|
 Tom snabbast med bränsle från VXO Fuels. PRESSRELEASE
Som del av utvecklingsarbetet av Drive VXOs testbänk för moderna bränslen körde juniorvärldsmästaren Tom Kristersson hem segern i den tvåhjulsdrivna klassen med stor marginal och var till och med totalsnabbast på den avslutande sträckan före samtliga fyrhjulsdrivna bilar.
BMW 1M 1,6t för moderna prestandabränslen.
Bilen, en BMW 1M 1,6t, är byggd för att kunna drivas av flera olika bränslen och ingår i VXOFUELS utvecklingsarbete med moderna bränslen för förbränningsmotorer. VXOFUELS, systerföretag till förarutbildningsföretaget Drive VXO, har som affärsidé är att erbjuda bränslen med maximal prestanda året runt producerat med hållbara processer och råvaror från närområdet.
Tom Kristensson delaktig i utvecklingsarbetet.
Tom, som denna säsong kör Rally-SM i den fyrhjulsdrivna klassen där han för närvarande ligger tvåa, anslöt till Drive VXO för att delta i utvecklingsarbetet med bilen som normalt körs av PG Andersson.
Klasseger med god marginal och totalsnabbast på SS4.
Som avslutning på tester genomförda i slutet av veckan körde Tom tillsammans med co-driver Joakim Sjöberg bilen inför Drive VXOs hemmapublik i Dackefejden. Även tävlingen ingick som del i test- och utvecklingsarbetet och justeringar gjordes på bilen mellan sträckorna. Inför sistasträckan var Tom nöjd med bilens beteende och kände sig trygg att attackera även i de snabbare partierna vilket resulterade i en tid som räckte till att lägga hela startfältet bakom sig inklusive samtliga fyrhjulsdrivna bilar.
Fina resultat för Drive VXO Motorsport.
Tom och Joakim vann klassen för tvåhjulsdrivna bilar med god marginal och slutade på tredje plats totalt med Drive VXOs Robin Adolfsson och Nicklas Jidflo på en total andraplats. Emrik Smedberg och Emil Devell slutade sexa i den stora tvåhjulsdrivna klassen.
Seger i Nyköping, problem i Rally Uppland.
- Det har varit en tuff men produktiv vecka för teamet, konstaterar DRIVE VXOs ägare Hans Bååth. För tre veckor sedan vann PG Andersson i bilens SM-premiär men i förra helgens SM-tävling i Rally Uppland fungerade bilen inte alls.
En annorlunda vägkaraktär och ett antal andra faktorer avslöjade ett geometriskt fel i chassiet vilket PG förmedlade till teamet som i sin tur gjorde ett jättejobb med att bygga om bilen inför testet med Tom i slutet av veckan.
- Vi är mycket tacksamma för att Tom kunde ställa upp med kort varsel och genomföra testerna efter ombyggnationerna, fortsätter Hans, hans bidrag är oerhört värdefullt och ligger till grund för tester med PG inför nästa SM-deltävling 23-24 augusti i Linköping.
Tom positivt överraskad.
- Det här var riktigt kul och jag är positivt överraskad av bilen efter våra justeringar. Den har en fin balans och en stark motor som påminner om karaktären på Rally2-bilarna. Jag hade inte förväntat mig att en tvåhjulsdriven, "icke fabriksbil" skulle vara så odramatisk och fin att köra. Fantastiskt kul att få vara med och bidra med mina kunskaper i det här spännande projektet och jag ser stor potential för framtiden.
» Pressrelease från Drive VXO Motorsport.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad: 2024-06-09 16:47:37
|
|
Solberg & Johansson - Svenskarna i WRC Central European Rally.
Central European Rally körs genom Tyskland, Österrike och Tjeckien - rallyt genom de tre länderna går på asfalt och spännande när det körs i mitten av oktober med skiftande väder. Idag släpptes anmälningslistan som visar på 47 tävlande varav 30 kör i VM klasser när rallyt går för sista? gången.
T...Publicerad: 2025-09-23 13:02:53
50-talet EM-ekipage till finalen, ERC Rally Croatia.
Första helgen i oktober avgörs ERC-serien i Croatia Rally, en spännande sådan i totalen där 15 poäng skiljer Mikolaj Marczyk och Andrea Mabellini - den sistnämnde Italienaren har då redan en nolla i protokollet - ledande Polacken har 13 poäng från Bauhaus Royal Rally of Scandinavia som sitt sämsta r...Publicerad: 2025-09-23 12:24:24
Publiksuccén på strandpromenaden startar i gång även Rally Sweden 2026
Med knappt fem månader kvar till start av Rally Sweden 2026 är nu bansträckningen klar. Och publikmagneten från i år med Shake Down läng Strandpromenaden i Umeå blir det även 2026.
– Shake Down på Strandpromenaden blev helt klart ett nytt och lyckat grepp när vi införde det i år. En publiksuccé ...Publicerad: 2025-09-23 10:49:08
Blomqvist bland stjärnorna i Rallylegend med Audi Quattro.
Rallylegend den 2-5:e oktober, alltid en motorfest utan dess like i San Marino. Körningarna drar igång på torsdagen med shakedown, två sträckor på fredagens kväll i mörker, fem sträckor på lördagen och tre på söndagen, sista dagen.
82km på asfalt där alla ekipage bjuder på den show de kan, uppvis...Publicerad: 2025-09-23 08:59:00
Martell amerikansk rallyvinnare i Skoda Fabia RS Rally2, seger i Overmountain Rally Tennessee.
Overmountain Rally Tennessee från Newport avgjorde näst sista deltävlingen i Amerikanska mästerskapet. Som klar mästare stod Brandom Semenuk över start.
Det öppnade för Conner Martell i Skoda Fabia RS Rally2 att plocka sträcksegrar, den snabbe amerikanen har med sin Internationella bil haft svårt...Publicerad: 2025-09-23 05:55:45
Sprinttjuren på gång i Bäckefors, publiktips inför lördagens tävling.
Sprinttjuren arrangeras av oss i Dals MK Rally på lördag. Första bil lämnar huvudstart 12:00 som är vid Facklan i Bäckefors invid väg 172 där även HQ o Serviceområdet är beläget.
Vi kör en specialsträcka på 9,3km två gånger. Sträckan har inte körts ofta i modern tid och innehåller de mesta man ka...Publicerad: 2025-09-22 10:49:14
Lennstrand snabbast uppför Falerumsbackens Lagtävling.
22 tävlande i sju klasser när Falerumsbacken Lagtävling kördes under söndagen, då tre åk uppför den 1,2km långa grusbacken. Tre olika snabbaste ekipage i omgångarna, Andreas Ekström, Thomas Lennstrand och Jimmy Ekström vann åken.
Totalt efter de tre omgångarna stod Lennstrand överst med Jimmy och...Publicerad: 2025-09-22 09:02:41
Så gick det i TEAB Racet. TEAB Racet hos Orust BSK, trots tunt startfält valde klubben att köra, det blev åtta startande som fick köra klubbens båda sträckor fyra gånger. Heidi Ryrlén snabbast med Ford Fiesta Rally3 och vann 11 sekunder före Bjarne Rutgersson i trimmad BMW.
Totaltrea Urban Andersson likt vinnaren med 4wd....Publicerad: 2025-09-22 05:57:11
Norbergs Hyttsväng, anmälan stänger måndag kväll.
På lördag körs Hyttsvängen när Norbergs MC satsar på rally igen. En lokal rallysprint med en asfaltsträcka på 2,5 km och en grussträcka på 2,8 km, de båda sträckorna körs 3 gånger med en totallängd på 67 km för tävlingen.
- Anmälan till för Hyttsvängen stänger måndag kväll klockan 18:00, just n...Publicerad: 2025-09-21 22:25:05
Anmälan för 100-åringen stänger klockan 18:00 - ingen efteranmälan!
Just nu 99 anmälda för 100-åringen i Enköpings MK´s regi den 4:e oktober. Final för SuperCupen, 1300 Rallycup, Upplands DM och VOC Sverigeserien väntas
Det är fem unika sträckor där 3 av dom går två gånger, det innebär 8 sträckor på ca 4,5mil. Noter av Patrik Barth eller av Jörgen Joons som skriv...Publicerad: 2025-09-21 16:34:38
|
| |