NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

VOCs Sverige- och Sommarserier fortsätter i Götenerundan.
PRESSRELEASE

VOC Mekonomen Rallys sommarsäsong kör nästa deltävling i västgötska idyllen Götene. Granne med Kinnekulle Ring, en av landets fränaste racingbanor parat med en RX-arena som fostrat flera av landets toppnamn i den sportgrenen så fokuserar vi istället områdets fantastiskt fina, utmanande och omväxlande grusvägar. Ett stort VOC Mekonomen startfält med knappa 50 bilar på startlinjen borgar för snabb och underhållande bilåka och en underhållande batalj i toppklass.

I år återkommer VOC Mekonomen Rally med sina nationella serier till Götene MK´s fina tävling Götenerundan.
– Tävlingen fanns med i våra kalenderår redan i fjol men någon paragrafryttare på Länsstyrelsen tvingade då tävlingen att byta datum och det nya höstdatumet som det då blev passade tyvärr inte in alls i våra kalendrar. Men nu är allt på plats och förväntningarna inför tävlingshelgen är därför extra stora då vi återigen får äran att delta i Götenes fin-fina tävling, ett arrangemang som alltid håller toppklass, berättar en nöjd klassansvarig Roger Fransson.

Vem slår André Nygren i högsta elitklassen?
Redan i årets första serietävling SilverKongen så visade André Nygren att han även i år är mannen att slå för alla som vill stå högst upp på klassens allra finaste prispall.
– Det vi också såg nere i Älmhult var att det tajtat till sig ordentligt i klassen precis bakom André. Inför helgen så vill jag mena att Oscar Larsson som visade storform i Rally Biltema förra helgen är en huvudutmanare, exakt detsamma gäller för ständigt snabba Daniel Torph. Och vi vet också att hårfagre Dennis Askling (NOT: Ni som känner till klassansvarigs ”frisyr” förstår att återkommande kommentarer om Dennis hår bara baseras på avundsjuka) också kommer att vilja ha ett ord med i spelet.
Kul också att konstatera att jämtlänningen Mattias Nilsson nu väljer att hoppa på sommarsäsongen efter att ha avstått premiären i Älmhult. Vad tänker han hitta på?

Rickard Gustafsson, Patrik Fredriksson eller Emil Andersson i Elit B?
I lägre elitklass kommer det också att blir en episk batalj. Det är många som tänker vinna den klassen. Dessutom är detta klassen för ambitiösa förare ”på väg upp” och därför har det en tendens att gå allt fortare och bli allt tajtare allteftersom att säsongen går.
– Vi har en speciell utmaning för publiken den här gången. Patrik Fredriksson som definitivt är en av segeraspiranterna skickade in sin anmälan för sent och som efteranmäld startar han därför sist i klassen, så att det gamla slitna uttrycket om ”att det inte är över förrän det är över” passar på flera sätt den här helgen.

Men Patrik är som sagt inte alls ensam segeraspirant.
– Rickard Gustafsson trixade med att testa ett annat notsystem i säsongspremiären i Älmhult. Det experimentet övergavs i Karlstad förra helgen och då kom också farten tillbaka med besked. Rickard blir stekhet i Götene. Men det blir också Emil Andersson. Rättare sagt, Emil är alltid stekhet när han sitter i en rallybil. Jag tror att någon av dessa tre herrar kliver upp högst på pallen på lördag eftermiddag.

Men klassansvarig kan absolut ha fel.
– Ingen skam över mig som tippare om segraren heter Fredrik Alin. Han har inte riktigt hittat den sista farten på grus ännu i år men kanske kommer den i Götene. Eller varför inte Isac Nordström som klassat upp till B på extremt kort tid, kanske ska han göra en Emil/Elias och gå direkt till seger?

Andra har det mer motigt.
– Håkan Nilsson, vars säsong mest bestått av motgångar kommer tyvärr inte till start efter att han toppat eländet mer att rulla i Karlstad förra helgen. Vissa säsonger är det som förgjort, jag och Lotta vet detta av egen bitter erfarenhet. Det är bara att bryta ihop och komma igen. Till slut kommer den riktiga glädjen och farten tillbaka i vår mer än beroendeframkallande, men helt underbara sport.

I Cupklassen är det återigen Kim Mastad man ska slå, Vem ska då vinna bland C-förarna?
– Jag har sagt det förut men säger det gärna igen, det är oerhört svårt att tippa VOC Mekonomen Rallys Cupklass. Anledningen är att förarna här i svenskt rallys absoluta broilerfabrik har en enorm utveckling och att mycket därför förändras under pågående säsong. Detta sagt så vill jag ändå återigen utnämna klassens ständigt leende norrman, Kim Mastad till favorit på de utmanande vägarna i Götenes skogar. Tuffaste utmanaren tor jag blir efteranmälda Mattias Jacobsson, som pga av sin sena anmälan startar sist i Cupklassen. Eller för den delen Robert Jacobsson som visat god form under säsongen.
Allmän varning!
– Detta sagt så innehåller klassen i Götene flera namn som inte kör SverigeSerie och SommarSerie så frekvent och som jag därför inte har full koll på, någon av dessa kan absolut överraska och kliva högt upp på pallen, kanske till och med allra högst.

Vem vinner i svenska rallyts plantskola?
VOC Mekonomen Rallys Cupklass är som konstaterats ovan svenskt rallys broilerfabrik. Men klassens juniorklass är då rena plantskolan, steget före, där svenska rallys framtida stjärnor först testar om sina rötter står pall mot sportens hårda vindar.
– I Götene så tror jag på seger signerad av den röda skåneflaggan med det gula korset. Jag tror helt enkelt att Hörbys unge talang Victor Hansen går segrande ur striden. Men såväl Oliver Granfors som Daniel Åhman har visat klass redan tidigare och kommer att göra allt för att visa att klassansvarig tippade fel.

På lördag klockan 10.30 rullar bilarna till start i Götene. Välkomna till en riktigt trevlig rallydag signerad VOC Mekonomen Rally


» Pressrelease från VOC Mekonomen Rally.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease

Publicerad: 2017-05-19 16:15:21






TV-tablå för helgens Barum Czech Rally Zlin.
© emotorsport.seBarum Czech Rally Zlin till helgen, fredag inleds med träning, kval och shakedown där kvalet för Rally2 ekipagen kan ses live i vår WebTV & Video-avdelning. Rallystart under kvällen med en publiksträcka, där inleder TV4 Motor sina sändningar.

TV4 Motor sänder hela lördagens program med sex sträck...

Publicerad: 2025-08-12 06:04:24


Så körs Ekrundan, missa inte anmälan - 100-talet anmälda men plats för fler.
© SMK Eksjö.Det är knappt ett dygn kvar av anmälningstiden till Ekrundan hos SMK Eksjö, anmälan stänger tisdag kväll klockan 18 - rallyt ingår i Smålands DM, Östergötlands DM och E-Cupen.
- Det finns gott om platser kvar, med gratis avanmälan tills den 17:e augusti behöver man inte oroa sig över kostnaden h...

Publicerad: 2025-08-11 18:37:22


Carlberg kan säkra EM-guldet i helgens Rally Barum.
© Opel MotorsportSommaruppehållet är över och det är återigen dags för FIA ERC - European Rally Championship! Under veckan kommer Rally Barum i Tjeckien att köras. Nytt för tävlingen är att Torbjörn Carlberg intar högerstolen då Jørgen Eriksen väntar barn.

"Det känns skönt att ha en så pass duktig reservkartl...

Publicerad: 2025-08-11 16:50:26


Eriksson & Andervang summerar utmanande Snapphanerally.
© Robin Eriksson.Robin Eriksson sammanfattar Snapphanerallyt bredvid Stig Andervang som var den näst sista deltävling i Rally SM för i år, denna tävling skulle komma och bli lite omställning mot tidigare. Stig åkt mycket nere i Tyskland och Holland nu med asfaltsetup och nu grusfjädring och nytt däckmärke som vi ald...

Publicerad: 2025-08-11 11:09:36


Grupp H som ny klass ut i Europa - vill man det?
© emotorsport.seTed Malm har under de sex år som han drivit Volvo Euro Cup blivit uppvaktad av olika förare, team, arrangörer och publik om jag inte skulle öppna upp en klass för de trimmade Volvo bilarna.

Var finns ni gr H team som vill vara med om det där lilla extra.
Efter jag varit och sett på Snapph...

Publicerad: 2025-08-11 09:05:17


Reiersen bland de många Svenskarna till Norska Rally Grimstad.
© emotorsport.seDen 23:e augusti körs norska Rally Grimstad där KNA Aust-Agder står för arrangemanget, 10 specialsträckor på 75km helt på asfalt från Grimstad. Norska Mästerskapet och Volvo Euro Cup finns på plats i jakt på poäng.

Ordinarie anmälan stängde under lördagen men chansen att anmäla sig till förhöjd a...

Publicerad: 2025-08-11 06:02:25


GK Door Team Sweden, Dennis & Sunniva vinner – ökar SM-ledningen.
© GK Door Team Sweden.GK Door Team Sweden fick uppleva både jubel och motgångar under helgens Snapphanerallyt i Hässleholm.

I den internationella 4WD-klassen bjöd Dennis Rådström och Sunniva Rudi på en nervkittlande uppvisning. Inför den avslutande powerstage var marginalen till Kalle Gustafsson endast 0,3 sekunder – ...

Publicerad: 2025-08-10 19:16:21


Tobias snabbast från start till mål i Stieg Ekströms Minne.
© emotorsport.seUnder söndagen arrangerades Stieg Ekströms Minne av Teknis MC på Hallsbergs Motorstadion, allt överskott från tävlingen gick till Nyckelfondens cancerforskning. Tre åk på den 2,1km långa sträckan väntade under söndagen.

Tobias Pettersson och Hilmer Lindberg var vassast genom samtliga tre åk, Hilm...

Publicerad: 2025-08-10 17:01:18


Hallberg i topp under fredagen, tekniska problem förstörde lördagen i Snapphanerallyt.
© Patrik Hallberg Motorsport.Patrik Hallberg och John Stigh fick en riktigt fin start på fredagen med 4 av 4 sträcksegrar i Rally SM deltävlingen Snapphanerallyt. En go känsla som följde med in på lördagsförmiddagen.

På SS6, dagens andra sträcka, fick de dock problem med bilen efter ett lyft, något som orsakade att hela bile...

Publicerad: 2025-08-10 10:03:07


Hårda fighter och dramatiska avgöranden i Snapphanerallyt.
© VidhemMediaInternationella 4WD fick ett rafflande avgörande. Inför Power Stage Hovdala skiljde bara 0,3 sekunder mellan ledande Dennis Rådström/Sunniva Rudi och jagande Kalle Gustafsson/Tom Törngren. Rådström satte ner foten på sista sträckan och säkrade sin tredje seger för året med 6,0 sekunders marginal – e...

Publicerad: 2025-08-10 09:17:37


Tidigare nyheter:
GK Door Team Sweden, Dennis & Sunniva vinner – ökar SM-ledningen.
Tobias snabbast från start till mål i Stieg Ekströms Minne.
Hallberg i topp under fredagen, tekniska problem förstörde lördagen i Snapphanerallyt.
Hårda fighter och dramatiska avgöranden i Snapphanerallyt.
Malm toppade Augustisprinten.
Oljefiltret lossnade på sista sträckan, kostade segern i Snapphanerallyt för Flodin.
Liljegren och Larspers Standardvinnare i SM.
Rådström kör hem KR Snapphanerallyt - Peter och Simon andra vinnare.
Rådström, Grahn, Flodin och Liljegren SM-ledare efter ss8 i KR Snapphanerallyt.
Rally i Hallsberg, Stieg Ekströms Minne under söndagen.
Följ lördagen med Snapphanerallyt, Augustisprinten och Bydalsfjällen Up Hill Race.
Snapphanerallyt inleddes med publikfest i Hässleholm.
Hallberg snabbast när Snapphanerallyt inledde - Karlström, Flodin och Olofsson i SM-topp.
Radio & TV-tablå för KR Snapphanerallyt.
Augustisprinten näst sista i årets Eskilstuna Sprintcup.
SM-kampen tar vid i KR Snapphanerallyt - 55 bilars startfält väntar.
Patrik Hallberg tar steget in i Internationella 4wd - VW Polo GTI R5 i Snapphanerallyt!
Amerikanskt besök för kommande LightOn Rallyt - Sandell favorit.
VEC skapar magi tillsammans med er, kalender 2026 & 2027.
Back SM i Bydalsfjällen, 60 rallyåkare till start.



Nyhetsarkiv:
[
2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
Polkatrofén 16/08


Rally EM - ERC:
Barum Czech Rally Zlin 15-17/08


Rally SM:
South Swedish Rally 12-13/09


Rally VM - WRC:
Ueno Rally del Paraguay 28-31/08


Svenska RallyCupen:
HEAT / Rally Bergslagen 06/09




Foto:
Kullingstrofén.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Midnattssolsrallyt, lördag.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Slottssprinten.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Midnattssolsrallyt, fredag.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2024.