NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  ONOTADE
       RALLYSERIEN

  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

© @World / Even Management.
© @World / Even Management.
Pontus redo för WRC2 kamp i Tyskland.
Tidemands jakt på VM-titeln fortsätter i tyska VM-rallyt.
PRESSRELEASE

Den andra delen av VM-säsongen är igång och slutspurten mot avgörandet i WRC 2 inleds i helgens svårbemästrade Rallye Deutschland. SKODA Motorsport-föraren Pontus Tidemand har guldvittring efter en briljant säsong och nu är en stark avslutning i de två återstående deltävlingarna allt som står mellan honom och titeln.

Efter fantastiska resultat i sina fem första VM-deltävlingar - segrar i Sverige, Mexiko, Argentina och Portugal, samt en andraplats i Polen - har 26-årige rallyesset Pontus Tidemand tillsammans med kartläsaren Jonas Andersson bokstavligen guldläge för att ta hem världsmästartiteln. Chansen att avgöra mästerskapet finns redan den här helgen - om de står som segrare i det tyska VM-rallyt på söndag.
- Man är förstås medveten om vilken möjlighet vi har här, men det är inget jag varken vill eller kommer att tänka på. Vi ser på den här tävlingen på samma sätt som vi ser på alla tävlingar och när vi står på startlinjen är vi som vanligt redo att göra vårt yttersta för seger, oavsett vad som står på spel. Det gäller att ha full fokus på vår uppgift och lyckas vi med det utan oförutsedda problem, ja då håller vi konkurrenterna borta, säger Pontus, som nu gör sin sjätte deltävling av sju med sin SKODA Fabia R5 i WRC 2-mästerskapet.

Rallye Deutschland är en av årets mest utmanande och krävande asfalttävlingar med sitt "tre-rallyn-i-ett"-upplägg. Årets event innehåller dessutom flera nyheter: serviceplatsen har flyttat från Trier till den välbesökta turistorten Bostalsee, den ceremoniella starten och öppningssträckan sker i hjärtat av Saarbrücken och flera av specialsträckorna är helt nya för de tävlande ekipagen.

Efter torsdagens stadssträcka väntar tre varv på en ny specialsträcka under fredagen, kombinerat med klassiska vingårdssträckor i Moseldalen. De vindlande och smala vägarna med sväng efter sväng kräver teknisk precision och ett misstag blir ofta kostsamt, samtidigt som de står i skarp kontrast till lördagens sträckor i militärområdet Baumholder med den fruktade Panzerplatte och de snabba sträckorna på Saarlands landsbygd. Söndagens program är nytt och mixar vägar vid gränsen till Frankrike och Luxemburg med sträckor nära Bostalsee.
- Jag gillar utmaningar och det här är höstens svåraste tävlingar, men också en av de häftigaste, berättar Pontus. Det gäller att vara kvick i omställningen mellan de olika vägtyperna och vara beredd på att vädret snabbt skiftar, vilket påverkar greppet, berättar Pontus. Rätt inställningar på bilen, full koncentration och att snabbt hitta rytmen när förhållanden och underlag ändras är viktiga bitar. Det finns inget utrymme för andra chanser i Tyskland, du måste spela dina kort rätt från början.

Pontus toppar den totala WRC 2-ställningen med 118 poäng med sin EVEN Managementkollega Ole Christian Veiby bakom sig med 68 poäng. Norrmannen har dock inte chansen att ta hem guldet, utan den i nuläget största konkurrenten är finländaren Teemu Suninen, som ligger trea med 54 poäng och har fyra deltävlingar kvar.

Rallye Deutschland inleds på torsdag kväll och 21 specialsträckor och 309,17 kilometer senare tar sig tävlingsbilarna i mål vid lunchtid på söndag.


» Pressrelease från Pontus Tidemand.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease

Publicerad: 2017-08-14 12:47:49






Tio Svenska bilar till helgens Rallye Sulingen, deltävling i Volvo Euro Cup.
© Privat.Tyska ADAC Actronics Rallye Sulingen körs med Tyska och Holländska mästerskapen ihop med Volvo Euro Cup. Start fredag kväll då totalt fem sträckor körs, 4 av de 15 milen asfalt under helgen. Lördagen med fyra sträckor dubbelt.

För mästerskapen förare som Philip Geipel och Marijan Griebel samt Kev...

Publicerad: 2026-04-22 14:30:00


180-talet tävlande ger sig ut i Vilda Ryd Racet, stor årspremiär för Svenska RallyCupen.
© emotorsport.seFör andra året i rad startar Svenska RallyCupen med Vilda Ryd Racet, som arrangör Ryds MK. 180-talet tävlande ses i startlistan för sex specialsträckor på 49km under lördagen.

Fyrhjulsdrift kommer med 14 ekipage, två som visat fin form är Kenny Stavbom och Tobias Johansson, nu möts de för ny kamp...

Publicerad: 2026-04-22 11:45:10


NM-start i Rally Sörland - Andersson bredvid Veiby i 940.
© emotorsport.seNorska Mästerskapet inleder gruset med Rally Sørland hos Kristiansand Automobil Klubb, deltävling i Norska Mästerskapet och Nordic Rally Championship. Totalt åtta sträckor, tre går dubbelt och två som nyttjas en gång ger 12 mil.

70-talet anmälda där Frank Tore Larsen, Roger Rustand, Jens Hvaal, K...

Publicerad: 2026-04-22 09:01:38


Tricket som skiljer Solberg från övriga världseliten - 'pratar med folk'.
© Toyota Gazoo Racing.Tydliga noteringar om specialsträckorna blir allt viktigare i rally-VM. Flera förare väljer också att specialstudierna video från sträckorna. En som har en helt egen teknik är VM-trean Oliver Solberg.

Vi snurrar tillbaka klockan till lunchuppehållet den tredje tävlingsdagen av Rally Sweden. I en ...

Publicerad: 2026-04-22 05:54:48


Fjolårets EM-mästare gör Rally SM start, Marczyk kör Rally Nyköping.
© emotorsport.sePolske Mikolaj Marczyk, fjolårets europamästare satsar på att försvara sin titel, men premiären i Rally Sierra Morena gick inget vidare. Han bröt tidigt, startade om men med stora tidstillägg var han långt bak i listan, tempot räckte till en fjärde tid på sista sträckan.

Polacken i Skoda Fabia RS...

Publicerad: 2026-04-21 18:48:38


59 ekipage för helgens WRC Rally Islas Canarias - Oliver & Mille jagar poäng.
© Toyota Gazoo Racing.59 tävlande för Rally Islas Canarias, WRC på Kanarieöarna som inleder med shakedown vid lunchtid på torsdag följt av första superspecialen på kvällen. Fredagen med närmare 11 mil där tre sträckor går dubbelt, följt av en vända på publiksträcka som startade rallyt under torsdagskvällen.
Lördag tre s...

Publicerad: 2026-04-21 11:10:10


Dubbelt Toyota i Olympus Rally - Latvala vann totalt i USA.
© Toyota Gazoo Racing.Dubbelt Toyota GR Corolla Rally RC2 i toppen av Olympus Rally, när Toyota Gazoo Racing USA gjorde andra rallyhelgen blev det succé. Redan i premiären var man snabba men lite tekniska problem stoppade en plats i täten - till andra rallyt tog Jari-Matti Latvala plats i en andrabil för teamet.

Jari-...

Publicerad: 2026-04-21 09:01:39


Tävlingsveckan för Vilda Ryd Racet är igång – förberedelserna i full gång!
© Gustav Johansson.Tävlingsveckan för Vilda Ryd Racet har officiellt startat – och arbetet drog igång redan i helgen. Stora delar av bangruppen har varit ute längs sträckorna för att påbörja de viktiga säkerhetsförberedelserna inför tävlingen.

Under helgen har lecablock, däcktravar och stolpar till plast placerats ...

Publicerad: 2026-04-21 05:54:43


Anmälan igång till KMK Herrgårdrallyt på Djulö.
© emotorsport.seFrån Slottssprint till KMK Herrgårdsrallyt - den 11:e juli inleder Katrineholms MK semestern med en rallyhelg som många gånger förr. Men med byggnation på Ericsbergs Slott flyttar man i år till Djulö.

Det blir rally, mingel, grillfest på afterrally med musik vid Djulö. På Djulö fritidsområde fin...

Publicerad: 2026-04-20 13:02:57


Andraplats för Stig & Stefanie i Roland Rallye Nordhausen - missad respons kostade tid.
© Privat.Tävlingsrapport från ADAC Roland Rallye Nordhausen, Stig Andervang och Stefanie Fritzensmeier körde lördagens tyska rally. Rallyt bestod av ca 16 mil totalt varav sex sträckor på 61km med en mix av grus, asfalt, gräs och betong.

Tävlingen började bra på ss1, lika så ss2 och ekipaget ligger 2:a in...

Publicerad: 2026-04-20 11:10:43


Tidigare nyheter:
Anmälan igång till KMK Herrgårdrallyt på Djulö.
Andraplats för Stig & Stefanie i Roland Rallye Nordhausen - missad respons kostade tid.
Björn Waldegårds minne på gång, glöm inte de nya rutinerna för anmälning i Uppland.
TV-tablå för helgens WRC Rally Islas Canarias.
Hansen snabbast direkt, totalvann Bilmånsson Rallysprint i Citroen C3 Rally2 debuten.
Spansk seger i Rally Sierra Morena - Reiersen, Carlberg och Grahn till mål i ERC premiären.
Johansson och Wesslén - 4wd och 2wd vinnarna i Prästnibblesprinten.
Prisborden växer för VOC Autoexperten Rly.
Riktiga Smålandsvägar i RC Maskinrallyt.
Andervang tvåa genom ADAC Roland-Rallye Nordhausen.
Söndagsrally med Prästnibblesprinten, Bilmånsson Rallysprint & Rally Sierra Morena.
Spanjorerna regerar Rally Sierra Morena - Reisersen bäst av Svenskarna efter lördagen.
Persson tog hem Trystorpssprinten totalt.
'Fluppe' Karlsson snabbast totalt i Rally Anderslöv.
BDS Sprinten på Västeråda Handelsområde, anmälan stänger imorgon.
75 åkare till Värmdö BK´s Prästnibblesprinten, söndagsrally på Ekerö.
Sydlig RS-premiär under söndagen, Bilmånsson Rallysprint i Hörby.
Rally Anderslöv, Trystorpssprint, Preilasprinten, Rallye Nordhausen & Rally Sierra Morena bland lördagens rally.
Calle bjöd på show, snabbaste Svensk i Rally Sierra Morena på ss1 - snurrning för Reiersen.
Strax start i Rally Sierra Morena - Reiersen tionde bil på vägen, så gick det i kvalet.



Nyhetsarkiv:
[
2026 ][ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
RC-Maskinrallyt 09/05


Rally EM - ERC:
Bauhaus Royal Rally of Scandinavia 22-24/05


Rally SM:
Rally Nyköping 15-16/05


Rally VM - WRC:
Rally Islas Canarias 23-26/04


Onotade Rallyserien:
Violenrallyt 02/05


Svenska RallyCupen:
Vilda Ryd Racet 25/04




Foto:
Ekrundan Light.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Croatia Rally.
© Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto. © Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto. © Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto. © Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto.

Himmelstalundssprinten till Sieverts minne.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Rally Svedala.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2026.