|
 Röjsel Svensk mästare i Rallysprint. PRESSRELEASE
4 brons och 1 silver har han sen innan, 22-årige Smålandsboende dalmasen, Daniel Röjsel. Under torsdagens rallytävling i samband med SM-Veckan i Helsingborg, tog han ett SM-guld i Sprint, och gjorde det med stil
Landslagskörande Röjsel har haft stolpe ut under första halvan av 2018 med tekniska bekymmer. De få tillfällen allt har fungerat har det däremot gått bra, 4:a totalt i SM-deltävlingen Östersund Winter Rally, klasseger i stortävlingen i Lima, ett SM-silver i sprint (vinter) och pallplatser i racing comeback i samband med Swedish GT på Anderstorp.
Nu kan han glädja sig åt att ha en av dom mest eftertraktade medaljören inom Svensk Rallysport, nämligen ett SM-guld i Rallysprint, klass 2WD.
Till skillnad från traditionellt rally med flera sträckor och etapper, körs samma sträcka flera gånger, och en kort sådan, i sprintformatet. I Svt-sända rallysprinten i Helsingborg kördes en 2,2 kilometer lång sträcka på, och runt Väla Motorbana.
Daniel, som hade sambon Matilda som bisittare, var snabbast i alla fyra omgångarna. Segermarginalen blev tillslut 4,9 sekunder till tvåan framför hundratusentals TV-tittare på SVT1 och svtplay.se
Och inte nog med detta, han hade endast 1 sekund upp till tredje bästa tid bland dom fyrhjulsdrivna ekipagen.
-Helt fantastiskt. Så nöjd med min körning, ända från start i första omgången. Har inte heller behövt ändra något på bilen. Bara finslipat körningen hela tiden och drygat ut avståndet till konkurrenterna. Detta är helt klart ett stort mål i karriären, och att få ta ett SM-guld redan vid 22-års ålder i denna tuffa sport där alla kör mot alla är helt enormt. Tack alla som gör detta möjligt, sa en nöjd och lättad Daniel vid målgång
» Pressrelease från Daniel Röjsel Motorsport.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad: 2018-07-06 12:24:47
|
|
Patrik Hallberg tar steget in i Internationella 4wd - VW Polo GTI R5 i Snapphanerallyt!
I helgen går den näst sista deltävlingen i Rally SM av stapeln, det är dags för Snapphanerallyt i Hässleholm! Patrik Hallberg är på plats och för första gången rattar han en VW Polo GTI R5 i Internationella 4WD, med stöd av GK Doors Team Sweden.
Efter att ha tagit andraplats i rallysprinten under...Publicerad: 2025-08-07 21:52:30
Amerikanskt besök för kommande LightOn Rallyt - Sandell favorit.
Den 16:e augusti körs LightOn Rallyt hos Jämtlands MK, tävling ingående i Hälsingeserien med två sträckor som går dubbelt, 41km special väntar.
Ett 30-tal anmälda ekipage just nu, favorit om segern väntas hemmasonen Patrik Sandell bli i Skoda Fabia R5:an, han ska försvara fjolårets seger med Henr...Publicerad: 2025-08-07 10:55:40
VEC skapar magi tillsammans med er, kalender 2026 & 2027.
Kommande 2 år kommer bli magiska med alla de förberedelser som redan nu börjar landa, Det ni ser nedan är de grön markerade signade men fortfarande detaljer som skall landa. De andra icke grön markerade har vi långt gångna diskussioner tillsammans. Denna cupen skall bli den cup där du tveklöst får u...Publicerad: 2025-08-07 09:04:40
Back SM i Bydalsfjällen, 60 rallyåkare till start.
Back SM kör på med två deltävlingar i Jämtland, nu Bydalsfjällen Up Hill Race som går med en deltävling per dag hos arrangerande VMT Jämtland. Närmare 100 åkare varav nästan 60 rallyekipage genom fyra klasser.
Största rallyklass är trimmat 2wd med 25 åkare där Hampus Karlsson, Johan Eriksson, Mik...Publicerad: 2025-08-07 06:02:03
Flodin och Bergsten ser fram emot Snapphanerallyt.
Patrik Flodin och Göran Bergsten är tillbaka till Snapphanerallyt i Hässleholm där rally-SM körs under fredag och lördag. I det här rallyt har de haft rejäl fart genom åren och 2020 blev de sensationellt totaltvåa med Volvon.
– Jag ser verkligen fram emot rallyt. Hässleholm brukar bjuda på rikt...Publicerad: 2025-08-06 14:53:02
Medaljstriderna hårdnar när Rally-SM kommer till Hässleholm.
Efter ett sommaruppehåll sedan Royal Rally i Karlstad i maj, är det dags att inleda upploppet av Rally-SM 2025 genom klassiska Snapphanerallyt i Hässleholm.
Den skånska rallyklassikern körs fredag till lördag den 8–9 augusti med 12 specialsträckor, där jakten på SM-medaljerna intensifieras.
Fr...Publicerad: 2025-08-06 10:24:54
1300 Rallycup hyllar årets vinnare på Motorsportsalongen.
1300 Rallycup kör på, årets femte av totalt sju deltävlingar avverkades i Kullingstrofén under lördagen i en för cupen krävande deltävling.
Nu är de tävlande hemma i garagen och preparerar inför avslutningen, närmast för cupen HEAT / Rally Bergslagen där Kolsva MS, Fagersta MK och Ludvika MS arr...Publicerad: 2025-08-06 09:04:26
Arrangörer och Partners se hit, Svenska RallyCupen planerar för 2026!
Årets säsong av Svenska RallyCupen har två deltävlingar kvar, nu är det dags att lägga nästa års kalender. Arrangörer söker tävlingar för fullt inför 2026 hos distrikten och några intresserade klubbar har redan hört av sig till oss.
Grunden är som alltid en god spridning över grussäsongen, gärna ...Publicerad: 2025-08-06 06:01:43
Ekrundan med DM-serier, kompakt bana med 33km special.
- Med lite mer än en vecka kvar av anmälningstiden har vi passerat 80 anmälda vilket vi tycker är väldigt roligt, inleder Kim Gustafsson Westlund, tävlingsledare hos SMK Eksjö för Ekrundan som arrangeras 23:e augusti.
Ekrundan ingår i Smålands DM, Östergötlands DM och E-Cupen - körs med en...Publicerad: 2025-08-05 11:45:55
”Konst & Rally” i Järnboås 2025, tredje utställaren - Carlsson har dammat av 140´n.
Var du med under 70-talet? Då var en topptrimmad Volvo 142:a många rallyförares största dröm. Och nu har Jan Carlsson dammat av och dragit igång sin klenod. Bäst av allt, den kommer visas upp vid Skogshyddan, Gammelhyttan i Järnboås under konstrundan Ljusstråk den 6–7 september! Javisst, det var den...Publicerad: 2025-08-05 08:57:48
|
| |