|
 Joge och Peugeot testar i Hässleholm. PRESSRELEASE
- Alla tillverkare använder i princip samma växellåda. Och eftersom Peugeot var först ut på plan med nya Super 2000-bilen, var det också vi som fick problemen först.
- Men nu verkar allt fungera och det är dags att fortsätta testerna.
Gert Blomquist är teamchef för Peugeot Sport Sverige. Teamet tvingades bryta debuten med Peugeots nya rallybil - Peugeot 207 Super 2000 - i Uddeholm Svenska Rallyt i vintras. Men nu är det dags att fortsätta provkörningarna:
- Vi inleder med Lille Mats, söndagens sprint på asfalt inne i Hässleholm, berättar föraren Jimmy Joge som bara kört 16 kilometer tävlingsväg med den nya bilen:
- Det lilla jag hann med känns väldigt lovande. Så det i kombination med att jag trivs på asfalten i Hässleholm gör att jag tänker köra för totalseger!
Tävlingen i Hässleholm är en så kallad rallysprint, en ytterst osvensk tävlingsform i rallysammanhang. Rallyvägen består av en fyra kilometer lång slinga på asfalt och betong inne på f d Garnisonsområdet i Hässleholm. Men genom att varje omgång körs två varv och att vi kör sammanlagt tre gånger, så blir tävlingssträckan 24 kilometer.
- Tävlingsformen är jättekul, säger Jimmy som har sin ordinarie codriver Mattias Andersson i den nya bilen.
- Och publiken kommer att gilla vår bil, som både ser häftig ut och som låter som en rallybil ska låta, kommenterar Jimmy med brett leende.
Super 2000-bilar byggs i dag av flera tillverkare. Bilarna är fyrhjulsdrivna men saknar turbo och regelverket är betydligt hårdare än i värstingklassen WRC. Till exempel använder alla tillverkare i grunden en och samma växellåda. Den tillverkas av en fristående leverantör, och det är den som man nu tror ska börja fungera;
- På sikt blir det hur bra som helst. Framför allt är S2000- bilen enklare att hålla igång och betydligt billigare att tävla med än till exempel den Peugeot 206 WRC som jag och Mattias vann SM med förra året, berättar Jimmy.
Sammanlagt är drygt 100-talet tävlingsekipage anmälda till tävlingen. Av dem kommer många förare - sammanlagt ett 30-tal - från Danmark.
- Danskarna är duktiga på asfalt och kommer med många bilar, som vi normalt inte ser på svenska tävlingar.
» Pressrelease från Peugeot Sport Sverige.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad:
|
|
Amerikanskt besök för kommande LightOn Rallyt - Sandell favorit.
Den 16:e augusti körs LightOn Rallyt hos Jämtlands MK, tävling ingående i Hälsingeserien med två sträckor som går dubbelt, 41km special väntar.
Ett 30-tal anmälda ekipage just nu, favorit om segern väntas hemmasonen Patrik Sandell bli i Skoda Fabia R5:an, han ska försvara fjolårets seger med Henr...Publicerad: 2025-08-07 10:55:40
VEC skapar magi tillsammans med er, kalender 2026 & 2027.
Kommande 2 år kommer bli magiska med alla de förberedelser som redan nu börjar landa, Det ni ser nedan är de grön markerade signade men fortfarande detaljer som skall landa. De andra icke grön markerade har vi långt gångna diskussioner tillsammans. Denna cupen skall bli den cup där du tveklöst får u...Publicerad: 2025-08-07 09:04:40
Back SM i Bydalsfjällen, 60 rallyåkare till start.
Back SM kör på med två deltävlingar i Jämtland, nu Bydalsfjällen Up Hill Race som går med en deltävling per dag hos arrangerande VMT Jämtland. Närmare 100 åkare varav nästan 60 rallyekipage genom fyra klasser.
Största rallyklass är trimmat 2wd med 25 åkare där Hampus Karlsson, Johan Eriksson, Mik...Publicerad: 2025-08-07 06:02:03
Flodin och Bergsten ser fram emot Snapphanerallyt.
Patrik Flodin och Göran Bergsten är tillbaka till Snapphanerallyt i Hässleholm där rally-SM körs under fredag och lördag. I det här rallyt har de haft rejäl fart genom åren och 2020 blev de sensationellt totaltvåa med Volvon.
– Jag ser verkligen fram emot rallyt. Hässleholm brukar bjuda på rikt...Publicerad: 2025-08-06 14:53:02
Medaljstriderna hårdnar när Rally-SM kommer till Hässleholm.
Efter ett sommaruppehåll sedan Royal Rally i Karlstad i maj, är det dags att inleda upploppet av Rally-SM 2025 genom klassiska Snapphanerallyt i Hässleholm.
Den skånska rallyklassikern körs fredag till lördag den 8–9 augusti med 12 specialsträckor, där jakten på SM-medaljerna intensifieras.
Fr...Publicerad: 2025-08-06 10:24:54
1300 Rallycup hyllar årets vinnare på Motorsportsalongen.
1300 Rallycup kör på, årets femte av totalt sju deltävlingar avverkades i Kullingstrofén under lördagen i en för cupen krävande deltävling.
Nu är de tävlande hemma i garagen och preparerar inför avslutningen, närmast för cupen HEAT / Rally Bergslagen där Kolsva MS, Fagersta MK och Ludvika MS arr...Publicerad: 2025-08-06 09:04:26
Arrangörer och Partners se hit, Svenska RallyCupen planerar för 2026!
Årets säsong av Svenska RallyCupen har två deltävlingar kvar, nu är det dags att lägga nästa års kalender. Arrangörer söker tävlingar för fullt inför 2026 hos distrikten och några intresserade klubbar har redan hört av sig till oss.
Grunden är som alltid en god spridning över grussäsongen, gärna ...Publicerad: 2025-08-06 06:01:43
Ekrundan med DM-serier, kompakt bana med 33km special.
- Med lite mer än en vecka kvar av anmälningstiden har vi passerat 80 anmälda vilket vi tycker är väldigt roligt, inleder Kim Gustafsson Westlund, tävlingsledare hos SMK Eksjö för Ekrundan som arrangeras 23:e augusti.
Ekrundan ingår i Smålands DM, Östergötlands DM och E-Cupen - körs med en...Publicerad: 2025-08-05 11:45:55
”Konst & Rally” i Järnboås 2025, tredje utställaren - Carlsson har dammat av 140´n.
Var du med under 70-talet? Då var en topptrimmad Volvo 142:a många rallyförares största dröm. Och nu har Jan Carlsson dammat av och dragit igång sin klenod. Bäst av allt, den kommer visas upp vid Skogshyddan, Gammelhyttan i Järnboås under konstrundan Ljusstråk den 6–7 september! Javisst, det var den...Publicerad: 2025-08-05 08:57:48
Datumen klara för WRC-festen i Umeå, 12-15 februari 2026.
Den 12 till 15 februari blir det en ny rallyfest i Västerbotten. Då körs Rally Sweden 2026. Ännu en gång står Umeå som centralort när VM-kalenderns enda vinterrally ska avgöras.
– För många av VM-förarna är det exotiskt att komma till Sverige och köra ett rally mitt i vintern på is och snö. Och ...Publicerad: 2025-08-05 06:02:32
|
| |