|
  Tre bryter - resten startar om på lördagen.
Bara 28 bilar körde i mål under dagen, flera har stannat av en eller annan anledning - men 10 bilar väntas starta om under lördagen och återvända till tävlingen, bara tre har kastat in handduken för gott.
Bland de som bryter ses Anders Gröndal, det blir inte någon omstart för Anders i årets Rally Sweden, han har haft en tuff start på året.
- Det är en av de tyngre perioderna jag har varit med om som tävlande. Jag vet att jag kan, men bilen lyder inte min körning. Vi kör sträckorna med hjärtat i halsgropen när bilen lever sitt egna liv, det går inte fort, säger Anders som får ta nya tag tillsammans med teamet.
Sandberg ende svensk som bryter.
Fransmannen Pierre-Louis Loubet bröt med motorproblem på sin Citroen Ds3 R5 och väntas inte heller starta om. Försvann tidigt gjorde Kjell Sandberg, tappade tid på ss2 och bröt med trasig drivaxel på ss3 och rapporteras inte starta om.
Uppdaterad 21:19: Även Andreas Levin och Björn Nilsson bryter, de stannar efter motorproblem på sin Citroen Ds3 R3T.
Henning kommer tillbaka.
Bland de som kommer tillbaka ses favoriten Henning Solberg, redan ute på dagens första sträcka körde han sönder hjulupphängningen på sin Skoda och kunde inte visa sin fart.
Juho Hänninen satte sin Toyota Yaris WRC i ett träd, men ska starta om när teamet lagat bilen, allt för att samla data för framtiden, men också för att samla poäng för konstruktörerna.
Svenskar som kommer tillbaka.
Mattias Jirvelius spräckte kylaren på morgonen, bröt men kommer tillbaka. En sten knäckte en länkarm hos Robert Blomberg som strandade med sin Ford Fiesta R5, gör omstart också han. Omstart gör också Fredrik Alsdal i sin Fiesta R5.
Specialsite om Rally Sweden!
Startlista, Resultat sträcka för sträcka - se nedan banner där vi samlat all info om och med Rally Sweden.
» Mer info om Rally VM - WRC serien, se ''Rally VM - WRC''.
Följ helgens rallyn:
Publicerad: 2017-02-10 19:13:59
|
|
Mille Johansson tillbaka i Skoda för WRC2 på Kanarieöarna.
Bara två veckor efter den senaste deltävlingen i Rally-VM är Mille Johansson från Katrineholm tillbaka i rallybilen för sin tredje WRC2-start för säsongen. Denna gången på spanska Kanarieöarna där han är tillbaka med MS Munaretto i en Skoda Fabia RS Rally2.
Mille, som tillsammans med kartläsaren ...Publicerad: 2026-04-22 19:56:52
Följ shakedown inför WRC Rally Islas Canarias till lunch imorgon.
Tätt mellan WRC-deltävlingarna, från Kroatien till Kanarieöarna när Rally Islas Canarias ska köras. Vid lunchtid under torsdagen körs shakedown, det är 6,26km Santa Brigida som ska avverkas.
Takamoto Katsuta går först ut på sträckan och startar 12:01, följs av Elfyn Evans, Oliver Solberg och Sami...Publicerad: 2026-04-22 18:24:27
Tio Svenska bilar till helgens Rallye Sulingen, deltävling i Volvo Euro Cup.
Tyska ADAC Actronics Rallye Sulingen körs med Tyska och Holländska mästerskapen ihop med Volvo Euro Cup. Start fredag kväll då totalt fem sträckor körs, 4 av de 15 milen asfalt under helgen. Lördagen med fyra sträckor dubbelt.
För mästerskapen förare som Philip Geipel och Marijan Griebel samt Kev...Publicerad: 2026-04-22 14:30:00
180-talet tävlande ger sig ut i Vilda Ryd Racet, stor årspremiär för Svenska RallyCupen.
För andra året i rad startar Svenska RallyCupen med Vilda Ryd Racet, som arrangör Ryds MK. 180-talet tävlande ses i startlistan för sex specialsträckor på 49km under lördagen.
Fyrhjulsdrift kommer med 14 ekipage, två som visat fin form är Kenny Stavbom och Tobias Johansson, nu möts de för ny kamp...Publicerad: 2026-04-22 11:45:10
NM-start i Rally Sörland - Andersson bredvid Veiby i 940.
Norska Mästerskapet inleder gruset med Rally Sørland hos Kristiansand Automobil Klubb, deltävling i Norska Mästerskapet och Nordic Rally Championship. Totalt åtta sträckor, tre går dubbelt och två som nyttjas en gång ger 12 mil.
70-talet anmälda där Frank Tore Larsen, Roger Rustand, Jens Hvaal, K...Publicerad: 2026-04-22 09:01:38
Tricket som skiljer Solberg från övriga världseliten - 'pratar med folk'.
Tydliga noteringar om specialsträckorna blir allt viktigare i rally-VM. Flera förare väljer också att specialstudierna video från sträckorna. En som har en helt egen teknik är VM-trean Oliver Solberg.
Vi snurrar tillbaka klockan till lunchuppehållet den tredje tävlingsdagen av Rally Sweden. I en ...Publicerad: 2026-04-22 05:54:48
Fjolårets EM-mästare gör Rally SM start, Marczyk kör Rally Nyköping.
Polske Mikolaj Marczyk, fjolårets europamästare satsar på att försvara sin titel, men premiären i Rally Sierra Morena gick inget vidare. Han bröt tidigt, startade om men med stora tidstillägg var han långt bak i listan, tempot räckte till en fjärde tid på sista sträckan.
Polacken i Skoda Fabia RS...Publicerad: 2026-04-21 18:48:38
59 ekipage för helgens WRC Rally Islas Canarias - Oliver & Mille jagar poäng.
59 tävlande för Rally Islas Canarias, WRC på Kanarieöarna som inleder med shakedown vid lunchtid på torsdag följt av första superspecialen på kvällen. Fredagen med närmare 11 mil där tre sträckor går dubbelt, följt av en vända på publiksträcka som startade rallyt under torsdagskvällen.
Lördag tre s...Publicerad: 2026-04-21 11:10:10
Dubbelt Toyota i Olympus Rally - Latvala vann totalt i USA.
Dubbelt Toyota GR Corolla Rally RC2 i toppen av Olympus Rally, när Toyota Gazoo Racing USA gjorde andra rallyhelgen blev det succé. Redan i premiären var man snabba men lite tekniska problem stoppade en plats i täten - till andra rallyt tog Jari-Matti Latvala plats i en andrabil för teamet.
Jari-...Publicerad: 2026-04-21 09:01:39
Tävlingsveckan för Vilda Ryd Racet är igång – förberedelserna i full gång!
Tävlingsveckan för Vilda Ryd Racet har officiellt startat – och arbetet drog igång redan i helgen. Stora delar av bangruppen har varit ute längs sträckorna för att påbörja de viktiga säkerhetsförberedelserna inför tävlingen.
Under helgen har lecablock, däcktravar och stolpar till plast placerats ...Publicerad: 2026-04-21 05:54:43
|
| |