NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  ONOTADE
       RALLYSERIEN

  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

© JC Raceteknik.
© JC Raceteknik.
Hela teamet samlat vid hämtning av den nya Skodan i Tjeckien.
Adam Grahn satsar på Rally2 tillsammans med JC Raceteknik.
PRESSRELEASE

Adam, Christoffer och teamet avslutar säsongen i Tyskland och Italien Efter SM-silvret i Nationella 4WD har nästa steg i karriären blivit verklighet för 19-årige Adam Grahn.

Tillsammans med det Kilbaserade teamet JC Raceteknik satsar han nu på att etablera sig i den internationella toppklassen Rally2 – och avslutar säsongen med två internationella tävlingar i en nyinköpt Skoda Fabia RS Rally2. Tillsammans med co-drivern Christoffer Bäck står Grahn redo för start i Lausitz Rallye i tyska Boxberg redan till helgen, 30 oktober–1 november, följt av finalen i det italienska grusmästerskapet, Rally delle Marche den 8–9 november.
Det känns otroligt att få den här möjligheten. Jag är väldigt tacksam för att JC Raceteknik tror på mig, och ger mig chansen att fortsätta utvecklas. Det har gått väldigt fort – det är bara tre år sedan jag körde ungdomsrally, och på ett år har vi hunnit med Rally4, Rally3 och nu Rally2, säger Adam.
Det är klart att bilen har sjuk kraft, men tack vare en säsong i Rally3-bilen har det faktiskt inte varit ett så stort steg som jag trodde. Skodan är fin och väldigt lättkörd, och det ska bli riktigt intressant att se vad vi kan göra i de här tävlingarna, fortsätter Adam.

Grahn körde tyska Lausitz Rallye under fjolåret, och kommer nu tillbaka i betydligt starkare material. Därefter rullar man söder till Italienska Urbino, strax utanför San Marino, för finalen i Italienska grusmästerskapet.
Det är häftigt att få åka till Lausitz igen, nu har jag lite bättre koll på hur det funkar. Det är ett starkt startfält, så det blir ett perfekt tillfälle att utveckla oss som team och bli ännu bättre. Även Italien blir en riktigt rolig avslutning – att få köra dessa tävlingar i oktober och november känns som en grym möjlighet. Satsningen på Rally2 är långsiktig, där målet är att köra så mycket som möjligt under 2026 för att bygga erfarenhet och positionera sig inför en fortsatt internationell satsning.
Vi tror mycket på Adam, och det han visat upp i år har verkligen imponerat. Att vi redan nu kan ta det här steget och satsa på Rally2 inför 2026 känns helt rätt. Det är en bil och en klass som passar honom – och vi ser fram emot att fortsätta den här resan tillsammans, säger Joel Christoffersson, teamchef för JC Raceteknik.


» Pressrelease från JC Raceteknik.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease


Följ helgens rallyn:
Rally Islas Canarias:[Resultat][Shakedown][Tidsplan][WebTV][Mellantider][Info][Anslagstavla][Karta]

Publicerad: 2025-10-29 14:36:08






Shakedown till lunch, följ WRC Rally Islas Canaris med WebTV & Resultat.
© Hyundai Motorsport.Lagom till lunch, klockan 12:00 rullar WebTV sändning igång från shakedown inför Rally Islas Canarias, årets femte WRC deltävling. Fyra Toyota först ut på sträckan då första körningen går i WRC-tabellens ordning - tredje bil ut blir Oliver Solberg och Elliott Edmondson.

Sträckan Santa Brigida mät...

Publicerad: 2026-04-23 11:02:45


DM och SSRC premiär med fem sträckor i Aleknixen.
© emotorsport.seSerierna rullar igång i takt med våren, Västras DM och Svenska SprintRallyCupen tar start med Aleknixen hos Älvbygdens MK. Totalt fem sträckor, tre olika och två av dem går dubbelt vilket ger 2 mil special.
Anmälan stängde på 72 ekipage, de fem första för 4wd där Mattias Olsson, Philip Haag och Joa...

Publicerad: 2026-04-23 09:01:02


Back SM startar i Borås, två dagars tävlande uppför Himlabacken.
© emotorsport.seBack SM startar i Borås, där man kör uppför Himlabacken två dagar, en deltävling per dag hos Borås MK. Totalt 60 bilar varav 35 går i rallyklasser. Mattias Adielsson, Tobias Johansson och Mats Jonsson bland förarna i 4wd.

Andreas Levin, Mikael Lundberg, Richard Åndberg och Daniel Röjsel är några ...

Publicerad: 2026-04-23 05:55:30


Mille Johansson tillbaka i Skoda för WRC2 på Kanarieöarna.
© Flat-out media.Bara två veckor efter den senaste deltävlingen i Rally-VM är Mille Johansson från Katrineholm tillbaka i rallybilen för sin tredje WRC2-start för säsongen. Denna gången på spanska Kanarieöarna där han är tillbaka med MS Munaretto i en Skoda Fabia RS Rally2.

Mille, som tillsammans med kartläsaren ...

Publicerad: 2026-04-22 19:56:52


Följ shakedown inför WRC Rally Islas Canarias till lunch imorgon.
© Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto.Tätt mellan WRC-deltävlingarna, från Kroatien till Kanarieöarna när Rally Islas Canarias ska köras. Vid lunchtid under torsdagen körs shakedown, det är 6,26km Santa Brigida som ska avverkas.

Takamoto Katsuta går först ut på sträckan och startar 12:01, följs av Elfyn Evans, Oliver Solberg och Sami...

Publicerad: 2026-04-22 18:24:27


Tio Svenska bilar till helgens Rallye Sulingen, deltävling i Volvo Euro Cup.
© Privat.Tyska ADAC Actronics Rallye Sulingen körs med Tyska och Holländska mästerskapen ihop med Volvo Euro Cup. Start fredag kväll då totalt fem sträckor körs, 4 av de 15 milen asfalt under helgen. Lördagen med fyra sträckor dubbelt.

För mästerskapen förare som Philip Geipel och Marijan Griebel samt Kev...

Publicerad: 2026-04-22 14:30:00


180-talet tävlande ger sig ut i Vilda Ryd Racet, stor årspremiär för Svenska RallyCupen.
© emotorsport.seFör andra året i rad startar Svenska RallyCupen med Vilda Ryd Racet, som arrangör Ryds MK. 180-talet tävlande ses i startlistan för sex specialsträckor på 49km under lördagen.

Fyrhjulsdrift kommer med 14 ekipage, två som visat fin form är Kenny Stavbom och Tobias Johansson, nu möts de för ny kamp...

Publicerad: 2026-04-22 11:45:10


NM-start i Rally Sörland - Andersson bredvid Veiby i 940.
© emotorsport.seNorska Mästerskapet inleder gruset med Rally Sørland hos Kristiansand Automobil Klubb, deltävling i Norska Mästerskapet och Nordic Rally Championship. Totalt åtta sträckor, tre går dubbelt och två som nyttjas en gång ger 12 mil.

70-talet anmälda där Frank Tore Larsen, Roger Rustand, Jens Hvaal, K...

Publicerad: 2026-04-22 09:01:38


Tricket som skiljer Solberg från övriga världseliten - 'pratar med folk'.
© Toyota Gazoo Racing.Tydliga noteringar om specialsträckorna blir allt viktigare i rally-VM. Flera förare väljer också att specialstudierna video från sträckorna. En som har en helt egen teknik är VM-trean Oliver Solberg.

Vi snurrar tillbaka klockan till lunchuppehållet den tredje tävlingsdagen av Rally Sweden. I en ...

Publicerad: 2026-04-22 05:54:48


Fjolårets EM-mästare gör Rally SM start, Marczyk kör Rally Nyköping.
© emotorsport.sePolske Mikolaj Marczyk, fjolårets europamästare satsar på att försvara sin titel, men premiären i Rally Sierra Morena gick inget vidare. Han bröt tidigt, startade om men med stora tidstillägg var han långt bak i listan, tempot räckte till en fjärde tid på sista sträckan.

Polacken i Skoda Fabia RS...

Publicerad: 2026-04-21 18:48:38


Tidigare nyheter:
Tricket som skiljer Solberg från övriga världseliten - 'pratar med folk'.
Fjolårets EM-mästare gör Rally SM start, Marczyk kör Rally Nyköping.
59 ekipage för helgens WRC Rally Islas Canarias - Oliver & Mille jagar poäng.
Dubbelt Toyota i Olympus Rally - Latvala vann totalt i USA.
Tävlingsveckan för Vilda Ryd Racet är igång – förberedelserna i full gång!
Anmälan igång till KMK Herrgårdrallyt på Djulö.
Andraplats för Stig & Stefanie i Roland Rallye Nordhausen - missad respons kostade tid.
Björn Waldegårds minne på gång, glöm inte de nya rutinerna för anmälning i Uppland.
TV-tablå för helgens WRC Rally Islas Canarias.
Hansen snabbast direkt, totalvann Bilmånsson Rallysprint i Citroen C3 Rally2 debuten.
Spansk seger i Rally Sierra Morena - Reiersen, Carlberg och Grahn till mål i ERC premiären.
Johansson och Wesslén - 4wd och 2wd vinnarna i Prästnibblesprinten.
Prisborden växer för VOC Autoexperten Rly.
Riktiga Smålandsvägar i RC Maskinrallyt.
Andervang tvåa genom ADAC Roland-Rallye Nordhausen.
Söndagsrally med Prästnibblesprinten, Bilmånsson Rallysprint & Rally Sierra Morena.
Spanjorerna regerar Rally Sierra Morena - Reisersen bäst av Svenskarna efter lördagen.
Persson tog hem Trystorpssprinten totalt.
'Fluppe' Karlsson snabbast totalt i Rally Anderslöv.
BDS Sprinten på Västeråda Handelsområde, anmälan stänger imorgon.



Nyhetsarkiv:
[
2026 ][ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
RC-Maskinrallyt 09/05


Rally EM - ERC:
Bauhaus Royal Rally of Scandinavia 22-24/05


Rally SM:
Rally Nyköping 15-16/05


Rally VM - WRC:
Rally Islas Canarias 23-26/04


Onotade Rallyserien:
Violenrallyt 02/05


Svenska RallyCupen:
Vilda Ryd Racet 25/04




Foto:
Ekrundan Light.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Croatia Rally.
© Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto. © Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto. © Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto. © Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto.

Himmelstalundssprinten till Sieverts minne.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Rally Svedala.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2026.