|
 VOC SverigeSerie 2020 måste tyvärr ställas in! PRESSRELEASE
Det kommer säkert inte som någon stor överraskning att även vi tvingas ta det jobbiga beslutet att, precis som de flesta andra cuper och serier, ställa in även 2020-års SverigeSerie. Alltför stora osäkerheter och risker kopplade till Coronans framtida påverkan gör det jobbiga beslutet till det enda rätta. Fullt fokus istället på återuppstart 2021.
Kil har varit tvungna att ställa in. Nora kommer att vara tvungna att flytta sin tävling till sent i oktober vilket innebär att den hamnar efter vår planerade final. Men det finns fler osäkerheter och knepigheter i följderna av att Folkhälsomyndigheten överlåtit åt varje enskilt polisdistrikt att tolka reglerna kring smittbegränsning och detta innebär då att det blir olika tolkningar på olika håll i landet, en mycket olycklig situation.
– Vi har hoppats och kämpat i det längsta för att ändå kunna genomföra en SverigeSerie som blir schysst och rättvis utan att utsätta vare sig oss själva eller andra för orimliga risker i Coronas spår. Men till sist måste vi krypa till korset och acceptera att det inte är genomförbart.
Polisen i Örebro län (som berör både Rikspokalen och Noratrofén) för till exempel en hård linje och säger att om de kommer och kontrollerar och upptäcker en folksamling på mer än 50-personer någonstans i tävlingsområdet så blåser de av arrangemanget.
– Det skulle i praktiken kunna innebära att vi samlar tävlande från hela landet, många av oss med mycket lång resväg, för att bara plötsligt stå där med lång näsa att inte få tävla utan att istället tvingas packa och åka hem igen.
Det återstår också flera andra oklarheter och utmaningar. Coronan är i dagsläget väldigt olika spridd i olika delar av landet och det är högst sannolikt att flera regioner når sin topp under hösten och att andra regioner samtidigt får en andra våg av smitta, detta alltså i samma veva som vi skulle kört våra tävlingar om vi valt att hålla fast vid att genomföra årets serie. Då är det är inte ansvarsfullt att göra det.
– Personligen har jag väldigt svårt att se hur rally ska kunna genomföras i enlighet med det generella förbud som finns kring offentlig tillställning med mer än 50 deltagare.
Ett år som detta känns rally inte heller lika angeläget.
– Jag säger som många kloka röster före mig sagt. Ett år som detta känns rally helt enkelt mindre angeläget. Allas vårt gemensamma fokus ska istället ligga på bekämpa den hemska smittan och att absolut inte ta eller utsätta någon annan för några som helst onödiga risker, i synnerhet i en sport som rally där så många i våra funktionärsled är i riskgruppen 70+.
Corona och Covid 19 är riktigt otrevligt för de som drabbas svårt.
– Inför mitt beslut att ställa in även SverigeSerien så har jag har läst, lyssnat och fördjupat mig mycket om Corona och Covid 19. Även om majoriteten som får Covid 19 får den relativt lindrigt så är det ändå cirka en femtedel av de som drabbas som blir oerhört sjuka, sjuka på ett sätt som det saknas ord att beskriva och där konvalescensen blir jättelång. Och en inte föraktlig andel av de som drabbas svårt dör.
Det enda kloka är att ställa in.
– Sett mot den bakgrunden jag beskrivit är det enda vettiga beslutet att ställa in SverigeSerien 2020 och istället ta fullt fokus mot återupptart 2021. Mitt beslut kommer säkert att kritiseras, ännu finns det ju i alla fall i teorin kvar tävlingar som skulle göra det möjligt att genomföra en serie. Men osäkerheten med om det faktiskt kommer att fungera i praktiken och riskerna med att göra det är helt enkelt för stora.
» Pressrelease från VOC Mekonomen Rally.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad: 2020-07-03 13:40:47
|
|
Mille Johansson tillbaka i Skoda för WRC2 på Kanarieöarna.
Bara två veckor efter den senaste deltävlingen i Rally-VM är Mille Johansson från Katrineholm tillbaka i rallybilen för sin tredje WRC2-start för säsongen. Denna gången på spanska Kanarieöarna där han är tillbaka med MS Munaretto i en Skoda Fabia RS Rally2.
Mille, som tillsammans med kartläsaren ...Publicerad: 2026-04-22 19:56:52
Följ shakedown inför WRC Rally Islas Canarias till lunch imorgon.
Tätt mellan WRC-deltävlingarna, från Kroatien till Kanarieöarna när Rally Islas Canarias ska köras. Vid lunchtid under torsdagen körs shakedown, det är 6,26km Santa Brigida som ska avverkas.
Takamoto Katsuta går först ut på sträckan och startar 12:01, följs av Elfyn Evans, Oliver Solberg och Sami...Publicerad: 2026-04-22 18:24:27
Tio Svenska bilar till helgens Rallye Sulingen, deltävling i Volvo Euro Cup.
Tyska ADAC Actronics Rallye Sulingen körs med Tyska och Holländska mästerskapen ihop med Volvo Euro Cup. Start fredag kväll då totalt fem sträckor körs, 4 av de 15 milen asfalt under helgen. Lördagen med fyra sträckor dubbelt.
För mästerskapen förare som Philip Geipel och Marijan Griebel samt Kev...Publicerad: 2026-04-22 14:30:00
180-talet tävlande ger sig ut i Vilda Ryd Racet, stor årspremiär för Svenska RallyCupen.
För andra året i rad startar Svenska RallyCupen med Vilda Ryd Racet, som arrangör Ryds MK. 180-talet tävlande ses i startlistan för sex specialsträckor på 49km under lördagen.
Fyrhjulsdrift kommer med 14 ekipage, två som visat fin form är Kenny Stavbom och Tobias Johansson, nu möts de för ny kamp...Publicerad: 2026-04-22 11:45:10
NM-start i Rally Sörland - Andersson bredvid Veiby i 940.
Norska Mästerskapet inleder gruset med Rally Sørland hos Kristiansand Automobil Klubb, deltävling i Norska Mästerskapet och Nordic Rally Championship. Totalt åtta sträckor, tre går dubbelt och två som nyttjas en gång ger 12 mil.
70-talet anmälda där Frank Tore Larsen, Roger Rustand, Jens Hvaal, K...Publicerad: 2026-04-22 09:01:38
Tricket som skiljer Solberg från övriga världseliten - 'pratar med folk'.
Tydliga noteringar om specialsträckorna blir allt viktigare i rally-VM. Flera förare väljer också att specialstudierna video från sträckorna. En som har en helt egen teknik är VM-trean Oliver Solberg.
Vi snurrar tillbaka klockan till lunchuppehållet den tredje tävlingsdagen av Rally Sweden. I en ...Publicerad: 2026-04-22 05:54:48
Fjolårets EM-mästare gör Rally SM start, Marczyk kör Rally Nyköping.
Polske Mikolaj Marczyk, fjolårets europamästare satsar på att försvara sin titel, men premiären i Rally Sierra Morena gick inget vidare. Han bröt tidigt, startade om men med stora tidstillägg var han långt bak i listan, tempot räckte till en fjärde tid på sista sträckan.
Polacken i Skoda Fabia RS...Publicerad: 2026-04-21 18:48:38
59 ekipage för helgens WRC Rally Islas Canarias - Oliver & Mille jagar poäng.
59 tävlande för Rally Islas Canarias, WRC på Kanarieöarna som inleder med shakedown vid lunchtid på torsdag följt av första superspecialen på kvällen. Fredagen med närmare 11 mil där tre sträckor går dubbelt, följt av en vända på publiksträcka som startade rallyt under torsdagskvällen.
Lördag tre s...Publicerad: 2026-04-21 11:10:10
Dubbelt Toyota i Olympus Rally - Latvala vann totalt i USA.
Dubbelt Toyota GR Corolla Rally RC2 i toppen av Olympus Rally, när Toyota Gazoo Racing USA gjorde andra rallyhelgen blev det succé. Redan i premiären var man snabba men lite tekniska problem stoppade en plats i täten - till andra rallyt tog Jari-Matti Latvala plats i en andrabil för teamet.
Jari-...Publicerad: 2026-04-21 09:01:39
Tävlingsveckan för Vilda Ryd Racet är igång – förberedelserna i full gång!
Tävlingsveckan för Vilda Ryd Racet har officiellt startat – och arbetet drog igång redan i helgen. Stora delar av bangruppen har varit ute längs sträckorna för att påbörja de viktiga säkerhetsförberedelserna inför tävlingen.
Under helgen har lecablock, däcktravar och stolpar till plast placerats ...Publicerad: 2026-04-21 05:54:43
|
| |