|
 Robert Andersson tillbaka i SM, Jag släpper ingenting. PRESSRELEASE
Förra året blev Robert Andersson från Eskilstuna Svensk Mästare i klassen Otrimmat 2WD efter en hård kamp hela året med juniorer som Pontus Lönnström och Albin Nordh. Till årets säsong såldes den Peugeot 208 R2 som Robert och Carl-Gustaf Karlsson vann guldet med, och det såg inte ut som om regerande mästarna skulle fortsätta i SM under 2020. Men under våren inhandlades en Opel Astra för klassen Trimmat 2WD, och efter seger i sommarens Slottssprint i Katrineholm skickades en anmälan till EC Snapphanerallyt in.
– Det var inte tanken att åka SM i år när vi köpte bilen. Utan vi skulle göra ordning den inför 2021. Men sen gick det så bra i Slottssprinten så vi bestämde oss för att köra i alla fall. Det är en gammal Grupp H-bil som vi inte hunnit göra ordning helt och hållet än, så vi får ta det som det kommer, säger Robert.
Trots seger i första tävlingen med bilen i Katrineholm så känner Robert att han inte riktigt hittat hem i sin nya bil.
– Det är svårare att köra en motorstarkare bil som denna. Man får lägga om körstilen lite och tänka till och ta det försiktigt i trängre långsamma partier. Eftersom motorn är så stark är det svårt att hitta fästet när det går långsamt. Men överlag går det åka mycket hårdare med denna bilen. Det tar nog ett litet tag innan vi nyttjar den till fullo.
Klassen som Robert och Carl-Gustaf "Kapten" tävlar i, Trimmat 2WD, mönstrar ett fält på nästan 50 bilar med riktigt starka förare och kartläsare. Men Robert har höga målsättningar i SM-comebacken.
– Vi åker rally för att vinna, så är det. Men för att göra det krävs det mer förberedelser. Vi har inte ens tvättat av bilen sen Slottssprinten för en månad sedan, fortsätter Robert.
– På pappret känns det som motståndet i denna klassen är tuffare än det vi mötte förra året. Det blir nog dagsformen som avgör. Får vi samma känsla som i Slottssprinten kommer vi åka förfullt, jag släpper ingenting. Vi vill försöka hänga på Patrik Flodin i toppen.
Även om 2021 är målet för Robert och "Kapten" så hoppas man kunna fortsätta i SM under hösten.
– Går det bra kommer vi göra allt vi kan får att åka vidare. Men det är en gammal bil och mycket kan hända. Men går bilen som den ska försöker vi åka resten av SM i höst, avslutar Robert.
Robert kommer även ta poäng för Team Märkesdemo i Teammästerskapet där han hoppar in istället för Niklas Hägg.
» Pressrelease från Rally SM.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad: 2020-08-10 18:50:55
|
|
Mille nia i Italien efter fredagens sträckor.
Fyra sträckor om 32km under fredagskvällen på Italienska asfalten runt Ampezzo i den elfte upplagan av Rally Valli della Carnia. Knappt 32km special med två sträckor dubbelt, leder rallyt gör Bostjan Avbelj 10,7 sekunder före Stefano Albertini - sekunden bakom är Andrea Nucita. Trean i Citroen C3 Ra...Publicerad: 2025-09-26 22:40:23
Stenträff sinkade Liiten, åtta efter kvällen i Finska SM Seinäjoki Ralli.
Kvällens tre sträckor i Finska SM Seinäjoki Ralli avverkade, Estländaren Patrick Enok i Toyota GR Yaris Rally2 toppar rallyt 1,4 sekund före Tuukka Kauppinen. Teemu Asunmaa ses trea och Esapekka Lappi fyra efter 16 minuters körning - dessa inom 4,3 sekunder.
Femma, sjua och nia är sträckplacering...Publicerad: 2025-09-26 20:56:11
Söndags-RS i söder, 35 åkare till Sturups Sprinten.
Svedala MK med Sturups Sprinten för Södras RS-DM. En sträcka fyra gånger á tre varv, två gånger åt varje håll för söndagen. 35 åkare fördelade över nio bemannade klasser till söndagen.
12 deltagande ekipage för Trimmat 2wd över tre klasser, Joacim Kristiansson och Jonas Olsson bland A-förarna, sa...Publicerad: 2025-09-26 13:15:51
Kalendern klar, sex deltävlingar för Norska mästerskapet 2026.
Under torsdagen släppte Norska Bilsportsförbundet kalendern för 2026 års Rally NM kalender, sex deltävlingar och i linje med förbundets plan med två deltävlinar per underlag.
Man inleder i mitten av januari med snö och is i Sigdalsrallyt, sista februari går Numedalsrally innan vinterdäcken åker a...Publicerad: 2025-09-26 11:00:08
120-talet åkare till rallyfinal i Boxholm - Marknadsnatta med Svenska RallyCupen och DM-serier.
Anrika Marknadsnatta där Västra Östergötlands MK arrangerar, andra året med Boxholm som start & mål där nu Svenska RallyCupen, Östergötlands, Smålands, Gotlands och Stockholms distriktsmästerskap kör, flera av dem har här final. Fyra sträckor med nytt och beprövat material ger 46km special.
10...Publicerad: 2025-09-26 08:55:47
Södras DM avslutas med Temahallen Grussprint.
Temahallen Grussprint med Hässleholms MK som arrangör när Södras DM tar avslut efter en spännande säsong, två sträckor dubbelt ger 17km special för dem tävlande.
Närmare 60 åkare går för start, närmare hälften, 23 ekipage går i Trimmat 2wd. Ut i A-förarklassen hittar vi Johan Green, Joacim Kristi...Publicerad: 2025-09-26 05:58:52
Missa inte anmälan för Henkas Grus o Betong Rallyt.
Anmälan för Henkas Grus o Betong Rallyt hos Rönne MK stänger på söndag klockan 18:00. I rallyt väntar 34km special fördelat på tre sträckor som körs två gånger, notat av Patrik Barth.
Just nu ses 20 anmälda ekipage, en bit från det utskrivna mintalet för rallyt.
- Men ni kan anmäla er, vi tar...Publicerad: 2025-09-25 20:06:46
Hankook-priser fördelade efter Rally-SM 2025.
South Swedish Rally i Olofström satte punkt för Rally SM säsongen 2025, där mästerskapsstriderna avgjordes i en händelserik finaltävling. Förutom ära och medaljer stod även en rekordstor prispott från Hankook på spel – totalt 492 000 kronor och 58 däck fördelades till de främsta i tabellerna.
Stö...Publicerad: 2025-09-25 14:34:15
Mille kör italienskt asfaltrally som uppladdning inför viktigt säsongsavgörande.
20-årige rallyföraren Mille Johansson från Katrineholm och kartläsaren Johan Grönvall från Arvika är tillbaka i tävlingsbilen kommande helg när Rally Valli della Carnia körs i Ampezzo, Italien. Tävlingen är en viktig del i uppladdningen inför de kommande EM- och VM-finalerna.
Johansson och Grönva...Publicerad: 2025-09-25 14:32:45
Rallyåkare i Laxås klubbmästerskap på söndag.
Laxå MK´s Klubbmästerskap gör upp med tre åk på bana hos Laxå MK på söndagen, 20-talet bilar varav endast sex med rallybilar på banan, alla i 2wd.
Tom Carlsson, Janne Ydrefalk, Håkan Lindh, Marcus Hellberg, Pontus Adriansson och Kim Ståhl ses alla med Volvobilar.
» Inbjudan & Anmälningslista, se ''Inbjudningar''....Publicerad: 2025-09-25 13:05:39
|
| |