|
 Tools fortsätter satsa på Rally-SM. PRESSRELEASE
TOOLS fortsätter som huvudsponsor till Rally-SM under 2018. Precis som tidigare blir det event på flera deltävlingar och dekal på framrutan.
Företaget är en av Nordens ledande leverantörer av produkter och tjänster till bygg- och industrisektorerna. TOOLS klev in i svenskt mästerskap för rally lagom till förra årets premiär i Söderhamn. Då med den röd-vita dekalen på framrutan. Till grussäsongen utökades samarbetet med kundevent och portaler vid start- och målramp.
– Vi som jobbar i MAS är jätteglada över att knyta en sådan sponsor till oss. Det är sällan man träffar så positiva samarbetspartners som verkligen vill vara en del i det vi gör, säger Lars Mattsson, ordförande i MAS (Motorsportarrangörerna i Sverige).
Under kommande mästerskap blir TOOLS närvarande med kundevent under fem deltävlingar, med start i Vännäs första helgen i februari. Både personal och kunder har ett stort intresse för motorsport, och förra årets rallysäsong var en succé.
– Under 2018 ser vi fram emot att vara en ännu mer aktiv samarbetspartner, och det känns jätteroligt att få vara en del av Rally-SM även nästa år, säger Torbjörn Eriksson, vd för TOOLS Sverige och fortsätter:
– Vår medverkan i år var väldigt uppskattad av teamen, publiken, våra kunder och inte minst av oss på TOOLS. Vi har lärt oss mycket och kommer att vara ännu mer delaktiga framöver.
Framrutan ska återigen prydas av den röd/vita-dekalen under samtliga deltävlingar. Däremot är det i dagsläget inte planerat för något kundevent i Östersund.
Kalender Rally-SM 2018
2-3 februari Vännäs
23-24 februari Östersund
11-12 maj Älmhult
1-2 juni Askersund
17-18 augusti Hässleholm
7-8 september Linköping
» Pressrelease från Rally SM.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad: 2017-11-22 14:35:56
|
|
Söndagsrally i Eslöv, RS-åkarna kör Kanonen.
Eslövs MS skjuter av Kanonen som deltävling i Södras RS-DM under söndagen, 15,4km special fördelat på tre prov som går dubbelt. 42 åkare i sju klasser gör upp.
16 åkare går genom trimmat 2wd med Peter Holgersson, Jonas Olsson och Tommy Andersson bland A-förarna. Skawomir Bronk och Hans-Daniel Ste...Publicerad: 2025-08-16 09:52:57
Sju rallyn att följa under lördagen, bl.a Laxårallyt och Polkatrofén.
100-talet åkare går för Laxårallyts tre sträckor om närmare fyra mil, det tävlas för Västras DM, Stockholms DM, VOC Sverigeserien och Mega Rally Cup.
Gränna MK tar vid i E-Cupen där 80 tävlande ger sig i kast med två sträckor dubbelt, 16km special.
Jämtländska LightOn sprinten i Hälsingeserien...Publicerad: 2025-08-16 06:03:13
Liiten totaltrea efter dag ett i Future SM Ralli.
I Future SM Ralli som samkörs med Lahti Historic Rally ses Esapekka Lappi i topp efter fredagens sex sträckor - tre Skodaekipage i täten efter dagens sju mil.
32 sekunder bakom den tidigare VM åkaren ses Anssi Rytkönen - exakt samma marginal har han vidare till Jari Liiten och Per Almqvist. Det ...Publicerad: 2025-08-15 20:43:48
Halvtid i Lahti där Jonasson är bäste Svensk, motorhaveri för Johansson.
Finska Lahti Historic Rally ingående i FIA European Historic Championship har nått halvtid, sex av tolv sträckor körda där Jari-Matti Latvala tog en snabb ledning som han höll in på kvällens sista sträcka, där tog det stopp med motorproblem för finländaren som fick styra åt sidan.
Istället är det...Publicerad: 2025-08-15 20:35:26
Tungt för Mille på Barum Czech Rally Zlin kvalet - Calle snabbast i JERC - rallystart ikväll!
Dominik Stritesky slog till med snabbaste tid på kvalet inför Barum Czech Rally Zlin, hemmaåkaren var då knappa tiondelen före Andrea Mabellini som hade Marco Marczyk som trea. De sex främsta med Skoda Fabia RS Rally2 på kvalet, totalt 17 Skodabilar ur den 23 bilar stora klassen i EM.
18:e tid fö...Publicerad: 2025-08-15 16:32:17
SverigeSerien inleder hösten i Laxå med Laxårallyt. Slut på semester rast och vila, upp i rallysadeln igen. Laxå och Laxårallyt står på agendan när SverigeSerien nu inleder höstdelen av sin säsong. Fina vägar och fint arrangerat rally väntar, det vet alla ni som provat på Laxå sedan tidigare.
Vem vinner VOC´s klasser i Laxå?
Återigen lite färre t...Publicerad: 2025-08-15 14:11:15
4 sträckor och 80 ekipage gör upp i Polkatrofén.
Polkatrofén med Gränna MK, nu från Adelövs Gård där tävlingen med två sträckor dubbelt körs - 16km special för dagen och deltävling för E-Cupen. Klubben fick gallra hårt från strax över 100 anmälda ekipage till 80 för startlistan. Ett 30-tal åkare går för E-Cupens klubbar - där samlar bara tävlande ...Publicerad: 2025-08-15 09:53:16
WebTV direkt från kvalet inför Barum Czech Rally Zlin.
Med start klockan 8:00 drar träningen för Rally2 ekipagen igång på 7,6km långa Komarov-sträckan som används för träning, kval och shakedown. Vid 9:31 är det dags för kval som avgör startpositionerna, med asfalt under hjulen är det snabbast går först. Kvalet sänds live i vår WebTV & Video avdelning m...Publicerad: 2025-08-15 08:57:28
110-talet åkare för lördagens Laxårally.
Laxå MK drar igång Laxårallyt lördag förmiddag, då som deltävling i Västras DM, Stockholms DM, Mega Rally Cup och VOC Sverigeserien med 110-talet startande. Tre sträckor på 38km går under dagen i skogarna runt orten.
Elva åkare går för 4wd med Jari Saarinen, David Dannevall, Andreas Pettersson oc...Publicerad: 2025-08-15 06:01:17
Tom Kristensson med partners hjälper Carlberg mot säsongsavslutningen.
Det har inte undgått många att Tom Kristensson varit en stor del av min karriär. Från hjälpen 2021 att starta SM-finalen och ta SM-guld till att stötta oss i sista tävlingen 2023 där vi vann ADAC Opel Electric Rally Cup. Nu gör han det igen!
- Rally är en sport som trots stor framgång, kräver e...Publicerad: 2025-08-14 21:04:51
|
| |