NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

© emotorsport.se
© emotorsport.se
Jerker Axelsson och Mattias Andersson åkte hem segern i East Sweden Rally.

© emotorsport.se
© emotorsport.se
Kristian Johansson och Fredrik Livh gjorde det, tog segern i trimmat 2wd trots en nära diket upplevelse på avslutningen.

© emotorsport.se
© emotorsport.se
Andrers Karlsson och David Arhusiander var nöjdast av dem alla - ensamma till mål i klassen men med full attack helgen igenom säkrades en plats i guldkampen.

© emotorsport.se
© emotorsport.se
Christoffer Jacobsson och Jesper Elfver var tillbaka efter rullningen på SM Veckan, tog segern med besked i otrimmat 2wd!
Spännande avslutning i East Sweden Rally - dramatik på årets finaste SM vägar.

East Sweden Rally blev väl krävande för de tävlande, närmare halva startfältet föll bort under de båda dagarna. Arrangörsklubbarna och banläggarna hade plockat fram några utav Östergötlands och rallysveriges häftigaste rallyvägar, de innehöll allt och hade kvalité utöver det vanliga - lika så ett arrangemang av hög klass!

Trasigt oljetråg stoppade mäster Jonsson.
Jerker Axelsson tog upp ledningen under fredagskvällen sedan Mats Jonsson hade den för en sträcka. Jonsson var taggad, men kom aldrig hela vägen hem, trasig styrväxel och stukat oljetråg grusade Värmlänningens förhoppningar om att utmana om segern. Mats tvingades bryta, något han sällan gör, men skadorna efter en hård landning var för stora. Istället kunde Jerker köra vidare i ensam topp, från att ha halvminuten i marginal till 1:21 minut före Tobias Söderqvist i 2wd, näste man i klassen en bit ännu bakåt.
Jerker kunde susa mot mål som segrare med 2:10 minut till Thomas Thunström som spurtade uppåt totalt. Jerker har nu siktet inställt på silvermedaljen och var glad för segern, men saknade ändå PG Andersson som redan säkrat guldet - lika så fighten med Jonsson sedan han bröt. Tredjeplatsen i klassen till Mattias Jirvelius som gjorde "comeback" efter en tids frånvaro i skogen.

Anders skulle vinna, och gjorde det!
Trean totalt, Anders Karlsson var nog gladast av dem flesta vid målgång, en överlycklig Anders sken med solen vid målrampen, om än ensam till mål i klassen gjorde helgens rally till en spännande kamp till finalen om tre veckor, då i Uppsala.
Jimmy Olsson hade ledningen vid nattvila, men liksom många andra bar det av vägen på lördagens morgonsträcka, bevisligen en svår sträcka som krävde sina offer. När klassen så skulle få sitt avgörande hände allt, Joakim Rydholm bröt på ss8, vid starten på sista sträckan startar inte Kristoffer Karlssons Mitsubishi och han tvingas bryta. Inne på sträckan är det också färdigkört för Joachim Carlström med oljeläckage - till mål står Anders Karlsson ensam.
- Jag hade siktat på seger, och vi höll på planen, menade Värmlänningen glatt som nu klev upp som tvåa och har sett till att klassen blir en kamp om guldet - bara fåtalet poäng mellan fyra i klassen!

Dramatik in till mål i Trimmat 2wd.
Tobias Söderqvist regerade i Trimmat 2wd under tävlingens inledning, men när ekipagen gick ut mot tävlingens två sista sträckor söder om Linköping kom mycket att hända - Söderqvist som laddade hårt tävlingen igenom bröt, slog i en sten så att fästet till bärarmen går sönder och drivaxeln hoppar ur - där försvann också andraplatsen totalt. En misstag som öppnade upp en aning i tabellen inför avslutningen.
Kristian Johansson startade med en snurrning under fredagskvällen och låg fyra efter kvällens tre sträckor, på lördagsmorgonen startade klättringen som inte stannade förrän Kinds MK åkaren var i ledning, men efter att ha sett Söderqvist vid sidan om vägen var inte segern klar.
I första sväng på sista sträckan gick det i diket, vi tvåhjulade men kom ned på vägen och kunde fortsätta men med krokig bakaxel, ett misstag som kunde stått ekipaget dyrt. Men de tog sig till mål, femteplats totalt och seger i Trimmat 2wd, 57 sekunder bakom ses Johan Green och med Johan Svensson på tredjeplatsen.

Christoffers comeback slutade i seger.
I Otrimmat 2wd ses största segermarginalen, Christoffer Jacobsson hade närmare nio minuter till Mattias Ledin och 14 till Johan Holmberg - anledningen var att de båda bröt men startade om under sista dagen. För Johan innebar det en reparation i skogen sedan mekanikerna kommit på plats med delar, lika så Ledin försvann och plötsligen var guldkampen öppen in till finalen i Uppsala.

Junior SM summeras i separat och kommande artikel!

» Resultatlista, se
''Resultat''.

Publicerad: 2016-09-10 21:46:24






Flodin och Bergsten ser fram emot Snapphanerallyt.
© emotorsport.sePatrik Flodin och Göran Bergsten är tillbaka till Snapphanerallyt i Hässleholm där rally-SM körs under fredag och lördag. I det här rallyt har de haft rejäl fart genom åren och 2020 blev de sensationellt totaltvåa med Volvon.
Jag ser verkligen fram emot rallyt. Hässleholm brukar bjuda på rikt...

Publicerad: 2025-08-06 14:53:02


Medaljstriderna hårdnar när Rally-SM kommer till Hässleholm.
© Niklas Falk/Svensk BilsportEfter ett sommaruppehåll sedan Royal Rally i Karlstad i maj, är det dags att inleda upploppet av Rally-SM 2025 genom klassiska Snapphanerallyt i Hässleholm.

Den skånska rallyklassikern körs fredag till lördag den 8–9 augusti med 12 specialsträckor, där jakten på SM-medaljerna intensifieras.

Fr...

Publicerad: 2025-08-06 10:24:54


1300 Rallycup hyllar årets vinnare på Motorsportsalongen.
© emotorsport.se1300 Rallycup kör på, årets femte av totalt sju deltävlingar avverkades i Kullingstrofén under lördagen i en för cupen krävande deltävling.

Nu är de tävlande hemma i garagen och preparerar inför avslutningen, närmast för cupen HEAT / Rally Bergslagen där Kolsva MS, Fagersta MK och Ludvika MS arr...

Publicerad: 2025-08-06 09:04:26


Arrangörer och Partners se hit, Svenska RallyCupen planerar för 2026!
© emotorsport.seÅrets säsong av Svenska RallyCupen har två deltävlingar kvar, nu är det dags att lägga nästa års kalender. Arrangörer söker tävlingar för fullt inför 2026 hos distrikten och några intresserade klubbar har redan hört av sig till oss.

Grunden är som alltid en god spridning över grussäsongen, gärna ...

Publicerad: 2025-08-06 06:01:43


Ekrundan med DM-serier, kompakt bana med 33km special.
© Kim Gustafsson Westlund.- Med lite mer än en vecka kvar av anmälningstiden har vi passerat 80 anmälda vilket vi tycker är väldigt roligt, inleder Kim Gustafsson Westlund, tävlingsledare hos SMK Eksjö för Ekrundan som arrangeras 23:e augusti.

Ekrundan ingår i Smålands DM, Östergötlands DM och E-Cupen - körs med en...

Publicerad: 2025-08-05 11:45:55


”Konst & Rally” i Järnboås 2025, tredje utställaren - Carlsson har dammat av 140´n.
© Nils-Brage Pettersson.Var du med under 70-talet? Då var en topptrimmad Volvo 142:a många rallyförares största dröm. Och nu har Jan Carlsson dammat av och dragit igång sin klenod. Bäst av allt, den kommer visas upp vid Skogshyddan, Gammelhyttan i Järnboås under konstrundan Ljusstråk den 6–7 september! Javisst, det var den...

Publicerad: 2025-08-05 08:57:48


Datumen klara för WRC-festen i Umeå, 12-15 februari 2026.
© Toyota Gazoo Racing.Den 12 till 15 februari blir det en ny rallyfest i Västerbotten. Då körs Rally Sweden 2026. Ännu en gång står Umeå som centralort när VM-kalenderns enda vinterrally ska avgöras.
För många av VM-förarna är det exotiskt att komma till Sverige och köra ett rally mitt i vintern på is och snö. Och ...

Publicerad: 2025-08-05 06:02:32


48 bilar till WRC Ueno Rally del Paraguay - hela WRC2 eliten på plats!
© Oliver Solberg Rally.Efter helgens besök i Finland för WRC serien drar man nu iväg på flera längre resor, Paraguay närmast på schemat 28-31:e augusti där ikväll anmälningslistan släpptes för Ueno Rally del Paraguay.

Toyota först ut med tre bilar.
48 ekipage varav 45 tävlar om VM poäng, 10 bilar först ut för R...

Publicerad: 2025-08-04 20:09:20


47 EM-åkare till ERC Barum Czech Rally Zlin - flera Svenskar i listan.
© emotorsport.seEfter semesterlugn för ERC-serien så är det nu dags för start i Tjeckien med Barum Czech Rally Zlin 15-17:e augusti. Rallyt är också näst sista deltävling i Junior ERC serien där vi ser Calle Carlberg i bra läge överst i tabellen inför Tjeckien. Ikväll släppte arrangören anmälningslistan som visar p...

Publicerad: 2025-08-04 18:14:39


1300 Rallycup summerar händelserika Kullingstrofén.
© emotorsport.seSamtidigt som världsstjärnor som Rovanperä, Ogier och Neuville kör VM-kalenderns häftigaste tävling det finska VM rallyt på klassiska sträckor så som Päijälä och Leustu så kör Sveriges Sukkahjältar Kullingstrofén.

Efter ett långt tävlingsuppehåll på två och en halv månad så var det hög tid för a...

Publicerad: 2025-08-04 18:05:54


Tidigare nyheter:
”Konst & Rally” i Järnboås 2025, tredje utställaren - Carlsson har dammat av 140´n.
Datumen klara för WRC-festen i Umeå, 12-15 februari 2026.
48 bilar till WRC Ueno Rally del Paraguay - hela WRC2 eliten på plats!
47 EM-åkare till ERC Barum Czech Rally Zlin - flera Svenskar i listan.
1300 Rallycup summerar händelserika Kullingstrofén.
Mille Johansson fortsatt tvåa i Junior-VM efter utmanande tävling i Finland.
WRC tabellerna efter Secto Rally Finland!
Solberg leder fortfarande WRC2 mästerskapet efter Rally Finland.
Ogier kör för nionde VM-titeln - lämnar ingen bil åt Solberg.
Griebel vann Rallye ADAC Mittelrhein, tuff helg för Andervang.
Foto från Kullingstrofén.
Solberg till mål i Secto Rally Finland med sträckseger - Mille sexa i JWRC.
Fullträff för Toyota på hemmaplan - Seger för Kalle, fem bilar i topp - dubbelseger i WRC2.
Nydén körde hem Kullingstrofén - tredje deltävling för Svenska RallyCupen.
Två vändor på Ouninpohja avslutar Secto Rally Finland.
Nydén totalvinner Kullingstrofén - en av många vinnare.
Fem Toyota i toppen av Secto Rally Finland - tungt för Mille i Junior WRC.
Fyra sträckor kvar av lördagen i Secto Rally Finland.
Kullingstrofén, Sprincupen, ADAC Mittelrhein och Rally Finland att följa under lördagen.
Tuff Svenskdag i Secto Rally Finland - Solberg i diket, Mille punkterade.



Nyhetsarkiv:
[
2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
Polkatrofén 16/08


Rally EM - ERC:
Barum Czech Rally Zlin 15-17/08


Rally SM:
KR Snapphanerallyt 08-09/08


Rally VM - WRC:
Ueno Rally del Paraguay 28-31/08


Svenska RallyCupen:
HEAT / Rally Bergslagen 06/09




Foto:
Kullingstrofén.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Midnattssolsrallyt, lördag.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Slottssprinten.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Midnattssolsrallyt, fredag.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2024.