|
 De rallytävlas också i Järbo, Bollnäs och Skepptuna.
När dagens unga stjärnor gör upp i Rally Sweden kör de äldre rallyåkarna Gestrikekannan i Järbo. Det handlar om 75km ss på fyra sträckor för de tävlande.
Drygt 80 bilar till start med tre i Ungdomsrally först. I lillklassen "Klass 2" startar 11 bilar, endast små gammel Saabar. Mikael Lööv är ensam i sin klass med en Ford Anglia. Nästa klass bjuder på fem Ford Cortinabilar, bakom kommer 15 i "Klass 5 F 1600- 62-65". Väldigt många Volvobilar med Per Göransson i en Ford Falcon men också Karl-Bertil Ling i Opel Rekord Coupé och Olle Andersson med Ford Mustang som udda bilar. Bara tre bilar i "Klass 6 G1 66-69" men desto fler i "Klass 7 G2+H1 70-75" med 25 bilar. Tony Jansson, Gunnar Fredriksson och Mats Myrsell är några av de snabbare i klassen, ny i klassen är Sören Olsson i en Toyota Celica. Sista klassikerklassen är för de nyaste bilarna där Erik "Eken" Johansson kan räknas in som favorit, men också Mats Thorszelius och Staffan Bergdahl. Utöver klassikerna fightas 16 ekipage i nio olika klasser sist i fältet, allt från 4wd till grupp E.
Söndagen i Bollnäs ägnas åt Eriksnäsbosprinten som körs i Hälsingeserien. En sträcka på ca 2 km köres i tre omgångar. 40 bilar anmälda med fyra ungdomsåkare och lika många grupp E c-förare och lika i grupp E elit. Fler i VOC c-förare med 10 bilar. Fyra verkar vara talet för dagen då även VOC elit och c-förare 2wd har det antalet anmälda. Totalt sju i a- och b-förare 2wd och två 4wd bilar.
Hos Skepptuna MK arrangerar man Skepptunasprinten ingående i Östra Öppna Sprintcupen. En "byväg" på 3,1km ska köras under dagen. Anmälningslistan pekar på knappt 80-talet bilar. 18 av dem går i listans första klass, 4wd där vi bl.a. ser Björn Adolfsson och Uffe Eriksson. Nästa 30 bilar går i trimmat 2wd, där ser vi bl.a. Anders Eriksson, Tommy Högström, Kim Nilsson. Volvo Original och grupp N åker ihop, 15 deltagare i klassen, precis som i övrigt oavsett förarklass. Sist ut är 11 i grupp E och fyra veteranekipage.
* Anmälningslistor, se "Rally".
Publicerad:
|
|
Flodin och Bergsten ser fram emot Snapphanerallyt.
Patrik Flodin och Göran Bergsten är tillbaka till Snapphanerallyt i Hässleholm där rally-SM körs under fredag och lördag. I det här rallyt har de haft rejäl fart genom åren och 2020 blev de sensationellt totaltvåa med Volvon.
– Jag ser verkligen fram emot rallyt. Hässleholm brukar bjuda på rikt...Publicerad: 2025-08-06 14:53:02
Medaljstriderna hårdnar när Rally-SM kommer till Hässleholm.
Efter ett sommaruppehåll sedan Royal Rally i Karlstad i maj, är det dags att inleda upploppet av Rally-SM 2025 genom klassiska Snapphanerallyt i Hässleholm.
Den skånska rallyklassikern körs fredag till lördag den 8–9 augusti med 12 specialsträckor, där jakten på SM-medaljerna intensifieras.
Fr...Publicerad: 2025-08-06 10:24:54
1300 Rallycup hyllar årets vinnare på Motorsportsalongen.
1300 Rallycup kör på, årets femte av totalt sju deltävlingar avverkades i Kullingstrofén under lördagen i en för cupen krävande deltävling.
Nu är de tävlande hemma i garagen och preparerar inför avslutningen, närmast för cupen HEAT / Rally Bergslagen där Kolsva MS, Fagersta MK och Ludvika MS arr...Publicerad: 2025-08-06 09:04:26
Arrangörer och Partners se hit, Svenska RallyCupen planerar för 2026!
Årets säsong av Svenska RallyCupen har två deltävlingar kvar, nu är det dags att lägga nästa års kalender. Arrangörer söker tävlingar för fullt inför 2026 hos distrikten och några intresserade klubbar har redan hört av sig till oss.
Grunden är som alltid en god spridning över grussäsongen, gärna ...Publicerad: 2025-08-06 06:01:43
Ekrundan med DM-serier, kompakt bana med 33km special.
- Med lite mer än en vecka kvar av anmälningstiden har vi passerat 80 anmälda vilket vi tycker är väldigt roligt, inleder Kim Gustafsson Westlund, tävlingsledare hos SMK Eksjö för Ekrundan som arrangeras 23:e augusti.
Ekrundan ingår i Smålands DM, Östergötlands DM och E-Cupen - körs med en...Publicerad: 2025-08-05 11:45:55
”Konst & Rally” i Järnboås 2025, tredje utställaren - Carlsson har dammat av 140´n.
Var du med under 70-talet? Då var en topptrimmad Volvo 142:a många rallyförares största dröm. Och nu har Jan Carlsson dammat av och dragit igång sin klenod. Bäst av allt, den kommer visas upp vid Skogshyddan, Gammelhyttan i Järnboås under konstrundan Ljusstråk den 6–7 september! Javisst, det var den...Publicerad: 2025-08-05 08:57:48
Datumen klara för WRC-festen i Umeå, 12-15 februari 2026.
Den 12 till 15 februari blir det en ny rallyfest i Västerbotten. Då körs Rally Sweden 2026. Ännu en gång står Umeå som centralort när VM-kalenderns enda vinterrally ska avgöras.
– För många av VM-förarna är det exotiskt att komma till Sverige och köra ett rally mitt i vintern på is och snö. Och ...Publicerad: 2025-08-05 06:02:32
48 bilar till WRC Ueno Rally del Paraguay - hela WRC2 eliten på plats!
Efter helgens besök i Finland för WRC serien drar man nu iväg på flera längre resor, Paraguay närmast på schemat 28-31:e augusti där ikväll anmälningslistan släpptes för Ueno Rally del Paraguay.
Toyota först ut med tre bilar.
48 ekipage varav 45 tävlar om VM poäng, 10 bilar först ut för R...Publicerad: 2025-08-04 20:09:20
47 EM-åkare till ERC Barum Czech Rally Zlin - flera Svenskar i listan.
Efter semesterlugn för ERC-serien så är det nu dags för start i Tjeckien med Barum Czech Rally Zlin 15-17:e augusti. Rallyt är också näst sista deltävling i Junior ERC serien där vi ser Calle Carlberg i bra läge överst i tabellen inför Tjeckien. Ikväll släppte arrangören anmälningslistan som visar p...Publicerad: 2025-08-04 18:14:39
1300 Rallycup summerar händelserika Kullingstrofén.
Samtidigt som världsstjärnor som Rovanperä, Ogier och Neuville kör VM-kalenderns häftigaste tävling det finska VM rallyt på klassiska sträckor så som Päijälä och Leustu så kör Sveriges Sukkahjältar Kullingstrofén.
Efter ett långt tävlingsuppehåll på två och en halv månad så var det hög tid för a...Publicerad: 2025-08-04 18:05:54
|
| |