|
 Nu kör Gert SSR igen! PRESSRELEASE
Nu gör han come back i South Swedish Rally - smålänningen Gert Blomquist, en av tävlingens mesta förare genom tiderna.
Gert debuterade i tävlingen för 34 år sedan och körde tävlingen 25 år i rad innan han växlade om - från förare till teamchef för Peugeot Sport Sverige.
Nu har Peugeot-teamet lagts i malpåse och Gert tänker koncentrera sig på historiskt rallytävlande i kommande Midnattssolsrallyt.
Men först ska ringrosten tvättas bort.
- Så jag har lånat en bil och anmält mig till enhetsklassen Volvo Original, som kör en deltävling i Svenska Rallyserien under SSR.
När Gert debuterade i South Swedish Rally var bilen en DAF 66, anmäld av Volvos tävlingsteam. Gert körde strålande, vann klassen och slutade 5:a totalt. I år räknar han med en blygsammare placering:
- Det är många unga förare som kör ofattbart fort i den här klassen. Så jag får väl nöja mig med att utmana de andra veteranerna i den så kallade "gubb-cupen", ler Gert.
I högerstolen har Gert kompisen, extävlingsföraren och bilbyggaren Mattias Aronsson. Också Mattias är smålänning, men tävlar numer för Trelleborgs Motorklubb.
- Egentligen skulle min sambo Lena Lindberg ha åkt med, men hon fick förhinder. Så Mattias lovade ta plats i högerstolen.
Tävlingen som Gert ska köra avgörs under lördagen. Det är Volvo Original Sverigeserien där alla kör bakhjulsdrivna, standardbetonade Volvo-bilar. Den bil Gert ska köra är en Volvo 740 med B23-motor från mitten av 80-talet. Volvo-klassen fyller 20 år i år och är i dag landets största tävlingsklass - och har dessutom exporterats till en rad andra länder:
- Volvo Original Cup körs i sex länder, berättar Cup-generalen Carleric Johansson, Söderhamn.
- Vi kör till och med en Europacup där SSR ingår som svensk deltävling. Serien domineras i år av Henrik Levin som tävlar för SMK Hörby men som numer bor och arbetar i Växjö.
Klassen hakar på bakom SM-bilarna från och med SS3 på lördagsmorgonen och kör sammanlagt nio sträckor med målgång på torget i Ljungby kl 18.
Volvo-klassen samlar 40-talet startande som tävlar i tre förarklasser; A, B och C. Bland favoriterna i Elit A finns hälsingeföraren Anders Banger - som vunnit två de två senaste deltävlingarna -- samt förare som Carl Naumer, Kullings och unge Niklas Carlsson, Katrineholms MK. Plus förstås Henrik Levin, när han nu väljer att för en gångs skull tävla på "hemmaplan". I B tillhör unga stjärnskottet Christopher Zeijlon från Anderstorp RC favoriterna. Han utmanar t ex Anders Hjälmeby, Skillingaryds MK,och värmlänningen Andreas Rådstöm,
-Volvo Original är en utmärkt plantskola för svensk rallysport - det är här vi hittar framtidens stjärnor, säger Carleric Johansson. Och nämner stjärnförare som Patrik Flodin, Jimmy Joge och Daniel Carlsson - för att inte tala om norrmännen Petter Sohlberg och Mads Östberg - som alla inlett sin karriär just här.
- I SM-startfältet i SSR startar ett 10-tal före detta "originalare", alla med segerchans i respektive klass, ler Carleric.
I den omtalade "gubbcupen" heter de dominerande förarna Lars Ohlson (från SMK Vingåker) och Ingvar Nilsson (från Hällefors). Få se om SSR-veteranen Gert Blomquist kan vara med och utmana i sin 26:e SSR-start.
» Pressrelease från South Swedish Rally, www.southswedishrally.com.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad:
|
|
Flodin och Bergsten ser fram emot Snapphanerallyt.
Patrik Flodin och Göran Bergsten är tillbaka till Snapphanerallyt i Hässleholm där rally-SM körs under fredag och lördag. I det här rallyt har de haft rejäl fart genom åren och 2020 blev de sensationellt totaltvåa med Volvon.
– Jag ser verkligen fram emot rallyt. Hässleholm brukar bjuda på rikt...Publicerad: 2025-08-06 14:53:02
Medaljstriderna hårdnar när Rally-SM kommer till Hässleholm.
Efter ett sommaruppehåll sedan Royal Rally i Karlstad i maj, är det dags att inleda upploppet av Rally-SM 2025 genom klassiska Snapphanerallyt i Hässleholm.
Den skånska rallyklassikern körs fredag till lördag den 8–9 augusti med 12 specialsträckor, där jakten på SM-medaljerna intensifieras.
Fr...Publicerad: 2025-08-06 10:24:54
1300 Rallycup hyllar årets vinnare på Motorsportsalongen.
1300 Rallycup kör på, årets femte av totalt sju deltävlingar avverkades i Kullingstrofén under lördagen i en för cupen krävande deltävling.
Nu är de tävlande hemma i garagen och preparerar inför avslutningen, närmast för cupen HEAT / Rally Bergslagen där Kolsva MS, Fagersta MK och Ludvika MS arr...Publicerad: 2025-08-06 09:04:26
Arrangörer och Partners se hit, Svenska RallyCupen planerar för 2026!
Årets säsong av Svenska RallyCupen har två deltävlingar kvar, nu är det dags att lägga nästa års kalender. Arrangörer söker tävlingar för fullt inför 2026 hos distrikten och några intresserade klubbar har redan hört av sig till oss.
Grunden är som alltid en god spridning över grussäsongen, gärna ...Publicerad: 2025-08-06 06:01:43
Ekrundan med DM-serier, kompakt bana med 33km special.
- Med lite mer än en vecka kvar av anmälningstiden har vi passerat 80 anmälda vilket vi tycker är väldigt roligt, inleder Kim Gustafsson Westlund, tävlingsledare hos SMK Eksjö för Ekrundan som arrangeras 23:e augusti.
Ekrundan ingår i Smålands DM, Östergötlands DM och E-Cupen - körs med en...Publicerad: 2025-08-05 11:45:55
”Konst & Rally” i Järnboås 2025, tredje utställaren - Carlsson har dammat av 140´n.
Var du med under 70-talet? Då var en topptrimmad Volvo 142:a många rallyförares största dröm. Och nu har Jan Carlsson dammat av och dragit igång sin klenod. Bäst av allt, den kommer visas upp vid Skogshyddan, Gammelhyttan i Järnboås under konstrundan Ljusstråk den 6–7 september! Javisst, det var den...Publicerad: 2025-08-05 08:57:48
Datumen klara för WRC-festen i Umeå, 12-15 februari 2026.
Den 12 till 15 februari blir det en ny rallyfest i Västerbotten. Då körs Rally Sweden 2026. Ännu en gång står Umeå som centralort när VM-kalenderns enda vinterrally ska avgöras.
– För många av VM-förarna är det exotiskt att komma till Sverige och köra ett rally mitt i vintern på is och snö. Och ...Publicerad: 2025-08-05 06:02:32
48 bilar till WRC Ueno Rally del Paraguay - hela WRC2 eliten på plats!
Efter helgens besök i Finland för WRC serien drar man nu iväg på flera längre resor, Paraguay närmast på schemat 28-31:e augusti där ikväll anmälningslistan släpptes för Ueno Rally del Paraguay.
Toyota först ut med tre bilar.
48 ekipage varav 45 tävlar om VM poäng, 10 bilar först ut för R...Publicerad: 2025-08-04 20:09:20
47 EM-åkare till ERC Barum Czech Rally Zlin - flera Svenskar i listan.
Efter semesterlugn för ERC-serien så är det nu dags för start i Tjeckien med Barum Czech Rally Zlin 15-17:e augusti. Rallyt är också näst sista deltävling i Junior ERC serien där vi ser Calle Carlberg i bra läge överst i tabellen inför Tjeckien. Ikväll släppte arrangören anmälningslistan som visar p...Publicerad: 2025-08-04 18:14:39
1300 Rallycup summerar händelserika Kullingstrofén.
Samtidigt som världsstjärnor som Rovanperä, Ogier och Neuville kör VM-kalenderns häftigaste tävling det finska VM rallyt på klassiska sträckor så som Päijälä och Leustu så kör Sveriges Sukkahjältar Kullingstrofén.
Efter ett långt tävlingsuppehåll på två och en halv månad så var det hög tid för a...Publicerad: 2025-08-04 18:05:54
|
| |