NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  ONOTADE
       RALLYSERIEN

  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

1300 Rallycup fortsätter att växa!
PRESSRELEASE

Lördag den 4:e juni bjuder Karlstad MC in till Rally Biltema. Ett rally på härliga värmlandsvägar som ska avgöras på 7 SS med en sammanlagd längd av ca 60 km.
1300 Rallycupen växer så det knakar. Till deltävling nr 4 är det hela 25 st 1300 bilar anmälda, rekord igen alltså. Nya och gamla talanger har upptäckt den roliga 1300 cupen med en sammanhållning utöver det vanliga.

Till Karlstadtävlingen hittar vi två nya namn i anmälningslistan. Anders Nystedt, Vallentuna MK och Patrik Adolfsson, Säffle MC. Jo det stämmer det är supersnabbe Patrik som vi sett sladda runt i SM sammanhang i en välljudande BMW. – Tanken var att när jag skulle börja med rally så skulle det bli en ”sukka” men då skulle grannen sälja sin VOC så min karriär startade med den bilen säger Patrik och fortsätter - Nu har jag varit i Eskilstuna och köpt Daniel ”Fräsen” Erikssons Suzuki MK2 och planen är nu att jag vill åka så mycket rally som möjligt för en billig peng som man kan göra i den här cupen, avslutar en tävlingssugen Patrik och han har verkligen kapacitet att blanda sig i toppstriden direkt. Anders Nystedt har åkt Suzuki tidigare och har fått ett återfall vi får se om rattrosten försvinner i Karlstad.

Under uppehållet sedan förra deltävlingen i Nybro så har två av cupdeltagarna luftat sina bilar i SM deltävlingen South Swedish Rally. Det var 1300 cupledaren Jan-Erik Eriksson och femteplacerade Joakim Hiljeström som ville mäta sig med SM eliten. Jan-Erik startade i ett ursinnigt tempo och matchade sina tider med de betydligt motorstarkare konkurrenterna i klassen otrimmat 2WD (R2). Jan-Erik hade häng på bronsplatsen när oturen var framme på SS6. I en V1 sväng hoppade bilen ur spår och ekipaget hamnade i en stenmur. Ingen högfartsavåkningen alltså men tyvärr blev skadorna på bilen omfattande. Joakim fullföljde tävlingen och slutade 5:a i klassen.

Kommer Jan-Erik att hinna få ordning på sin bil nu till Karlstad? Svaret är tyvärr nej. Men i 1300 rallycup familjen hjälps man åt även om man är konkurrenter. Joakim Hiljeström har haft vänligheten att låna ut en av sina bilar så cupledaren kan tävla på lördag!
– Jag gick "all in" med mina pengar som jag hade till South Sweden så det är ebb i kassan nu säger Jan-Erik därför är jag oerhört tacksam att den här möjligheten har dykt upp för mig.
Tar du det lugnt nu i den lånade bilen? – Nej du det kommer att bli full attack från början, det går inte att köra avvaktande och försiktigt, då blir det bara en bil till hemma hos mig med bulor på avrundar Jan-Erik.

Till Karlstad är Marcus Morén från Kolsva MS i sin MK 1:a tillbaks. Marcus är junior men kommer säkert att ha med toppstriden att göra liksom även cupens totaltvåa Joakim Rydin MK Ramunder, Rydin gör sällan eller aldrig en dålig tävling. Cupgeneralen själv, Ola Strömberg som fick bryta senast kommer efter en smekmånad med sin numera äkta hälft Brittmarie fulladdad på alla sätt så där får ungtupparna se upp.

I juniorklassen är det riktigt tajt. Ovannämnda Morén kommer säkert att få känna sig jagad av Robin Norling SMK Nyköping som under året gjort stora framsteg och därför också helt välförtjänt toppar juniorklassen så här långt. Ett varningens finger också för bröderna Kujanpää, Södertälje KRC och Simon Pettersson, Skepptuna MK som just nu ligger tvåa i klassen.

Övrigt kan noteras att Magnus Westman, Skepptuna MK nyligen gjort häpnadsväckande bra resultat i några sprintar återstå att se om Magnus kan förvalta den farten ute i skogen. Cupens enda kvinnliga chaufför, Linda Persson från MK Ratten gör grusdebut för i år och den snabbe ungdomsföraren Pontus Florin, Eskilstuna MK i sin gula MK1:a finns som vanligt med på startlinjen.

Spännande och tuffa sekundfighter att se framemot nu på lördag!

”Mycket rally för pengarna” 1300 Rallycup


» Pressrelease från 1300 Rallycup.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease

Publicerad: 2016-05-31 17:04:10






Calle Carlberg leder Junior-VM inför Vodafone Rally de Portugal.
© M-Sport.Efter en intensiv vinter och vår med tävlingar i både Rally-VM och Rally-EM riktar nu Calle Carlberg fullt fokus mot nästa deltävling i Junior-VM – Vodafone Rally de Portugal.

Sedan Rally Sweden har Carlberg hunnit med både VM-rallyt i Kroatien samt debut i högsta klassen i Rally-EM under Rally S...

Publicerad: 2026-04-29 11:40:40


Tom Kristensson tillbaka till Australienska rallymästerskapet i Skoda Fabia.
© Wishart MediaTom kommer, med trogne co-driver Andreas Johansson, att återvända till Australian Rally Championship och tävlingen Plant Hire Forest Rally den 22-24 maj.

Det är samma tävling som Tom och Andreas körde i maj förra året och slutade på en total tredje plats, trots en punktering på en sträcka. Man to...

Publicerad: 2026-04-29 10:45:53


Stor rallyhelg väntar, Mittsverigesprinten SMK By Night på fredag.
Kommande veckoslut och helg blir intensiv med flera tävlingar, SMK Sundsvall kör igång med Mittsverigesprinten SMK By Night #1 under fredagen. Sträcka på 2,5km körs två gånger, eller kanske tre beroende på antal startande.

14 ekipage i listan varav åtta rallybilar där Nils-Olov Lindström, Anton E...

Publicerad: 2026-04-29 09:02:39


Spännande nyheter och ikoniska klassiker när Bauhaus Royal Rally of Scandinavia presenterar årets sträckor.
© emotorsport.seDen 22 till 24 maj avgörs den fjärde upplagan av EM-rallyt BAUHAUS Royal Rally of Scandinavia med Karlstad som bas. Under tre dagar ska EM-eliten göra upp på 16 utslagsgivande sträckor runt om i centrala Värmland.

I år har rallyt flyttat tillbaka till Färjestad, där serviceplats och HQ är beläget...

Publicerad: 2026-04-28 16:05:34


Carlberg, Matulka och Hvaal Engh till Rally Nyköpings NRC-deltävling.
© Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto.Calle Carlberg och Polske EM-föraren Jakub Matulka ansluter för Rally Nyköping men tävlar då i inbjudningstävlingen för Nordiska Mästerskapet, där har man chans att tävla på andra däck. Calle i GK Door Team Swedens ena Toyota GR Yaris Rally2 och Polacken i Skoda Fabia RS Rally2.

Även Mikolaj Marc...

Publicerad: 2026-04-28 15:03:55


Mille Johansson sätter topptider i WRC2 på Kanarieöarna.
© Marcin RybakNär Mille Johansson och Johan Grönvall körde årets tredje WRC2-tävling på Kanarieöarna i helgen stod de för en stark avslutning, där de noterades för tre topp tre-tider på de tre sista sträckorna.

Mille och Johan körde VM-deltävlingen på den spanska ön för det italienska teamet MS Munaretto i en ...

Publicerad: 2026-04-28 12:35:41


Westlund förste Svensk i listan för Historiska EM-serien på grus.
© emotorsport.seListan på registrerade tävlande för Historiska EM-mästerskapet i rally fortsätter att växa, de tre serierna har startat men det finns tävlingar att räkna bort vilket gör att fler ansluter, närmare 90 namn totalt för mästerskapen.

Vid förra veckans uppdatering kom första Svenska namn, Janne Westlu...

Publicerad: 2026-04-28 10:45:24


Borgvik ut, Stensjön in, en sträcka mindre i Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, men längre ss-längd.
© emotorsport.seI slutet på mars presenterades upplägget för Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, nytt för året med tävlande fredag till söndag. Planen var 17 sträckor, när senaste bulletinen presenteras visar rallyt på 16 sträckor, en mindre men rallysträckorna blir ändå längre - och transporten kortare!

Det är ...

Publicerad: 2026-04-28 08:54:20


Hägg summerar Vilda Ryd Racet, från frenetiskt skruvande till seger.
© Marcus Hägg.- Vi kan väl säga att vi började bättre än vad vi själva hade förväntat oss, så inleder Lukas Hägg.

Lukas och Daniel Borgqvist kom till start med en bil som inte är där vi vill ha den ännu, men trots det slog vi till med en klass vinst med nästan två minuters marginal. Dessutom slutade vi ...

Publicerad: 2026-04-28 05:53:56


1300 Rallycup fortsätter imponera – tät fight och högt tempo i årets andra deltävling.
© emotorsport.se1300 Rallycup bjöd återigen på en fartfylld och dramatisk tävlingsdag när elva ekipage stod på startlinjen. Förutsättningarna var goda, vägarna snabba och stämningen på topp när första sträckan drog igång.

Precis som vanligt i cupen blev det en dag fylld av både imponerande körning, små misstag ...

Publicerad: 2026-04-27 19:54:29


Tidigare nyheter:
Borgvik ut, Stensjön in, en sträcka mindre i Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, men längre ss-längd.
Hägg summerar Vilda Ryd Racet, från frenetiskt skruvande till seger.
1300 Rallycup fortsätter imponera – tät fight och högt tempo i årets andra deltävling.
60-talet ekipage till Hässleholms GP, vem vinner prestigefyllda rallyt?
WRC tabellerna efter Rally Islas Canarias - Evans och Katsuta rycker - bröderna Rossel delar WRC2 ledning.
Trasig drivaxel under lördagen för Arvid, samlade mil och målgång i Rally Porec.
Johannesson körde hem BDS-sprinten - Norske Korsmo tvåa totalt.
Dramatisk avslutning på Olivers sekundstrid med Ogier.
Foto från Vilda Ryd Racet.
Ogier plockar ny WRC seger, vinner Rally Islas Canarias - Mille tia i WRC2.
Solberg bryter på näst sista sträckan - Ogier mot segern i Rally Islas Canarias.
Lyckad premiär för Svenska RallyCupen i Vilda Ryd Racet.
Solberg 2,2 sekunder från ledning i Rally Islas Canaria - två sträcksegrar under morgonen.
Helin bäst av Svenskarna i ADAC Actronics Rallye Sulingen - Mårtensson bäst totalt av VEC-bilarna.
Fem sträckor över Aleknixen, Olsson snabbast runt banan.
Andervang snabbast totalt i Team Pitan sprinten - Thorzelius bäst av Historikerna.
Stavbom satte segern i stora sydliga rallypremiären - Vilda Ryd Racet.
Solberg pressar Ogier, 3,8 sekunder från ledning i Rally Islas Canarias - Mille 11:a i WRC2.
Söndagens BDS-Sprinten inleder Mega Rally Cup 2026.
Vilda Ryd Racet, Aleknixen, Team Pitan Sprinten och Rally Islas Canarias bland lördagens alla rallyn.



Nyhetsarkiv:
[
2026 ][ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
RC-Maskinrallyt 09/05


Rally EM - ERC:
Bauhaus Royal Rally of Scandinavia 22-24/05


Rally SM:
Rally Nyköping 15-16/05


Rally VM - WRC:
Vodafone Rally de Portugal 07-10/05


Onotade Rallyserien:
Violenrallyt 02/05


Svenska RallyCupen:
Loxam-Ramirent / Åttioåringen 30/05




Foto:
Vilda Ryd Racet.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Ekrundan Light.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Croatia Rally.
© Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto. © Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto. © Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto. © Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto.

Himmelstalundssprinten till Sieverts minne.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2026.