NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

1300 Rallycup, Morén i toppklass!
PRESSRELEASE

Den nionde och sista deltävlingen i 1300 rallycup för året avgjordes i helgen. Fagersta MK stod som arrangör för klassiska Nattkröken. Det bjöds på fina och rättvisa förhållanden trots det bistra höstvädret. Mycket stod på spel i den här finaltävlingen för cupen även om första platsen i totalen redan var säkrad av Ludvikas Jan-Erik Eriksson som klädd i kavaj nu kunde se på hur de andra pallplatserna skulle fördelas.

På den korta och tekniska SS1 så visade Thobias Wahlström Katrineholms MK och hans bisittare Magnus Johansson att deras formkurva håller i sig, paret tog sträckan men dock endast 0,4 sekunder före snabbe junioren Marcus Morén Kolsva MS med Robin Hallman i högerstolen. Tredjetid och 4 sekunder efter Morén gick till cupens totala två Joacim Rydin, MK Ramunder som hade med sig Stefan Carlsson som kartläsare.

SS2 var en riktigt krokig historia som svängde i princip hela tiden. Här stämde Joacim Rydin i bäcken och tog sträckan med 4 sekunder före Marcus Morén. Trea SMK Nyköpings junior Robin Norling tillsammans med trogne följeslagaren Mattias Sundström. Tyvärr så drabbas Thobias Wahlström av ett växellådras på sträckan och tvingas bryta, därmed grusades hans chanser till den totala silverplatsen i cupen.

På långa SS3 gick Morén på nock. Han tar sträckan med 19,3 sekunder före hemmasonen Mattias Lagström Fagersta MK med Andreas Johansson vid sin högersida. Norling trea distanserad med 23.2 sekunder. Sträckan som mätte 1,7 mil var till en början rätt knixig och tajt men öppnade upp sig de sista 5 km till en snabb och bred väg mot mål och det verkade passa unge Morén. Tråkigt nog så rasar kamdrevet i Rydins bil innan sträckan så även hans dag slutar i moll.

SS4 stryks efteråt så inga tider redovisas från den. Noteras bör att här försvinner tre cupbilar Anton Samuelsson/Janne Nilsson Katrineholms MK utan bromsar, Robert Bertilsson/Palle Palmberg Vetlanda RRC, tekniskt fel samt Victor och Gustav Alm Örsundsbro MK som kämpar tappert med sin Grp E Swift men hade oturen att få ett gasvajerbrott.

SS5 den kända Bockhammarsträckan i närheten av Skinnskatteberg får ännu en ny sträcksegrare det är Nyköpingsgrabbarna Norling/Sundström som knäpper Morén/Hallman med ”hela” 0,4 sekunder! Morén kunde här köra på säkerhet då han hade en ledning med drygt 30 sekunder innan sträckan och kände att det var viktigt att ta bilen i mål då mycket stod på spel den här dagen. Lagström/Johansson rullar in som trea 7,7 sekunder efter Norling.

Morén tar därmed hem totalsegern före Norling och Lagström. Marcus Morén och hans co-driver Robin Hallman gör verkligen en kanonssäsong och slutar också välförtjänt totaltvåa i årets cup samt etta i juniorcupen. Paret har tävlat flitigt och haft ordning på materialet och det ger resultat. Länk till cuptabell http://www.1300rallycup.se/cupen/cuptabell.shtml
Pontus Florin Eskiltuna MK, som åker i 1300 cupens ungdomsklass slutar idag två i den öppna ungdomsklassen där olika bilmodeller är tillåtna. Pontus gör en jättefin säsong och nästa år så hoppas vi se honom i cupens juniorklass. I högerstolen återfinner vi pappa Björn Andersson.

Sammanfattningsvis så måste vi hylla de fantastiska juniorerna i cupen. Idag är det tre juniorer på pallen! Återväxten är verkligen god i 1300 rallycup vilket är hur kul som helst. I år har hela 36 bilar varit med och tävlat i hela cupen och det var länge sedan det var så många ekipage med. Nästa år fyller 1300 rallycup 30 år, hur många blir vi då?
1300 Rallycup ”mycket rally för pengarna” växer så det knakar!

Rättelse:
I förra pressreleasen så smög det in sig ett fel i texten att Mattias Lagström blivit pappa vilket inte stämmer. 1300 rallycup ber om ursäkt för den felskrivningen.


» Pressrelease från 1300 Rallycup.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease

Publicerad: 2016-10-24 23:57:44






Flodin och Bergsten ser fram emot Snapphanerallyt.
© emotorsport.sePatrik Flodin och Göran Bergsten är tillbaka till Snapphanerallyt i Hässleholm där rally-SM körs under fredag och lördag. I det här rallyt har de haft rejäl fart genom åren och 2020 blev de sensationellt totaltvåa med Volvon.
Jag ser verkligen fram emot rallyt. Hässleholm brukar bjuda på rikt...

Publicerad: 2025-08-06 14:53:02


Medaljstriderna hårdnar när Rally-SM kommer till Hässleholm.
© Niklas Falk/Svensk BilsportEfter ett sommaruppehåll sedan Royal Rally i Karlstad i maj, är det dags att inleda upploppet av Rally-SM 2025 genom klassiska Snapphanerallyt i Hässleholm.

Den skånska rallyklassikern körs fredag till lördag den 8–9 augusti med 12 specialsträckor, där jakten på SM-medaljerna intensifieras.

Fr...

Publicerad: 2025-08-06 10:24:54


1300 Rallycup hyllar årets vinnare på Motorsportsalongen.
© emotorsport.se1300 Rallycup kör på, årets femte av totalt sju deltävlingar avverkades i Kullingstrofén under lördagen i en för cupen krävande deltävling.

Nu är de tävlande hemma i garagen och preparerar inför avslutningen, närmast för cupen HEAT / Rally Bergslagen där Kolsva MS, Fagersta MK och Ludvika MS arr...

Publicerad: 2025-08-06 09:04:26


Arrangörer och Partners se hit, Svenska RallyCupen planerar för 2026!
© emotorsport.seÅrets säsong av Svenska RallyCupen har två deltävlingar kvar, nu är det dags att lägga nästa års kalender. Arrangörer söker tävlingar för fullt inför 2026 hos distrikten och några intresserade klubbar har redan hört av sig till oss.

Grunden är som alltid en god spridning över grussäsongen, gärna ...

Publicerad: 2025-08-06 06:01:43


Ekrundan med DM-serier, kompakt bana med 33km special.
© Kim Gustafsson Westlund.- Med lite mer än en vecka kvar av anmälningstiden har vi passerat 80 anmälda vilket vi tycker är väldigt roligt, inleder Kim Gustafsson Westlund, tävlingsledare hos SMK Eksjö för Ekrundan som arrangeras 23:e augusti.

Ekrundan ingår i Smålands DM, Östergötlands DM och E-Cupen - körs med en...

Publicerad: 2025-08-05 11:45:55


”Konst & Rally” i Järnboås 2025, tredje utställaren - Carlsson har dammat av 140´n.
© Nils-Brage Pettersson.Var du med under 70-talet? Då var en topptrimmad Volvo 142:a många rallyförares största dröm. Och nu har Jan Carlsson dammat av och dragit igång sin klenod. Bäst av allt, den kommer visas upp vid Skogshyddan, Gammelhyttan i Järnboås under konstrundan Ljusstråk den 6–7 september! Javisst, det var den...

Publicerad: 2025-08-05 08:57:48


Datumen klara för WRC-festen i Umeå, 12-15 februari 2026.
© Toyota Gazoo Racing.Den 12 till 15 februari blir det en ny rallyfest i Västerbotten. Då körs Rally Sweden 2026. Ännu en gång står Umeå som centralort när VM-kalenderns enda vinterrally ska avgöras.
För många av VM-förarna är det exotiskt att komma till Sverige och köra ett rally mitt i vintern på is och snö. Och ...

Publicerad: 2025-08-05 06:02:32


48 bilar till WRC Ueno Rally del Paraguay - hela WRC2 eliten på plats!
© Oliver Solberg Rally.Efter helgens besök i Finland för WRC serien drar man nu iväg på flera längre resor, Paraguay närmast på schemat 28-31:e augusti där ikväll anmälningslistan släpptes för Ueno Rally del Paraguay.

Toyota först ut med tre bilar.
48 ekipage varav 45 tävlar om VM poäng, 10 bilar först ut för R...

Publicerad: 2025-08-04 20:09:20


47 EM-åkare till ERC Barum Czech Rally Zlin - flera Svenskar i listan.
© emotorsport.seEfter semesterlugn för ERC-serien så är det nu dags för start i Tjeckien med Barum Czech Rally Zlin 15-17:e augusti. Rallyt är också näst sista deltävling i Junior ERC serien där vi ser Calle Carlberg i bra läge överst i tabellen inför Tjeckien. Ikväll släppte arrangören anmälningslistan som visar p...

Publicerad: 2025-08-04 18:14:39


1300 Rallycup summerar händelserika Kullingstrofén.
© emotorsport.seSamtidigt som världsstjärnor som Rovanperä, Ogier och Neuville kör VM-kalenderns häftigaste tävling det finska VM rallyt på klassiska sträckor så som Päijälä och Leustu så kör Sveriges Sukkahjältar Kullingstrofén.

Efter ett långt tävlingsuppehåll på två och en halv månad så var det hög tid för a...

Publicerad: 2025-08-04 18:05:54


Tidigare nyheter:
”Konst & Rally” i Järnboås 2025, tredje utställaren - Carlsson har dammat av 140´n.
Datumen klara för WRC-festen i Umeå, 12-15 februari 2026.
48 bilar till WRC Ueno Rally del Paraguay - hela WRC2 eliten på plats!
47 EM-åkare till ERC Barum Czech Rally Zlin - flera Svenskar i listan.
1300 Rallycup summerar händelserika Kullingstrofén.
Mille Johansson fortsatt tvåa i Junior-VM efter utmanande tävling i Finland.
WRC tabellerna efter Secto Rally Finland!
Solberg leder fortfarande WRC2 mästerskapet efter Rally Finland.
Ogier kör för nionde VM-titeln - lämnar ingen bil åt Solberg.
Griebel vann Rallye ADAC Mittelrhein, tuff helg för Andervang.
Foto från Kullingstrofén.
Solberg till mål i Secto Rally Finland med sträckseger - Mille sexa i JWRC.
Fullträff för Toyota på hemmaplan - Seger för Kalle, fem bilar i topp - dubbelseger i WRC2.
Nydén körde hem Kullingstrofén - tredje deltävling för Svenska RallyCupen.
Två vändor på Ouninpohja avslutar Secto Rally Finland.
Nydén totalvinner Kullingstrofén - en av många vinnare.
Fem Toyota i toppen av Secto Rally Finland - tungt för Mille i Junior WRC.
Fyra sträckor kvar av lördagen i Secto Rally Finland.
Kullingstrofén, Sprincupen, ADAC Mittelrhein och Rally Finland att följa under lördagen.
Tuff Svenskdag i Secto Rally Finland - Solberg i diket, Mille punkterade.



Nyhetsarkiv:
[
2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
Polkatrofén 16/08


Rally EM - ERC:
Barum Czech Rally Zlin 15-17/08


Rally SM:
KR Snapphanerallyt 08-09/08


Rally VM - WRC:
Ueno Rally del Paraguay 28-31/08


Svenska RallyCupen:
HEAT / Rally Bergslagen 06/09




Foto:
Kullingstrofén.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Midnattssolsrallyt, lördag.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Slottssprinten.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Midnattssolsrallyt, fredag.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2024.