|
 1300 RallyCup höll tempot i Slottsprinten. PRESSRELEASE
Årets höjdpunkt enligt väldigt många i 1300Rallycup och fler därutöver- 1300RallyCup körde sin sjunde deltävling för året i Katrineholm MK´s Slottsprinten. En riktigt fin tävling som drog igång redan på fredagskvällen med ett litet jippo som innehöll både rallykörning och monstertruck. Cupen ställde upp med två bilar på sprinttävlingen i förmån för våran insamling till Barncancerfonden. Även Katrineholms MK gjorde en jättefin insats för både Barncancerfonden och barndiabetesfonden och skänkte alla intäkter från jippot till välgörenhet, strålande och tummen upp till dom.
Totalt 16 ekipage i 1300RallyCup kom till start där Allbilservice i Eskilstuna var deltävlingens cupsponsor.
På lördagsmorgonen gick starten för den riktiga tävlingen redan kl 09.30 och det gällde att vara på tå direkt, ingen transport utan det starta med ss1 direkt ifrån slottsparken där serviceplatsen och även målgången för ss5 var belagd. I övrigt skulle 5st specialsträckor köras på sammanlagt 26km med ett lunchuppehåll på över timmen halvvägs in i tävlingen.
SS1: Som sagt, ingen transport ut till första sträckan utan start direkt med specialsträckan. Den unge och riktigt duktiga William Binbach förlorade sekundstriden i förra deltävlingen i Kopparberg, nu ville han annat och var 1,7 sekunder före Ola Strömberg på knappa 3km. Marcus Morén som var tillbaka i cupen efter ett uppehåll från i vintras visade att rattrosten var bortpolerad direkt och satte en fjärdetid. Robin Norling har haft lite missflyt under säsongen men nu slog man till med en femtetid 4,4 sekunder efter William i topp
SS2: 8,7 km lång och lite större tidsdifferenser men fortfarande väldigt jämnt. William utökar dock sin ledning men Robert Andersson skuggar tätt bakom. Joakim Rydin får in en bättre känsla än på första sträckan och sätter en tredjetid. Trots en ny femtetid och en riktigt bra prestation så här långt kan vi konstatera att det inte riktigt är Robin Norlings år och återigen tvingas man kasta in handduken med motorproblem på transporten efter den här sträckan. Ola Strömberg fick problem med växellådan inne på sträckan, lyckades dock hanka sig i mål med några färre växlar att välja på, men även han fick ge upp på transporten då även generatorn la av. Kanske lika bra att bocka av två fel på samma tävling så att man kan köra om cupsegern i resterande cuptävlingar. Förövrigt hade Ola med sig tidigare toppåkaren och duktiga Suzuki mekanikern Jan-Erik Eriksson som service, så under tiden man väntade på att grillfesten skulle dra igång så bytte man både låda och generator och Urzula var redo för race igen innan man ens lastat och börja åka hemåt.
SS3: Sista sträckan innan lunchuppehållet. Fortfarande mycket jämnt men William tar en tredje raka sträckseger och har nu drygat ut ledningen till 9,9 sekunder. Rydin tar över tredjeplatsen från Marcus Morén
SS4: Fortsatt William i topp efter ytterligare en sträckseger, Joakim Rydin börjar få upp tempot och tar hand om andraplatsen före Robert.
SS5: Dagens sista sträcka och även den kortaste för dagen, den mätte 2,6 km. En spektakulär avslutning med ett stort lyft precis innan man svängde av i ett vägbyte och in mot slottsparken. Joakim har ökat farten under hela dagen och här lyckas man till slut ta en första sträckseger, endast två tiondelar före William som var så när att ta hem en fullpoängare. Flera förare bjöd den stora publiken vid lyftet på lite underhållning och en av dom som laddade värst var Juha Liimatainen med sin Citroen. Juha var även snabbast i c-förarklassen.
Summering
William och Victor tar hem sin andra seger i 1300RallyCup, grymt imponerande fart man fått upp i en snabbt stigande utvecklingskurva. Riktigt nära en fullpoängare men två tiondelar på sista sträckan satte stopp för detta. Men vi lyfter på hatten ändå.
Juha Liimatainen blir snabbaste c-förare 13,2 sekunder för Anton Larsson. En ungdomsåkare, Hugo Johansson kom till start och han ökar farten mer och mer, skulle placera sig bra till i "stora cupen" om man kollar in tiderna och lyckas även vinna tävlingen i sin ungdomsklass bland vocarna.
Topp 5 i slutresultatet:
1. William Binbach / Victor Johansson, Kolsva MS: 16,25,9
2. Robert Andersson / Carl-Gustaf Karlsson, Eskilstuna MK: +14,0
3. Joakim Rydin / Magnus Simensen, MK Ramunder: +18,3
4. Marcus Morén / Krister Morén, Kolsva MS: +23,1
5. Andreas Abrahamsson / Tobias Abrahamsson, Katrineholms MK: +58,4
Vi tackar Katrineholms MK med funktionärer för en fin tävling och för att vi återigen fick komma och köra våran deltävling här. Ett enormt stort tack även till våran tävlingssponsor Allbilservice i Eskilstuna, som gör det möjligt att driva en riktigt bra cup med riktigt häftiga förmåner för medlemmarna. Allbilservice hittar du på vasavägen 1 i Eskilstuna och dom hjälper dig med allt från bilreparation till däckomläggning. https://sv-se.facebook.com/allbilsserviceieskilstuna/
» Pressrelease från 1300 Rallycup.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad: 2018-07-18 07:55:33
|
|
Andraplats för Stig & Stefanie i Roland Rallye Nordhausen - missad respons kostade tid.
Tävlingsrapport från ADAC Roland Rallye Nordhausen, Stig Andervang och Stefanie Fritzensmeier körde lördagens tyska rally. Rallyt bestod av ca 16 mil totalt varav sex sträckor på 61km med en mix av grus, asfalt, gräs och betong.
Tävlingen började bra på ss1, lika så ss2 och ekipaget ligger 2:a in...Publicerad: 2026-04-20 11:10:43
Björn Waldegårds minne på gång, glöm inte de nya rutinerna för anmälning i Uppland.
Den 9:e maj är det dags för Björn Waldegårds minne, i år med SuperCupen, Upplands DM, Stockholms DM och Onotade Rallyserien som ingående serier.
- Vi i tävlingsledningen är lite oroliga att folk missar dom nya rutinerna vi har i Uppland i år. Nytt är att anmäla går ut två veckor innan tävling, f...Publicerad: 2026-04-20 09:02:29
TV-tablå för helgens WRC Rally Islas Canarias.
WRC-serien matar på, deltävling fem med Rally Islas Canarias - Rally of Spain 2026. Serien fortsätter på asfalt och nu på Svenska och Norska favoriten - Kanarieöarna. Svenskt genom Oliver Solberg i Toyota GR Yaris Rally1, för WRC2 ses Mille Johansson och Johan Grönvall i Skoda Fabia RS Rally2.
Ra...Publicerad: 2026-04-20 05:54:39
Hansen snabbast direkt, totalvann Bilmånsson Rallysprint i Citroen C3 Rally2 debuten. Bilmånsson Rallysprint med ett varvlopp om 6,5km och en sträcka på 4km, 57 åkare till start varav tio försvann under dagen. Stefan Kristensson i Ford Fiesta inledde snabbast, på ss2 tog Victor Hansen sträcksegern, gick till ledning och utökade med resterande sträcksegrar. Totalt vann Victor 19,8 sek...Publicerad: 2026-04-19 20:00:11
Spansk seger i Rally Sierra Morena - Reiersen, Carlberg och Grahn till mål i ERC premiären.
Dubbelt Spanskt när Rally Sierra Morena tar avslut, årets ERC-premiär. Jose Antonio Suarez tog täten redan på ss2 och har sedan haft ledning och kontrollerat fältet. Suarez i Skoda Fabia RS Rally2 hade slutligen 20,1 sekund till Ivan Ares i Toyota. Trea på pallen finske Teemu Suninen som med Skoda g...Publicerad: 2026-04-19 18:42:00
Johansson och Wesslén - 4wd och 2wd vinnarna i Prästnibblesprinten.
70 bilar rullade in på Prästnibbla gård under söndagens morgon för att åka Värmdö BK´s 2,8km sträcka tre gånger i Prästnibblesprinten.
Tobias Johansson öppnade bäst i Mitsubishi Mirage på första varvet, till det andra tog Kenny Stavbom upp kampen och vann, lika så tredje och sista åket. Totalt to...Publicerad: 2026-04-19 17:14:26
Prisborden växer för VOC Autoexperten Rly. När Autoexperten tog över rollen som huvudpartner både för såväl klassen VOC som för klassens SverigeSerie så var det glada besked inte bara för oss VOC-åkare utan för alla standardrallybils åkare i vårt avlånga land. Detta eftersom att vi som bekant från och med i år öppnar SverigeSerien även för G...Publicerad: 2026-04-19 13:51:31
Riktiga Smålandsvägar i RC Maskinrallyt.
Team Skogsåkarnas tävling RC Maskinrallyt körs på två olika specialsträckor med väldigt fin karaktär. Start- o serviceplats är vid Norrvalla IP, Lommaryd där det finns servering och försäljning av Program med karta. RC Maskinrallyt är årets första tävling i E-Cupen. Ett fint prisbord väntar på de tä...Publicerad: 2026-04-19 11:15:40
Andervang tvåa genom ADAC Roland-Rallye Nordhausen.
Tre sträckor dubbelt när tyska ADAC Roland-Rallye Nordhausen kördes under lördagen, ut på första varvet vann Dark Liebehenschel två sträckor och Herbert Lösch en sträcka.
I halvtid ledde Liebehenschel 5,9 sekunder före Lösch, som trea Stig Andervang och Stefanie Fritzensmeier med 12,2 sekunder up...Publicerad: 2026-04-19 09:06:26
Söndagsrally med Prästnibblesprinten, Bilmånsson Rallysprint & Rally Sierra Morena.
Med 75 bilar går Prästnibblesprinten under söndagen, Värmdö BK arrangerar, en sträcka på 2,8km körs tre gånger för dem tävlande.
Samtidigt närmare 60 bilar för Bilmånsson Rallysprint hos SMK Hörby som i år kör en sträcka på asfalt två gånger vid sidan om varvloppet på industriområde.
Rally Si...Publicerad: 2026-04-19 06:11:15
|
|
Tidigare nyheter:
Riktiga Smålandsvägar i RC Maskinrallyt.
Andervang tvåa genom ADAC Roland-Rallye Nordhausen.
Söndagsrally med Prästnibblesprinten, Bilmånsson Rallysprint & Rally Sierra Morena.
Spanjorerna regerar Rally Sierra Morena - Reisersen bäst av Svenskarna efter lördagen.
Persson tog hem Trystorpssprinten totalt.
'Fluppe' Karlsson snabbast totalt i Rally Anderslöv.
BDS Sprinten på Västeråda Handelsområde, anmälan stänger imorgon.
75 åkare till Värmdö BK´s Prästnibblesprinten, söndagsrally på Ekerö.
Sydlig RS-premiär under söndagen, Bilmånsson Rallysprint i Hörby.
Rally Anderslöv, Trystorpssprint, Preilasprinten, Rallye Nordhausen & Rally Sierra Morena bland lördagens rally.
Calle bjöd på show, snabbaste Svensk i Rally Sierra Morena på ss1 - snurrning för Reiersen.
Strax start i Rally Sierra Morena - Reiersen tionde bil på vägen, så gick det i kvalet.
Andervang i helgens tyska ADAC Roland Rallye Nordhausen.
Träningstider och WebTV live från kvalet inför ERC Rally Sierra Morena.
60-talet åkare ger sig ut i lördagens Rally Anderslöv.
Missa inte anmälan till Himlabacken, årspremiär i Back SM.
Följ morgondagens träning, kval och shakedown inför ERC Rally Sierra Morena.
Mega Rally Cup dubblerar - körs samma serie virtuellt.
Fullt startfält för lördagens Trystorpssprint hos SMK Örebro.
Lördagens Preilasprinten startar Gotländska rallysäsongen.
Nyhetsarkiv:
[ 2026 ][ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[ Nyheter 2005 ][
Nyheter 2004 ][
Nyheter 2003 ][
Nyheter 2002 ][
Nyheter 2001 ]
|
| |