NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  ONOTADE
       RALLYSERIEN

  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

© JWRC / M-Sport.
© JWRC / M-Sport.
Tom och Henrik nöjda med tredje pallplatsen i JWRC.
Tom & Henrik tog tredje pallplatsen i JWRC.
PRESSRELEASE

I tredje deltävlingen i årets Junior-VM, JWRC, tog Tom Kristensson, SMK Hörby, och codriver Henrik Appelskog, Östergyllens RC, sin tredje pallplats genom att sluta på tredje plats i den tuffa tävlingen på Sardinien.
– Det blev om möjligt tuffare än vad vi förväntat oss, berättar Tom efter målgången på söndagseftermiddagen, efter 3 dagars tävlande.

– På många sträckor var det sten i spåret, sten sidan om, lös grus eller sand och smalt, några av dem, bl. a. den sista sträckan, SS 19, var de råaste vi någonsin kört. Vissa sträckor och partier var dock bredare, hårdare och snabbare, så lite omväxling blev det.

– Värmen gjorde det även krävande, både, för oss som besättning, och bil. Jag vet inte hur många liter vatten och vätskeersättning vi druckit.

– Vår taktik vara att hitta vårt tempo, undvika misstag och punkteringar, och det lyckades vi med till 100%. Det enda missödet var en lös bärarm på lördagens sista sträcka, som gjorde att vi förlorade lite tid. Bilen uppförde sig konstigt, vi trodde först att det var en punktering eller en trasig stöddämpare. Problemet fixade teamet på servicen efter dagens etapp.

– På söndagens avslutande sträckor bevakade vi endast vår tredje plats, då marginalen både uppåt och nedåt var så pass stor att det inte gick att göra något, såvida inte något missöde inträffade.

JWRC-klassen vanns av spanjoren Jan Solans, efter en hård fight med det andra svenskparet, Dennis Rådström och codriver Jan Johansson. Dennis ledde inför söndagens avslutande sträckor, men här satsade spanjoren allt och gick om. Men dubbelt svenskt på pallen för andra tävlingen i rad.
– Som helhet är vi mycket nöjda med tävlingen och hur vi genomförde den, det var något av en nyckeltävling i serien. Vi hade ju inte någon erfarenhet av den här typen av vägar och vilka inställningar på bilen som fungerade bäst, samt de hårda däck som vi använde. Vi är imponerade av hur stark och hållbar bilen, Ford Fiesta R2 T, är. Drygt 31 mil SS på dessa vägar och inga större tekniska problem.

– Tre pallplatser på tre starter är ett bra facit så här långt, som vi är jättenöjda med, avslutar Tom och Henrik före hemresan.
I JWRC leder nu Jan Solans på 71 poäng före Tom på 62 poäng och Dennis på 56 poäng.

Nästa deltävling i JWRC går i samband med Neste Rally Finland den 1-4 augusti.


» Pressrelease från Tom Kristensson Motorsport.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease

Publicerad: 2019-06-17 21:41:39






Följ shakedown inför WRC Rally Islas Canarias till lunch imorgon.
© Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto.Tätt mellan WRC-deltävlingarna, från Kroatien till Kanarieöarna när Rally Islas Canarias ska köras. Vid lunchtid under torsdagen körs shakedown, det är 6,26km Santa Brigida som ska avverkas.

Takamoto Katsuta går först ut på sträckan och startar 12:01, följs av Elfyn Evans, Oliver Solberg och Sami...

Publicerad: 2026-04-22 18:24:27


Tio Svenska bilar till helgens Rallye Sulingen, deltävling i Volvo Euro Cup.
© Privat.Tyska ADAC Actronics Rallye Sulingen körs med Tyska och Holländska mästerskapen ihop med Volvo Euro Cup. Start fredag kväll då totalt fem sträckor körs, 4 av de 15 milen asfalt under helgen. Lördagen med fyra sträckor dubbelt.

För mästerskapen förare som Philip Geipel och Marijan Griebel samt Kev...

Publicerad: 2026-04-22 14:30:00


180-talet tävlande ger sig ut i Vilda Ryd Racet, stor årspremiär för Svenska RallyCupen.
© emotorsport.seFör andra året i rad startar Svenska RallyCupen med Vilda Ryd Racet, som arrangör Ryds MK. 180-talet tävlande ses i startlistan för sex specialsträckor på 49km under lördagen.

Fyrhjulsdrift kommer med 14 ekipage, två som visat fin form är Kenny Stavbom och Tobias Johansson, nu möts de för ny kamp...

Publicerad: 2026-04-22 11:45:10


NM-start i Rally Sörland - Andersson bredvid Veiby i 940.
© emotorsport.seNorska Mästerskapet inleder gruset med Rally Sørland hos Kristiansand Automobil Klubb, deltävling i Norska Mästerskapet och Nordic Rally Championship. Totalt åtta sträckor, tre går dubbelt och två som nyttjas en gång ger 12 mil.

70-talet anmälda där Frank Tore Larsen, Roger Rustand, Jens Hvaal, K...

Publicerad: 2026-04-22 09:01:38


Tricket som skiljer Solberg från övriga världseliten - 'pratar med folk'.
© Toyota Gazoo Racing.Tydliga noteringar om specialsträckorna blir allt viktigare i rally-VM. Flera förare väljer också att specialstudierna video från sträckorna. En som har en helt egen teknik är VM-trean Oliver Solberg.

Vi snurrar tillbaka klockan till lunchuppehållet den tredje tävlingsdagen av Rally Sweden. I en ...

Publicerad: 2026-04-22 05:54:48


Fjolårets EM-mästare gör Rally SM start, Marczyk kör Rally Nyköping.
© emotorsport.sePolske Mikolaj Marczyk, fjolårets europamästare satsar på att försvara sin titel, men premiären i Rally Sierra Morena gick inget vidare. Han bröt tidigt, startade om men med stora tidstillägg var han långt bak i listan, tempot räckte till en fjärde tid på sista sträckan.

Polacken i Skoda Fabia RS...

Publicerad: 2026-04-21 18:48:38


59 ekipage för helgens WRC Rally Islas Canarias - Oliver & Mille jagar poäng.
© Toyota Gazoo Racing.59 tävlande för Rally Islas Canarias, WRC på Kanarieöarna som inleder med shakedown vid lunchtid på torsdag följt av första superspecialen på kvällen. Fredagen med närmare 11 mil där tre sträckor går dubbelt, följt av en vända på publiksträcka som startade rallyt under torsdagskvällen.
Lördag tre s...

Publicerad: 2026-04-21 11:10:10


Dubbelt Toyota i Olympus Rally - Latvala vann totalt i USA.
© Toyota Gazoo Racing.Dubbelt Toyota GR Corolla Rally RC2 i toppen av Olympus Rally, när Toyota Gazoo Racing USA gjorde andra rallyhelgen blev det succé. Redan i premiären var man snabba men lite tekniska problem stoppade en plats i täten - till andra rallyt tog Jari-Matti Latvala plats i en andrabil för teamet.

Jari-...

Publicerad: 2026-04-21 09:01:39


Tävlingsveckan för Vilda Ryd Racet är igång – förberedelserna i full gång!
© Gustav Johansson.Tävlingsveckan för Vilda Ryd Racet har officiellt startat – och arbetet drog igång redan i helgen. Stora delar av bangruppen har varit ute längs sträckorna för att påbörja de viktiga säkerhetsförberedelserna inför tävlingen.

Under helgen har lecablock, däcktravar och stolpar till plast placerats ...

Publicerad: 2026-04-21 05:54:43


Anmälan igång till KMK Herrgårdrallyt på Djulö.
© emotorsport.seFrån Slottssprint till KMK Herrgårdsrallyt - den 11:e juli inleder Katrineholms MK semestern med en rallyhelg som många gånger förr. Men med byggnation på Ericsbergs Slott flyttar man i år till Djulö.

Det blir rally, mingel, grillfest på afterrally med musik vid Djulö. På Djulö fritidsområde fin...

Publicerad: 2026-04-20 13:02:57


Tidigare nyheter:
Tävlingsveckan för Vilda Ryd Racet är igång – förberedelserna i full gång!
Anmälan igång till KMK Herrgårdrallyt på Djulö.
Andraplats för Stig & Stefanie i Roland Rallye Nordhausen - missad respons kostade tid.
Björn Waldegårds minne på gång, glöm inte de nya rutinerna för anmälning i Uppland.
TV-tablå för helgens WRC Rally Islas Canarias.
Hansen snabbast direkt, totalvann Bilmånsson Rallysprint i Citroen C3 Rally2 debuten.
Spansk seger i Rally Sierra Morena - Reiersen, Carlberg och Grahn till mål i ERC premiären.
Johansson och Wesslén - 4wd och 2wd vinnarna i Prästnibblesprinten.
Prisborden växer för VOC Autoexperten Rly.
Riktiga Smålandsvägar i RC Maskinrallyt.
Andervang tvåa genom ADAC Roland-Rallye Nordhausen.
Söndagsrally med Prästnibblesprinten, Bilmånsson Rallysprint & Rally Sierra Morena.
Spanjorerna regerar Rally Sierra Morena - Reisersen bäst av Svenskarna efter lördagen.
Persson tog hem Trystorpssprinten totalt.
'Fluppe' Karlsson snabbast totalt i Rally Anderslöv.
BDS Sprinten på Västeråda Handelsområde, anmälan stänger imorgon.
75 åkare till Värmdö BK´s Prästnibblesprinten, söndagsrally på Ekerö.
Sydlig RS-premiär under söndagen, Bilmånsson Rallysprint i Hörby.
Rally Anderslöv, Trystorpssprint, Preilasprinten, Rallye Nordhausen & Rally Sierra Morena bland lördagens rally.
Calle bjöd på show, snabbaste Svensk i Rally Sierra Morena på ss1 - snurrning för Reiersen.



Nyhetsarkiv:
[
2026 ][ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
RC-Maskinrallyt 09/05


Rally EM - ERC:
Bauhaus Royal Rally of Scandinavia 22-24/05


Rally SM:
Rally Nyköping 15-16/05


Rally VM - WRC:
Rally Islas Canarias 23-26/04


Onotade Rallyserien:
Violenrallyt 02/05


Svenska RallyCupen:
Vilda Ryd Racet 25/04




Foto:
Ekrundan Light.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Croatia Rally.
© Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto. © Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto. © Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto. © Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto.

Himmelstalundssprinten till Sieverts minne.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Rally Svedala.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2026.