NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

© Nils-Brage Pettersson.
© Nils-Brage Pettersson.
Låt mig få presentera Järnboås stjärnduo i rally, inga mindre än föraren Pontus Lönnström (t.v.) Nora MK och kartläsaren Richard Svensson Storfors MK. Ska det vara riktigt, bor Richard i Viker. Det här paret tog JSM 2018 i sin gröna topptrimmade Volvo 940.

© Nils-Brage Pettersson.
© Nils-Brage Pettersson.
Det här är en bil som nästan går som ett skållat troll, var det någon som sa. Liten kompakt och snabb. Förare är Emil Carlsson (t.h.) Katrineholms MK med klubbkompisen Tobias Abrahamsson.

© Nils-Brage Pettersson.
© Nils-Brage Pettersson.
Här har vi ett par som åker fort i A-VOC Mekonomen Rally. Föraren Magnus Lindqvist (t.h.) Laxå MK och kartläsaren Sara Ridde också Laxå MK.

© Nils-Brage Pettersson.
© Nils-Brage Pettersson.
Här har vi ett riktigt Opelpar i rally, föraren Lars-Ove ”Biffen” Olsson (t.h.) Forshaga MC tillsammans med sin klubbkompis Torbjörn Jönsson. Bilen en nybyggd Opel Ascona B.
Rallystjärnor i Järnboås del 3, intervjuer med bl.a. Lönnström och 'Biffen'.

Sista fyra åkarna som fick en pratstund med vår frilansande reporter Nils-Brage Pettersson inför Noratrofén presenteras här. Noratrofén avgjordes under lördagens med tre sträckor, tempot var högt och de tävlande pratat glatt om rally och kommande tävlande.

Andra kurvan togs i full "speed".
Paret Pontus Lönnström och Richard Svensson har precis kommit in till service efter att ha avverkar två sträckor. Du är igång igen Pontus?
Vi ska prova lite nu när det är hemmatävling. Det är i pappas VOC:are. Det har faktiskt gått bättre än jag förväntade mig. Men det är ingen kort styrväxel på den här, så man får ta mycket omtag och man är inte beredd på det. Men visst, det har gått bra. Jag har bara provat en sladd på tvåans växel innan. Det är två år sedan jag körde en VOC:are. Första svängen tvekade jag lite i, men i den andra höll jag fullt. Det är viktigt att få upp självförtroendet.
Jaha Richard, vad säger du?
Det är jätteroligt att åka med Pontus igen. Han kör som han aldrig gjort något annat. Vi ska ha riktigt roligt, men klart är ju att man vill vinna!
Går det bra Pontus?
Visst har vi varit nere i diket några gånger, men det går hårt och stabilt, avslutar Pontus.

Gick bra i Gästabudstrofén.
Emil Carlsson köpte bilen 2019 och har haft ett litet uppehåll. Men nu har åkt med den kontinuerligt det sista året.
Bilen går riktigt bra på vägen. Det är inget fel på bilen, utan det är han bakom ratten som styr i så fall, säger Emil och skrattar!
Gästabudstrofén blev ett snäpp framåt, vi avslutade sista sträckan med en tionde tid totalt! Målet med den här tävlingen är att avsluta på samma sätt som sist. Kartläsare Tobias Abrahamsson.
Vi har åkt ihop i många år, vi började med en Suzuki i Rallycupen. Det är kul, riktigt häftigt i en sådan här bil. Det går fort, attacker, hejdlöst ibland.
Och fortsättningen Emil?
Till en början följer vi Svenska RallyCupen, men nu blir det hemmatävlingen Slottsprinten. Vi kanske också kör en SM-tävling också.

Har åkt i fem år
Sara Ridde, vad säger du om chauffören?
Jag tycker han är duktig, vi har ett bra samspel. Jag tycker vi kommit in i ett riktigt bra "flow".
Magnus Lindqvist satsar och fyller i.
Vi går för vinst, det gör vi varje tävling.
Magnus berättar att han varit co-driver i 20 år innan, men nu är det förare som gäller. Bilen som är en Volvo 940 går bra.
- Det finns alltid sådana som kör fort, så man får ligga på som bara den, avslutar Magnus.

Nybyggd Opel Ascona B.
Många tänker nog på den historiska Opel Ascona 400 han tävlat med senast, men den är såld!
Nu är det grupp H som gäller. Jag köpte bilen färdig, men har rivit ner den i molekyler. Målat upp den, renoverat motor, ny framvagn. Allt är gjort som behöver göras. Jag var också tvungen ändra körstil, förklarar Lars-Ove Olsson och fortsätter.
I 400:an som var så kraftfull fick jag köra mot kurvan, bromsa och styra in. Bakhjulen var tvungna att vara i spåren, annars sladdade det bara man tryckte på gasen.

Torbjörn Jönsson kartläsare.
Vi började redan på 80-talet, på slutet har vi åkt Appendix K, vi fick för oss att åka Midnattsolsrallyt, då i 400:an. Men i höstas lade jag hjälmen på hyllan, men nu är jag här igen. Lars-Ove kör jättebra, inga onödiga svängar. Det flyter på bra, avslutar Torbjörn.

Läs också:
»
Rallystjärnor i Järnboås del 2, intervjuer med bl.a. Huss, Bergdahl & Olsson.
» Rallystjärnor i Järnboås del 1, intervjuer med bl.a. Grönkvist, Hörbing & Jonsson.

Publicerad: 2023-06-14 06:31:34






Flodin och Bergsten ser fram emot Snapphanerallyt.
© emotorsport.sePatrik Flodin och Göran Bergsten är tillbaka till Snapphanerallyt i Hässleholm där rally-SM körs under fredag och lördag. I det här rallyt har de haft rejäl fart genom åren och 2020 blev de sensationellt totaltvåa med Volvon.
Jag ser verkligen fram emot rallyt. Hässleholm brukar bjuda på rikt...

Publicerad: 2025-08-06 14:53:02


Medaljstriderna hårdnar när Rally-SM kommer till Hässleholm.
© Niklas Falk/Svensk BilsportEfter ett sommaruppehåll sedan Royal Rally i Karlstad i maj, är det dags att inleda upploppet av Rally-SM 2025 genom klassiska Snapphanerallyt i Hässleholm.

Den skånska rallyklassikern körs fredag till lördag den 8–9 augusti med 12 specialsträckor, där jakten på SM-medaljerna intensifieras.

Fr...

Publicerad: 2025-08-06 10:24:54


1300 Rallycup hyllar årets vinnare på Motorsportsalongen.
© emotorsport.se1300 Rallycup kör på, årets femte av totalt sju deltävlingar avverkades i Kullingstrofén under lördagen i en för cupen krävande deltävling.

Nu är de tävlande hemma i garagen och preparerar inför avslutningen, närmast för cupen HEAT / Rally Bergslagen där Kolsva MS, Fagersta MK och Ludvika MS arr...

Publicerad: 2025-08-06 09:04:26


Arrangörer och Partners se hit, Svenska RallyCupen planerar för 2026!
© emotorsport.seÅrets säsong av Svenska RallyCupen har två deltävlingar kvar, nu är det dags att lägga nästa års kalender. Arrangörer söker tävlingar för fullt inför 2026 hos distrikten och några intresserade klubbar har redan hört av sig till oss.

Grunden är som alltid en god spridning över grussäsongen, gärna ...

Publicerad: 2025-08-06 06:01:43


Ekrundan med DM-serier, kompakt bana med 33km special.
© Kim Gustafsson Westlund.- Med lite mer än en vecka kvar av anmälningstiden har vi passerat 80 anmälda vilket vi tycker är väldigt roligt, inleder Kim Gustafsson Westlund, tävlingsledare hos SMK Eksjö för Ekrundan som arrangeras 23:e augusti.

Ekrundan ingår i Smålands DM, Östergötlands DM och E-Cupen - körs med en...

Publicerad: 2025-08-05 11:45:55


”Konst & Rally” i Järnboås 2025, tredje utställaren - Carlsson har dammat av 140´n.
© Nils-Brage Pettersson.Var du med under 70-talet? Då var en topptrimmad Volvo 142:a många rallyförares största dröm. Och nu har Jan Carlsson dammat av och dragit igång sin klenod. Bäst av allt, den kommer visas upp vid Skogshyddan, Gammelhyttan i Järnboås under konstrundan Ljusstråk den 6–7 september! Javisst, det var den...

Publicerad: 2025-08-05 08:57:48


Datumen klara för WRC-festen i Umeå, 12-15 februari 2026.
© Toyota Gazoo Racing.Den 12 till 15 februari blir det en ny rallyfest i Västerbotten. Då körs Rally Sweden 2026. Ännu en gång står Umeå som centralort när VM-kalenderns enda vinterrally ska avgöras.
För många av VM-förarna är det exotiskt att komma till Sverige och köra ett rally mitt i vintern på is och snö. Och ...

Publicerad: 2025-08-05 06:02:32


48 bilar till WRC Ueno Rally del Paraguay - hela WRC2 eliten på plats!
© Oliver Solberg Rally.Efter helgens besök i Finland för WRC serien drar man nu iväg på flera längre resor, Paraguay närmast på schemat 28-31:e augusti där ikväll anmälningslistan släpptes för Ueno Rally del Paraguay.

Toyota först ut med tre bilar.
48 ekipage varav 45 tävlar om VM poäng, 10 bilar först ut för R...

Publicerad: 2025-08-04 20:09:20


47 EM-åkare till ERC Barum Czech Rally Zlin - flera Svenskar i listan.
© emotorsport.seEfter semesterlugn för ERC-serien så är det nu dags för start i Tjeckien med Barum Czech Rally Zlin 15-17:e augusti. Rallyt är också näst sista deltävling i Junior ERC serien där vi ser Calle Carlberg i bra läge överst i tabellen inför Tjeckien. Ikväll släppte arrangören anmälningslistan som visar p...

Publicerad: 2025-08-04 18:14:39


1300 Rallycup summerar händelserika Kullingstrofén.
© emotorsport.seSamtidigt som världsstjärnor som Rovanperä, Ogier och Neuville kör VM-kalenderns häftigaste tävling det finska VM rallyt på klassiska sträckor så som Päijälä och Leustu så kör Sveriges Sukkahjältar Kullingstrofén.

Efter ett långt tävlingsuppehåll på två och en halv månad så var det hög tid för a...

Publicerad: 2025-08-04 18:05:54


Tidigare nyheter:
”Konst & Rally” i Järnboås 2025, tredje utställaren - Carlsson har dammat av 140´n.
Datumen klara för WRC-festen i Umeå, 12-15 februari 2026.
48 bilar till WRC Ueno Rally del Paraguay - hela WRC2 eliten på plats!
47 EM-åkare till ERC Barum Czech Rally Zlin - flera Svenskar i listan.
1300 Rallycup summerar händelserika Kullingstrofén.
Mille Johansson fortsatt tvåa i Junior-VM efter utmanande tävling i Finland.
WRC tabellerna efter Secto Rally Finland!
Solberg leder fortfarande WRC2 mästerskapet efter Rally Finland.
Ogier kör för nionde VM-titeln - lämnar ingen bil åt Solberg.
Griebel vann Rallye ADAC Mittelrhein, tuff helg för Andervang.
Foto från Kullingstrofén.
Solberg till mål i Secto Rally Finland med sträckseger - Mille sexa i JWRC.
Fullträff för Toyota på hemmaplan - Seger för Kalle, fem bilar i topp - dubbelseger i WRC2.
Nydén körde hem Kullingstrofén - tredje deltävling för Svenska RallyCupen.
Två vändor på Ouninpohja avslutar Secto Rally Finland.
Nydén totalvinner Kullingstrofén - en av många vinnare.
Fem Toyota i toppen av Secto Rally Finland - tungt för Mille i Junior WRC.
Fyra sträckor kvar av lördagen i Secto Rally Finland.
Kullingstrofén, Sprincupen, ADAC Mittelrhein och Rally Finland att följa under lördagen.
Tuff Svenskdag i Secto Rally Finland - Solberg i diket, Mille punkterade.



Nyhetsarkiv:
[
2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
Polkatrofén 16/08


Rally EM - ERC:
Barum Czech Rally Zlin 15-17/08


Rally SM:
KR Snapphanerallyt 08-09/08


Rally VM - WRC:
Ueno Rally del Paraguay 28-31/08


Svenska RallyCupen:
HEAT / Rally Bergslagen 06/09




Foto:
Kullingstrofén.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Midnattssolsrallyt, lördag.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Slottssprinten.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Midnattssolsrallyt, fredag.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2024.