NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

Nya Mitsubishidrabbningar i Snapphanerallyt.
PRESSRELEASE

* Snapphanerally – 14-15 augusti 2009.
* Mästerskapsledande Markus Hällbo siktar på säsongens tredje vinst.
* Jocke Nyman återkommer efter att ha missat förra deltävlingen.
* Jimmy Joge kämpar med att få ordning på motorproblemen.
* Andreas Sjölander ansluter till Evo Challenge.
* Mitsubishiserien körs denna gång tillsammans med Rally-SM.

Mitsubishi Ralliart Evolution Challenge Sweden är den enda märkescup som nu för andra gången detta år ansluter till Rally-SM. I helgen är det nämligen dags för Snapphanerallyt i Hässleholm, där de sex Evo Challenge-ekipagen representerar 60 procent av de startande i Grupp N-2000.

Högst seedade Mitsubishi-besättning är Jocke Nyman och hans co-driver Bo Holmstrand. De vann tredje deltävlingen, South Swedish Rally – som också ingick i Rally-SM. De två valde att hoppa över Kullingstrofén, förra deltävlingen i Mitsubishicupen, och kör nu för att återta ledningen.

Nästa par i startlistan är Jimmy Joge/Mikael Johansson, som utan tvekan är de mest otursförföljda den här säsongen. Deras facit omfattar tre brutna tävlingar då de förlorat oljetrycket och sedan tvingats renovera motorn efter både första, tredje och fjärde deltävlingen. Den andra vann de, och de låg bra till i de övriga innan motorn dog.
Nu har de redan börjat sitt race mot klockan för att hinna få motorn klar till helgen, med målet att bryta trenden och ta en ny vinst.

Seriens stamgäster Joachim Carlström/Jörgen Norman är följande ekipage att lämna startrampen. Deras solida framträdande i år har hela tiden get valuta, och de är trea totalt i serien.

Fjärdeseedade i denna tävling är Markus Hällbo/Lars Gustafsson, den enda besättning som vunnit två deltävlingar och som leder serien med sju poäng då tre omgångar återstår. De är i bra form, och siktar på att ta en ny seger – väl medvetna om att Nyman/Holmstrand är tillbaka och att får Joge/Johansson ordning på bilen blir det inte lätt att ta en tredje seger.

Ny elitduo i Evo Challenge är Andreas Sjölander/Håkan Jacobsson, som tidigare i år har deltagit i både det brittiska och det svenska mästerskapet. Nu gör de efterlängtad debut i Mitsubishi-serien i och med Snapphanerallyt.

Joachim Grahn/Rickard Nilsson stod över förra deltävlingen för att istället renovera bilen grundligt. Nu är de tillbaka och de har tidigare visat att de inte är långt från en tätposition. Därför siktar de på att allt arbete i garaget ska ge resultat och en plats bland de främsta i Hässleholm.

Seedad först som sjätte bil kommer denna gång Hans-Erik Weng/Roger Gunnarsson. Men det är bara en tidsfråga innan Hans-Erik fullt bemästrar sin nya Evo X, och då återfinns i toppstriden med serieledarna.

Anmärkningsvärt är att förra årets totalsegrare i Evo Challenge, Andreas Magnusson/Henrik Hulterskog, inte kommer till start. De har inte haft någon bra säsong så här långt, och väljer att komma igen senare under året.

Snapphanerallyt startar på fredag kväll med två rundor på en publiksträcka, ovanligt nog på asfalt. På lördagen väntar sedan sju grussträckor i skogarna runt Hässleholm, innan det är dags för målgång på eftermiddagen.

The 2009 Mitsubishi Ralliart Evolution Challenge Sweden sponsras av: Pirelli däck, Sunoco bränslen, Speedline Corse PPE fälgar, Endless bromsbelägg, Öhlins stötdämpare, PIAA extraljus, Sparco racekläder, MPart and Mitsubishi Motors Sweden.


Mitsubishi Ralliart Evolution Challenge Sweden
Startande deltävling 5
5 Jocke Nyman (Östersund)/Bo Holmstrand (Herrljunga)
6 Jimmy Joge (Tjällmo)/Mikael Johansson (Vansbro)
9 Joachim Carlström (Rockneby)/Jörgen Norman (Torsås)
11 Markus Hällbo (Stora Skedvi)/Lars Gustafsson (Hofors)
203 Andreas Sjölander (Gävle)/Häkan Jacobsson (Norberg)
12 Joachim Grahn (Yngsjö)/Rickard Nilsson (Kristianstad)
13 Hans-Erik Weng (Säffle)/Roger Gunnarsson (Markaryd)

Ställning efter fyra deltävlingar
Förare
1 Markus Hällbo 37
2 Jocke Nyman 30
3 Joachim Carlström 29
4 Hans-Erik Weng 20
5 Joachim Grahn 14
6 Jimmy Joge 12
7 Andreas Magnusson 10
8 Peter Eriksson 7

Co-drivers
1 Lars Gustafsson 37
2 Jörgen Norman 29
3 Bo Holmstrand 22
4 Mikael Johansson 12
5= Anders Fredriksson 10
5= Henrik Hulterskog 10
5= Roger Gunnarsson 10
7 Rikard Nilsson 14
8 Pär Almkvist 8
9 Per-Erik Svensson 7


» Pressrelease från Mitsubishi Ralliart Evolution Challenge.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease

Publicerad:






Flodin och Bergsten ser fram emot Snapphanerallyt.
© emotorsport.sePatrik Flodin och Göran Bergsten är tillbaka till Snapphanerallyt i Hässleholm där rally-SM körs under fredag och lördag. I det här rallyt har de haft rejäl fart genom åren och 2020 blev de sensationellt totaltvåa med Volvon.
Jag ser verkligen fram emot rallyt. Hässleholm brukar bjuda på rikt...

Publicerad: 2025-08-06 14:53:02


Medaljstriderna hårdnar när Rally-SM kommer till Hässleholm.
© Niklas Falk/Svensk BilsportEfter ett sommaruppehåll sedan Royal Rally i Karlstad i maj, är det dags att inleda upploppet av Rally-SM 2025 genom klassiska Snapphanerallyt i Hässleholm.

Den skånska rallyklassikern körs fredag till lördag den 8–9 augusti med 12 specialsträckor, där jakten på SM-medaljerna intensifieras.

Fr...

Publicerad: 2025-08-06 10:24:54


1300 Rallycup hyllar årets vinnare på Motorsportsalongen.
© emotorsport.se1300 Rallycup kör på, årets femte av totalt sju deltävlingar avverkades i Kullingstrofén under lördagen i en för cupen krävande deltävling.

Nu är de tävlande hemma i garagen och preparerar inför avslutningen, närmast för cupen HEAT / Rally Bergslagen där Kolsva MS, Fagersta MK och Ludvika MS arr...

Publicerad: 2025-08-06 09:04:26


Arrangörer och Partners se hit, Svenska RallyCupen planerar för 2026!
© emotorsport.seÅrets säsong av Svenska RallyCupen har två deltävlingar kvar, nu är det dags att lägga nästa års kalender. Arrangörer söker tävlingar för fullt inför 2026 hos distrikten och några intresserade klubbar har redan hört av sig till oss.

Grunden är som alltid en god spridning över grussäsongen, gärna ...

Publicerad: 2025-08-06 06:01:43


Ekrundan med DM-serier, kompakt bana med 33km special.
© Kim Gustafsson Westlund.- Med lite mer än en vecka kvar av anmälningstiden har vi passerat 80 anmälda vilket vi tycker är väldigt roligt, inleder Kim Gustafsson Westlund, tävlingsledare hos SMK Eksjö för Ekrundan som arrangeras 23:e augusti.

Ekrundan ingår i Smålands DM, Östergötlands DM och E-Cupen - körs med en...

Publicerad: 2025-08-05 11:45:55


”Konst & Rally” i Järnboås 2025, tredje utställaren - Carlsson har dammat av 140´n.
© Nils-Brage Pettersson.Var du med under 70-talet? Då var en topptrimmad Volvo 142:a många rallyförares största dröm. Och nu har Jan Carlsson dammat av och dragit igång sin klenod. Bäst av allt, den kommer visas upp vid Skogshyddan, Gammelhyttan i Järnboås under konstrundan Ljusstråk den 6–7 september! Javisst, det var den...

Publicerad: 2025-08-05 08:57:48


Datumen klara för WRC-festen i Umeå, 12-15 februari 2026.
© Toyota Gazoo Racing.Den 12 till 15 februari blir det en ny rallyfest i Västerbotten. Då körs Rally Sweden 2026. Ännu en gång står Umeå som centralort när VM-kalenderns enda vinterrally ska avgöras.
För många av VM-förarna är det exotiskt att komma till Sverige och köra ett rally mitt i vintern på is och snö. Och ...

Publicerad: 2025-08-05 06:02:32


48 bilar till WRC Ueno Rally del Paraguay - hela WRC2 eliten på plats!
© Oliver Solberg Rally.Efter helgens besök i Finland för WRC serien drar man nu iväg på flera längre resor, Paraguay närmast på schemat 28-31:e augusti där ikväll anmälningslistan släpptes för Ueno Rally del Paraguay.

Toyota först ut med tre bilar.
48 ekipage varav 45 tävlar om VM poäng, 10 bilar först ut för R...

Publicerad: 2025-08-04 20:09:20


47 EM-åkare till ERC Barum Czech Rally Zlin - flera Svenskar i listan.
© emotorsport.seEfter semesterlugn för ERC-serien så är det nu dags för start i Tjeckien med Barum Czech Rally Zlin 15-17:e augusti. Rallyt är också näst sista deltävling i Junior ERC serien där vi ser Calle Carlberg i bra läge överst i tabellen inför Tjeckien. Ikväll släppte arrangören anmälningslistan som visar p...

Publicerad: 2025-08-04 18:14:39


1300 Rallycup summerar händelserika Kullingstrofén.
© emotorsport.seSamtidigt som världsstjärnor som Rovanperä, Ogier och Neuville kör VM-kalenderns häftigaste tävling det finska VM rallyt på klassiska sträckor så som Päijälä och Leustu så kör Sveriges Sukkahjältar Kullingstrofén.

Efter ett långt tävlingsuppehåll på två och en halv månad så var det hög tid för a...

Publicerad: 2025-08-04 18:05:54


Tidigare nyheter:
”Konst & Rally” i Järnboås 2025, tredje utställaren - Carlsson har dammat av 140´n.
Datumen klara för WRC-festen i Umeå, 12-15 februari 2026.
48 bilar till WRC Ueno Rally del Paraguay - hela WRC2 eliten på plats!
47 EM-åkare till ERC Barum Czech Rally Zlin - flera Svenskar i listan.
1300 Rallycup summerar händelserika Kullingstrofén.
Mille Johansson fortsatt tvåa i Junior-VM efter utmanande tävling i Finland.
WRC tabellerna efter Secto Rally Finland!
Solberg leder fortfarande WRC2 mästerskapet efter Rally Finland.
Ogier kör för nionde VM-titeln - lämnar ingen bil åt Solberg.
Griebel vann Rallye ADAC Mittelrhein, tuff helg för Andervang.
Foto från Kullingstrofén.
Solberg till mål i Secto Rally Finland med sträckseger - Mille sexa i JWRC.
Fullträff för Toyota på hemmaplan - Seger för Kalle, fem bilar i topp - dubbelseger i WRC2.
Nydén körde hem Kullingstrofén - tredje deltävling för Svenska RallyCupen.
Två vändor på Ouninpohja avslutar Secto Rally Finland.
Nydén totalvinner Kullingstrofén - en av många vinnare.
Fem Toyota i toppen av Secto Rally Finland - tungt för Mille i Junior WRC.
Fyra sträckor kvar av lördagen i Secto Rally Finland.
Kullingstrofén, Sprincupen, ADAC Mittelrhein och Rally Finland att följa under lördagen.
Tuff Svenskdag i Secto Rally Finland - Solberg i diket, Mille punkterade.



Nyhetsarkiv:
[
2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
Polkatrofén 16/08


Rally EM - ERC:
Barum Czech Rally Zlin 15-17/08


Rally SM:
KR Snapphanerallyt 08-09/08


Rally VM - WRC:
Ueno Rally del Paraguay 28-31/08


Svenska RallyCupen:
HEAT / Rally Bergslagen 06/09




Foto:
Kullingstrofén.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Midnattssolsrallyt, lördag.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Slottssprinten.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Midnattssolsrallyt, fredag.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2024.