|
 Hässleholms Rolf Grybb favorit vid SMK Hörbys asfaltpremiär. PRESSRELEASE
I fjorårets upplaga av SMK Hörbys populära RS-tävling Express-Specialen var det stenhårt ända in på mållinjen. Till slut kunde Svedalas Mats Lundahl vinna men med bara en tiondelsekunds marginal till Eslövs "Asfaltkung" Mats Andersson.
Nu på söndag är det dags igen för Express-Specialen och på startlinjen finns återigen Lundahl och Andersson för att göra upp om segern i premiären för RS-DM/Asfaltcup. Nu är de dock inte ensamma om målsättningen utan får sällskap av ytterligare sextio rallyåkare från Stenungsund i norr till Trelleborg i söder. Främste utmanare lär 2016-års DM och Asfaltcup-vinnare Rolf Grybb från Hässleholm bli om man får tro tävlingsledare Mia Nilsson.
- I fjor fick inte Grybb till det och blev bara sexa men efter detta var det oftast hans orange Opel som var i topp, lär bjuda tufft motstånd på söndag, tror Mia.
- Vi får inte heller glömma bort SMK Hörbys egna förare Joachim Kristiansson, Tommy Andersson och Robin Svensson som nu förhoppningsvis fått ordning på sin trilskandes Peugeot.
Andra Hörbyhopp är Jonas Hansson i B-förarnas Standard-klass som i fjor var rena rama segermaskinen och vann C-Förarcupen med bred marginal. I samma bilklass men för A-förarna är det Erik Andersson som får ses som största hoppet om hemmavinst.
I B-Förare Trimmat var i fjor Tommy Nilsson från Ystad men tävlande för SMK Hörby, ständigt med och kämpade om klassegrarna med sin för året nylackerade och nu blå Honda. Med ytterligare ett års erfarenhet blir han svårslagen och kan med sina många år från kartingen även vara med och fajtas om totalsegern.
Intressant start gör en annan hemmaförare Michael Nyström som gör comeback efter några år i rallycrossen. Michael har köpt en Opel Kadett och med denna blir han ett utropstecken på söndag.
Debut som rallyförare gör topptippade Mats Anderssons dotter Frida som i helgen får låna farfar Östens snabba Opel för att med denna ta första steget mot att kanske en dag avlösa "Kungen" och då som ny "Asfaltdrottning".
Express-Specialen bjuder på fem specialprov varav tre körs i Hörby, ett i Linderöd och så prov nummer tre ute i Röslöv vid Häglinge.
- Fina prov, lagom knixiga och som verkligen sätter förare och kartläsare på prov, hoppas Mia.
För publiken är det lätt att ta sig till specialprov ett och fyra som körs på Industriområdet inne i Hörby.
- Riktigt bra och sevärda prov, hit rekommenderar jag att publiken tar sig för en fartfylld upplevelse, säger Mia.
Tävlingen har första start klockan 10.30 och detta från Parktorget i Hörby där även den centrala serviceplatsen är belägen.
» Pressrelease från SMK Hörby.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad: 2017-04-05 12:28:28
|
|
NM-start i Rally Sörland - Andersson bredvid Veiby i 940.
Norska Mästerskapet inleder gruset med Rally Sørland hos Kristiansand Automobil Klubb, deltävling i Norska Mästerskapet och Nordic Rally Championship. Totalt åtta sträckor, tre går dubbelt och två som nyttjas en gång ger 12 mil.
70-talet anmälda där Frank Tore Larsen, Roger Rustand, Jens Hvaal, K...Publicerad: 2026-04-22 09:01:38
Tricket som skiljer Solberg från övriga världseliten - 'pratar med folk'.
Tydliga noteringar om specialsträckorna blir allt viktigare i rally-VM. Flera förare väljer också att specialstudierna video från sträckorna. En som har en helt egen teknik är VM-trean Oliver Solberg.
Vi snurrar tillbaka klockan till lunchuppehållet den tredje tävlingsdagen av Rally Sweden. I en ...Publicerad: 2026-04-22 05:54:48
Fjolårets EM-mästare gör Rally SM start, Marczyk kör Rally Nyköping.
Polske Mikolaj Marczyk, fjolårets europamästare satsar på att försvara sin titel, men premiären i Rally Sierra Morena gick inget vidare. Han bröt tidigt, startade om men med stora tidstillägg var han långt bak i listan, tempot räckte till en fjärde tid på sista sträckan.
Polacken i Skoda Fabia RS...Publicerad: 2026-04-21 18:48:38
59 ekipage för helgens WRC Rally Islas Canarias - Oliver & Mille jagar poäng.
59 tävlande för Rally Islas Canarias, WRC på Kanarieöarna som inleder med shakedown vid lunchtid på torsdag följt av första superspecialen på kvällen. Fredagen med närmare 11 mil där tre sträckor går dubbelt, följt av en vända på publiksträcka som startade rallyt under torsdagskvällen.
Lördag tre s...Publicerad: 2026-04-21 11:10:10
Dubbelt Toyota i Olympus Rally - Latvala vann totalt i USA.
Dubbelt Toyota GR Corolla Rally RC2 i toppen av Olympus Rally, när Toyota Gazoo Racing USA gjorde andra rallyhelgen blev det succé. Redan i premiären var man snabba men lite tekniska problem stoppade en plats i täten - till andra rallyt tog Jari-Matti Latvala plats i en andrabil för teamet.
Jari-...Publicerad: 2026-04-21 09:01:39
Tävlingsveckan för Vilda Ryd Racet är igång – förberedelserna i full gång!
Tävlingsveckan för Vilda Ryd Racet har officiellt startat – och arbetet drog igång redan i helgen. Stora delar av bangruppen har varit ute längs sträckorna för att påbörja de viktiga säkerhetsförberedelserna inför tävlingen.
Under helgen har lecablock, däcktravar och stolpar till plast placerats ...Publicerad: 2026-04-21 05:54:43
Anmälan igång till KMK Herrgårdrallyt på Djulö.
Från Slottssprint till KMK Herrgårdsrallyt - den 11:e juli inleder Katrineholms MK semestern med en rallyhelg som många gånger förr. Men med byggnation på Ericsbergs Slott flyttar man i år till Djulö.
Det blir rally, mingel, grillfest på afterrally med musik vid Djulö. På Djulö fritidsområde fin...Publicerad: 2026-04-20 13:02:57
Andraplats för Stig & Stefanie i Roland Rallye Nordhausen - missad respons kostade tid.
Tävlingsrapport från ADAC Roland Rallye Nordhausen, Stig Andervang och Stefanie Fritzensmeier körde lördagens tyska rally. Rallyt bestod av ca 16 mil totalt varav sex sträckor på 61km med en mix av grus, asfalt, gräs och betong.
Tävlingen började bra på ss1, lika så ss2 och ekipaget ligger 2:a in...Publicerad: 2026-04-20 11:10:43
Björn Waldegårds minne på gång, glöm inte de nya rutinerna för anmälning i Uppland.
Den 9:e maj är det dags för Björn Waldegårds minne, i år med SuperCupen, Upplands DM, Stockholms DM och Onotade Rallyserien som ingående serier.
- Vi i tävlingsledningen är lite oroliga att folk missar dom nya rutinerna vi har i Uppland i år. Nytt är att anmäla går ut två veckor innan tävling, f...Publicerad: 2026-04-20 09:02:29
TV-tablå för helgens WRC Rally Islas Canarias.
WRC-serien matar på, deltävling fem med Rally Islas Canarias - Rally of Spain 2026. Serien fortsätter på asfalt och nu på Svenska och Norska favoriten - Kanarieöarna. Svenskt genom Oliver Solberg i Toyota GR Yaris Rally1, för WRC2 ses Mille Johansson och Johan Grönvall i Skoda Fabia RS Rally2.
Ra...Publicerad: 2026-04-20 05:54:39
|
|
Tidigare nyheter:
Anmälan igång till KMK Herrgårdrallyt på Djulö.
Andraplats för Stig & Stefanie i Roland Rallye Nordhausen - missad respons kostade tid.
Björn Waldegårds minne på gång, glöm inte de nya rutinerna för anmälning i Uppland.
TV-tablå för helgens WRC Rally Islas Canarias.
Hansen snabbast direkt, totalvann Bilmånsson Rallysprint i Citroen C3 Rally2 debuten.
Spansk seger i Rally Sierra Morena - Reiersen, Carlberg och Grahn till mål i ERC premiären.
Johansson och Wesslén - 4wd och 2wd vinnarna i Prästnibblesprinten.
Prisborden växer för VOC Autoexperten Rly.
Riktiga Smålandsvägar i RC Maskinrallyt.
Andervang tvåa genom ADAC Roland-Rallye Nordhausen.
Söndagsrally med Prästnibblesprinten, Bilmånsson Rallysprint & Rally Sierra Morena.
Spanjorerna regerar Rally Sierra Morena - Reisersen bäst av Svenskarna efter lördagen.
Persson tog hem Trystorpssprinten totalt.
'Fluppe' Karlsson snabbast totalt i Rally Anderslöv.
BDS Sprinten på Västeråda Handelsområde, anmälan stänger imorgon.
75 åkare till Värmdö BK´s Prästnibblesprinten, söndagsrally på Ekerö.
Sydlig RS-premiär under söndagen, Bilmånsson Rallysprint i Hörby.
Rally Anderslöv, Trystorpssprint, Preilasprinten, Rallye Nordhausen & Rally Sierra Morena bland lördagens rally.
Calle bjöd på show, snabbaste Svensk i Rally Sierra Morena på ss1 - snurrning för Reiersen.
Strax start i Rally Sierra Morena - Reiersen tionde bil på vägen, så gick det i kvalet.
Nyhetsarkiv:
[ 2026 ][ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[ Nyheter 2005 ][
Nyheter 2004 ][
Nyheter 2003 ][
Nyheter 2002 ][
Nyheter 2001 ]
|
| |