|
 Johan gick på attack i tuff slutstrid. PRESSRELEASE
Johan Kristoffersson gjorde en stabil insats i East Sweden Rally. Han utkämpade en tuff sekundstrid med Patrik Flodin, som gick segrande ur den kampen och därmed också säkrade SM-guldet i R5-klassen.
Johan Kristoffersson tappade tid på lördagsmorgonen, men körde desto fortare under eftermiddagssträckorna i East Sweden Rally.Johan Kristoffersson tappade tid på lördagsmorgonen, men körde desto fortare under eftermiddagssträckorna i East Sweden Rally.
- Stort grattis till Patrik. Han har varit snabb hela säsongen och gjorde en stabil insats under helgen, kommenterar Kristoffersson, som slutade tvåa i rallyt och även får sikta in sig på silvermedaljen i SM.
Slutställningen avgörs vid säsongsepilogen i Karlshamn om tre veckor.
- Jag hade inte direkt räknat att vara med och slåss om guldet redan i år, men det är klart att när man väl är mitt uppe i fajten så vill man ju gärna ta det hela vägen.
Under fredagens inledande sträckor runt Saab Arena i Linköping såg Johan ut att kunna förlänga kampen om SM-titeln. Sprintsträckorna på asfalt passade för Arvika-föraren med mycket rutin inom racing.
- Vi hade en bra set-up för asfalt så det fungerade fint, även om jag gjorde en miss under andra genomåkningen och fick ta en liten extra sväng.
Volkswagen Dealerteam BAUHAUS-föraren hade ett par sekunders ledning med sig när rallyt tog fart på allvar under lördagsmorgonen, men tyvärr infann sig inte den rätta känslan på SS 3 och 4.
- Av någon anledning var vi lite för trögstartade där och tappade alldeles för mycket tid, medger Johan, som släppte 20 sekunder till Patrik Flodin på morgonsträckorna.
I efterhand kan man konstatera att det var där rallyt avgjordes. Därifrån var Johan den snabbare av förarna och knaprade stadigt på Flodins försprång.
- Vi tog några sekunder här och där, men det räckte tyvärr inte.
Kristoffersson gjorde en sista brutal attack för segern på nästa sista sträckan, SS 10, där han slog till med en tid som var nästan sex sekunder bättre än Flodin.
- Där var det verkligen full laddning. Jag körde absolut allt som fanns att ge för att försöka sätta lite press på Patrik inför sista sträckan.
Johan halverade Flodins försprång, men det återstod ändå dryga fem sekunder inför den fyra kilometer korta slutsträckan. Det räckte för Ilsbo-föraren, även om Johan var snabbast där också med sin Polo GTI R5.
- Han höll sig kall ända till slutet, men vi gjorde i alla fall ett ordentligt försök, säger Johan, som till slut var 4,4 sekunder efter Patrik Flodin.
- Vi tog ändå full poäng på avslutande power stage. Det var bra, påpekar en inte alltför besviken Kristoffersson.
- Jag tycker vi gjorde en bra tävling och framför allt har vi haft väldigt roligt i bilen jag och Stig Rune, särskilt på eftermiddagssträckorna.
Kristoffersson och Skjaermoen fick också beröm av stallchefen i Volkswagen Dealerteam BAUHAUS.
- En bra genomförd tävling, framför allt en bra eftermiddag med en riktig rökare på SS 10, kommenterar Tommy Kristoffersson och fortsätter:
- Vi gratulerar team Flodin till en stark insats och får nöja oss med att ha tagit hem två av tre SM-titlar i rally i år efter våra segrar i sprint.
» Pressrelease från Kristoffersson Motorsport.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad: 2019-09-08 12:54:03
|
|
Idag öppnar anmälan för Henkas Grus & Betong Rallyt - tre sträckor dubbelt runt Askersund.
Idag släpps inbjudan och anmälan öppnar för Rönne Motorklubbs första riktiga rallytävling sedan Rally Askersund 2018.
Den 4:e oktober är det dags för Henkas Grus & Betong Rallyt, en uppföljare på förra årets rallysprint men i år en riktig rallytävling med tre mycket fina och klassiska sträckor s...Publicerad: 2025-08-18 09:02:31
ERC tabellerna efter Barum Czech Rally Zlin.
ERC Barum Czech Rally Zlin som sjätte deltävling av åtta i ERC-serien, samtidigt den femte av sex i Junior ERC klassen. I huvudklassen tog Andrea Mabellini steget närmare Mikolaj Marczyk i helgen - Italienaren lite mer van vid asfalten. Samtidigt går Jon Armstrong upp förbi Mads Östberg som stod öve...Publicerad: 2025-08-18 05:06:36
Kopecky vinner - Mille tia totalt - Calle Junior EM mästare.
43-årige Jan Kopecky, en av tjeckisk rallysports främsta förare med förflutet som fabriksförare inom Skoda Motorsport där han än idag agerar testförare. Jan tog ledningen tidigt i Barum Czech Rally Zlin men har pressats hårt under helgen, vinner slutligen 10,7 sekunder före Jon Armstrong, Irländaren...Publicerad: 2025-08-17 16:56:50
Carlberg i mål, klar Junior EM mästare - nästa år väntar Junior WRC.
Calle Carlberg gick först ut på den avslutande specialsträckan i ERC Barum Czech Rally Zlin, som klar Juniormästare fick han chansen att gratuleras först i den livesända TV-sändningen.
Calle med inhoppande Torbjörn Carlberg når målgång i rallyt som varit händelserikt för både dem och övriga i tät...Publicerad: 2025-08-17 16:16:01
Så gick det i Eslövs söndagstävling, Kanonen. Eslövs MS med Kanonen under söndagen, tre specialprov kördes tre gånger för de 41 startande, Hyllinge MS B-föraren Ola Johansson satte bästa tid på första vändan av proven.
Under andra varvet tog Hans-Daniel Steiner och Jonas Olsson sträcksegrarna, totalt hade Ola segern 0,9 sekund före Steiner -...Publicerad: 2025-08-17 15:54:48
Foto från Polkatrofén.
Gränna MK med Polkatrofén under lördagen, två sträckor dubbelt - nya rallyvägar väntade när rallyt kördes runt Adelöv. 80 åkare kom mot starten där det bland annat tävlade för poäng till E-Cupen.
Från start till mål var arrangörsklubbens Tobias Pettersson och Hilmer Lindberg i topp med Mitsubishi...Publicerad: 2025-08-17 11:24:24
Junior ERC hotet Ioan Lloyd bryter Barum Czech Rally Zlin.
Junior EM toppen har en strulig helg i Barum Czech Rally Zlin, rallyt är svårkört där trean Japsar Vaher körde av tidigt i rallyt och bröt helgens deltävling - Estländaren tappade därmed chansen att kriga om guldet i Junior ERC serien.
Calle Carlberg tvingades bryta lördagens etapp med trasig dri...Publicerad: 2025-08-17 10:59:00
Ascona 400-seger i Lahti Historic Rally - Perez i Porsche bäst av EM-ekipagen.
Lahti Historic Rally avslutades med tre sträckor dubbelt under lördagen, Marko Uutela i Opel Ascona 400 vann rallyt totalt trots en minuts påslag, till rallyts totaltvåa Seb Perez i Porsche 911 skiljde slutligen 8,1 sekund.
Perez toppade då totalt för historiska EM deltävlingen i FIA European His...Publicerad: 2025-08-17 09:20:28
Tar Carlberg målgång i tjeckien - då vinner han Junior EM guldet!
Sista dagen av Barum Czech Rally Zlin är startad för Rally2-klassen - snart rullar också Junior ERC täten ut på sträckan. För Calle och Torbjörn Carlberg blir det omstart och nu har dem en uppgift att bara ta sig runt dagens sex sträckor.
En drivaxel brast igår för Calle som tvingades bryta, är n...Publicerad: 2025-08-17 08:57:51
Tobias rattade hem Polkatrofén, snabbast från start till mål.
Polkatrofén med start & mål vid Adelövs Gård, Gränna MK som arrangör och det bjöds på deltävling i E-Cupen. Intresset var stort med 100-talet anmälda till de 65 platserna, arrangören kunde få loss yta för 80 bilar som gavs plats i startfältet. 1,6 mil special fördelat på två sträckor dubbelt var kon...Publicerad: 2025-08-16 22:22:11
|
| |