NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  ONOTADE
       RALLYSERIEN

  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

© Svenska RallyCupen.
© Svenska RallyCupen.
Svenska RallyCupen 2018 närmar sig med stormsteg, häng med i årets cup och tävla om stora prispengar!
Allt klart för start, tävla om stora prispengar i Svenska RallyCupen 2018!

Sponsoravtalen klara och anmälan för årets första deltävling i Svenska RallyCupen 2018 öppnar under måndagens kväll, de tävlande har väntat och nu är det klart att det handlar om en prispott på 250´000:- som ska fördelas vid årets slut.

I slutet av oktober presenterade vi tävlingskalendern för 2018 och vid nyår kom regelverket, precis som vanligt med bara några mindre justeringar. Sex arrangörer står redo för årets säsong, alla är på tå och arrangörerna jobbar för högtryck med sina kommande arrangemang för att leverera på en som vanligt hög nivå!

Närmast på tur står Rally Biltema där Carlstad RC ihop med Forshaga MC inleder säsongen, det handlar där om sex mil special fördelat på sex sträckor i de Värmländska skogarna - en stor premiär värd cupen och våra Svenska rallyåkare som väljer att tävla i god gemenskap och väl utvalda tävlingar på hög nivå! För de tävlande gäller det att hänga på låset när anmälan öppnar, intresset brukar vara rekordstort när Svenska RallyCupen startar i rallymetropolen Karlstad!

Cuporganisationen har under vintern och tidiga våren arbetat med cupens partner, vi ser mångåriga partners ihop med nya när årets säsong rullar igång, gemensamt för dem alla är att de har ett genuint intresse för rally och motorsport och når här än närmare sin målgrupp! Flera av våra partners tar också möjligheten att finnas på plats på våra deltävlingar, ett bra möte för de tävlande att för att få tips och råd! Vi har allt från leverantörer av personlig utrustning, däck, hjulupphängning, växellådor, noter och bildelar i vår portfölj av partners - d.v.s. en perfekt grund för våra tävlande att ta del av.

Följ oss på
www.svenskarallycupen.se under säsongen för senaste nytt och information om deltävlingarna!

Tävlingskalender 2018:
» 19/05: Rally Biltema. Carlstad RC, Forshaga MC.
» 16/06: Gästabudstrofén. SMK Nyköping.
» 04/08: Kullingstrofén. Kullings MS.
» 01/09: EMK-Kannan. Eskilstuna MK.
» 22/09: Mälarrallyt. SMK Södermanland.
» 27/10: Elektrikerna Marknadsnatta. Västra Östergötlands MK.


Partners 2018:
Racepart Sweden, Öhlins Auto Norden, Mocomp, Tractive, BMsport.se, Workshop and Parts, PPE/Yokohama.

Publicerad: 2018-04-16 09:28:29






NM-start i Rally Sörland - Andersson bredvid Veiby i 940.
© emotorsport.seNorska Mästerskapet inleder gruset med Rally Sørland hos Kristiansand Automobil Klubb, deltävling i Norska Mästerskapet och Nordic Rally Championship. Totalt åtta sträckor, tre går dubbelt och två som nyttjas en gång ger 12 mil.

70-talet anmälda där Frank Tore Larsen, Roger Rustand, Jens Hvaal, K...

Publicerad: 2026-04-22 09:01:38


Tricket som skiljer Solberg från övriga världseliten - 'pratar med folk'.
© Toyota Gazoo Racing.Tydliga noteringar om specialsträckorna blir allt viktigare i rally-VM. Flera förare väljer också att specialstudierna video från sträckorna. En som har en helt egen teknik är VM-trean Oliver Solberg.

Vi snurrar tillbaka klockan till lunchuppehållet den tredje tävlingsdagen av Rally Sweden. I en ...

Publicerad: 2026-04-22 05:54:48


Fjolårets EM-mästare gör Rally SM start, Marczyk kör Rally Nyköping.
© emotorsport.sePolske Mikolaj Marczyk, fjolårets europamästare satsar på att försvara sin titel, men premiären i Rally Sierra Morena gick inget vidare. Han bröt tidigt, startade om men med stora tidstillägg var han långt bak i listan, tempot räckte till en fjärde tid på sista sträckan.

Polacken i Skoda Fabia RS...

Publicerad: 2026-04-21 18:48:38


59 ekipage för helgens WRC Rally Islas Canarias - Oliver & Mille jagar poäng.
© Toyota Gazoo Racing.59 tävlande för Rally Islas Canarias, WRC på Kanarieöarna som inleder med shakedown vid lunchtid på torsdag följt av första superspecialen på kvällen. Fredagen med närmare 11 mil där tre sträckor går dubbelt, följt av en vända på publiksträcka som startade rallyt under torsdagskvällen.
Lördag tre s...

Publicerad: 2026-04-21 11:10:10


Dubbelt Toyota i Olympus Rally - Latvala vann totalt i USA.
© Toyota Gazoo Racing.Dubbelt Toyota GR Corolla Rally RC2 i toppen av Olympus Rally, när Toyota Gazoo Racing USA gjorde andra rallyhelgen blev det succé. Redan i premiären var man snabba men lite tekniska problem stoppade en plats i täten - till andra rallyt tog Jari-Matti Latvala plats i en andrabil för teamet.

Jari-...

Publicerad: 2026-04-21 09:01:39


Tävlingsveckan för Vilda Ryd Racet är igång – förberedelserna i full gång!
© Gustav Johansson.Tävlingsveckan för Vilda Ryd Racet har officiellt startat – och arbetet drog igång redan i helgen. Stora delar av bangruppen har varit ute längs sträckorna för att påbörja de viktiga säkerhetsförberedelserna inför tävlingen.

Under helgen har lecablock, däcktravar och stolpar till plast placerats ...

Publicerad: 2026-04-21 05:54:43


Anmälan igång till KMK Herrgårdrallyt på Djulö.
© emotorsport.seFrån Slottssprint till KMK Herrgårdsrallyt - den 11:e juli inleder Katrineholms MK semestern med en rallyhelg som många gånger förr. Men med byggnation på Ericsbergs Slott flyttar man i år till Djulö.

Det blir rally, mingel, grillfest på afterrally med musik vid Djulö. På Djulö fritidsområde fin...

Publicerad: 2026-04-20 13:02:57


Andraplats för Stig & Stefanie i Roland Rallye Nordhausen - missad respons kostade tid.
© Privat.Tävlingsrapport från ADAC Roland Rallye Nordhausen, Stig Andervang och Stefanie Fritzensmeier körde lördagens tyska rally. Rallyt bestod av ca 16 mil totalt varav sex sträckor på 61km med en mix av grus, asfalt, gräs och betong.

Tävlingen började bra på ss1, lika så ss2 och ekipaget ligger 2:a in...

Publicerad: 2026-04-20 11:10:43


Björn Waldegårds minne på gång, glöm inte de nya rutinerna för anmälning i Uppland.
© emotorsport.seDen 9:e maj är det dags för Björn Waldegårds minne, i år med SuperCupen, Upplands DM, Stockholms DM och Onotade Rallyserien som ingående serier.
- Vi i tävlingsledningen är lite oroliga att folk missar dom nya rutinerna vi har i Uppland i år. Nytt är att anmäla går ut två veckor innan tävling, f...

Publicerad: 2026-04-20 09:02:29


TV-tablå för helgens WRC Rally Islas Canarias.
© Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto.WRC-serien matar på, deltävling fem med Rally Islas Canarias - Rally of Spain 2026. Serien fortsätter på asfalt och nu på Svenska och Norska favoriten - Kanarieöarna. Svenskt genom Oliver Solberg i Toyota GR Yaris Rally1, för WRC2 ses Mille Johansson och Johan Grönvall i Skoda Fabia RS Rally2.

Ra...

Publicerad: 2026-04-20 05:54:39


Tidigare nyheter:
Anmälan igång till KMK Herrgårdrallyt på Djulö.
Andraplats för Stig & Stefanie i Roland Rallye Nordhausen - missad respons kostade tid.
Björn Waldegårds minne på gång, glöm inte de nya rutinerna för anmälning i Uppland.
TV-tablå för helgens WRC Rally Islas Canarias.
Hansen snabbast direkt, totalvann Bilmånsson Rallysprint i Citroen C3 Rally2 debuten.
Spansk seger i Rally Sierra Morena - Reiersen, Carlberg och Grahn till mål i ERC premiären.
Johansson och Wesslén - 4wd och 2wd vinnarna i Prästnibblesprinten.
Prisborden växer för VOC Autoexperten Rly.
Riktiga Smålandsvägar i RC Maskinrallyt.
Andervang tvåa genom ADAC Roland-Rallye Nordhausen.
Söndagsrally med Prästnibblesprinten, Bilmånsson Rallysprint & Rally Sierra Morena.
Spanjorerna regerar Rally Sierra Morena - Reisersen bäst av Svenskarna efter lördagen.
Persson tog hem Trystorpssprinten totalt.
'Fluppe' Karlsson snabbast totalt i Rally Anderslöv.
BDS Sprinten på Västeråda Handelsområde, anmälan stänger imorgon.
75 åkare till Värmdö BK´s Prästnibblesprinten, söndagsrally på Ekerö.
Sydlig RS-premiär under söndagen, Bilmånsson Rallysprint i Hörby.
Rally Anderslöv, Trystorpssprint, Preilasprinten, Rallye Nordhausen & Rally Sierra Morena bland lördagens rally.
Calle bjöd på show, snabbaste Svensk i Rally Sierra Morena på ss1 - snurrning för Reiersen.
Strax start i Rally Sierra Morena - Reiersen tionde bil på vägen, så gick det i kvalet.



Nyhetsarkiv:
[
2026 ][ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
RC-Maskinrallyt 09/05


Rally EM - ERC:
Bauhaus Royal Rally of Scandinavia 22-24/05


Rally SM:
Rally Nyköping 15-16/05


Rally VM - WRC:
Rally Islas Canarias 23-26/04


Onotade Rallyserien:
Violenrallyt 02/05


Svenska RallyCupen:
Vilda Ryd Racet 25/04




Foto:
Ekrundan Light.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Croatia Rally.
© Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto. © Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto. © Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto. © Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto.

Himmelstalundssprinten till Sieverts minne.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Rally Svedala.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2026.