|
 Täta sekundfighter på Slottssprinten! PRESSRELEASE
Det blev en tät och spännande sekundstrid när den 6:e deltävlingen i 1300 rallycup avgjordes den gångna helgen med start och mål vid vackra Eriksbergs Slott i Sörmland. Katrineholms MK hade som vanligt fått till ett otroligt fint arrangemang och mycket publik hade letat sig ut i skogen samt runt det välplanerade serviceområdet i anknytning till Slottet.
SS1 mätte ca 5,4 km där Marcus Morén och bisittare Robin Hallman, Kolsva MS med det tidiga startnumret 3 slog till med en kanontid och såg länge ut som sträcksegrare. Men nästsist ut i klassen startade unge gästföraren Kevin Eriksson MK Speed, för dagen tillsammans med duktige notläsaren Andreas Johansson och i en lånad Suzuki. Det skulle visa sig att Kevin som till vardags är en mycket duktig rallycrossåkare även behärskar rallyvägar ute i skogen. Kevin och Andreas vinner sträckan med 2 sekunder tillgodo på Morén. Ytterligare 1 sekund efter och tredje tid på sträckan till cupledaren Jan-Erik Eriksson, Ludvika MS med hemmasonen Magnus Nilsson i högerstolen. På sträckan tvingades tyvärr Ola Strömberg och Brittmarie Ålund, Nora MK återigen bryta nu med en bil utan bromsar. Oturen tycks aldrig ta slut för paret det här året.
På den andra specialsträcken visade takläggare Tobias Wahlström med Magnus Johansson från hemmaklubben Katrineholms MK vid nothäftet att de vill vara med och kriga om den totala segern. Tobias tar sträcksegern 1,2 sekunder före Jan-Erik och ytterligare 0,4 sekunder efter på en tredje plats hittar vi MK Ramunders Joacim Rydin och Markus Harrström. Kevin Eriksson sätter en fjärde tid 2 sekunder efter Wahlström. Daniel ”Fräsen” Eriksson, Eskilstuna MK tillsammans med Pelle Wilén tvingas bryta med ett befarat motorras.
Den tredje sträckan för dagen var nästan 13 km lång. Här får Kevin Eriksson till en riktigt bra körning och tar sträckan med 4,1 sekunder före tvåan Tobias Wahlström. Jan-Erik Eriksson åker i ett jämt och högt tempo och är trea på sträckan slagen av Kevin med 6,1 sekunder. Bryter efter sträckan med tekniska fel gör Kevins pappa Andreas Eriksson, MK Speed med Miriam Walfridsson som notläsare. Simon Pettersson och Millan Kilman, Skepptuna MK tvingas också slänga in handuken med växellådsbekymmer.
Efter serviceuppehåll så var det då dags för ännu en långsträcka. SS4 på drygt 13 km i närheten av Björkvik bitvis snabb men också väldigt lurig. Här kan äntligen Marcus Morén nu kvittera ut en sträckseger. Han knäpper Jan-Erik Eriksson och Joacim Rydin med 3,3 sekunder som delar andra tid på sträckan och Tobias Wahlström med 7,8 sekunder. Kevin Erikson tänjer lite för mycket på gränsen nu, åker av och sätter bilen i en stubbe. Tyvärr så tvingas Kevin bryta tävlingen här. Kevin har dock visat att han även behärskar att köra bil i skogen så vi får hoppas att han nu fått blodad tand och återkommer i någon mer 1300 cuptävling framöver.
Dagens sista sträcka SS5 var 2,5 km lång och aslutades precis i närheten av serviceplatsen och Slottet med ett utmanande vägbyte i en vinkel vänster. Där var det lätt att förlora tid om farten in var för hög. Snabbast var junioren Robin Norling från SMK Nyköping tillsammans med kartläsaren Mattias Sundström. Tvåa Marcus Morén 0,8 sekunder efter och trea Jan-Erik Eriksson slagen med 1,6 sekunder. Det innebar att Jan-Erik blir dagens segrare i cupen. Han vinner endast med 2,1 tillgodo på Tobias Wahlström samt 2,8 sekunder till trean Marcus Morén. Snacka om sekund fajt och det efter drygt 4 mil SS!
Juniorsegrare blev Marcus Morén före Robin Norling. I ungdomsklassen visade som vanligt Pontus Florin Eskilstuna MK med Björn Andersson bredvid sig att de är mycket snabba och slutade på en andra plats bland alla Volvo bilar i klassen.
Återigen är en fantastiks jämn och spännande 1300 rallycup deltävling avslutad. Kul med gästförarna Andreas och Kevin Eriksson den här gången och som sagt vi hoppas att få se dem vid flera tillfällen i cupen under hösten.
Dagens stjärnor på slottet blev hela 1300 rallycup gänget som visar att det med små medel går att köra ”Mycket rally för pengarna”.
1300 Rallycup.
Resultat deltävling 6 Totaltid:
1 Jan-Erik Eriksson Ludvika MS 26.49,1
2 Tobias Wahlström Katrineholms MK 26.51,2
3 Marcus Morén Kolsva MS 26.51,9 (1:a junior)
4 Joacim Rydin MK Ramunder 26.56,3
5 Robin Norling SMK Nyköping 27.05,2 (2:a junior)
6 Kenneth Rikardsen Kolsva MS 27.07,9
7 Andreas Abrahamsson Katrineholms MK 27.19,4
8 Christian Granfors Eskilstuna MK 27.27,3
9 Anton Samuelsson Katrineholms MK 28.10,8
10 Krister Morén Kolsva MS 28.24,8
11 Magnus Westman Skepptuna MK 28.27,7
12 Juha Liimatainen SMK Trollhättan 29.04,5
13 Vesa Kujanpää Södertälje KRC 33.37,2
14 Victor Alm Örsundsbro MK SMK Trollhättan
Brutna
Ola Strömberg
Simon Pettersson
Daniel Eriksson
Andreas Eriksson
Kevin Eriksson
» Pressrelease från 1300 Rallycup.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad: 2016-07-18 09:03:02
|
|
Medaljstriderna hårdnar när Rally-SM kommer till Hässleholm.
Efter ett sommaruppehåll sedan Royal Rally i Karlstad i maj, är det dags att inleda upploppet av Rally-SM 2025 genom klassiska Snapphanerallyt i Hässleholm.
Den skånska rallyklassikern körs fredag till lördag den 8–9 augusti med 12 specialsträckor, där jakten på SM-medaljerna intensifieras.
Fr...Publicerad: 2025-08-06 10:24:54
Flodin och Bergsten ser fram emot Snapphanerallyt.
Patrik Flodin och Göran Bergsten är tillbaka till Snapphanerallyt i Hässleholm där rally-SM körs under fredag och lördag. I det här rallyt har de haft rejäl fart genom åren och 2020 blev de sensationellt totaltvåa med Volvon.
– Jag ser verkligen fram emot rallyt. Hässleholm brukar bjuda på rikt...Publicerad: 2025-08-06 09:28:02
1300 Rallycup hyllar årets vinnare på Motorsportsalongen.
1300 Rallycup kör på, årets femte av totalt sju deltävlingar avverkades i Kullingstrofén under lördagen i en för cupen krävande deltävling.
Nu är de tävlande hemma i garagen och preparerar inför avslutningen, närmast för cupen HEAT / Rally Bergslagen där Kolsva MS, Fagersta MK och Ludvika MS arr...Publicerad: 2025-08-06 09:04:26
Arrangörer och Partners se hit, Svenska RallyCupen planerar för 2026!
Årets säsong av Svenska RallyCupen har två deltävlingar kvar, nu är det dags att lägga nästa års kalender. Arrangörer söker tävlingar för fullt inför 2026 hos distrikten och några intresserade klubbar har redan hört av sig till oss.
Grunden är som alltid en god spridning över grussäsongen, gärna ...Publicerad: 2025-08-06 06:01:43
Ekrundan med DM-serier, kompakt bana med 33km special.
- Med lite mer än en vecka kvar av anmälningstiden har vi passerat 80 anmälda vilket vi tycker är väldigt roligt, inleder Kim Gustafsson Westlund, tävlingsledare hos SMK Eksjö för Ekrundan som arrangeras 23:e augusti.
Ekrundan ingår i Smålands DM, Östergötlands DM och E-Cupen - körs med en...Publicerad: 2025-08-05 11:45:55
”Konst & Rally” i Järnboås 2025, tredje utställaren - Carlsson har dammat av 140´n.
Var du med under 70-talet? Då var en topptrimmad Volvo 142:a många rallyförares största dröm. Och nu har Jan Carlsson dammat av och dragit igång sin klenod. Bäst av allt, den kommer visas upp vid Skogshyddan, Gammelhyttan i Järnboås under konstrundan Ljusstråk den 6–7 september! Javisst, det var den...Publicerad: 2025-08-05 08:57:48
Datumen klara för WRC-festen i Umeå, 12-15 februari 2026.
Den 12 till 15 februari blir det en ny rallyfest i Västerbotten. Då körs Rally Sweden 2026. Ännu en gång står Umeå som centralort när VM-kalenderns enda vinterrally ska avgöras.
– För många av VM-förarna är det exotiskt att komma till Sverige och köra ett rally mitt i vintern på is och snö. Och ...Publicerad: 2025-08-05 06:02:32
48 bilar till WRC Ueno Rally del Paraguay - hela WRC2 eliten på plats!
Efter helgens besök i Finland för WRC serien drar man nu iväg på flera längre resor, Paraguay närmast på schemat 28-31:e augusti där ikväll anmälningslistan släpptes för Ueno Rally del Paraguay.
Toyota först ut med tre bilar.
48 ekipage varav 45 tävlar om VM poäng, 10 bilar först ut för R...Publicerad: 2025-08-04 20:09:20
47 EM-åkare till ERC Barum Czech Rally Zlin - flera Svenskar i listan.
Efter semesterlugn för ERC-serien så är det nu dags för start i Tjeckien med Barum Czech Rally Zlin 15-17:e augusti. Rallyt är också näst sista deltävling i Junior ERC serien där vi ser Calle Carlberg i bra läge överst i tabellen inför Tjeckien. Ikväll släppte arrangören anmälningslistan som visar p...Publicerad: 2025-08-04 18:14:39
1300 Rallycup summerar händelserika Kullingstrofén.
Samtidigt som världsstjärnor som Rovanperä, Ogier och Neuville kör VM-kalenderns häftigaste tävling det finska VM rallyt på klassiska sträckor så som Päijälä och Leustu så kör Sveriges Sukkahjältar Kullingstrofén.
Efter ett långt tävlingsuppehåll på två och en halv månad så var det hög tid för a...Publicerad: 2025-08-04 18:05:54
|
| |