|
 Målmedvetet partnerarbete gav positivt resultat för Rally Nyköping. PRESSRELEASE
I mitten av maj var Rally Nyköping tillbaka som deltävling i Rally-SM. Arrangerande SMK Nyköping bjöd inte bara på en spännande tävling på fantastiska sörmländska vägar, utan med ett gediget arbete med partners och publikplatser gör klubben ett starkt ekonomiskt resultat på sin SM-tävling.
– Vi hade ett bra upplägg med olika nivåer på partnerskap, som gjorde det smidigt att sälja in till samarbetspartners. Sen hade vi också ett lyckat upplägg med publikplatser med entréer, säger Hampus Juteryd, tävlingsledare för Rally Nyköping.
Totalt hade Rally Nyköping 44 partners på olika nivåer. För de som var huvud- och guldpartners ingick även en VIP-upplevelse där man körde ut dom med buss till sträckor där det även fanns mat och dryck.
– Alla partners var supernöjda med upplevelsen. Sen finns det alltid saker att slipa på för att det ska bli ännu bättre i framtiden, fortsätter Hampus. Det som var lite roligt var att de som klev in som guldpartners, Sandbäckens Rör och Trisec Energi, inte vart med innan.
En av faktorerna som bidrog till det positiva resultatet var att hitta samarbeten som inte bara genererade rena pengar. SMK Nyköping bytte till sig varor och tjänster, i utbyte mot exponering, som man annars hade behövt köpa in. Bland annat bidrog Systrarna Brådhés med mat till samtliga funktionärer.
– Vi fick hjälp med en stor del av återställningskostnaderna på vägarna. Man behöver inte alltid gapa efter pengar, utan det går ofta att få hjälp med sånt som grus, vägsalt och hyvling.
SMK Nyköping hade även ett nära samarbete med Nyköpings kommun, som bland annat möjliggjorde att ha rallyts invigning på torget i Nyköping inför storpublik.
– Stöttningen från kommunen gjorde att vi kunde vara på torget, och jag är övertygad om att det gjorde att rallyintresset i Nyköping ökade och också gav publikintäkter. Vi fick också stor exponering i tidningar, radio och tv om att rallyt skulle komma till torget. Med hjälp av Lambertsson fick vi till en bra ramp där vi också kunde exponera våra övriga partners, säger Hampus.
Rally Nyköping jobbade också aktivt med arrangerade publikplatser, som genererade både intäkter och ytterligare funktionärshjälp.
– Vi försökte styra publiken till publikplatser på nästan alla sträckor. Vi gjorde en markering i programmet att det fanns publikplats med kiosk, parkering och sånt. Sen tog vi hjälp av lokala föreningar som skötte parkeringarna och tog betalt av dom som inte hade program. Vi delade på intäkterna med föreningarna. På så sätt fick vi in funktionärer som annars inte skulle vart med.
Tack vare sitt starka resultat har SMK Nyköping valt att gå in och stötta Rally-SM ekonomiskt, för att tillsammans med de lokala företagen Nyköpings Bygg & Kakel samt Sörmlands Gräv & Transport göra att sammandraget efter tävlingen kunde läggas upp fritt på Youtube.
– Vi har kunnat vara med och stötta med medel till produktionen av SM-Magasinet utan att det haft en större inverkan på vårt resultat. Vi har gjort det för att lyfta rallysporten, lyfta Rally-SM och göra mästerskapet till en så bra produkt som möjligt. Det gjorde också att vi kunde exponera våra partners ytterligare, avslutar Hampus Juteryd.
» Pressrelease från Rally SM.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad: 2024-10-28 16:51:32
|
|
Flodin och Bergsten ser fram emot Snapphanerallyt.
Patrik Flodin och Göran Bergsten är tillbaka till Snapphanerallyt i Hässleholm där rally-SM körs under fredag och lördag. I det här rallyt har de haft rejäl fart genom åren och 2020 blev de sensationellt totaltvåa med Volvon.
– Jag ser verkligen fram emot rallyt. Hässleholm brukar bjuda på rikt...Publicerad: 2025-08-06 14:53:02
Medaljstriderna hårdnar när Rally-SM kommer till Hässleholm.
Efter ett sommaruppehåll sedan Royal Rally i Karlstad i maj, är det dags att inleda upploppet av Rally-SM 2025 genom klassiska Snapphanerallyt i Hässleholm.
Den skånska rallyklassikern körs fredag till lördag den 8–9 augusti med 12 specialsträckor, där jakten på SM-medaljerna intensifieras.
Fr...Publicerad: 2025-08-06 10:24:54
1300 Rallycup hyllar årets vinnare på Motorsportsalongen.
1300 Rallycup kör på, årets femte av totalt sju deltävlingar avverkades i Kullingstrofén under lördagen i en för cupen krävande deltävling.
Nu är de tävlande hemma i garagen och preparerar inför avslutningen, närmast för cupen HEAT / Rally Bergslagen där Kolsva MS, Fagersta MK och Ludvika MS arr...Publicerad: 2025-08-06 09:04:26
Arrangörer och Partners se hit, Svenska RallyCupen planerar för 2026!
Årets säsong av Svenska RallyCupen har två deltävlingar kvar, nu är det dags att lägga nästa års kalender. Arrangörer söker tävlingar för fullt inför 2026 hos distrikten och några intresserade klubbar har redan hört av sig till oss.
Grunden är som alltid en god spridning över grussäsongen, gärna ...Publicerad: 2025-08-06 06:01:43
Ekrundan med DM-serier, kompakt bana med 33km special.
- Med lite mer än en vecka kvar av anmälningstiden har vi passerat 80 anmälda vilket vi tycker är väldigt roligt, inleder Kim Gustafsson Westlund, tävlingsledare hos SMK Eksjö för Ekrundan som arrangeras 23:e augusti.
Ekrundan ingår i Smålands DM, Östergötlands DM och E-Cupen - körs med en...Publicerad: 2025-08-05 11:45:55
”Konst & Rally” i Järnboås 2025, tredje utställaren - Carlsson har dammat av 140´n.
Var du med under 70-talet? Då var en topptrimmad Volvo 142:a många rallyförares största dröm. Och nu har Jan Carlsson dammat av och dragit igång sin klenod. Bäst av allt, den kommer visas upp vid Skogshyddan, Gammelhyttan i Järnboås under konstrundan Ljusstråk den 6–7 september! Javisst, det var den...Publicerad: 2025-08-05 08:57:48
Datumen klara för WRC-festen i Umeå, 12-15 februari 2026.
Den 12 till 15 februari blir det en ny rallyfest i Västerbotten. Då körs Rally Sweden 2026. Ännu en gång står Umeå som centralort när VM-kalenderns enda vinterrally ska avgöras.
– För många av VM-förarna är det exotiskt att komma till Sverige och köra ett rally mitt i vintern på is och snö. Och ...Publicerad: 2025-08-05 06:02:32
48 bilar till WRC Ueno Rally del Paraguay - hela WRC2 eliten på plats!
Efter helgens besök i Finland för WRC serien drar man nu iväg på flera längre resor, Paraguay närmast på schemat 28-31:e augusti där ikväll anmälningslistan släpptes för Ueno Rally del Paraguay.
Toyota först ut med tre bilar.
48 ekipage varav 45 tävlar om VM poäng, 10 bilar först ut för R...Publicerad: 2025-08-04 20:09:20
47 EM-åkare till ERC Barum Czech Rally Zlin - flera Svenskar i listan.
Efter semesterlugn för ERC-serien så är det nu dags för start i Tjeckien med Barum Czech Rally Zlin 15-17:e augusti. Rallyt är också näst sista deltävling i Junior ERC serien där vi ser Calle Carlberg i bra läge överst i tabellen inför Tjeckien. Ikväll släppte arrangören anmälningslistan som visar p...Publicerad: 2025-08-04 18:14:39
1300 Rallycup summerar händelserika Kullingstrofén.
Samtidigt som världsstjärnor som Rovanperä, Ogier och Neuville kör VM-kalenderns häftigaste tävling det finska VM rallyt på klassiska sträckor så som Päijälä och Leustu så kör Sveriges Sukkahjältar Kullingstrofén.
Efter ett långt tävlingsuppehåll på två och en halv månad så var det hög tid för a...Publicerad: 2025-08-04 18:05:54
|
| |