NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  ONOTADE
       RALLYSERIEN

  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

Premiär för VOC Mekonomen Rallys nationella grusserier.
PRESSRELEASE

Temperaturen stiger, fåglarna kvittrar, gräsmattor klipps och sommarsäsongen har tagit fart på allvar i Rallysverige. VOC Mekonomen Rallys SverigeSerie och SommarSerie tog avstamp dör sin sommar med Midsommardansen arrangerat av Ljungby MK. Förare från hela landet samsades med de lokala fortåkarna för att visa vem som bevarat grusformen bäst över vinterdvalan. Bland landets snabbare A-förare var det Kristoffer Karlsson som lyckats med detta bäst. Bland B-förarna var toppnamnet Dennis Persson och snabbaste Cup-förare var Robin Bäckström. Snabbaste ungdom var Oscar Östlund.

Ljungby MK mönstrade en ordentlig grupp frivilliga och 41 km SS på kurviga småländska vägar av absolut toppkvalitet. SverigeSerien trogen höll sig vädret på sin kant och bjöd uppehåll trots ordentligt med regn såväl före som efter. Vägarna får sägas vara varierande med karaktäristiska kurviga och tekniska partier varvat med lite snabbare. De tävlande möttes därtill rakt igenom av leende och glada funktionärer.

Traditionellt brukar vi gästa Växjö och Dackefejden så här års men i år har vi tagit ett annat grepp av flera olika skäl. Det är alltid lite nervöst att kliva iväg från ett väl inarbetat och tryggt samarbete men jag kan konstatera att Ljungby MK inte gjorde någon besviken. Vägar, arrangemang med mera höll absolut klass i nivå med Wäxjö MS. Bra jobbat! Nu kan det låta som att det här skulle vara förvånande, tvärt om är Ljungby MK en väloljad maskin när det kommer till tävlingsarrangemang och vägarna finns ju, det har vi ju sett om inte annat i klassens besök 2008, 2009 och 2010 då SSR arrangerades av Ljungby. Jag vill rikta ett stort tack till klubben för att man bjöd in oss och även arrangerade en riktigt kanontävling. Det är också roligt när klassens toppserie får spänna musklerna mot en annan stor stark serie, som i detta fall Sydsvenska Rallycupen, säger klassansvarige Roger Fransson.

SverigeSeriens tävlande står sig urstarka i konkurrensen.

Ett konstaterande som jag också måste göra på ett allmänt plan är hur stark SverigeSerien står sig. Hur tydligt serien understryker sin kvalitetsstämpel som den nationella serien för VOC som man är. Eller helt enkelt som den serie för VOC-åkare där det går allra snabbast. Trots att vi i Midsommardansen besöker Sydsvenska Rallycupen på SSRC vägar och med deras ordinarie notskrivare så dominerar SverigeSerie åkarna totalt i alla förarklasser. Det om något är en kvalitetsstämpel och också en brett understrykande på var rallyåkare med vidare ambition på utveckling ska lägga sitt fokus om man planerar sin karriär väl.


Kristoffer Karlsson visar fin form i Elit A

Högsta Elitklassen startfält 2019 imponerar verkligen och konkurrensen är knivskarp. Kristoffer Karlsson verkar dock stå pall mot konkurrensen på ett föredömligt vis. Närmast jagande i Ljungby var Patrik Fredriksson som dock aldrig riktigt nådde fram, han fick dock i sin jakt till en liten lucka till Emil Andersson som slutade trea. Vi vill också nämna Gustav Johansson som hade en stenhård kamp med Emil och på flertalet sträckor var tidsmarginalen bara enstaka tiondelar. Roligt och lite av ett signum för klassen med tighta tiondelsstrider.

Får jag slå mig själv på bröstet lite? Det är klart jag får; jag satte bestämt en trippel här med 1-2-3 Karlsson, Fredriksson och Andersson. Jag vill inte favorisera mellan de tre men jag kan inte låta bli att minnas Kristoffer Karlssons otursförföljda serie förra året och jag tror bestämt han har bestämt sig för att inte låta sådana saker som att falla på särskiljning drabba honom igen. Å andra sidan, skulle det ske så har han en bra serie att särskiljas ifrån nu med redan tre segrar av fyra möjliga. Men det svänger fort, inget är ens i närheten av att vara klart. Patrik och Emil, med flera, kommer ge Kristoffer en hård fight och med de små marginaler som finns där upp i toppen kan vad som helst hända. Jag och resten av rallysverige följer detta med spänning.


Dennis Persson tar sin fjärde raka i Elit B

På tal om sekundstrider så bjöd Elit B upp till två sådana i den här tävlingen. Den mest intressanta stod mellan trion Dennis Persson, Jacob Johannesson och Magnus Lindqvist som inkasserade första, andra respektive tredje platsen i tävlingen. Dennis Persson sätter därmed ökad skräck i motståndet genom sin fjärde raka seger. De tre slogs om platserna under tävlingens gång men det var som sagt Dennis som gick segrande ur striden. Vilken var då den där andra sekundstriden? Härförda av klassansvarige Roger Fransson följde fem (!) ekipage inom 4,3 sekunder. Dessas strider glöms ofta bort men är nog så viktiga för klassens roll för unga talanger att växa. Kvintetten i fråga var aldrig i närheten av toppen men den skapar förutsättningar för utveckling hos duktiga talanger.

Hatten av igen för Dennis Persson, vilken duktig rallyförare han är och som han presterar när pressen stiger, mycket imponerande. Men med det sagt ska vi inte glömma Jacobs insats eller Magnus Lindqvist för den delen som sätter bra press på Dennis under hela dagen. Dennis börjar nu bygga en ganska stor press på konkurrenterna med sina fyra segrar men en av tjusningarna med B-klassen, och C-klassen, är att vi kan se plötsliga utvecklingssprång så Dennis kan absolut inte luta sig tillbaka. I sammanhanget måste jag också nämna snabbe Oscar Jansson. Han var också med i absoluta toppstriden, tappade lite på SS4 och tog efter det i lite för mycket på nästa sträcka så det slutade tyvärr med en rullning. Det är bara att bryta ihop och komma igen Oscar, farten har du! Och om vi nu nödvändigtvis ska lyfta min och mina kombatanters insats i detta reportage så vill jag poängtera det geniala med denna klass där även vi i det tydliga mittskiktet kan utöva sekundstrider med ytterst små marginaler. Och ja, jag längtar redan efter fler fighter i Edane.


Robin Bäckström segrar övertygande i Cup-klassen

Med minst sagt övertygande marginal tar Robin Bäckström hem segern i cup-klassen. Närmare 50 sekunder är i sammanhanget att beteckna som oceaner av tid och det verkar onekligen ha lossnat för Robin som övertygade redan helgen innan i Götene med att vara klassnabbast. Kampen om andra och tredjeplatsen stod mellan Filip Rosendahl som presenterade sig i årets serier med en andraplats och Patrik Lundberg.

Cup-klassen är svårtippad och jag känner mig nöjd med att jag i alla fall fick in Robin Bäckström och med den formtopp han visar här trots relativt sparsamt tävlande på grus senaste åren så var det väl tur. Är jag inte fel underrättad har Robin stått över grustävlingar en tid och att komma till Småland i detta sällskap och leverera sådan bilkörning är inget annat än imponerande. Tyvärr missade jag ju Filip Rosendahl och Patrik Lundberg som båda gör en riktigt bra tävling. Till mitt försvar så är utvecklingen i Cup-klassen rasande snabb men jag får läsa in mig lite mer på dessa herrar helt enkelt.


Oscar Östlund snabbaste ungdom eller hur var det!?

Ungdomsklassen var en riktigt stor klass i Ljungby. Det bådar gott för framtiden och även om inte alla bilar var från VOC Mekonomen Rally stod sig klassens ungdomar bra i den sammanslagna klassen (not: ungdomsklassen ska alltid så samman). Den som försöker få grepp om resultatlistan och poängtabellen kan dock drabbas av viss förvirring så låt oss reda ut detta. Snabbast runt de 42 km var Emil Friman följd av Oscar Östlund och Isak Vikman. Situationen är dock lite mer komplex än så. Emil Friman lyfte på eget initiativ att han inte borde ha några poäng i våra nationella serier för denna tävling då bilen ej haft korrekta dekaler; varken klass- eller cupdekaler fanns på bilen. Mycket riktigt innebär detta att man ej ska tilldelas poäng. Klassledningen har dock valt att ändock belöna Emil med poäng för sitt deltagande och detta till följd av sitt sportsliga uppförande.

Vilken påfyllnad vi har underifrån. Inte bara kan de köra bil på ett sätt de flesta av oss bara kan drömma om. De är dessutom både sportsliga och generösa. Att själv lyfta bristen på dekaler för sina medtävlare och klassledning visar på stor sportslighet. Att dessutom, som Oscar Östlund, vidhålla att Emil visst borde ha sina poäng då han ju var snabbast är ett generöst och även det ett sportsligt uppförande. Tyvärr kan vi från klassledningens håll inte tilldela fulla poäng om man inte kör med en korrekt bil och utan dekaler från vår huvudsponsor är bilen faktiskt reglementesvidrig. Att bortse från det skulle helt enkelt bli helt fel. Men jag vill ge all heder åt dessa unga tu och jag anser att Emil åtminstone förtjänar 5 poäng för start i serien. Jag måste också lyfta Isak Vikman och fyran Marcus Person. Tillsammans har alla dessa kört på helt fantastiskt bra tider. Detta utan vare sig körkort eller noter. Jag ska nog upprepa det där, utan noter, så betänker vi alla att vi körde på kurviga och väldigt tekniska småländska vägar. Imponerande!

Så var då grussäsongen igång, bilarna är tvättade och dammet har lagt sig. Av flera skäl kopplat till olika tävlingskalendrar så som SM med mera så väntar nu ett mindre uppehåll till dess Sveriges största rallyklass drabbar samman igen i Edane 13:e juli.

Vi tackar återigen Ljungby MK - Berndt Skogelind, Hans K Karlsson och hela gänget kring dem - för en fantastiskt tävling där vi redan nu kan förmedla klassens önskan om ett ”välkommen åter” och samtidigt önskar vi alla en härlig avslutning på våren!


» Pressrelease från VOC Mekonomen Rally.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease

Publicerad: 2019-05-29 18:16:48






Fjolårets EM-mästare gör Rally SM start, Marczyk kör Rally Nyköping.
© emotorsport.sePolske Mikolaj Marczyk, fjolårets europamästare satsar på att försvara sin titel, men premiären i Rally Sierra Morena gick inget vidare. Han bröt tidigt, startade om men med stora tidstillägg var han långt bak i listan, tempot räckte till en fjärde tid på sista sträckan.

Polacken i Skoda Fabia RS...

Publicerad: 2026-04-21 18:48:38


59 ekipage för helgens WRC Rally Islas Canarias - Oliver & Mille jagar poäng.
© Toyota Gazoo Racing.59 tävlande för Rally Islas Canarias, WRC på Kanarieöarna som inleder med shakedown vid lunchtid på torsdag följt av första superspecialen på kvällen. Fredagen med närmare 11 mil där tre sträckor går dubbelt, följt av en vända på publiksträcka som startade rallyt under torsdagskvällen.
Lördag tre s...

Publicerad: 2026-04-21 11:10:10


Dubbelt Toyota i Olympus Rally - Latvala vann totalt i USA.
© Toyota Gazoo Racing.Dubbelt Toyota GR Corolla Rally RC2 i toppen av Olympus Rally, när Toyota Gazoo Racing USA gjorde andra rallyhelgen blev det succé. Redan i premiären var man snabba men lite tekniska problem stoppade en plats i täten - till andra rallyt tog Jari-Matti Latvala plats i en andrabil för teamet.

Jari-...

Publicerad: 2026-04-21 09:01:39


Tävlingsveckan för Vilda Ryd Racet är igång – förberedelserna i full gång!
© Gustav Johansson.Tävlingsveckan för Vilda Ryd Racet har officiellt startat – och arbetet drog igång redan i helgen. Stora delar av bangruppen har varit ute längs sträckorna för att påbörja de viktiga säkerhetsförberedelserna inför tävlingen.

Under helgen har lecablock, däcktravar och stolpar till plast placerats ...

Publicerad: 2026-04-21 05:54:43


Anmälan igång till KMK Herrgårdrallyt på Djulö.
© emotorsport.seFrån Slottssprint till KMK Herrgårdsrallyt - den 11:e juli inleder Katrineholms MK semestern med en rallyhelg som många gånger förr. Men med byggnation på Ericsbergs Slott flyttar man i år till Djulö.

Det blir rally, mingel, grillfest på afterrally med musik vid Djulö. På Djulö fritidsområde fin...

Publicerad: 2026-04-20 13:02:57


Andraplats för Stig & Stefanie i Roland Rallye Nordhausen - missad respons kostade tid.
© Privat.Tävlingsrapport från ADAC Roland Rallye Nordhausen, Stig Andervang och Stefanie Fritzensmeier körde lördagens tyska rally. Rallyt bestod av ca 16 mil totalt varav sex sträckor på 61km med en mix av grus, asfalt, gräs och betong.

Tävlingen började bra på ss1, lika så ss2 och ekipaget ligger 2:a in...

Publicerad: 2026-04-20 11:10:43


Björn Waldegårds minne på gång, glöm inte de nya rutinerna för anmälning i Uppland.
© emotorsport.seDen 9:e maj är det dags för Björn Waldegårds minne, i år med SuperCupen, Upplands DM, Stockholms DM och Onotade Rallyserien som ingående serier.
- Vi i tävlingsledningen är lite oroliga att folk missar dom nya rutinerna vi har i Uppland i år. Nytt är att anmäla går ut två veckor innan tävling, f...

Publicerad: 2026-04-20 09:02:29


TV-tablå för helgens WRC Rally Islas Canarias.
© Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto.WRC-serien matar på, deltävling fem med Rally Islas Canarias - Rally of Spain 2026. Serien fortsätter på asfalt och nu på Svenska och Norska favoriten - Kanarieöarna. Svenskt genom Oliver Solberg i Toyota GR Yaris Rally1, för WRC2 ses Mille Johansson och Johan Grönvall i Skoda Fabia RS Rally2.

Ra...

Publicerad: 2026-04-20 05:54:39


Hansen snabbast direkt, totalvann Bilmånsson Rallysprint i Citroen C3 Rally2 debuten.
Bilmånsson Rallysprint med ett varvlopp om 6,5km och en sträcka på 4km, 57 åkare till start varav tio försvann under dagen. Stefan Kristensson i Ford Fiesta inledde snabbast, på ss2 tog Victor Hansen sträcksegern, gick till ledning och utökade med resterande sträcksegrar. Totalt vann Victor 19,8 sek...

Publicerad: 2026-04-19 20:00:11


Spansk seger i Rally Sierra Morena - Reiersen, Carlberg och Grahn till mål i ERC premiären.
© @World / Red Bull Content Pool.Dubbelt Spanskt när Rally Sierra Morena tar avslut, årets ERC-premiär. Jose Antonio Suarez tog täten redan på ss2 och har sedan haft ledning och kontrollerat fältet. Suarez i Skoda Fabia RS Rally2 hade slutligen 20,1 sekund till Ivan Ares i Toyota. Trea på pallen finske Teemu Suninen som med Skoda g...

Publicerad: 2026-04-19 18:42:00


Tidigare nyheter:
Anmälan igång till KMK Herrgårdrallyt på Djulö.
Andraplats för Stig & Stefanie i Roland Rallye Nordhausen - missad respons kostade tid.
Björn Waldegårds minne på gång, glöm inte de nya rutinerna för anmälning i Uppland.
TV-tablå för helgens WRC Rally Islas Canarias.
Hansen snabbast direkt, totalvann Bilmånsson Rallysprint i Citroen C3 Rally2 debuten.
Spansk seger i Rally Sierra Morena - Reiersen, Carlberg och Grahn till mål i ERC premiären.
Johansson och Wesslén - 4wd och 2wd vinnarna i Prästnibblesprinten.
Prisborden växer för VOC Autoexperten Rly.
Riktiga Smålandsvägar i RC Maskinrallyt.
Andervang tvåa genom ADAC Roland-Rallye Nordhausen.
Söndagsrally med Prästnibblesprinten, Bilmånsson Rallysprint & Rally Sierra Morena.
Spanjorerna regerar Rally Sierra Morena - Reisersen bäst av Svenskarna efter lördagen.
Persson tog hem Trystorpssprinten totalt.
'Fluppe' Karlsson snabbast totalt i Rally Anderslöv.
BDS Sprinten på Västeråda Handelsområde, anmälan stänger imorgon.
75 åkare till Värmdö BK´s Prästnibblesprinten, söndagsrally på Ekerö.
Sydlig RS-premiär under söndagen, Bilmånsson Rallysprint i Hörby.
Rally Anderslöv, Trystorpssprint, Preilasprinten, Rallye Nordhausen & Rally Sierra Morena bland lördagens rally.
Calle bjöd på show, snabbaste Svensk i Rally Sierra Morena på ss1 - snurrning för Reiersen.
Strax start i Rally Sierra Morena - Reiersen tionde bil på vägen, så gick det i kvalet.



Nyhetsarkiv:
[
2026 ][ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
RC-Maskinrallyt 09/05


Rally EM - ERC:
Bauhaus Royal Rally of Scandinavia 22-24/05


Rally SM:
Rally Nyköping 15-16/05


Rally VM - WRC:
Rally Islas Canarias 23-26/04


Onotade Rallyserien:
Violenrallyt 02/05


Svenska RallyCupen:
Vilda Ryd Racet 25/04




Foto:
Ekrundan Light.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Croatia Rally.
© Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto. © Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto. © Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto. © Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto.

Himmelstalundssprinten till Sieverts minne.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Rally Svedala.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2026.