NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

© emotorsport.se
© emotorsport.se
Hemmaföraren Ronnie Jakobsson är en av favoriterna i Kolsvarundan, laddar hårt i sin Mitsubishi Lancer EVO6,5.

© emotorsport.se
© emotorsport.se
Johan Svensson är het kandidat om toppen i 2wd, kommer med en tredjeplats från SM i bagaget!
Så körs Kolsvarundan - sträckinfo och här finns program!

På lördag är det dags, då körs Kolsvarundan som får besök av Svenska RallyCupen och Klassiska samt Historiska Rallycuperna - där väntar 5 sträckor på de 170-talet startande.

Redan från och med idag onsdag, på eftermiddagen börjar programmen säljas till tävlingen, dem finner man på OK/Q8 i Köping, Kolsva, Kungsör, Arboga (Sätra vid E18/E20). Även på Statoil i Fagersta och Lindesberg. finns program, lika så Din-X i Skinnskatteberg och Fellingsbro
Tolvan Mack AB, Köping (OKQ8) Frendo i Oti-korset, Fagersta samt på tävlingsdagen säljes program också vid serviceplatsen och vid start/mål i Kolsva Folkets Park.

Under lördagen sänder också Rallyradion live från tävlingen, vi återkommer med direktlänk senare under veckan!

För de som är intresserade bjuder också arrangören lite i förhand på information kring sträckorna - en lång beskrivning som på förhand kan ge en del tips på vart man kan åka, och vilka ställen som är svåråtkomliga och som ska undvikas!

SS1 mäter 12km, här börjar Kolsvarundan med en gammal bekant rallysträcka, en snabb skogsbilväg med svepande kurvor i 7-8 km fram till T-korset ”Tre soptunnor vänster” som man sade förr i tiden. Nu finns det inga soptunnor där, men korset är stort och brett. Därför har vi byggt hinder i innersvängen så att rallybilarna inte kan gena. Resten av sträckan har samma vägbredd men är krokigare och svängarna före mål kommer snabbt på och är riktigt svåra!
Bra åskådarplatser finns vid T-korset efter 8km, målkurvorna är också händelserika men här är sikten inte så god. Här får man parkera på allmänna vägen före sträckmålet och gå in därifrån. Respektera dock uppsatta stoppförbudsskyltar!

Tävlingen rullar vidare mot SS2 på 9,5km där vi möter en sträcka med tempoväxlingar, den börjar med en bred och vrålsnabb väg fram till ett fyrvägskors efter ca 5km. Därifrån blir det betydligt krokigare och en underbart fin rallyväg fram till målet.
Publik har fina åskådarplatser och parkeringsmöjligheter vid fyrvägskorsningen!
Vägen upp till sträckmålet, och även starten på nästa sträcka, är smal och svår att parkera på. Här måste det också vara fri väg för utryckningsfordon. Så den rekommenderas inte! Sträckan arrangeras med hjälp av Fagersta MK.

SS3 mäter 5,9km och från målet på SS2 är det bara en kort sträcka till en järnvägsövergång och därefter till vänster upp till starten på tredje sträckan.
Det här är tävlingens bökigaste sträcka. Smal skogsbilväg med små krön och en del häftiga kurvor den sista halvan. En stor mängd älgtorn skall också passeras. Fyrvägskorset efter 2,7 km passeras även på SS5 från andra hållet! Därför är det ett stort containerhinder placerat diagonalt i korset. Sträckan är svår ur publiksynpunkt. Enda möjligheten att se rallykörningen här är gå in från sträckmålet. Respektera våra uppsatta stoppförbudsskyltar och sträckan arrangeras med hjälp av MSK Hammaren.

Fjärde sträckan, SS4 på 8,4km har körts många gånger när Kolsva MS har arrangerat Rally-SM. Senast användes den 2012 som en del av den långa Finnåkerssträckan. Jämn och bred landsbygdsväg som börjar med en lång raksträcka, sen svänger det på rejält en kort bit innan sträckan åter går ut på den breda snabba vägen med skymda svepande kurvor och djupa diken. Från vägskälet efter ca 6km blir det krokigare men fortfarande en fin-fin rallyväg fram till målet.
Åskådare har många fina möjligheter att se bra rallyåkning här. Vid starten har vi hjälp av en bygdegårdsförening som har ordnat publikparkering och en välsorterad kiosk.
En annan bygdegårdsförening hjälper oss i slutet av sträckan med publikparkeringar vid vägbytet och målet. Vid vägbytet finns det goda möjligheter att köpa varm korv m.m. i deras kiosk och för sträckan hjälper Eskilstuna MK till.

Avslutningen med SS5 på 8,2km är Powerstage för Svenska RallyCupen - här ska det avgöras och här ska det delas ut extra poäng! En fantastisk sträcka som har det mesta, bred och snabb i början, bökig och smal på mitten och lite snabbare den allra sista biten. Sträckan passerar Lopptjärnen och sägnen säger på Kolsvamål: ”I öppra ä´en på löpptjärn är gäddora svarta söm galöscher”. Containerhinder finns i fyrvägskorset som är detsamma som passerades på SS3.
Publikställe på sträckan är vid första vägbytet med infart norrifrån. Från målet är det långt att gå då vi inte tillåter publikbilar att köra in på tävlingsbilarnas transportsträcka. Målet rekommenderas inte som publikplats!

- Avslutningsvis vill vi hälsa alla välkomna till Kolsvarundan och en trevlig dag i rallyskogen, på serviceplatsen eller i tävlingsbilarna, avslutar organisationsgänget i Kolsva MS.

Publicerad: 2016-09-14 08:09:53






Flodin och Bergsten ser fram emot Snapphanerallyt.
© emotorsport.sePatrik Flodin och Göran Bergsten är tillbaka till Snapphanerallyt i Hässleholm där rally-SM körs under fredag och lördag. I det här rallyt har de haft rejäl fart genom åren och 2020 blev de sensationellt totaltvåa med Volvon.
Jag ser verkligen fram emot rallyt. Hässleholm brukar bjuda på rikt...

Publicerad: 2025-08-06 14:53:02


Medaljstriderna hårdnar när Rally-SM kommer till Hässleholm.
© Niklas Falk/Svensk BilsportEfter ett sommaruppehåll sedan Royal Rally i Karlstad i maj, är det dags att inleda upploppet av Rally-SM 2025 genom klassiska Snapphanerallyt i Hässleholm.

Den skånska rallyklassikern körs fredag till lördag den 8–9 augusti med 12 specialsträckor, där jakten på SM-medaljerna intensifieras.

Fr...

Publicerad: 2025-08-06 10:24:54


1300 Rallycup hyllar årets vinnare på Motorsportsalongen.
© emotorsport.se1300 Rallycup kör på, årets femte av totalt sju deltävlingar avverkades i Kullingstrofén under lördagen i en för cupen krävande deltävling.

Nu är de tävlande hemma i garagen och preparerar inför avslutningen, närmast för cupen HEAT / Rally Bergslagen där Kolsva MS, Fagersta MK och Ludvika MS arr...

Publicerad: 2025-08-06 09:04:26


Arrangörer och Partners se hit, Svenska RallyCupen planerar för 2026!
© emotorsport.seÅrets säsong av Svenska RallyCupen har två deltävlingar kvar, nu är det dags att lägga nästa års kalender. Arrangörer söker tävlingar för fullt inför 2026 hos distrikten och några intresserade klubbar har redan hört av sig till oss.

Grunden är som alltid en god spridning över grussäsongen, gärna ...

Publicerad: 2025-08-06 06:01:43


Ekrundan med DM-serier, kompakt bana med 33km special.
© Kim Gustafsson Westlund.- Med lite mer än en vecka kvar av anmälningstiden har vi passerat 80 anmälda vilket vi tycker är väldigt roligt, inleder Kim Gustafsson Westlund, tävlingsledare hos SMK Eksjö för Ekrundan som arrangeras 23:e augusti.

Ekrundan ingår i Smålands DM, Östergötlands DM och E-Cupen - körs med en...

Publicerad: 2025-08-05 11:45:55


”Konst & Rally” i Järnboås 2025, tredje utställaren - Carlsson har dammat av 140´n.
© Nils-Brage Pettersson.Var du med under 70-talet? Då var en topptrimmad Volvo 142:a många rallyförares största dröm. Och nu har Jan Carlsson dammat av och dragit igång sin klenod. Bäst av allt, den kommer visas upp vid Skogshyddan, Gammelhyttan i Järnboås under konstrundan Ljusstråk den 6–7 september! Javisst, det var den...

Publicerad: 2025-08-05 08:57:48


Datumen klara för WRC-festen i Umeå, 12-15 februari 2026.
© Toyota Gazoo Racing.Den 12 till 15 februari blir det en ny rallyfest i Västerbotten. Då körs Rally Sweden 2026. Ännu en gång står Umeå som centralort när VM-kalenderns enda vinterrally ska avgöras.
För många av VM-förarna är det exotiskt att komma till Sverige och köra ett rally mitt i vintern på is och snö. Och ...

Publicerad: 2025-08-05 06:02:32


48 bilar till WRC Ueno Rally del Paraguay - hela WRC2 eliten på plats!
© Oliver Solberg Rally.Efter helgens besök i Finland för WRC serien drar man nu iväg på flera längre resor, Paraguay närmast på schemat 28-31:e augusti där ikväll anmälningslistan släpptes för Ueno Rally del Paraguay.

Toyota först ut med tre bilar.
48 ekipage varav 45 tävlar om VM poäng, 10 bilar först ut för R...

Publicerad: 2025-08-04 20:09:20


47 EM-åkare till ERC Barum Czech Rally Zlin - flera Svenskar i listan.
© emotorsport.seEfter semesterlugn för ERC-serien så är det nu dags för start i Tjeckien med Barum Czech Rally Zlin 15-17:e augusti. Rallyt är också näst sista deltävling i Junior ERC serien där vi ser Calle Carlberg i bra läge överst i tabellen inför Tjeckien. Ikväll släppte arrangören anmälningslistan som visar p...

Publicerad: 2025-08-04 18:14:39


1300 Rallycup summerar händelserika Kullingstrofén.
© emotorsport.seSamtidigt som världsstjärnor som Rovanperä, Ogier och Neuville kör VM-kalenderns häftigaste tävling det finska VM rallyt på klassiska sträckor så som Päijälä och Leustu så kör Sveriges Sukkahjältar Kullingstrofén.

Efter ett långt tävlingsuppehåll på två och en halv månad så var det hög tid för a...

Publicerad: 2025-08-04 18:05:54


Tidigare nyheter:
”Konst & Rally” i Järnboås 2025, tredje utställaren - Carlsson har dammat av 140´n.
Datumen klara för WRC-festen i Umeå, 12-15 februari 2026.
48 bilar till WRC Ueno Rally del Paraguay - hela WRC2 eliten på plats!
47 EM-åkare till ERC Barum Czech Rally Zlin - flera Svenskar i listan.
1300 Rallycup summerar händelserika Kullingstrofén.
Mille Johansson fortsatt tvåa i Junior-VM efter utmanande tävling i Finland.
WRC tabellerna efter Secto Rally Finland!
Solberg leder fortfarande WRC2 mästerskapet efter Rally Finland.
Ogier kör för nionde VM-titeln - lämnar ingen bil åt Solberg.
Griebel vann Rallye ADAC Mittelrhein, tuff helg för Andervang.
Foto från Kullingstrofén.
Solberg till mål i Secto Rally Finland med sträckseger - Mille sexa i JWRC.
Fullträff för Toyota på hemmaplan - Seger för Kalle, fem bilar i topp - dubbelseger i WRC2.
Nydén körde hem Kullingstrofén - tredje deltävling för Svenska RallyCupen.
Två vändor på Ouninpohja avslutar Secto Rally Finland.
Nydén totalvinner Kullingstrofén - en av många vinnare.
Fem Toyota i toppen av Secto Rally Finland - tungt för Mille i Junior WRC.
Fyra sträckor kvar av lördagen i Secto Rally Finland.
Kullingstrofén, Sprincupen, ADAC Mittelrhein och Rally Finland att följa under lördagen.
Tuff Svenskdag i Secto Rally Finland - Solberg i diket, Mille punkterade.



Nyhetsarkiv:
[
2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
Polkatrofén 16/08


Rally EM - ERC:
Barum Czech Rally Zlin 15-17/08


Rally SM:
KR Snapphanerallyt 08-09/08


Rally VM - WRC:
Ueno Rally del Paraguay 28-31/08


Svenska RallyCupen:
HEAT / Rally Bergslagen 06/09




Foto:
Kullingstrofén.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Midnattssolsrallyt, lördag.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Slottssprinten.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Midnattssolsrallyt, fredag.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2024.