NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

© Simon Promotion.
© Simon Promotion.
Robin Nilsson tar plats i Rallyradion från Rally Sweden.
Robin Nilsson sträckreporter i Rally Sweden.
PRESSRELEASE

I tio år var chefen själv Simon Promotions röst i Rallyradion. Nu tar Robin Nilsson, företagets eventsamordnare och kommunikatör, över och ersätter Simon Johansson vid mikrofonen. 15-18 februari kommer 31-åringen med Östergötlands mest välsmorda munläder att vara sträckreporter på Rally Sweden i Umeå.
Det känns både fint och lite stort att ta över någon sorts firmatradition, säger Nilsson.

När Svensk Bilsports och Rally Swedens Rallyradio drar i gång med SS1 Umeå Sprint kl 18.00 på torsdag blir det med en nykomling i laguppställningen. Jämte Sebastian Bourghardt, Sofie Lundmark, Lars Jonsson och Per Johansson debuterar nämligen Robin Nilsson som radioreporter i VM-sammanhang.
Hur det ska gå? Jag är inte så oroligt lagd. Tvärt om, säger Nilsson vars meritlista när det gäller kommentatorsuppdrag börjar bli ganska lång.

Speciellt i TV där han för Viaplays räkning satt ord på sändningar från bland annat Indycar, Porsche Mobil 1 Supercup, Formel 2, Porsche Carrera Cup och Porsche Sprint Challenge.

Utöver det har Nilsson även kommenterat Formel 1-test och gjort inhopp i MotoGP och VM i speedway. Faktum är att han till och med refererat en match i Premier League.

Klassisk kommentar
Från Porsche Sprint Challenge, och finalen på Mantorp Park 2021, hämtar vi en av Nilssons kanske mest klassiska kommentarer hittills. Alpinikonen Ingemar Stenmark åkte av i Mjölbysvängen varpå Nilsson snabbt gjorde en koppling till en välkänd, alpin världscuport och utbrast: ”Så långt ifrån Garmisch Partenkirchen man kan komma!”

Nilsson om någon borde veta, uppväxt just i Mjölby som han är.
Det är bland annat den här typen av kommentarer som gänget i Rallyradion gillar.
Men förutom att Robin kan snacka och vara både seriös och rolig är han oerhört professionell och mångsidig. Han kan mycket om alla typer av bilsporter så jag är övertygad om att han kommer att passa jättebra i den här rollen, säger Sebastian Bourghardt, programledare och producent för Rallyradion.

Nilsson håller med om att beskrivningen av honom som mångsysslare stämmer ganska bra.
Men det är kul att vara mångsysslare, då får man göra roliga grejer, det är då man får förfrågningar om uppdrag som det här.

Uppdrag på hög nivå
Rallyradion har engagerat Nilsson tidigare. Hittills har östgöten agerat radioreporter på tre SM-deltävlingar och en rad andra tävlingar.
Att det inte blivit fler beror inte på att Robin inte varit påtänkt för andra uppdrag. Vi tänker på honom hela tiden, men det är bara det att han är så upptagen att han säger nej hela tiden, säger Bourghardt.

Men när Rallyradion hörde av sig och undrade om Nilsson ville bli en i gänget under Rally Sweden så blev det JA tämligen omgående. Nilsson kommer att ersätta Per Johansson som det här året ska kombinera sitt uppdrag i Rallyradion med att vara speaker på The Red Barn Arena.
Det här ska bli skitroligt. Det är alltid väldigt inspirerande och lockande att göra saker på så hög nivå som möjligt och som svensk finns det inte supermånga möjligheter att göra det, säger Nilsson, som tycker det ska bli speciellt att jobba med just Rally Sweden.
Jag följde P4 Värmlands sändningar från Rally Sweden redan som 14 åring. På den tiden kunde man inte se rallyt live som i dag. Ville man följa tävlingen och få kommentarerna så var det Rallyradion som gällde. Jag blev biten, tyckte om formatet och därför känns det självklart speciellt att nu få vara med och göra det själv. Och extra kul eftersom Simon hade samma roll under så många år.

Nya utmaningar.
På Viaplay är Nilsson van vid att sätta ord till bilder på en TV-skärm. I Rally Sweden bjuder jobbet som sträckreporter på helt andra förutsättningar och utmaningar.
Annorlunda såklart. Live, kallt, trångt vid målet på sträckorna, kollegor att ta hänsyn till och konkurrera med, puls. Det blir mycket mer eventsamordning över det här uppdraget än något annat jag gör i den här branschen, säger Nilsson och ler.

Rallyradion samarbetar med den kommersiella aktören Pop & Rock och nyttjar deras sändare i Umeå och Vännas. För er som kommer att konsumera rallyt på plats är därför FM-frekvenserna 102,3 MHz (Umeå) och 103,0 MHz (Vännäs) att rekommendera.


» Pressrelease från Simon Promotion.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease

Publicerad: 2024-02-13 22:43:02






Amerikanskt besök för kommande LightOn Rallyt - Sandell favorit.
© emotorsport.seDen 16:e augusti körs LightOn Rallyt hos Jämtlands MK, tävling ingående i Hälsingeserien med två sträckor som går dubbelt, 41km special väntar.

Ett 30-tal anmälda ekipage just nu, favorit om segern väntas hemmasonen Patrik Sandell bli i Skoda Fabia R5:an, han ska försvara fjolårets seger med Henr...

Publicerad: 2025-08-07 10:55:40


VEC skapar magi tillsammans med er, kalender 2026 & 2027.
© emotorsport.seKommande 2 år kommer bli magiska med alla de förberedelser som redan nu börjar landa, Det ni ser nedan är de grön markerade signade men fortfarande detaljer som skall landa. De andra icke grön markerade har vi långt gångna diskussioner tillsammans. Denna cupen skall bli den cup där du tveklöst får u...

Publicerad: 2025-08-07 09:04:40


Back SM i Bydalsfjällen, 60 rallyåkare till start.
© emotorsport.seBack SM kör på med två deltävlingar i Jämtland, nu Bydalsfjällen Up Hill Race som går med en deltävling per dag hos arrangerande VMT Jämtland. Närmare 100 åkare varav nästan 60 rallyekipage genom fyra klasser.

Största rallyklass är trimmat 2wd med 25 åkare där Hampus Karlsson, Johan Eriksson, Mik...

Publicerad: 2025-08-07 06:02:03


Flodin och Bergsten ser fram emot Snapphanerallyt.
© emotorsport.sePatrik Flodin och Göran Bergsten är tillbaka till Snapphanerallyt i Hässleholm där rally-SM körs under fredag och lördag. I det här rallyt har de haft rejäl fart genom åren och 2020 blev de sensationellt totaltvåa med Volvon.
Jag ser verkligen fram emot rallyt. Hässleholm brukar bjuda på rikt...

Publicerad: 2025-08-06 14:53:02


Medaljstriderna hårdnar när Rally-SM kommer till Hässleholm.
© Niklas Falk/Svensk BilsportEfter ett sommaruppehåll sedan Royal Rally i Karlstad i maj, är det dags att inleda upploppet av Rally-SM 2025 genom klassiska Snapphanerallyt i Hässleholm.

Den skånska rallyklassikern körs fredag till lördag den 8–9 augusti med 12 specialsträckor, där jakten på SM-medaljerna intensifieras.

Fr...

Publicerad: 2025-08-06 10:24:54


1300 Rallycup hyllar årets vinnare på Motorsportsalongen.
© emotorsport.se1300 Rallycup kör på, årets femte av totalt sju deltävlingar avverkades i Kullingstrofén under lördagen i en för cupen krävande deltävling.

Nu är de tävlande hemma i garagen och preparerar inför avslutningen, närmast för cupen HEAT / Rally Bergslagen där Kolsva MS, Fagersta MK och Ludvika MS arr...

Publicerad: 2025-08-06 09:04:26


Arrangörer och Partners se hit, Svenska RallyCupen planerar för 2026!
© emotorsport.seÅrets säsong av Svenska RallyCupen har två deltävlingar kvar, nu är det dags att lägga nästa års kalender. Arrangörer söker tävlingar för fullt inför 2026 hos distrikten och några intresserade klubbar har redan hört av sig till oss.

Grunden är som alltid en god spridning över grussäsongen, gärna ...

Publicerad: 2025-08-06 06:01:43


Ekrundan med DM-serier, kompakt bana med 33km special.
© Kim Gustafsson Westlund.- Med lite mer än en vecka kvar av anmälningstiden har vi passerat 80 anmälda vilket vi tycker är väldigt roligt, inleder Kim Gustafsson Westlund, tävlingsledare hos SMK Eksjö för Ekrundan som arrangeras 23:e augusti.

Ekrundan ingår i Smålands DM, Östergötlands DM och E-Cupen - körs med en...

Publicerad: 2025-08-05 11:45:55


”Konst & Rally” i Järnboås 2025, tredje utställaren - Carlsson har dammat av 140´n.
© Nils-Brage Pettersson.Var du med under 70-talet? Då var en topptrimmad Volvo 142:a många rallyförares största dröm. Och nu har Jan Carlsson dammat av och dragit igång sin klenod. Bäst av allt, den kommer visas upp vid Skogshyddan, Gammelhyttan i Järnboås under konstrundan Ljusstråk den 6–7 september! Javisst, det var den...

Publicerad: 2025-08-05 08:57:48


Datumen klara för WRC-festen i Umeå, 12-15 februari 2026.
© Toyota Gazoo Racing.Den 12 till 15 februari blir det en ny rallyfest i Västerbotten. Då körs Rally Sweden 2026. Ännu en gång står Umeå som centralort när VM-kalenderns enda vinterrally ska avgöras.
För många av VM-förarna är det exotiskt att komma till Sverige och köra ett rally mitt i vintern på is och snö. Och ...

Publicerad: 2025-08-05 06:02:32


Tidigare nyheter:
”Konst & Rally” i Järnboås 2025, tredje utställaren - Carlsson har dammat av 140´n.
Datumen klara för WRC-festen i Umeå, 12-15 februari 2026.
48 bilar till WRC Ueno Rally del Paraguay - hela WRC2 eliten på plats!
47 EM-åkare till ERC Barum Czech Rally Zlin - flera Svenskar i listan.
1300 Rallycup summerar händelserika Kullingstrofén.
Mille Johansson fortsatt tvåa i Junior-VM efter utmanande tävling i Finland.
WRC tabellerna efter Secto Rally Finland!
Solberg leder fortfarande WRC2 mästerskapet efter Rally Finland.
Ogier kör för nionde VM-titeln - lämnar ingen bil åt Solberg.
Griebel vann Rallye ADAC Mittelrhein, tuff helg för Andervang.
Foto från Kullingstrofén.
Solberg till mål i Secto Rally Finland med sträckseger - Mille sexa i JWRC.
Fullträff för Toyota på hemmaplan - Seger för Kalle, fem bilar i topp - dubbelseger i WRC2.
Nydén körde hem Kullingstrofén - tredje deltävling för Svenska RallyCupen.
Två vändor på Ouninpohja avslutar Secto Rally Finland.
Nydén totalvinner Kullingstrofén - en av många vinnare.
Fem Toyota i toppen av Secto Rally Finland - tungt för Mille i Junior WRC.
Fyra sträckor kvar av lördagen i Secto Rally Finland.
Kullingstrofén, Sprincupen, ADAC Mittelrhein och Rally Finland att följa under lördagen.
Tuff Svenskdag i Secto Rally Finland - Solberg i diket, Mille punkterade.



Nyhetsarkiv:
[
2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
Polkatrofén 16/08


Rally EM - ERC:
Barum Czech Rally Zlin 15-17/08


Rally SM:
KR Snapphanerallyt 08-09/08


Rally VM - WRC:
Ueno Rally del Paraguay 28-31/08


Svenska RallyCupen:
HEAT / Rally Bergslagen 06/09




Foto:
Kullingstrofén.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Midnattssolsrallyt, lördag.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Slottssprinten.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Midnattssolsrallyt, fredag.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2024.