NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

© VOC Mekonomen Rally.
© VOC Mekonomen Rally.
Ska favorittippade jättetalangen Ville Larsson inkassera ytterligare en seger i Laxå?
Laxå inleder hösten i årets SverigeSerie för VOC Mekonomen Rally.
PRESSRELEASE

Laxå har blivit något av en institution i VOC Mekonomen Rallys ärevördiga SverigeSe-rie. Laxårallyt finns ofta med i kalendern och 2024 är inget undantag.
Det kommer i vanlig ordning att bjudas en toppentävling på erkänt fina och utmanande vägar. Klassen kan dessutom stoltsera med ett stort startfält nu när höstsäsongen inleds, totalt är det hela 43 VOC-bilar som kommer till start.

Laxå är ett mer eller mindre stående inslag i VOC Mekonomen Rallys kungaserie, SverigeSerien. Fantastiskt fina och välarrangerade rallyn varje år, geografiskt centralt i rallysverige med ett attraktivt läge även i almanackan. Dessutom nästan 4 mil specialsträcka på ett rally som bara är cirka 10 mil totalt, vad kan man mer begära? Jo, Laxå toppar faktiskt även detta och erbjuder dessutom avlyst gemensam serviceplats för VOC vilket är väldigt upp-skattat i den hypersociala VOC-klassen där alla mer eller mindre är kompisar med varandra och dessutom praktiskt då det är ”VOC-standard” att dela reservdelar och mekaniker med varandra. Finns delen hos en så finns den för alla. Finns mekarkunskapen hos en, så finns den för alla.
Vi har en fantastisk fin relation och dialog med gänget i Laxå med Pär Johansson i spetsen. Det här blir väldigt kul. Extra kul också att klassen och framförallt SverigeSerien börjar få riktig fart igen. Vi är hela 43 VOC bilar till start och detta trots att vi fortsatt har väldigt få A-förare som kommit igång igen efter förlängt Coronauppehåll, säger en stolt klassansvarig Roger Fransson.

Äntligen lite rallykörning också för klassansvarig.
Det här året har varit en ständigt pågående kaos hos klassansvariga. Det har gjort att vi bara har två starter på hela säsongen hittills. Nu kommer äntligen en tredje start om än med superrutinerad StandIn Fredrik Andrén istället för Lotta i högerstolen även den här gången. Den här sommaren har bestått av en ständigt pågående stafett av elände, sjukdom och till och med död i vår nära släkt och vänkrets. En stafett som tyvärr ännu inte är slut och som inte verkar ha något slut, det kommer hela tiden bara nytt, mer och mer. Jag brukar aldrig vara så här personlig i de här reportagen men jag använder som bekant, och för alla som varit med i klassen länge av väl kända skäl inte FaceBook så därför väljer jag att berätta detta här för alla. Bra att alla vet tänker jag.

När det kör ihop sig så måste en klassansvarig prioritera klassen och dessa administration och skötsel framför sitt eget tävlande.
Så är det, men det här året har både stök på jobbet och som jag beskrivit ovan kaos på det personliga planet verkligen ställt till det. Känner inte att jag skött klassen så bra som den här fantastiska klassen egentligen är värd, det kan jag inte annat än att be om offentlig ursäkt för. Kämpar allt jag kan.

Vem vinner i våra stentuffa VOC klasser?
Lämnar eländet därhän och och återgår till konkret rally och helgens rallytips, vi börjar med Elit A/B.
Återigen tror jag det är väldigt låga odds på ett ekipage i A/B, toppseedade Patrik Fredriksson är svårslagen. Anders Banger i helt nybyggd superfin bil kommer att göra allt för att ändra på det. Det kommer Oscar Östlund och Tim Palmqvist också att göra. Så sanningen att säga så är osvuret bäst.

Ekonomin i Sverige är på rätt väg, räntor på väg ner och inflationen mildras. Vi är optimister och tror att vi också kommer att se ännu större startfält A-förare vad det lider. Då kommer VOC att på riktigt blomstra igen. Ta helgens 43 förare och lägg till kanske 10-15 till, då ni! Egentligen inte så konstigt att A-förarna har extra paus. Det här är förare som har stor rutin och som kört mycket rally genom åren och som kanske inte riktigt har B- och C-förares brinnande entusiasm. Och rally är oavsett vad vi känner trots allt en utgiftspost som inte är helt livsnödvändig i familjen budget, särskilt påtagligt i en klass som vår där de flesta kör med litet eller inget sponsorstöd.

Men hur går det då i C?
Jag vågar mig faktiskt på att utse en huvudfavorit även iden normalt så svårtippade C-klassen. Vi har fått se ett ordentligt genombrott i år av någon som kommer att bli något alldeles speciellt i svenskt rally, Ville Larsson. Jag tror att han vinner på lördag och gissar och att denna unga supertalang återigen också kommer att återfinnas riktigt högt upp även i totallistan bland alla VOC-bilar. Finns ett antal namn i C som jag helt ärligt inte har så bra koll på men om inget händer för firma Larsson & Larsson så skulle jag bli förvånad om någon av dem lyckas slå Snabba Ville, var frestad att skriva Ville Vessla (ni vet … snabb som en Vessla) men han var ju faktiskt bov i kära Ture Sventon och Ville är ju en superschysst ung kille, allt annat än någon regelbry-tare, han är bara sjukt snabb.

Och hur går det bland klassens duktiga junior?
Här är Leo Johansson toppseedad men ändå så sätter jag slanten på andraseedade Li-nus Gustavsson Thor. Detta är absolut ingen nedskrivning av Leo, tvärtom … Leo har så mycket på plats som gör att jag är helt säker på att vi kommer att se en fantastisk utveckling i framtiden. Min tro på Linus nu till helgen beror helt enkelt på att Linus hunnit lite längre i sin utveckling. En sak är säker, båda kommer att imponera på lör-dag.

Välkomna till Laxå. Välkomna till en spännande fortsättning på årets SverigeSerie. Klockan 10.00 går första start. Må bästa man vinna.


» Pressrelease från VOC Mekonomen Rally.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease

Publicerad: 2024-08-14 21:09:02






Flodin och Bergsten ser fram emot Snapphanerallyt.
© emotorsport.sePatrik Flodin och Göran Bergsten är tillbaka till Snapphanerallyt i Hässleholm där rally-SM körs under fredag och lördag. I det här rallyt har de haft rejäl fart genom åren och 2020 blev de sensationellt totaltvåa med Volvon.
Jag ser verkligen fram emot rallyt. Hässleholm brukar bjuda på rikt...

Publicerad: 2025-08-06 14:53:02


Medaljstriderna hårdnar när Rally-SM kommer till Hässleholm.
© Niklas Falk/Svensk BilsportEfter ett sommaruppehåll sedan Royal Rally i Karlstad i maj, är det dags att inleda upploppet av Rally-SM 2025 genom klassiska Snapphanerallyt i Hässleholm.

Den skånska rallyklassikern körs fredag till lördag den 8–9 augusti med 12 specialsträckor, där jakten på SM-medaljerna intensifieras.

Fr...

Publicerad: 2025-08-06 10:24:54


1300 Rallycup hyllar årets vinnare på Motorsportsalongen.
© emotorsport.se1300 Rallycup kör på, årets femte av totalt sju deltävlingar avverkades i Kullingstrofén under lördagen i en för cupen krävande deltävling.

Nu är de tävlande hemma i garagen och preparerar inför avslutningen, närmast för cupen HEAT / Rally Bergslagen där Kolsva MS, Fagersta MK och Ludvika MS arr...

Publicerad: 2025-08-06 09:04:26


Arrangörer och Partners se hit, Svenska RallyCupen planerar för 2026!
© emotorsport.seÅrets säsong av Svenska RallyCupen har två deltävlingar kvar, nu är det dags att lägga nästa års kalender. Arrangörer söker tävlingar för fullt inför 2026 hos distrikten och några intresserade klubbar har redan hört av sig till oss.

Grunden är som alltid en god spridning över grussäsongen, gärna ...

Publicerad: 2025-08-06 06:01:43


Ekrundan med DM-serier, kompakt bana med 33km special.
© Kim Gustafsson Westlund.- Med lite mer än en vecka kvar av anmälningstiden har vi passerat 80 anmälda vilket vi tycker är väldigt roligt, inleder Kim Gustafsson Westlund, tävlingsledare hos SMK Eksjö för Ekrundan som arrangeras 23:e augusti.

Ekrundan ingår i Smålands DM, Östergötlands DM och E-Cupen - körs med en...

Publicerad: 2025-08-05 11:45:55


”Konst & Rally” i Järnboås 2025, tredje utställaren - Carlsson har dammat av 140´n.
© Nils-Brage Pettersson.Var du med under 70-talet? Då var en topptrimmad Volvo 142:a många rallyförares största dröm. Och nu har Jan Carlsson dammat av och dragit igång sin klenod. Bäst av allt, den kommer visas upp vid Skogshyddan, Gammelhyttan i Järnboås under konstrundan Ljusstråk den 6–7 september! Javisst, det var den...

Publicerad: 2025-08-05 08:57:48


Datumen klara för WRC-festen i Umeå, 12-15 februari 2026.
© Toyota Gazoo Racing.Den 12 till 15 februari blir det en ny rallyfest i Västerbotten. Då körs Rally Sweden 2026. Ännu en gång står Umeå som centralort när VM-kalenderns enda vinterrally ska avgöras.
För många av VM-förarna är det exotiskt att komma till Sverige och köra ett rally mitt i vintern på is och snö. Och ...

Publicerad: 2025-08-05 06:02:32


48 bilar till WRC Ueno Rally del Paraguay - hela WRC2 eliten på plats!
© Oliver Solberg Rally.Efter helgens besök i Finland för WRC serien drar man nu iväg på flera längre resor, Paraguay närmast på schemat 28-31:e augusti där ikväll anmälningslistan släpptes för Ueno Rally del Paraguay.

Toyota först ut med tre bilar.
48 ekipage varav 45 tävlar om VM poäng, 10 bilar först ut för R...

Publicerad: 2025-08-04 20:09:20


47 EM-åkare till ERC Barum Czech Rally Zlin - flera Svenskar i listan.
© emotorsport.seEfter semesterlugn för ERC-serien så är det nu dags för start i Tjeckien med Barum Czech Rally Zlin 15-17:e augusti. Rallyt är också näst sista deltävling i Junior ERC serien där vi ser Calle Carlberg i bra läge överst i tabellen inför Tjeckien. Ikväll släppte arrangören anmälningslistan som visar p...

Publicerad: 2025-08-04 18:14:39


1300 Rallycup summerar händelserika Kullingstrofén.
© emotorsport.seSamtidigt som världsstjärnor som Rovanperä, Ogier och Neuville kör VM-kalenderns häftigaste tävling det finska VM rallyt på klassiska sträckor så som Päijälä och Leustu så kör Sveriges Sukkahjältar Kullingstrofén.

Efter ett långt tävlingsuppehåll på två och en halv månad så var det hög tid för a...

Publicerad: 2025-08-04 18:05:54


Tidigare nyheter:
Datumen klara för WRC-festen i Umeå, 12-15 februari 2026.
48 bilar till WRC Ueno Rally del Paraguay - hela WRC2 eliten på plats!
47 EM-åkare till ERC Barum Czech Rally Zlin - flera Svenskar i listan.
1300 Rallycup summerar händelserika Kullingstrofén.
Mille Johansson fortsatt tvåa i Junior-VM efter utmanande tävling i Finland.
WRC tabellerna efter Secto Rally Finland!
Solberg leder fortfarande WRC2 mästerskapet efter Rally Finland.
Ogier kör för nionde VM-titeln - lämnar ingen bil åt Solberg.
Griebel vann Rallye ADAC Mittelrhein, tuff helg för Andervang.
Foto från Kullingstrofén.
Solberg till mål i Secto Rally Finland med sträckseger - Mille sexa i JWRC.
Fullträff för Toyota på hemmaplan - Seger för Kalle, fem bilar i topp - dubbelseger i WRC2.
Nydén körde hem Kullingstrofén - tredje deltävling för Svenska RallyCupen.
Två vändor på Ouninpohja avslutar Secto Rally Finland.
Nydén totalvinner Kullingstrofén - en av många vinnare.
Fem Toyota i toppen av Secto Rally Finland - tungt för Mille i Junior WRC.
Fyra sträckor kvar av lördagen i Secto Rally Finland.
Kullingstrofén, Sprincupen, ADAC Mittelrhein och Rally Finland att följa under lördagen.
Tuff Svenskdag i Secto Rally Finland - Solberg i diket, Mille punkterade.
Rovanperä, Lindholm och Johansson WRC ledare i Rally Finland.



Nyhetsarkiv:
[
2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
Polkatrofén 16/08


Rally EM - ERC:
Barum Czech Rally Zlin 15-17/08


Rally SM:
KR Snapphanerallyt 08-09/08


Rally VM - WRC:
Ueno Rally del Paraguay 28-31/08


Svenska RallyCupen:
HEAT / Rally Bergslagen 06/09




Foto:
Kullingstrofén.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Midnattssolsrallyt, lördag.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Slottssprinten.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Midnattssolsrallyt, fredag.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2024.