NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

STAR – Swedish Talent Award for Rally, gemensam kraft för fler stjärnor!
PRESSRELEASE

Med ekonomiskt stöd från medlemmar och ett tidigt punktbevakande av de mest talangfulla ungdomarna tänker den nybildade föreningen STAR föra Sverige tillbaka till glansdagarna med ett flertal förare i rallyns högsta lika – WRC. Många är de svenska talanger som sett sin dröm om en framtid i rallyns finrum krossas av den bistra ekonomiska verkligheten. Stora summor pengar krävs för att nå till toppen och även om föraren besitter alla övriga förutsättningar är konkurrensen om ekonomiskt stöd i många fall ett alltför stort hinder. STAR ska med gemensamma krafter hjälpa våra mest talangfulla löften till toppen.

Den nybildade föreningen Swedish Talent Award for Rally – STAR drivs helt ideellt av eldsjälar som brinner för ett mål, att med hjälp av individuellt anpassade färdplaner föra flera unga svenska rallyförare ifrån ungdomsrally och amatörtävlande till internationellt tävlande och en plats i WRC. Bekanta namn ses i föreningens styrelse; vad sägs till exempel om SM-erfarne Ola Axelsson och mannen som förde Tre Kronor till OS-guld 1994 – Curt ”Guld-Curre” Lundmark. Därutöver har Jonas Lundin, VD för STCC, tagit plats som suppleant till styrelsen och revisor för föreningen är Johan Rudengren. Ola Axelsson beskriver tanken med stor entusiasm:

”Jag har länge varit en förkämpe för att hjälpa unga rallyförare och jag tycker det är kul. Jag har lånat ut mina bilar till flera löften och det är något jag har möjlighet att göra. Var och en kan förstås göra mycket men det är med gemensamma krafter vi kan skapa riktigt bra förutsättningar för de talanger vi då och då ser komma fram. Vi kommer inte kunna hjälpa alla och det är inte ambitionen, vi måste identifiera de killar eller tjejer som har vad som krävs och inte minst vill lägga den energi som krävs för att nå toppen. När vi har hittat dessa ska vi gemensamt hjälpa dem nå så långt som möjligt.”

Det är just med kraften av det stora antalet rallyintresserad i Sverige som STAR ser att förutsättningen skapas. Curre Lundmark har genom sin aktiva roll i svenskt idrottsliv sett effekten av framgångar på nära håll och med en övertygande entusiasm ser han samma möjligheter för rally:

”När jag är med ute på tävlingar slås jag av den stora entusiasm som finns för sporten. Den delas inte bara av aktiva utan även av män och kvinnor, pojkar och flickor ute i skogen. Det är en svår sport att paketera för allmänheten men intresset finns där ute. Jag vet att med fler stjärnor kan sporten vinna status och skapa en positiv spiral av framgångar men det krävs att vi får fram de här duktiga ungdomarna hela vägen. Lyckas vi med det så kommer vi lyckas lyfta rallysporten dit den en gång var.”

Stödmedlemskap når man för endast 100 kr per månad och lösning för detta finns på STARs hemsida, www.staraward.se. Alla stödmedlemmar kommer få dekaler och en keps för att visa att man stödjer målet och visionen för svenskt rally. Initiativtagare till föreningen är Anders Banger och Andreas Liljeberg. Andreas beskriver föreningens långsiktiga tankar:

”STARs viktigaste roll är att samla den ekonomiska kraften och rikta den mot de mest lovande talangerna. Vi kommer dock inte isolera oss till detta. Höga krav kommer ställas på den som tar emot föreningens stöd och när WRC är nådd kommer stjärnan förväntas betala tillbaka, då ska nästa stå på tur. Vi jobbar också aktivt med att säkerställa t.ex. bilar och team för att maximera konkurrenskraft. Men, det här är viktigt, STAR ska inte vara en räkmacka för någon eller några varje år. Kan vi inte identifiera en tillräckligt lovande talang så sitter vi stilla i båten. Den eller de som stöds kommer också förväntas leverera och deras utveckling och entusiasm kommer att följas noga.”


» Pressrelease från STAR – Swedish Talent Award for Rally.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease

Publicerad: 2016-08-26 09:27:40






Flodin och Bergsten ser fram emot Snapphanerallyt.
© emotorsport.sePatrik Flodin och Göran Bergsten är tillbaka till Snapphanerallyt i Hässleholm där rally-SM körs under fredag och lördag. I det här rallyt har de haft rejäl fart genom åren och 2020 blev de sensationellt totaltvåa med Volvon.
Jag ser verkligen fram emot rallyt. Hässleholm brukar bjuda på rikt...

Publicerad: 2025-08-06 14:53:02


Medaljstriderna hårdnar när Rally-SM kommer till Hässleholm.
© Niklas Falk/Svensk BilsportEfter ett sommaruppehåll sedan Royal Rally i Karlstad i maj, är det dags att inleda upploppet av Rally-SM 2025 genom klassiska Snapphanerallyt i Hässleholm.

Den skånska rallyklassikern körs fredag till lördag den 8–9 augusti med 12 specialsträckor, där jakten på SM-medaljerna intensifieras.

Fr...

Publicerad: 2025-08-06 10:24:54


1300 Rallycup hyllar årets vinnare på Motorsportsalongen.
© emotorsport.se1300 Rallycup kör på, årets femte av totalt sju deltävlingar avverkades i Kullingstrofén under lördagen i en för cupen krävande deltävling.

Nu är de tävlande hemma i garagen och preparerar inför avslutningen, närmast för cupen HEAT / Rally Bergslagen där Kolsva MS, Fagersta MK och Ludvika MS arr...

Publicerad: 2025-08-06 09:04:26


Arrangörer och Partners se hit, Svenska RallyCupen planerar för 2026!
© emotorsport.seÅrets säsong av Svenska RallyCupen har två deltävlingar kvar, nu är det dags att lägga nästa års kalender. Arrangörer söker tävlingar för fullt inför 2026 hos distrikten och några intresserade klubbar har redan hört av sig till oss.

Grunden är som alltid en god spridning över grussäsongen, gärna ...

Publicerad: 2025-08-06 06:01:43


Ekrundan med DM-serier, kompakt bana med 33km special.
© Kim Gustafsson Westlund.- Med lite mer än en vecka kvar av anmälningstiden har vi passerat 80 anmälda vilket vi tycker är väldigt roligt, inleder Kim Gustafsson Westlund, tävlingsledare hos SMK Eksjö för Ekrundan som arrangeras 23:e augusti.

Ekrundan ingår i Smålands DM, Östergötlands DM och E-Cupen - körs med en...

Publicerad: 2025-08-05 11:45:55


”Konst & Rally” i Järnboås 2025, tredje utställaren - Carlsson har dammat av 140´n.
© Nils-Brage Pettersson.Var du med under 70-talet? Då var en topptrimmad Volvo 142:a många rallyförares största dröm. Och nu har Jan Carlsson dammat av och dragit igång sin klenod. Bäst av allt, den kommer visas upp vid Skogshyddan, Gammelhyttan i Järnboås under konstrundan Ljusstråk den 6–7 september! Javisst, det var den...

Publicerad: 2025-08-05 08:57:48


Datumen klara för WRC-festen i Umeå, 12-15 februari 2026.
© Toyota Gazoo Racing.Den 12 till 15 februari blir det en ny rallyfest i Västerbotten. Då körs Rally Sweden 2026. Ännu en gång står Umeå som centralort när VM-kalenderns enda vinterrally ska avgöras.
För många av VM-förarna är det exotiskt att komma till Sverige och köra ett rally mitt i vintern på is och snö. Och ...

Publicerad: 2025-08-05 06:02:32


48 bilar till WRC Ueno Rally del Paraguay - hela WRC2 eliten på plats!
© Oliver Solberg Rally.Efter helgens besök i Finland för WRC serien drar man nu iväg på flera längre resor, Paraguay närmast på schemat 28-31:e augusti där ikväll anmälningslistan släpptes för Ueno Rally del Paraguay.

Toyota först ut med tre bilar.
48 ekipage varav 45 tävlar om VM poäng, 10 bilar först ut för R...

Publicerad: 2025-08-04 20:09:20


47 EM-åkare till ERC Barum Czech Rally Zlin - flera Svenskar i listan.
© emotorsport.seEfter semesterlugn för ERC-serien så är det nu dags för start i Tjeckien med Barum Czech Rally Zlin 15-17:e augusti. Rallyt är också näst sista deltävling i Junior ERC serien där vi ser Calle Carlberg i bra läge överst i tabellen inför Tjeckien. Ikväll släppte arrangören anmälningslistan som visar p...

Publicerad: 2025-08-04 18:14:39


1300 Rallycup summerar händelserika Kullingstrofén.
© emotorsport.seSamtidigt som världsstjärnor som Rovanperä, Ogier och Neuville kör VM-kalenderns häftigaste tävling det finska VM rallyt på klassiska sträckor så som Päijälä och Leustu så kör Sveriges Sukkahjältar Kullingstrofén.

Efter ett långt tävlingsuppehåll på två och en halv månad så var det hög tid för a...

Publicerad: 2025-08-04 18:05:54


Tidigare nyheter:
”Konst & Rally” i Järnboås 2025, tredje utställaren - Carlsson har dammat av 140´n.
Datumen klara för WRC-festen i Umeå, 12-15 februari 2026.
48 bilar till WRC Ueno Rally del Paraguay - hela WRC2 eliten på plats!
47 EM-åkare till ERC Barum Czech Rally Zlin - flera Svenskar i listan.
1300 Rallycup summerar händelserika Kullingstrofén.
Mille Johansson fortsatt tvåa i Junior-VM efter utmanande tävling i Finland.
WRC tabellerna efter Secto Rally Finland!
Solberg leder fortfarande WRC2 mästerskapet efter Rally Finland.
Ogier kör för nionde VM-titeln - lämnar ingen bil åt Solberg.
Griebel vann Rallye ADAC Mittelrhein, tuff helg för Andervang.
Foto från Kullingstrofén.
Solberg till mål i Secto Rally Finland med sträckseger - Mille sexa i JWRC.
Fullträff för Toyota på hemmaplan - Seger för Kalle, fem bilar i topp - dubbelseger i WRC2.
Nydén körde hem Kullingstrofén - tredje deltävling för Svenska RallyCupen.
Två vändor på Ouninpohja avslutar Secto Rally Finland.
Nydén totalvinner Kullingstrofén - en av många vinnare.
Fem Toyota i toppen av Secto Rally Finland - tungt för Mille i Junior WRC.
Fyra sträckor kvar av lördagen i Secto Rally Finland.
Kullingstrofén, Sprincupen, ADAC Mittelrhein och Rally Finland att följa under lördagen.
Tuff Svenskdag i Secto Rally Finland - Solberg i diket, Mille punkterade.



Nyhetsarkiv:
[
2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
Polkatrofén 16/08


Rally EM - ERC:
Barum Czech Rally Zlin 15-17/08


Rally SM:
KR Snapphanerallyt 08-09/08


Rally VM - WRC:
Ueno Rally del Paraguay 28-31/08


Svenska RallyCupen:
HEAT / Rally Bergslagen 06/09




Foto:
Kullingstrofén.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Midnattssolsrallyt, lördag.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Slottssprinten.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Midnattssolsrallyt, fredag.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2024.