|
 Tidemand får EM chans, i rallycross. PRESSRELEASE
- Hedströms motorsport klar med två bilar till EuroRX Rallycross
Strax innan stängning för permanent anmälan till EM-serien blev det klart. Pontus Tidemand gör Peter Hedström sällskap in i årets Euro RX Rallycross, som innehåller fem deltävlingar.
Det mesta inom hela vår värld snurrar just kring den lika tragiska som globala pandemin med Corona-virus. Detta gjorde också att en tilltänkt sydeuropeisk förare till årets EM-laguppställning hos Hedströms, tvingades backa ur i elfte timmen.
- Dom fick helt enkelt problem att få ihop ekonomin i dessa Corona-tider, berättar Peter Hedström.
Timmarna rullade fort mot stängning av anmälan till EuroRX, men Peter tillsammans med teamkollegan Christer Dalmans, som också har ett finger med i spelet, blev snabbt eniga om att ge Pontus chansen.
- Det stora problemet var mest att verkligen FÅ kontakt, Pontus var i Mexico med nio timmars tidsskillnad och mitt uppe i ett VM-rally, men när vi väl kunde prata med varann blev allt klart på en minut, avslöjar Hedström.
Pontus som i Mexico stod överst på pallen, för övrigt för tredje gången i rad i detta svåra rally,
blev mycket glad av Peters samtal mitt under VM-tävlingen. När teamet åter fick tag i flerfaldige Världsmästaren i Rally, så är han i väntan på att kunna flyga hem till Sverige.
- Jag är mycket tacksam över Peters samtal mitt under rallyt, jag vill ju köra så mycket som möjligt och EM blir ett bra komplement, säger Pontus Tidemand.
Teamet anmälde strax innan stängning två bilar till EM, den ena med Pontus som permanent förare. I den andra med icke permanent förare, startar Peter i de inledande tävlingarna.
- Min plan är att köra både RallyX och EM i de första tre tävlingarna, sen får vi se vilken serie jag fullföljer då vi ändå kommer ha med fler bilar i båda serierna, berättar Peter.
Tack vare den tidiga våren är första testerna snart i antågande. Peter vill se till att Pontus får de allra bästa förutsättningarna inför säsongen och laddar upp med ett utförligt testprogram. Fokus är på att båda blir väl förberedda till årets EM-premiär.
- De första testerna är något jag verkligen ser fram emot, jag är laddad och förväntansfull, men också rätt säker på att vi tillsammans kommer att göra något mycket bra av detta samarbete, avslutar Tidemand.
Första deltävlingen i Euro RX är tänkt att gå på anrika SPA Francorchamps i Belgien om ganska precis två månader, i mitten av Maj. I dessa tider präglade av COVID-19 och med bakgrund av att Barcelonas en månad tidigare VM-deltävling redan är framflyttad på grund av pandemin, så kan säkert inget tidigt datum i serien garanteras i detta nu.
- Det är tragiskt allt som nu händer och vi får verkligen, för hela vår världs skull, hoppas att det snart lugnar ner sig, avslutar Hedström.
» Pressrelease från Hedströms Motorsport.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad: 2020-03-16 21:30:09
|
|
15-årige Arvid tar över Calle Carlbergs EM-vinnare - byter Peugeot mot Opel Corsa Rally4.
I år har vi sett den nu 15-årige värmlänningen Arvid Carlsson ratta Peugeot 208 R2 i det baltiska länderna, ett gäng tävlingar har avverkats med bra resultat. Nu blir det bilbyte inför resten av året.
- Idag körde jag och co-driver David Arhusiander för första gången med vår nya rallybil, den Op...Publicerad: 2025-08-12 10:55:45
Oilcenter Solång Motorsport summerar Snapphanerallyt - Peter gör sitt livs rally.
Peter Johansson och Christoffer Bäck vinner Snapphanerallyt - efter lite problem med en bränslepump under fredagens sträckor på Garnisonen, gör Peter sin livs tävling. Framförallt de tre sista sträckorna under tävlingen och vinner tillslut med 12,2 sekunder och tar fulla powerstage poäng. De vinner ...Publicerad: 2025-08-12 09:06:39
TV-tablå för helgens Barum Czech Rally Zlin.
Barum Czech Rally Zlin till helgen, fredag inleds med träning, kval och shakedown där kvalet för Rally2 ekipagen kan ses live i vår WebTV & Video-avdelning. Rallystart under kvällen med en publiksträcka, där inleder TV4 Motor sina sändningar.
TV4 Motor sänder hela lördagens program med sex sträck...Publicerad: 2025-08-12 06:04:24
Så körs Ekrundan, missa inte anmälan - 100-talet anmälda men plats för fler.
Det är knappt ett dygn kvar av anmälningstiden till Ekrundan hos SMK Eksjö, anmälan stänger tisdag kväll klockan 18 - rallyt ingår i Smålands DM, Östergötlands DM och E-Cupen.
- Det finns gott om platser kvar, med gratis avanmälan tills den 17:e augusti behöver man inte oroa sig över kostnaden h...Publicerad: 2025-08-11 18:37:22
Carlberg kan säkra EM-guldet i helgens Rally Barum.
Sommaruppehållet är över och det är återigen dags för FIA ERC - European Rally Championship! Under veckan kommer Rally Barum i Tjeckien att köras. Nytt för tävlingen är att Torbjörn Carlberg intar högerstolen då Jørgen Eriksen väntar barn.
"Det känns skönt att ha en så pass duktig reservkartl...Publicerad: 2025-08-11 16:50:26
Eriksson & Andervang summerar utmanande Snapphanerally.
Robin Eriksson sammanfattar Snapphanerallyt bredvid Stig Andervang som var den näst sista deltävling i Rally SM för i år, denna tävling skulle komma och bli lite omställning mot tidigare. Stig åkt mycket nere i Tyskland och Holland nu med asfaltsetup och nu grusfjädring och nytt däckmärke som vi ald...Publicerad: 2025-08-11 11:09:36
Grupp H som ny klass ut i Europa - vill man det?
Ted Malm har under de sex år som han drivit Volvo Euro Cup blivit uppvaktad av olika förare, team, arrangörer och publik om jag inte skulle öppna upp en klass för de trimmade Volvo bilarna.
Var finns ni gr H team som vill vara med om det där lilla extra.
Efter jag varit och sett på Snapph...Publicerad: 2025-08-11 09:05:17
Reiersen bland de många Svenskarna till Norska Rally Grimstad.
Den 23:e augusti körs norska Rally Grimstad där KNA Aust-Agder står för arrangemanget, 10 specialsträckor på 75km helt på asfalt från Grimstad. Norska Mästerskapet och Volvo Euro Cup finns på plats i jakt på poäng.
Ordinarie anmälan stängde under lördagen men chansen att anmäla sig till förhöjd a...Publicerad: 2025-08-11 06:02:25
GK Door Team Sweden, Dennis & Sunniva vinner – ökar SM-ledningen.
GK Door Team Sweden fick uppleva både jubel och motgångar under helgens Snapphanerallyt i Hässleholm.
I den internationella 4WD-klassen bjöd Dennis Rådström och Sunniva Rudi på en nervkittlande uppvisning. Inför den avslutande powerstage var marginalen till Kalle Gustafsson endast 0,3 sekunder – ...Publicerad: 2025-08-10 19:16:21
Tobias snabbast från start till mål i Stieg Ekströms Minne.
Under söndagen arrangerades Stieg Ekströms Minne av Teknis MC på Hallsbergs Motorstadion, allt överskott från tävlingen gick till Nyckelfondens cancerforskning. Tre åk på den 2,1km långa sträckan väntade under söndagen.
Tobias Pettersson och Hilmer Lindberg var vassast genom samtliga tre åk, Hilm...Publicerad: 2025-08-10 17:01:18
|
|
Tidigare nyheter:
GK Door Team Sweden, Dennis & Sunniva vinner – ökar SM-ledningen.
Tobias snabbast från start till mål i Stieg Ekströms Minne.
Hallberg i topp under fredagen, tekniska problem förstörde lördagen i Snapphanerallyt.
Hårda fighter och dramatiska avgöranden i Snapphanerallyt.
Malm toppade Augustisprinten.
Oljefiltret lossnade på sista sträckan, kostade segern i Snapphanerallyt för Flodin.
Liljegren och Larspers Standardvinnare i SM.
Rådström kör hem KR Snapphanerallyt - Peter och Simon andra vinnare.
Rådström, Grahn, Flodin och Liljegren SM-ledare efter ss8 i KR Snapphanerallyt.
Rally i Hallsberg, Stieg Ekströms Minne under söndagen.
Följ lördagen med Snapphanerallyt, Augustisprinten och Bydalsfjällen Up Hill Race.
Snapphanerallyt inleddes med publikfest i Hässleholm.
Hallberg snabbast när Snapphanerallyt inledde - Karlström, Flodin och Olofsson i SM-topp.
Radio & TV-tablå för KR Snapphanerallyt.
Augustisprinten näst sista i årets Eskilstuna Sprintcup.
SM-kampen tar vid i KR Snapphanerallyt - 55 bilars startfält väntar.
Patrik Hallberg tar steget in i Internationella 4wd - VW Polo GTI R5 i Snapphanerallyt!
Amerikanskt besök för kommande LightOn Rallyt - Sandell favorit.
VEC skapar magi tillsammans med er, kalender 2026 & 2027.
Back SM i Bydalsfjällen, 60 rallyåkare till start.
Nyhetsarkiv:
[ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[ Nyheter 2005 ][
Nyheter 2004 ][
Nyheter 2003 ][
Nyheter 2002 ][
Nyheter 2001 ]
|
| |