NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  ONOTADE
       RALLYSERIEN

  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

Patrik Flodin och Göran Bergsten Svenska mästare i rally 2023!
PRESSRELEASE

Patrik Flodin och Göran Bergsten körde för andra gången Rally-SM i den högsta klassen och även den här gången slutade det med SM-guld.
– Målet GK Door Team Sweden hade inför säsongen var att vi skulle vara med och slåss om SM-guldet, så det känns jävligt kul att kunna knyta ihop säcken på det här viset, säger Patrik.

Efter att ha dominerat rally-SM i den tvåhjulsdrivna klassen med en Volvo Grupp H fick i år Patrik Flodin, Ilso MK, och Göran Bergsten, Forshaga MC, chansen av det nybildade teamet GK Door team Sweden att ratta en VW Polo R5 i den högsta klassen (internationella fyrhjulsdrivna).

Inför SM-finalen i Arvika som avslutades idag ledde de mästerskapet med 26 poäng. De har under Rally Arvikas tio sträckor hållt upp ett jämnt och stabilt tempo, vilket gjorde att de slutade fyra i tävlingen. Därmed kniper de SM-guldet med en marginal på 20 poäng.
– Det är konstigt nog otroligt svårt att köra ett rally bara för att ta sig i mål. Det är så lätt när man inte kör på 100% att göra små misstag som blir ödesdigra. Så inför tävlingen har jag varit jäkligt nervös. Men när vi väl startade igår försvann det mesta och vi har haft otroligt kul i skogen och kört på kanske 90% av vår kapacitet, säger Patrik.

Det här är andra året de tävlar i den högsta klassen, senast var 2019 och även då slutade det med SM-guld.
– Jag är så otroligt tacksam att jag får fortsätta hålla på tillsammans med Patrik. Det här är femte SM-guldet av sex försök i två olika klasser och med fyra olika bilar. Vi har vunnit med Skoda, BMW, Volvo och nu en VW Polo, säger Göran.

Båda är otroligt tacksama för teamet som gav dem den här chansen i år:
– Stort tack till GK Door Team Sweden och ett extra stort tack till l Christoffer "Chribbe" Haglund för lånet av bilen, avslutar de.


» Pressrelease från Patrik Flodin.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease

Publicerad: 2023-09-16 18:23:16






180-talet tävlande ger sig ut i Vilda Ryd Racet, stor årspremiär för Svenska RallyCupen.
© emotorsport.seFör andra året i rad startar Svenska RallyCupen med Vilda Ryd Racet, som arrangör Ryds MK. 180-talet tävlande ses i startlistan för sex specialsträckor på 49km under lördagen.

Fyrhjulsdrift kommer med 14 ekipage, två som visat fin form är Kenny Stavbom och Tobias Johansson, nu möts de för ny kamp...

Publicerad: 2026-04-22 11:45:10


NM-start i Rally Sörland - Andersson bredvid Veiby i 940.
© emotorsport.seNorska Mästerskapet inleder gruset med Rally Sørland hos Kristiansand Automobil Klubb, deltävling i Norska Mästerskapet och Nordic Rally Championship. Totalt åtta sträckor, tre går dubbelt och två som nyttjas en gång ger 12 mil.

70-talet anmälda där Frank Tore Larsen, Roger Rustand, Jens Hvaal, K...

Publicerad: 2026-04-22 09:01:38


Tricket som skiljer Solberg från övriga världseliten - 'pratar med folk'.
© Toyota Gazoo Racing.Tydliga noteringar om specialsträckorna blir allt viktigare i rally-VM. Flera förare väljer också att specialstudierna video från sträckorna. En som har en helt egen teknik är VM-trean Oliver Solberg.

Vi snurrar tillbaka klockan till lunchuppehållet den tredje tävlingsdagen av Rally Sweden. I en ...

Publicerad: 2026-04-22 05:54:48


Fjolårets EM-mästare gör Rally SM start, Marczyk kör Rally Nyköping.
© emotorsport.sePolske Mikolaj Marczyk, fjolårets europamästare satsar på att försvara sin titel, men premiären i Rally Sierra Morena gick inget vidare. Han bröt tidigt, startade om men med stora tidstillägg var han långt bak i listan, tempot räckte till en fjärde tid på sista sträckan.

Polacken i Skoda Fabia RS...

Publicerad: 2026-04-21 18:48:38


59 ekipage för helgens WRC Rally Islas Canarias - Oliver & Mille jagar poäng.
© Toyota Gazoo Racing.59 tävlande för Rally Islas Canarias, WRC på Kanarieöarna som inleder med shakedown vid lunchtid på torsdag följt av första superspecialen på kvällen. Fredagen med närmare 11 mil där tre sträckor går dubbelt, följt av en vända på publiksträcka som startade rallyt under torsdagskvällen.
Lördag tre s...

Publicerad: 2026-04-21 11:10:10


Dubbelt Toyota i Olympus Rally - Latvala vann totalt i USA.
© Toyota Gazoo Racing.Dubbelt Toyota GR Corolla Rally RC2 i toppen av Olympus Rally, när Toyota Gazoo Racing USA gjorde andra rallyhelgen blev det succé. Redan i premiären var man snabba men lite tekniska problem stoppade en plats i täten - till andra rallyt tog Jari-Matti Latvala plats i en andrabil för teamet.

Jari-...

Publicerad: 2026-04-21 09:01:39


Tävlingsveckan för Vilda Ryd Racet är igång – förberedelserna i full gång!
© Gustav Johansson.Tävlingsveckan för Vilda Ryd Racet har officiellt startat – och arbetet drog igång redan i helgen. Stora delar av bangruppen har varit ute längs sträckorna för att påbörja de viktiga säkerhetsförberedelserna inför tävlingen.

Under helgen har lecablock, däcktravar och stolpar till plast placerats ...

Publicerad: 2026-04-21 05:54:43


Anmälan igång till KMK Herrgårdrallyt på Djulö.
© emotorsport.seFrån Slottssprint till KMK Herrgårdsrallyt - den 11:e juli inleder Katrineholms MK semestern med en rallyhelg som många gånger förr. Men med byggnation på Ericsbergs Slott flyttar man i år till Djulö.

Det blir rally, mingel, grillfest på afterrally med musik vid Djulö. På Djulö fritidsområde fin...

Publicerad: 2026-04-20 13:02:57


Andraplats för Stig & Stefanie i Roland Rallye Nordhausen - missad respons kostade tid.
© Privat.Tävlingsrapport från ADAC Roland Rallye Nordhausen, Stig Andervang och Stefanie Fritzensmeier körde lördagens tyska rally. Rallyt bestod av ca 16 mil totalt varav sex sträckor på 61km med en mix av grus, asfalt, gräs och betong.

Tävlingen började bra på ss1, lika så ss2 och ekipaget ligger 2:a in...

Publicerad: 2026-04-20 11:10:43


Björn Waldegårds minne på gång, glöm inte de nya rutinerna för anmälning i Uppland.
© emotorsport.seDen 9:e maj är det dags för Björn Waldegårds minne, i år med SuperCupen, Upplands DM, Stockholms DM och Onotade Rallyserien som ingående serier.
- Vi i tävlingsledningen är lite oroliga att folk missar dom nya rutinerna vi har i Uppland i år. Nytt är att anmäla går ut två veckor innan tävling, f...

Publicerad: 2026-04-20 09:02:29


Tidigare nyheter:
Anmälan igång till KMK Herrgårdrallyt på Djulö.
Andraplats för Stig & Stefanie i Roland Rallye Nordhausen - missad respons kostade tid.
Björn Waldegårds minne på gång, glöm inte de nya rutinerna för anmälning i Uppland.
TV-tablå för helgens WRC Rally Islas Canarias.
Hansen snabbast direkt, totalvann Bilmånsson Rallysprint i Citroen C3 Rally2 debuten.
Spansk seger i Rally Sierra Morena - Reiersen, Carlberg och Grahn till mål i ERC premiären.
Johansson och Wesslén - 4wd och 2wd vinnarna i Prästnibblesprinten.
Prisborden växer för VOC Autoexperten Rly.
Riktiga Smålandsvägar i RC Maskinrallyt.
Andervang tvåa genom ADAC Roland-Rallye Nordhausen.
Söndagsrally med Prästnibblesprinten, Bilmånsson Rallysprint & Rally Sierra Morena.
Spanjorerna regerar Rally Sierra Morena - Reisersen bäst av Svenskarna efter lördagen.
Persson tog hem Trystorpssprinten totalt.
'Fluppe' Karlsson snabbast totalt i Rally Anderslöv.
BDS Sprinten på Västeråda Handelsområde, anmälan stänger imorgon.
75 åkare till Värmdö BK´s Prästnibblesprinten, söndagsrally på Ekerö.
Sydlig RS-premiär under söndagen, Bilmånsson Rallysprint i Hörby.
Rally Anderslöv, Trystorpssprint, Preilasprinten, Rallye Nordhausen & Rally Sierra Morena bland lördagens rally.
Calle bjöd på show, snabbaste Svensk i Rally Sierra Morena på ss1 - snurrning för Reiersen.
Strax start i Rally Sierra Morena - Reiersen tionde bil på vägen, så gick det i kvalet.



Nyhetsarkiv:
[
2026 ][ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
RC-Maskinrallyt 09/05


Rally EM - ERC:
Bauhaus Royal Rally of Scandinavia 22-24/05


Rally SM:
Rally Nyköping 15-16/05


Rally VM - WRC:
Rally Islas Canarias 23-26/04


Onotade Rallyserien:
Violenrallyt 02/05


Svenska RallyCupen:
Vilda Ryd Racet 25/04




Foto:
Ekrundan Light.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Croatia Rally.
© Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto. © Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto. © Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto. © Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto.

Himmelstalundssprinten till Sieverts minne.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Rally Svedala.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2026.