|
 VM-stjärnan Tidemand till SM-finalen. PRESSRELEASE
Regerande världsmästaren Pontus Tidemand gör ett inhopp i Rally-SM! Som uppvärmning inför VM-tävlingen i Turkiet kör han SM-finalen East Sweden Rally i Linköping.
– Vi är oerhört glada över att Pontus hittade en lucka i sin kalender och kommer till oss på finalen. Det är så sällan förare av den kalibern har möjlighet att visa upp sig för hemmapubliken, säger Stefan Taleman, tävlingsledare i Linköping.
28-årige Pontus Tidemand från Charlottenberg i Värmland har kört SM tidigare. 2011 blev han den yngste mästaren genom tiderna efter fyra vinster och en andraplats i de första fem tävlingarna av sex. Två år senare vann han guld i rallysprint.
– Att han har som mål att köra en SM-deltävling om året är roligt både för oss och ordinarie startfält, som får något extra att mäta sig med, fortsätter Taleman.
2016 tog Tidemand hand om totalsegern i Rally Uppsala. Förra året gästade han East Sweden Rally och reste hem med största pokalen. Vinstmarginalen då var nästan två och en halv minut.
– Njaaa, så mycket blir det nog inte nu! Konkurrenterna har hunnit köra in sig på sina R5:or och håller ett riktigt högt tempo, så vi tar det på högsta allvar, säger Tidemand, som i första hand har fokus på att försvara sitt VM-guld från 2017 i WRC2.
– Så är det. Men det är alltid roligt att tävla på hemmaplan och få visa upp sig för den publiken. Det är någonting speciellt!
Innan han ger sig i kast med VM-tävlingarna i Turkiet, Wales, Spaniel och Australien i en Skoda Fabia R5 blir det alltså en start i Linköping och SM-finalen East Sweden Rally den 7-8 september.
» Pressrelease från Rally SM.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad: 2018-08-25 11:48:41
|
|
Tävlingsveckan för Vilda Ryd Racet är igång – förberedelserna i full gång!
Tävlingsveckan för Vilda Ryd Racet har officiellt startat – och arbetet drog igång redan i helgen. Stora delar av bangruppen har varit ute längs sträckorna för att påbörja de viktiga säkerhetsförberedelserna inför tävlingen.
Under helgen har lecablock, däcktravar och stolpar till plast placerats ...Publicerad: 2026-04-21 05:54:43
Anmälan igång till KMK Herrgårdrallyt på Djulö.
Från Slottssprint till KMK Herrgårdsrallyt - den 11:e juli inleder Katrineholms MK semestern med en rallyhelg som många gånger förr. Men med byggnation på Ericsbergs Slott flyttar man i år till Djulö.
Det blir rally, mingel, grillfest på afterrally med musik vid Djulö. På Djulö fritidsområde fin...Publicerad: 2026-04-20 13:02:57
Andraplats för Stig & Stefanie i Roland Rallye Nordhausen - missad respons kostade tid.
Tävlingsrapport från ADAC Roland Rallye Nordhausen, Stig Andervang och Stefanie Fritzensmeier körde lördagens tyska rally. Rallyt bestod av ca 16 mil totalt varav sex sträckor på 61km med en mix av grus, asfalt, gräs och betong.
Tävlingen började bra på ss1, lika så ss2 och ekipaget ligger 2:a in...Publicerad: 2026-04-20 11:10:43
Björn Waldegårds minne på gång, glöm inte de nya rutinerna för anmälning i Uppland.
Den 9:e maj är det dags för Björn Waldegårds minne, i år med SuperCupen, Upplands DM, Stockholms DM och Onotade Rallyserien som ingående serier.
- Vi i tävlingsledningen är lite oroliga att folk missar dom nya rutinerna vi har i Uppland i år. Nytt är att anmäla går ut två veckor innan tävling, f...Publicerad: 2026-04-20 09:02:29
TV-tablå för helgens WRC Rally Islas Canarias.
WRC-serien matar på, deltävling fem med Rally Islas Canarias - Rally of Spain 2026. Serien fortsätter på asfalt och nu på Svenska och Norska favoriten - Kanarieöarna. Svenskt genom Oliver Solberg i Toyota GR Yaris Rally1, för WRC2 ses Mille Johansson och Johan Grönvall i Skoda Fabia RS Rally2.
Ra...Publicerad: 2026-04-20 05:54:39
Hansen snabbast direkt, totalvann Bilmånsson Rallysprint i Citroen C3 Rally2 debuten. Bilmånsson Rallysprint med ett varvlopp om 6,5km och en sträcka på 4km, 57 åkare till start varav tio försvann under dagen. Stefan Kristensson i Ford Fiesta inledde snabbast, på ss2 tog Victor Hansen sträcksegern, gick till ledning och utökade med resterande sträcksegrar. Totalt vann Victor 19,8 sek...Publicerad: 2026-04-19 20:00:11
Spansk seger i Rally Sierra Morena - Reiersen, Carlberg och Grahn till mål i ERC premiären.
Dubbelt Spanskt när Rally Sierra Morena tar avslut, årets ERC-premiär. Jose Antonio Suarez tog täten redan på ss2 och har sedan haft ledning och kontrollerat fältet. Suarez i Skoda Fabia RS Rally2 hade slutligen 20,1 sekund till Ivan Ares i Toyota. Trea på pallen finske Teemu Suninen som med Skoda g...Publicerad: 2026-04-19 18:42:00
Johansson och Wesslén - 4wd och 2wd vinnarna i Prästnibblesprinten.
70 bilar rullade in på Prästnibbla gård under söndagens morgon för att åka Värmdö BK´s 2,8km sträcka tre gånger i Prästnibblesprinten.
Tobias Johansson öppnade bäst i Mitsubishi Mirage på första varvet, till det andra tog Kenny Stavbom upp kampen och vann, lika så tredje och sista åket. Totalt to...Publicerad: 2026-04-19 17:14:26
Prisborden växer för VOC Autoexperten Rly. När Autoexperten tog över rollen som huvudpartner både för såväl klassen VOC som för klassens SverigeSerie så var det glada besked inte bara för oss VOC-åkare utan för alla standardrallybils åkare i vårt avlånga land. Detta eftersom att vi som bekant från och med i år öppnar SverigeSerien även för G...Publicerad: 2026-04-19 13:51:31
Riktiga Smålandsvägar i RC Maskinrallyt.
Team Skogsåkarnas tävling RC Maskinrallyt körs på två olika specialsträckor med väldigt fin karaktär. Start- o serviceplats är vid Norrvalla IP, Lommaryd där det finns servering och försäljning av Program med karta. RC Maskinrallyt är årets första tävling i E-Cupen. Ett fint prisbord väntar på de tä...Publicerad: 2026-04-19 11:15:40
|
|
Tidigare nyheter:
Spansk seger i Rally Sierra Morena - Reiersen, Carlberg och Grahn till mål i ERC premiären.
Johansson och Wesslén - 4wd och 2wd vinnarna i Prästnibblesprinten.
Prisborden växer för VOC Autoexperten Rly.
Riktiga Smålandsvägar i RC Maskinrallyt.
Andervang tvåa genom ADAC Roland-Rallye Nordhausen.
Söndagsrally med Prästnibblesprinten, Bilmånsson Rallysprint & Rally Sierra Morena.
Spanjorerna regerar Rally Sierra Morena - Reisersen bäst av Svenskarna efter lördagen.
Persson tog hem Trystorpssprinten totalt.
'Fluppe' Karlsson snabbast totalt i Rally Anderslöv.
BDS Sprinten på Västeråda Handelsområde, anmälan stänger imorgon.
75 åkare till Värmdö BK´s Prästnibblesprinten, söndagsrally på Ekerö.
Sydlig RS-premiär under söndagen, Bilmånsson Rallysprint i Hörby.
Rally Anderslöv, Trystorpssprint, Preilasprinten, Rallye Nordhausen & Rally Sierra Morena bland lördagens rally.
Calle bjöd på show, snabbaste Svensk i Rally Sierra Morena på ss1 - snurrning för Reiersen.
Strax start i Rally Sierra Morena - Reiersen tionde bil på vägen, så gick det i kvalet.
Andervang i helgens tyska ADAC Roland Rallye Nordhausen.
Träningstider och WebTV live från kvalet inför ERC Rally Sierra Morena.
60-talet åkare ger sig ut i lördagens Rally Anderslöv.
Missa inte anmälan till Himlabacken, årspremiär i Back SM.
Följ morgondagens träning, kval och shakedown inför ERC Rally Sierra Morena.
Nyhetsarkiv:
[ 2026 ][ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[ Nyheter 2005 ][
Nyheter 2004 ][
Nyheter 2003 ][
Nyheter 2002 ][
Nyheter 2001 ]
|
| |