|
 88 jagar SM-poäng i Kolsvarundan. PRESSRELEASE
Drömgränsen 100 startande i Kolsvarundan är nådd med hjälp av supportklasser, och startfältet har fyra jämngoda toppnamn som alla vill vinna totalt. Spänningen är fortsatt stor i Rally-SM.
Av 102 startande kör 88 om SM-poäng och fyra förare bär favoritskapet. Där återfinns dubbla världsmästare, en rysk mästare och oräkneliga SM-medaljer. Patrik Flodin (rysk mästare 2009) tog guld i SM så sent som förra året, men då i en bakhjulsdriven BMW. Nu kör han värsta sortens specialbyggda, fyrhjulsdrivna R5:a i huvudklassen. Och toppar tabellen efter tre deltävlingar.
Oerhört tufft motstånd bjuder Johan Kristoffersson, dubbel världsmästare i rallycross. Han har vunnit två av deltävlingarna hittills, men tvingades bryta i den tredje. Då vann Flodin och med två andraplatser i övrigt har han fler poäng.
Till Kolsvarundan är inte detta nog, utan dubble juniorvärldsmästaren PG Andersson har fått chansen att hyra en R5:a.
– Vi vet att PG trivs på våra vägar och det är precis tio år sedan han senast vann här. Ett jubileum han säkert vill fira med en ny triumf, säger tävlingsledare Lars Wickman.
Ett SM-inhopp gör även Fredrik Åhlin. Planen var full EM-satsning, men när den inte blev av beslutade sig Åhlin för att lufta den Skoda Fabia R5 han har tillgång till hos engelskt team att komma till Kolsvarundan. Senast Åhlin var med i SM totalvann han South Swedish Rally 2018.
– Vi ska bara hinna testa ordentligt, och får vi det att fungera som vi vill ska vi definitivt vara med och slåss däruppe, hälsar Åhlin.
Anmälningstiden till den fjärde SM-deltävlingen, av sex, har gått ut. Arrangerande Kolsva MS hade siktet inställt på 100 startande och anmälningslistan innehåller 88 SM-åkare samt fjorton från inbjudningsklasser. Dessutom fem föråkare som rensar banan innan de tävlande kommer.
– Att vi når hundra startande totalt är fantastiskt men ännu mer överväldigande är det intresse toppåkarna visat. Vår publik lär få se en fight utan like om totalsegern, fortsätter Lars Wickman.
Kolsvarundan körs den 17 augusti och har Köping som bas, med fyra specialsträckor i skogarna runt omkring. Samtliga dessa fyra körs två gånger, etapp 1 före lunch och etapp 2 efter lunch. Totalt 126 km i högsta tempo och det troliga är att det trots den distansen bara skiljer ynka sekunder i mål mellan de fyra förhandsfavoriterna. Förutsatt att de håller sig på vägen.
» Pressrelease från Kolsva MS.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad: 2019-08-05 19:42:58
|
|
Back SM startar i Borås, två dagars tävlande uppför Himlabacken.
Back SM startar i Borås, där man kör uppför Himlabacken två dagar, en deltävling per dag hos Borås MK. Totalt 60 bilar varav 35 går i rallyklasser. Mattias Adielsson, Tobias Johansson och Mats Jonsson bland förarna i 4wd.
Andreas Levin, Mikael Lundberg, Richard Åndberg och Daniel Röjsel är några ...Publicerad: 2026-04-23 05:55:30
Mille Johansson tillbaka i Skoda för WRC2 på Kanarieöarna.
Bara två veckor efter den senaste deltävlingen i Rally-VM är Mille Johansson från Katrineholm tillbaka i rallybilen för sin tredje WRC2-start för säsongen. Denna gången på spanska Kanarieöarna där han är tillbaka med MS Munaretto i en Skoda Fabia RS Rally2.
Mille, som tillsammans med kartläsaren ...Publicerad: 2026-04-22 19:56:52
Följ shakedown inför WRC Rally Islas Canarias till lunch imorgon.
Tätt mellan WRC-deltävlingarna, från Kroatien till Kanarieöarna när Rally Islas Canarias ska köras. Vid lunchtid under torsdagen körs shakedown, det är 6,26km Santa Brigida som ska avverkas.
Takamoto Katsuta går först ut på sträckan och startar 12:01, följs av Elfyn Evans, Oliver Solberg och Sami...Publicerad: 2026-04-22 18:24:27
Tio Svenska bilar till helgens Rallye Sulingen, deltävling i Volvo Euro Cup.
Tyska ADAC Actronics Rallye Sulingen körs med Tyska och Holländska mästerskapen ihop med Volvo Euro Cup. Start fredag kväll då totalt fem sträckor körs, 4 av de 15 milen asfalt under helgen. Lördagen med fyra sträckor dubbelt.
För mästerskapen förare som Philip Geipel och Marijan Griebel samt Kev...Publicerad: 2026-04-22 14:30:00
180-talet tävlande ger sig ut i Vilda Ryd Racet, stor årspremiär för Svenska RallyCupen.
För andra året i rad startar Svenska RallyCupen med Vilda Ryd Racet, som arrangör Ryds MK. 180-talet tävlande ses i startlistan för sex specialsträckor på 49km under lördagen.
Fyrhjulsdrift kommer med 14 ekipage, två som visat fin form är Kenny Stavbom och Tobias Johansson, nu möts de för ny kamp...Publicerad: 2026-04-22 11:45:10
NM-start i Rally Sörland - Andersson bredvid Veiby i 940.
Norska Mästerskapet inleder gruset med Rally Sørland hos Kristiansand Automobil Klubb, deltävling i Norska Mästerskapet och Nordic Rally Championship. Totalt åtta sträckor, tre går dubbelt och två som nyttjas en gång ger 12 mil.
70-talet anmälda där Frank Tore Larsen, Roger Rustand, Jens Hvaal, K...Publicerad: 2026-04-22 09:01:38
Tricket som skiljer Solberg från övriga världseliten - 'pratar med folk'.
Tydliga noteringar om specialsträckorna blir allt viktigare i rally-VM. Flera förare väljer också att specialstudierna video från sträckorna. En som har en helt egen teknik är VM-trean Oliver Solberg.
Vi snurrar tillbaka klockan till lunchuppehållet den tredje tävlingsdagen av Rally Sweden. I en ...Publicerad: 2026-04-22 05:54:48
Fjolårets EM-mästare gör Rally SM start, Marczyk kör Rally Nyköping.
Polske Mikolaj Marczyk, fjolårets europamästare satsar på att försvara sin titel, men premiären i Rally Sierra Morena gick inget vidare. Han bröt tidigt, startade om men med stora tidstillägg var han långt bak i listan, tempot räckte till en fjärde tid på sista sträckan.
Polacken i Skoda Fabia RS...Publicerad: 2026-04-21 18:48:38
59 ekipage för helgens WRC Rally Islas Canarias - Oliver & Mille jagar poäng.
59 tävlande för Rally Islas Canarias, WRC på Kanarieöarna som inleder med shakedown vid lunchtid på torsdag följt av första superspecialen på kvällen. Fredagen med närmare 11 mil där tre sträckor går dubbelt, följt av en vända på publiksträcka som startade rallyt under torsdagskvällen.
Lördag tre s...Publicerad: 2026-04-21 11:10:10
Dubbelt Toyota i Olympus Rally - Latvala vann totalt i USA.
Dubbelt Toyota GR Corolla Rally RC2 i toppen av Olympus Rally, när Toyota Gazoo Racing USA gjorde andra rallyhelgen blev det succé. Redan i premiären var man snabba men lite tekniska problem stoppade en plats i täten - till andra rallyt tog Jari-Matti Latvala plats i en andrabil för teamet.
Jari-...Publicerad: 2026-04-21 09:01:39
|
| |