NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

© M-Sport / JWRC.
© M-Sport / JWRC.
Äntligen är kalendern klar för Tom och fortsättningen i JWRC.
Klart med höstens tävlingar i JWRC för Tom och Joakim.
PRESSRELEASE

I dagarna har Internationella Bilsportförbundet, FIA, godkänt vilka tävlingar som i höst skall ingå i Junior VM, JWRC, i rally. Det blir 3 deltävlingar, och totalt 4 deltävlingar i årets mästerskap, mot från början 5 planerade. Den enda hittills avverkade är Rally Sweden i februari där Tom och Joakim vann.

Återstarten blir i Estland och Rally Estonia den 3-6 september, en nyinsatt tävling i WRC-kalendern. Därefter följer Rallye Deutschland den 15-18 oktober och avslutning sker i Rally Italia Sardegna på Sardinien den 29 oktober-1 november. De båda sistnämnda fanns i JWRC-kalendern redan från början, men tävlingen på Sardinien skulle körts i början av juni, men blev på grund av Corona pandemin framflyttad till i höst.

Nu kommer 3 av 4 tävlingar räknas i mästerskapet, och i stället för dubbla poäng i sista deltävlingen kommer det endast att bli 1,5 gånger poängen, medan bonuspoäng för sträcksegrar räknas för samtliga deltävlingar. Priset till den slutlige segraren, en Ford Fiesta R5 plus ett antal däck, kvarstår.
– Jag ser verkligen fram emot att få sitta i rallybilen igen, det har varit en lång och oviss väntan, säger Tom. Nu får vi bara hoppas att det inte kommer en andra våg av Corona pandemin som sätter käppar i hjulen.

– I Estland har jag inte tävlat tidigare, men karaktären på sträckorna liknar dem i både Finland och Lettland. I Finland vann jag förra året i JWRC och i Lettland har jag vunnit två gånger i Rally Liepaja, senast i JERC 2018, så jag har goda och positiva erfarenheter på den här typen av sträckor.

– Det enda orosmolnet är vi från Sverige inte får resa in i Estland just nu på grund av pandemin. Det gäller förutom mej och Joakim även våra svenska medtävlare Pontus Lönnström med co-driver Stefan Gustavsson.
– Arrangören i Estland har diskussioner med de estniska myndigheterna för att hitta en lösning, så jag hoppas att det löser sig på något sätt, det är ju ändå en dryg månad tills det är tid att resa.

I Rallye Deutschland har Tom tävlat både i Opel Adam Cup och för Opel Junior Team, när han körde tävlingen som extratävling, under året i JERC. Årets tävling är i samma område som tidigare, med bland annat sträckor i vinodlingarna på floden Mosels sluttningar, och det beryktade övningsfältet Baumholder med Panzerplatte. Där kör man på alltifrån betong, dålig asfalt och bra asfalt, och vägarna är på många ställen kantade med Hinkelstein, stridsvagnshinder i betong.

– Det gäller att ta i på asfaltvägarna, speciellt på Baumholder, som brukar fälla avgörandet, eftersom det är en stor del av tävlingen. Men där det är lätt att få punktering på de dåliga avsnitten.

Finaltävlingen på Sardinien ingick i JWRC även förra året, där fick Tom sin ”sämsta” placering för säsongen med en tredjeplats.
– Jag trivs på Sardinien, även om sträckorna till stor del består av lös grus och sand, och i år skall vi ta revansch och förbättra placeringen, avslutar Tom.

Ställningen i JWRC efter Rally Sweden är att Tom leder på 28 poäng före Martins Seks från Lettland, 19 poäng och Ken Torn från Estland på 15 poäng.


» Pressrelease från Tom Kristensson Motorsport.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease


Följ helgens rallyn:
SM Seinäjoki Ralli:[Resultat][Tidsplan][WebTV][GPS-Karta][Mellantider][Info][Anslagstavla][Karta]
Rally Valli della Carnia:[Resultat][Shakedown][Tidsplan][Karta]

Publicerad: 2020-07-16 21:26:09






Söndags-RS i söder, 35 åkare till Sturups Sprinten.
© Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto.Svedala MK med Sturups Sprinten för Södras RS-DM. En sträcka fyra gånger á tre varv, två gånger åt varje håll för söndagen. 35 åkare fördelade över nio bemannade klasser till söndagen.

12 deltagande ekipage för Trimmat 2wd över tre klasser, Joacim Kristiansson och Jonas Olsson bland A-förarna, sa...

Publicerad: 2025-09-26 13:15:51


Kalendern klar, sex deltävlingar för Norska mästerskapet 2026.
© emotorsport.seUnder torsdagen släppte Norska Bilsportsförbundet kalendern för 2026 års Rally NM kalender, sex deltävlingar och i linje med förbundets plan med två deltävlinar per underlag.

Man inleder i mitten av januari med snö och is i Sigdalsrallyt, sista februari går Numedalsrally innan vinterdäcken åker a...

Publicerad: 2025-09-26 11:00:08


120-talet åkare till rallyfinal i Boxholm - Marknadsnatta med Svenska RallyCupen och DM-serier.
© emotorsport.seAnrika Marknadsnatta där Västra Östergötlands MK arrangerar, andra året med Boxholm som start & mål där nu Svenska RallyCupen, Östergötlands, Smålands, Gotlands och Stockholms distriktsmästerskap kör, flera av dem har här final. Fyra sträckor med nytt och beprövat material ger 46km special.

10...

Publicerad: 2025-09-26 08:55:47


Södras DM avslutas med Temahallen Grussprint.
© emotorsport.seTemahallen Grussprint med Hässleholms MK som arrangör när Södras DM tar avslut efter en spännande säsong, två sträckor dubbelt ger 17km special för dem tävlande.

Närmare 60 åkare går för start, närmare hälften, 23 ekipage går i Trimmat 2wd. Ut i A-förarklassen hittar vi Johan Green, Joacim Kristi...

Publicerad: 2025-09-26 05:58:52


Missa inte anmälan för Henkas Grus o Betong Rallyt.
© emotorsport.seAnmälan för Henkas Grus o Betong Rallyt hos Rönne MK stänger på söndag klockan 18:00. I rallyt väntar 34km special fördelat på tre sträckor som körs två gånger, notat av Patrik Barth.

Just nu ses 20 anmälda ekipage, en bit från det utskrivna mintalet för rallyt.
- Men ni kan anmäla er, vi tar...

Publicerad: 2025-09-25 20:06:46


Hankook-priser fördelade efter Rally-SM 2025.
© Rally SMSouth Swedish Rally i Olofström satte punkt för Rally SM säsongen 2025, där mästerskapsstriderna avgjordes i en händelserik finaltävling. Förutom ära och medaljer stod även en rekordstor prispott från Hankook på spel – totalt 492 000 kronor och 58 däck fördelades till de främsta i tabellerna.

Stö...

Publicerad: 2025-09-25 14:34:15


Mille kör italienskt asfaltrally som uppladdning inför viktigt säsongsavgörande.
© Flat-out Media.20-årige rallyföraren Mille Johansson från Katrineholm och kartläsaren Johan Grönvall från Arvika är tillbaka i tävlingsbilen kommande helg när Rally Valli della Carnia körs i Ampezzo, Italien. Tävlingen är en viktig del i uppladdningen inför de kommande EM- och VM-finalerna.

Johansson och Grönva...

Publicerad: 2025-09-25 14:32:45


Rallyåkare i Laxås klubbmästerskap på söndag.
© emotorsport.seLaxå MK´s Klubbmästerskap gör upp med tre åk på bana hos Laxå MK på söndagen, 20-talet bilar varav endast sex med rallybilar på banan, alla i 2wd.
Tom Carlsson, Janne Ydrefalk, Håkan Lindh, Marcus Hellberg, Pontus Adriansson och Kim Ståhl ses alla med Volvobilar.

» Inbjudan & Anmälningslista, se
''Inbjudningar''....

Publicerad: 2025-09-25 13:05:39


Blomqvist föråkare i Norbergs Hyttsväng.
© emotorsport.seEn loop med två sträckor går tre gånger när Hyttsvängen körs hos Norbergs MC, det ger 15km special. 17 tävlande ekipage och tre föråkare där Stig Blomqvist ses med BMC Cooper.

Åtta deltagare i trimmat 2wd där Per Grubb och Isak Sjökvist kör i A/B-klassen. C-förarna är största klass med sex deltag...

Publicerad: 2025-09-25 10:51:46


60 åkare för Sprinttjuren, deltävling i Svenska SprintRallyCupen.
© emotorsport.seDals MK arrangerar näst sista deltävling i Svenska SprintRallyCupen när Sprinttjuren avgörs, en sträcka utanför Bäckefors körs två gånger och ger 18,2km med ett 60-tal bilar i listan.

Fem åkare ut för 4wd, favorit på hemmaplan och snabb i Mitsubishi Lancer EVO X är Joakim Rydholm - mot sig har ha...

Publicerad: 2025-09-25 08:57:07


Tidigare nyheter:
Rallyåkare i Laxås klubbmästerskap på söndag.
Blomqvist föråkare i Norbergs Hyttsväng.
60 åkare för Sprinttjuren, deltävling i Svenska SprintRallyCupen.
Rallyskifte i Italien - Sardinien blir ERC - Rally di Roma blir WRC.
Liiten i helgens Finska rallyfinal, SM Seinäjoki Ralli.
Stor rallyfinal, Svenska RallyCupen avslutar med Marknadsnatta i Boxholm.
Tänak kör inte om VM poäng för Hyundai under årets tre sista WRC deltävlingar.
Anmälan förlängd för Rally Vetlanda.
Läget inför Marknadsnatta, notskrivarens sträckinfo och försäljningsställe för program!
Solberg & Johansson - Svenskarna i WRC Central European Rally.
50-talet EM-ekipage till finalen, ERC Rally Croatia.
Publiksuccén på strandpromenaden startar i gång även Rally Sweden 2026
Blomqvist bland stjärnorna i Rallylegend med Audi Quattro.
Martell amerikansk rallyvinnare i Skoda Fabia RS Rally2, seger i Overmountain Rally Tennessee.
Sprinttjuren på gång i Bäckefors, publiktips inför lördagens tävling.
Lennstrand snabbast uppför Falerumsbackens Lagtävling.
Så gick det i TEAB Racet.
Norbergs Hyttsväng, anmälan stänger måndag kväll.
Anmälan för 100-åringen stänger klockan 18:00 - ingen efteranmälan!
Foto från TV-Svängen.



Nyhetsarkiv:
[
2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
Skilling 50 25/10


Rally EM - ERC:
Croatia Rally 03-05/10


Rally SM:
- - - - - 06-07/02


Rally VM - WRC:
Central European Rally 16-19/10


Svenska RallyCupen:
Marknadsnatta 27/09




Foto:
TV-Svängen.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

South Swedish Rally, del 2.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

South Swedish Rally.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

HEAT / Rally Bergslagen.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2024.