|
 Inför SSRC finalen. PRESSRELEASE
Inför slutspelet, finalen, som körs nu på lördag den 26 oktober med Hovmantorp utanför Växjö som tävlingscentrum, skall vi ta en titt på läget i de olika klasserna I alla fyra bilklasser slåss man om 18.000 kr, sju till ettan, fem till tvåan och fallande ner till femte plats.
I A-klassen för VOC/Grupp F har två förare dominerat både på tävlingsbanan och i sociala medier. Patrik Fredriksson, Fryksdalen, denna gång med mer lokal kartläsare i form av Oscar Almqvist, Vetlanda får efter årets fina säsong finna sig i att vara favorit före Henrik Levin/Ida Isaksson, Hörby. Men är det säkert att det är mellan dem kampen om segern skall stå? Brukar inte B- och C-förare kunna blanda sig i striden? Det har hänt genom åren och i årets B- och C-klass finns några som absolut har chans att komma bland de fem främsta.
Mattias Erelt/Åke Lundberg, Wäxjö samt Filip Svensson/Pi Hellberg Eslöv och C-föraren och vinnaren av Prispottslistan Oscar och Nellie Karlsson kanske kan utmana när alla tävlar under lika förhållande.
Grupp E klassen har en favorit och det är Stefan Ottosson/Robert Norss, Vetlanda men faktum är att han utmanades rejält under säsongen av B-föraren Erik Sundqvist/Max Salomonsson, Ljungby som i Skilling 500 bara var en dryg tiondel efter per kilometer. Dominanten i C-klassen, Lucas Ljungbäck/Emma Enarsson, Hässleholm, kan ha svårt att slå sig in i den rutinerade toppen då han normalt har legat drygt en sekund per kilometer efter de främsta i bilklassen.
Den fyrhjulsdrivna klassen består denna gång av fyra bilar men det blir utan tvekan en prestigekamp av största slag. Svenske Mästaren Joachim Grahn/Per B Andersson, Simrishamn har konkurrens av årets Sydsvenske Mästare Mattis Olsson/Marcus Sundh, Gullabo och förra årets Sydsvenske Mästare Robin Adolfsson/Nicklas Jidflo, Wäxjö. Det kommer säkert också att jämföras en del tider med nummer 63 i Lucky Looser-klassen, ännu en Svensk Mästare, Simon Karlsson/Tobias Steen, Gullabo som kör samma Ford Focus WRC som han körde i årets SM-sprint.
I Ungdomsklassen är det nästan omöjligt att inte sätta alla pengar på startnummer 4 Emil Friman/Timmy Berntsson, Vetlanda eftersom han vunnit alla deltävlingarna.
Inte störst men mest oviss är 2WD klassen. Bedömningen är att alla A-förarna är potentiella vinnare. Men om jag nu måste gissa, vilket ingen tvingar mig till, så tror jag topp tre består av Victor Karlsson/Jonas Magnér, Vimmerby, Jonas Åkesson/Joakim Karlsson, Karlskrona och fjolårets finalvinnare Per Eriksson/Tobias Gunnarsson, Emådalen men med alla andra som garderingar. Förra året gick Victor Hansen/Victor Johansson, Hörby in som C-förare på den totala femte platsen och är väl den B-förare som kan hota tillsammans med Andreas Axelsson/Jonas Bergman, Grimslöv. Simon Axelsson/Lisa Johansson, Älmhult har alla chanser att bli bäste C-förare
Finalen arrangeras i samarbete med Drive VXO och startar från Hovmantorp kl 11.30. Program finns att köpa tävlingsdagen på Folkets Hus i Hovmantorp. Välkomna!!
» Pressrelease från Sydsvenska Rallycupen.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad: 2019-10-23 17:31:52
|
|
Tävlingsveckan för Vilda Ryd Racet är igång – förberedelserna i full gång!
Tävlingsveckan för Vilda Ryd Racet har officiellt startat – och arbetet drog igång redan i helgen. Stora delar av bangruppen har varit ute längs sträckorna för att påbörja de viktiga säkerhetsförberedelserna inför tävlingen.
Under helgen har lecablock, däcktravar och stolpar till plast placerats ...Publicerad: 2026-04-21 05:54:43
Anmälan igång till KMK Herrgårdrallyt på Djulö.
Från Slottssprint till KMK Herrgårdsrallyt - den 11:e juli inleder Katrineholms MK semestern med en rallyhelg som många gånger förr. Men med byggnation på Ericsbergs Slott flyttar man i år till Djulö.
Det blir rally, mingel, grillfest på afterrally med musik vid Djulö. På Djulö fritidsområde fin...Publicerad: 2026-04-20 13:02:57
Andraplats för Stig & Stefanie i Roland Rallye Nordhausen - missad respons kostade tid.
Tävlingsrapport från ADAC Roland Rallye Nordhausen, Stig Andervang och Stefanie Fritzensmeier körde lördagens tyska rally. Rallyt bestod av ca 16 mil totalt varav sex sträckor på 61km med en mix av grus, asfalt, gräs och betong.
Tävlingen började bra på ss1, lika så ss2 och ekipaget ligger 2:a in...Publicerad: 2026-04-20 11:10:43
Björn Waldegårds minne på gång, glöm inte de nya rutinerna för anmälning i Uppland.
Den 9:e maj är det dags för Björn Waldegårds minne, i år med SuperCupen, Upplands DM, Stockholms DM och Onotade Rallyserien som ingående serier.
- Vi i tävlingsledningen är lite oroliga att folk missar dom nya rutinerna vi har i Uppland i år. Nytt är att anmäla går ut två veckor innan tävling, f...Publicerad: 2026-04-20 09:02:29
TV-tablå för helgens WRC Rally Islas Canarias.
WRC-serien matar på, deltävling fem med Rally Islas Canarias - Rally of Spain 2026. Serien fortsätter på asfalt och nu på Svenska och Norska favoriten - Kanarieöarna. Svenskt genom Oliver Solberg i Toyota GR Yaris Rally1, för WRC2 ses Mille Johansson och Johan Grönvall i Skoda Fabia RS Rally2.
Ra...Publicerad: 2026-04-20 05:54:39
Hansen snabbast direkt, totalvann Bilmånsson Rallysprint i Citroen C3 Rally2 debuten. Bilmånsson Rallysprint med ett varvlopp om 6,5km och en sträcka på 4km, 57 åkare till start varav tio försvann under dagen. Stefan Kristensson i Ford Fiesta inledde snabbast, på ss2 tog Victor Hansen sträcksegern, gick till ledning och utökade med resterande sträcksegrar. Totalt vann Victor 19,8 sek...Publicerad: 2026-04-19 20:00:11
Spansk seger i Rally Sierra Morena - Reiersen, Carlberg och Grahn till mål i ERC premiären.
Dubbelt Spanskt när Rally Sierra Morena tar avslut, årets ERC-premiär. Jose Antonio Suarez tog täten redan på ss2 och har sedan haft ledning och kontrollerat fältet. Suarez i Skoda Fabia RS Rally2 hade slutligen 20,1 sekund till Ivan Ares i Toyota. Trea på pallen finske Teemu Suninen som med Skoda g...Publicerad: 2026-04-19 18:42:00
Johansson och Wesslén - 4wd och 2wd vinnarna i Prästnibblesprinten.
70 bilar rullade in på Prästnibbla gård under söndagens morgon för att åka Värmdö BK´s 2,8km sträcka tre gånger i Prästnibblesprinten.
Tobias Johansson öppnade bäst i Mitsubishi Mirage på första varvet, till det andra tog Kenny Stavbom upp kampen och vann, lika så tredje och sista åket. Totalt to...Publicerad: 2026-04-19 17:14:26
Prisborden växer för VOC Autoexperten Rly. När Autoexperten tog över rollen som huvudpartner både för såväl klassen VOC som för klassens SverigeSerie så var det glada besked inte bara för oss VOC-åkare utan för alla standardrallybils åkare i vårt avlånga land. Detta eftersom att vi som bekant från och med i år öppnar SverigeSerien även för G...Publicerad: 2026-04-19 13:51:31
Riktiga Smålandsvägar i RC Maskinrallyt.
Team Skogsåkarnas tävling RC Maskinrallyt körs på två olika specialsträckor med väldigt fin karaktär. Start- o serviceplats är vid Norrvalla IP, Lommaryd där det finns servering och försäljning av Program med karta. RC Maskinrallyt är årets första tävling i E-Cupen. Ett fint prisbord väntar på de tä...Publicerad: 2026-04-19 11:15:40
|
|
Tidigare nyheter:
Spansk seger i Rally Sierra Morena - Reiersen, Carlberg och Grahn till mål i ERC premiären.
Johansson och Wesslén - 4wd och 2wd vinnarna i Prästnibblesprinten.
Prisborden växer för VOC Autoexperten Rly.
Riktiga Smålandsvägar i RC Maskinrallyt.
Andervang tvåa genom ADAC Roland-Rallye Nordhausen.
Söndagsrally med Prästnibblesprinten, Bilmånsson Rallysprint & Rally Sierra Morena.
Spanjorerna regerar Rally Sierra Morena - Reisersen bäst av Svenskarna efter lördagen.
Persson tog hem Trystorpssprinten totalt.
'Fluppe' Karlsson snabbast totalt i Rally Anderslöv.
BDS Sprinten på Västeråda Handelsområde, anmälan stänger imorgon.
75 åkare till Värmdö BK´s Prästnibblesprinten, söndagsrally på Ekerö.
Sydlig RS-premiär under söndagen, Bilmånsson Rallysprint i Hörby.
Rally Anderslöv, Trystorpssprint, Preilasprinten, Rallye Nordhausen & Rally Sierra Morena bland lördagens rally.
Calle bjöd på show, snabbaste Svensk i Rally Sierra Morena på ss1 - snurrning för Reiersen.
Strax start i Rally Sierra Morena - Reiersen tionde bil på vägen, så gick det i kvalet.
Andervang i helgens tyska ADAC Roland Rallye Nordhausen.
Träningstider och WebTV live från kvalet inför ERC Rally Sierra Morena.
60-talet åkare ger sig ut i lördagens Rally Anderslöv.
Missa inte anmälan till Himlabacken, årspremiär i Back SM.
Följ morgondagens träning, kval och shakedown inför ERC Rally Sierra Morena.
Nyhetsarkiv:
[ 2026 ][ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[ Nyheter 2005 ][
Nyheter 2004 ][
Nyheter 2003 ][
Nyheter 2002 ][
Nyheter 2001 ]
|
| |