...Publicerad: 2025-08-05 11:45:55
”Konst & Rally” i Järnboås 2025, tredje utställaren - Carlsson har dammat av 140´n.
Var du med under 70-talet? Då var en topptrimmad Volvo 142:a många rallyförares största dröm. Och nu har Jan Carlsson dammat av och dragit igång sin klenod. Bäst av allt, den kommer visas upp vid Skogshyddan, Gammelhyttan i Järnboås under konstrundan Ljusstråk den 6–7 september! Javisst, det var den...Publicerad: 2025-08-05 08:57:48
Datumen klara för WRC-festen i Umeå, 12-15 februari 2026.
Den 12 till 15 februari blir det en ny rallyfest i Västerbotten. Då körs Rally Sweden 2026. Ännu en gång står Umeå som centralort när VM-kalenderns enda vinterrally ska avgöras.
– För många av VM-förarna är det exotiskt att komma till Sverige och köra ett rally mitt i vintern på is och snö. Och ...Publicerad: 2025-08-05 06:02:32
48 bilar till WRC Ueno Rally del Paraguay - hela WRC2 eliten på plats!
Efter helgens besök i Finland för WRC serien drar man nu iväg på flera längre resor, Paraguay närmast på schemat 28-31:e augusti där ikväll anmälningslistan släpptes för Ueno Rally del Paraguay.
Toyota först ut med tre bilar.
48 ekipage varav 45 tävlar om VM poäng, 10 bilar först ut för R...Publicerad: 2025-08-04 20:09:20
47 EM-åkare till ERC Barum Czech Rally Zlin - flera Svenskar i listan.
Efter semesterlugn för ERC-serien så är det nu dags för start i Tjeckien med Barum Czech Rally Zlin 15-17:e augusti. Rallyt är också näst sista deltävling i Junior ERC serien där vi ser Calle Carlberg i bra läge överst i tabellen inför Tjeckien. Ikväll släppte arrangören anmälningslistan som visar p...Publicerad: 2025-08-04 18:14:39
1300 Rallycup summerar händelserika Kullingstrofén.
Samtidigt som världsstjärnor som Rovanperä, Ogier och Neuville kör VM-kalenderns häftigaste tävling det finska VM rallyt på klassiska sträckor så som Päijälä och Leustu så kör Sveriges Sukkahjältar Kullingstrofén.
Efter ett långt tävlingsuppehåll på två och en halv månad så var det hög tid för a...Publicerad: 2025-08-04 18:05:54
|
| |