|
 SVT-profilen Kruse tillbaka i SM med talangfulla kartläsaren Maja Bengtsson. PRESSRELEASE
Jonas Kruse är tvåfaldig Svensk Mästare i rally 1994 och 2000. Han är också ett bekant ansikte och röst för motorintresserade runt om i Sverige genom sin roll som expertkommentator för bland annat Rally-VM hos Sveriges Television. I Hässleholm är Kruse tillbaka i Rally-SM tillsammans med Team Nybe och 15-åriga kartläsartalangen Maja Bengtsson.
– Det känns fruktansvärt bra, jag är otroligt tacksam för chansen jag fått av Nybe. Jag ser kanske detta som sista chansen jag får att köra rallybil på bra nivå och tycker det ska bli så kul. Jag ser verkligen fram mot det, säger Kruse.
Jonas och Maja kommer tävla i en Volvo 940 i klassen Trimmat 2WD. Inför deras gemensamma SM-debut har de kört en del tester och även tävlingen Slottssprinten Light i Katrineholm. För Maja är detta första gången hon åker en SM-tävling. Men hon har bra hjälp vid sin sida. Förutom all Kruses erfarenhet så har hon även stöttning från pappa Mathias Bengtsson som förra året blev dubbel Svensk Mästare som kartläsare ihop med Robin Sandberg.
– Det ska bli hur kul som helst, säger Maja. Att åka SM har vart mitt största mål i år och det känns bra att det äntligen är dags. Att få göra det ihop med en förare som Kruse är en ära. Det blir mycket nytt för mig eftersom jag inte åkt SM tidigare. Men jag har haft bra hjälp av pappa och Jonas, så jag känner mig ganska säker.
Kruse körde senast i SM 2018 när han gjorde sin första SM-start ihop med Team Nybe i Älmhult, nu ser han fram mot att komma tillbaka till de klassiska Snapphanevägarna i Hässleholm.
– Jag har kört Snapphanerallyt många gånger, men det är längesen nu. Jag kommer knappt ihåg när det var senast, men jag minns vissa bitar av Hovdala-sträckan. Det är märkligt att man glömmer av mycket, men vissa sträckor glömmer man aldrig, säger Kruse.
Just Hovdala är rallyts längsta sträcka på runt två mil, när sträckan avgörs som sistasträcka i rallyt på lördag eftermiddag blir det den längsta sträckan Maja åkt i sin rallykarriär.
– Jag har hört väldigt mycket om den sträckan. Det ska bli roligt att åka den, en riktig upplevelse. Men samtidigt har jag aldrig åkt en så lång sträcka innan, så det kommer bli speciellt och utmanande, säger Maja.
Motståndet i klassen Trimmat 2WD är det tuffaste på länge, med nästa 50 bilar som ställer upp.
– Det verkar vara bra konkurrens, och det känns som medelnivån har ökat i SM. När jag körde i det nationella klassen i SM som det hette då kunde det också vara så här mycket bilar. Då var det kanske 15 stycken som kunde vinna. Nu känns det som det är en smalare topp i klassen, men en mycket större bredd där många åker riktigt fort i bra bilar. Jag upplever utvecklingen så. Oavsett så kommer det bli tufft i helgen, avslutar Kruse.
» Pressrelease från Rally SM.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad: 2020-08-12 17:40:13
|
|
Dante tog karriärens första internationella pallplats i e-Rallye Vosges - Grand-Est.
18-årige rallyföraren Dante Johansson från Katrineholm tog i helgen sin första internationella pallplats, när han och kartläsaren Theo Bergsten från Karlstad slutade trea i juniorklassen i deltävling två av ADAC Opel GSE Rally Cup i franska e-Rallye Vosges - Grand-Est.
Tävlingen avgjordes över sj...Publicerad: 2026-06-15 13:27:05
Lappi klar för WRC-starter i Estland och Finland.
I kommande EKO Acropolis Rally Greece är det Dani Sordo som kör tredjebilen hos Hyundai Motorsport, för de efterföljande WRC-deltävlingarna i Estland och Finland blir det Esa-Pekka Lappi som tar över bilen på de snabba vägarna.
Efter det har Lappi gjort fyra av starterna för teamet, Hayden Paddon...Publicerad: 2026-06-15 11:24:05
Halvvägs in på WRC säsongen – och Oliver Solberg är snabbast.
Oliver Solberg är trea totalt i rally-VM men räknar vi antalet vunna specialsträckor är Toyota-talangen överlägsen. Bland annat efter en rad fina söndagar.
Men VM-ledande Elfyn Evans är också kritisk till hur Solberg skapat hyfsad kontakt i VM-tabellen med sin söndagsfart.
Sju av de totalt 14 ...Publicerad: 2026-06-15 08:58:30
Daniel och Fredrik bästa smålänningar i Skilling 500.
55 småländska förare stod på startlinjen i lördags när tredje deltävlingen i Rally-DM avgjordes på fem sträckor i Värnamotrakten då Skillingaryds Motorklubb arrangerade 53:e Skilling 500.
Anderstorps RC:s Daniel Röjsel och Fredrik Persson i sin framhjulsdrivna Opel Corsa slog till med klasseger G...Publicerad: 2026-06-15 05:54:19
Carlberg bröt, Dante juniortrea i Rallye Vosges Grand Est - Loeb snabbast totalt.
Två favoriter försvann i 1. e-Rallye Vosges - Grand-Est - 4° Opel GSE Rally Cup, helgens franska deltävling i eldrivna Opelcupen - efter lördagens sträckor jagade Timo Schulz i topp före Calle och Torbjörn Carlberg, svensken med bromsproblem. De båda i topp till Opel starkt knutna.
Stolpe ut f...Publicerad: 2026-06-14 20:06:18
Missa inte anmälan för Rally Uppland, stänger ikväll.
I samband med Midnattssolsrallyt körs Rally Uppland. MK Tierp som arrangör där SuperCupen och Upplands DM tävlar om poäng. Den lokala delen kör tre av lördagens sträckor på 31km där Jörgen Joons skrivit noterna med Jemba.
För Midnattssolsrallyt stängde anmälan vid månadsskiftet - men för Rally U...Publicerad: 2026-06-14 14:10:41
Foto från Skilling 500.
Sydsvenska Mästerskapet, Smålands DM och VOC Sverigeserien gästade Värnamo och Skillingaryds MK därifrån Skilling 500 utgick. Årets upplaga med fem fina sträckor som bjöd på högt tempo och en tvåhjulsdriven totalvinnare - Tim Liljegren satte segern med Volvo 240.
Tvåa totalt A-vinnaren Daniel Röj...Publicerad: 2026-06-14 12:24:48
Estnisk seger i finska Jyväskylä Ralli - Vaher före Lappi och Heikkilä.
Femte deltävlingen för Finska mästerskapet, samtidigt tredje för Estniska mästerskapet, de båda mästerskapen samkör en tävling för att öka intresset och stärka kvalitén - helgens rally var SM Jyväskylä Ralli.
Segern totalt blev Estnisk, framtidsnamnet Jaspar Vaher som länge gjorde succé i Svenska...Publicerad: 2026-06-14 11:07:30
Sjökvist, Gullinder, Strömberg och Nilsson rallysnabbast uppför Hammarbacken. Ragundalens RC arrangerade tävling i Hammarbacken, efter två tävlingsåk där enskilt bästa åk gällde som slutresultat tog Gerhard Sjökvist i Audi Quattro segern totalt på en tid av 57,5 sekunder. 2,3 sekunder bakom var Roger Westin som hade samma marginal bak till trean Micke Gälliner.
Trea totalt...Publicerad: 2026-06-14 10:26:21
Tim Liljegren snabbast i Skilling 500.
Det blev Blekingeseger under lördagens rallytävling i skogarna runt Värnamo. Årets Skilling 500, 53:e i ordningen, ingick i Smålands-DM, Sydsvenska Mästerskapet och VOC Autoexperten Rally som lockade strax över 120 startande i både trimmade och otrimmade klasser. 39 kilometer specialsträcka fördelat...Publicerad: 2026-06-14 08:36:53
|
| |