|
 SMK Nyköping inför Gästabudstrofén - publikfritt men följ oss via Rallyradion! PRESSRELEASE
Normalt så är Gästabudstrofén en tävling med lite längre bansträckning och de senare åren under gassande sol och värme. Till i år kör vi den på höst vägar. Banans längd är ca 130 km, varav ca 26 km SS fördelat på 4 SS, varav 1 SS körs 2 gånger och tävlingen är notad av Noteriet. Vägarna är som vanligt i Nyköping av blandad karaktär och en gammal klassisk rallysträcka tas åter i bruk.
MSK Kvarnvingarnas Jari Saarinen ses som favorit i 4wd utmanad främst av David Dannevall och Tomas Bergman. SMK Nyköpings JSM vinnare och silvermedaljör i SM trimmat tvåhjulsdrivet Hampus Jacobsson utmanas av Daniel Wall, Tomas "Lången" Pettersson, Patrik Dybeck.
Vi har en god relation till Länsstyrelsen, Polisen, markägare och trogna rallyvänner som tillsammans lyckats få till denna tävling.
Givetvis vill vi att rally ska vara för alla. Men under rådande omständigheter så är det inte så! Vi vet att vi kommer bli granskade av myndigheterna gällande hur vi lyckas hålla tävlingen publikfri och kommer behöva ta beslutet att stryka sträckor om det inte efterföljs.
Med texten nedan ber vi team, tävlande, funktionärer att hjälpa oss att dela och uppmana de rallyfans ni vet har svårt att hålla sig från de bästa vi vet.
Bäste rally åskådare!
Vi förstår att det är både jobbigt och tråkigt att sitta hemma när det går en rallytävling som du till största sannolikhet skulle vart och tittat på om världen vart som vanligt.
Vi som arrangör kan inte göra något åt dessa regler som finns ,och såklart är det tråkigt för oss också att ni inte kan vara ute i skogen och titta på Gästabudstrofén 2020.
Vi har allas ögon på oss efter att några tävlingar haft problem med att lyckas stoppa publik från att ta sig in på sträckorna, trots att det varit publikfritt arrangemang enligt inbjudan och att "alla" vetat om det också för den delen.
Vi kommer troligen behöva stryka sträckor eller eventuellt hela tävlingen om det kommer fram att obehörig publik står utmed tävlingsbanan.
- Som jag skrev innan, vi har många ögon på oss och bli inte förvånade om fordon som du inte är van att se på en rallysträcka innan start eller under tävlingen kan dyka upp om du mot all förmodan skulle försöka Er in på tävlings banan. Svampplockning eller skogspromenader kommer inte att funka som argument om ni väljer att dra det kortet.
Vi kommer ha långväga gäster som ska köra rallyt, de vill såklart köra tävlingen och inte packa ihop och åka hem innan start p.g.a. att rallyåskådare inte kan lyssna på de restriktioner som finns.
Därför ber jag nu Er alla som inte är tävlande,mekaniker, funktionär och godkänd media att stanna hemma, lyssna på rallyradion och se fram mot nästa års Gästabudstrofen istället.
- Tack på förhand, tävlingsledningen för Gästabudstrofen 2020!
» Pressrelease från SMK Nyköping.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad: 2020-10-04 11:00:14
|
|
Följ bland annat Marknadsnatta, Temahallen Rallysprint & Sprinttjuren.
Störst för helgen är Marknadsnatta, Västra Östergötlands Mk med start & mål i Boxholm. Svenska RallyCupen ihop med DM för Östergötlands, Smålands, Gotlands och Stockholms distrikt med 120-talet bilar för de fyra sträckorna på 46km.
Hässleholms MK kör på med Temahallen Rallysprint där Södras DM av...Publicerad: 2025-09-27 05:56:14
Mille nia i Italien efter fredagens sträckor.
Fyra sträckor om 32km under fredagskvällen på Italienska asfalten runt Ampezzo i den elfte upplagan av Rally Valli della Carnia. Knappt 32km special med två sträckor dubbelt, leder rallyt gör Bostjan Avbelj 10,7 sekunder före Stefano Albertini - sekunden bakom är Andrea Nucita. Trean i Citroen C3 Ra...Publicerad: 2025-09-26 22:40:23
Stenträff sinkade Liiten, åtta efter kvällen i Finska SM Seinäjoki Ralli.
Kvällens tre sträckor i Finska SM Seinäjoki Ralli avverkade, Estländaren Patrick Enok i Toyota GR Yaris Rally2 toppar rallyt 1,4 sekund före Tuukka Kauppinen. Teemu Asunmaa ses trea och Esapekka Lappi fyra efter 16 minuters körning - dessa inom 4,3 sekunder.
Femma, sjua och nia är sträckplacering...Publicerad: 2025-09-26 20:56:11
Söndags-RS i söder, 35 åkare till Sturups Sprinten.
Svedala MK med Sturups Sprinten för Södras RS-DM. En sträcka fyra gånger á tre varv, två gånger åt varje håll för söndagen. 35 åkare fördelade över nio bemannade klasser till söndagen.
12 deltagande ekipage för Trimmat 2wd över tre klasser, Joacim Kristiansson och Jonas Olsson bland A-förarna, sa...Publicerad: 2025-09-26 13:15:51
Kalendern klar, sex deltävlingar för Norska mästerskapet 2026.
Under torsdagen släppte Norska Bilsportsförbundet kalendern för 2026 års Rally NM kalender, sex deltävlingar och i linje med förbundets plan med två deltävlinar per underlag.
Man inleder i mitten av januari med snö och is i Sigdalsrallyt, sista februari går Numedalsrally innan vinterdäcken åker a...Publicerad: 2025-09-26 11:00:08
120-talet åkare till rallyfinal i Boxholm - Marknadsnatta med Svenska RallyCupen och DM-serier.
Anrika Marknadsnatta där Västra Östergötlands MK arrangerar, andra året med Boxholm som start & mål där nu Svenska RallyCupen, Östergötlands, Smålands, Gotlands och Stockholms distriktsmästerskap kör, flera av dem har här final. Fyra sträckor med nytt och beprövat material ger 46km special.
10...Publicerad: 2025-09-26 08:55:47
Södras DM avslutas med Temahallen Grussprint.
Temahallen Grussprint med Hässleholms MK som arrangör när Södras DM tar avslut efter en spännande säsong, två sträckor dubbelt ger 17km special för dem tävlande.
Närmare 60 åkare går för start, närmare hälften, 23 ekipage går i Trimmat 2wd. Ut i A-förarklassen hittar vi Johan Green, Joacim Kristi...Publicerad: 2025-09-26 05:58:52
Missa inte anmälan för Henkas Grus o Betong Rallyt.
Anmälan för Henkas Grus o Betong Rallyt hos Rönne MK stänger på söndag klockan 18:00. I rallyt väntar 34km special fördelat på tre sträckor som körs två gånger, notat av Patrik Barth.
Just nu ses 20 anmälda ekipage, en bit från det utskrivna mintalet för rallyt.
- Men ni kan anmäla er, vi tar...Publicerad: 2025-09-25 20:06:46
Hankook-priser fördelade efter Rally-SM 2025.
South Swedish Rally i Olofström satte punkt för Rally SM säsongen 2025, där mästerskapsstriderna avgjordes i en händelserik finaltävling. Förutom ära och medaljer stod även en rekordstor prispott från Hankook på spel – totalt 492 000 kronor och 58 däck fördelades till de främsta i tabellerna.
Stö...Publicerad: 2025-09-25 14:34:15
Mille kör italienskt asfaltrally som uppladdning inför viktigt säsongsavgörande.
20-årige rallyföraren Mille Johansson från Katrineholm och kartläsaren Johan Grönvall från Arvika är tillbaka i tävlingsbilen kommande helg när Rally Valli della Carnia körs i Ampezzo, Italien. Tävlingen är en viktig del i uppladdningen inför de kommande EM- och VM-finalerna.
Johansson och Grönva...Publicerad: 2025-09-25 14:32:45
|
| |