|
 Suzuki Cup på väg till Lima och årets andra deltävling. PRESSRELEASE
Suzuki Cup, Sveriges äldsta märkescup i rally, som i och med 2010 års säsong får en nystart mönstrar hela 15 ekipage till årets andra deltävling, fler startande än på 10 år?
-Vad minst lika roligt är att det nästan myllrar av cupdeltagarintresse inför sommarens tävlingar, 25 bilar till start är ingen omöjlighet, säger Cupgeneralen Lars Jonsson.
Favoritskapet i Lima bär dock Niklas Östmark nästan helt själv, visst kan Cupsegraren från 2009 Victor Windahl och några mer blanda sig i leken men då gäller det att köra fort och inte skotta snö.
-Stark i armarna kanske man blir men inte blir det några bra tider av snöskottning säger Windahl som provade detta i premiärtävlingen..
I LBC ruschen som traditionsenligt avslutar vintersäsongen och som vanligt drar mängder av startande, ca 180st, får vi se Suzuki Cup bilarna först i spåret med favoriten Östmark med #1. Tävlingsbanan går inte av för hackor, sammanlagt över nio mil specialsträckor fördelat på fyra stycken med de två sista sträckorna på ca: 35km st!
-Cupen är ju en blandning av gammalt och ungt. Vi får se om rutinen eller den ungdomliga orken kommer att fälla avgörandet på de långa sträckorna säger flerfaldiga svenska mästaren Ola Strömberg som efter andraplatsen i Ludvika nu siktar på sin första cupseger.
Då cupen till 2010 års säsong infört nymodigheten att räkna cuppoäng sträcka för sträcka, något FIA funderar på för att göra VM mer spännande, gäller det dock för deltagarna att spela taktiskt rätt. Likaså gäller det att inte ge tappt om snöskyffeln måste fram utan fortsätta jaga poäng på alla sträckorna, på lördag eftermiddag klockan 14:30 vet vi hur det gick.
» Pressrelease från 1300 Rallycup.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad:
|
|
Medaljstriderna hårdnar när Rally-SM kommer till Hässleholm.
Efter ett sommaruppehåll sedan Royal Rally i Karlstad i maj, är det dags att inleda upploppet av Rally-SM 2025 genom klassiska Snapphanerallyt i Hässleholm.
Den skånska rallyklassikern körs fredag till lördag den 8–9 augusti med 12 specialsträckor, där jakten på SM-medaljerna intensifieras.
Fr...Publicerad: 2025-08-06 10:24:54
Flodin och Bergsten ser fram emot Snapphanerallyt.
Patrik Flodin och Göran Bergsten är tillbaka till Snapphanerallyt i Hässleholm där rally-SM körs under fredag och lördag. I det här rallyt har de haft rejäl fart genom åren och 2020 blev de sensationellt totaltvåa med Volvon.
– Jag ser verkligen fram emot rallyt. Hässleholm brukar bjuda på rikt...Publicerad: 2025-08-06 09:28:02
1300 Rallycup hyllar årets vinnare på Motorsportsalongen.
1300 Rallycup kör på, årets femte av totalt sju deltävlingar avverkades i Kullingstrofén under lördagen i en för cupen krävande deltävling.
Nu är de tävlande hemma i garagen och preparerar inför avslutningen, närmast för cupen HEAT / Rally Bergslagen där Kolsva MS, Fagersta MK och Ludvika MS arr...Publicerad: 2025-08-06 09:04:26
Arrangörer och Partners se hit, Svenska RallyCupen planerar för 2026!
Årets säsong av Svenska RallyCupen har två deltävlingar kvar, nu är det dags att lägga nästa års kalender. Arrangörer söker tävlingar för fullt inför 2026 hos distrikten och några intresserade klubbar har redan hört av sig till oss.
Grunden är som alltid en god spridning över grussäsongen, gärna ...Publicerad: 2025-08-06 06:01:43
Ekrundan med DM-serier, kompakt bana med 33km special.
- Med lite mer än en vecka kvar av anmälningstiden har vi passerat 80 anmälda vilket vi tycker är väldigt roligt, inleder Kim Gustafsson Westlund, tävlingsledare hos SMK Eksjö för Ekrundan som arrangeras 23:e augusti.
Ekrundan ingår i Smålands DM, Östergötlands DM och E-Cupen - körs med en...Publicerad: 2025-08-05 11:45:55
”Konst & Rally” i Järnboås 2025, tredje utställaren - Carlsson har dammat av 140´n.
Var du med under 70-talet? Då var en topptrimmad Volvo 142:a många rallyförares största dröm. Och nu har Jan Carlsson dammat av och dragit igång sin klenod. Bäst av allt, den kommer visas upp vid Skogshyddan, Gammelhyttan i Järnboås under konstrundan Ljusstråk den 6–7 september! Javisst, det var den...Publicerad: 2025-08-05 08:57:48
Datumen klara för WRC-festen i Umeå, 12-15 februari 2026.
Den 12 till 15 februari blir det en ny rallyfest i Västerbotten. Då körs Rally Sweden 2026. Ännu en gång står Umeå som centralort när VM-kalenderns enda vinterrally ska avgöras.
– För många av VM-förarna är det exotiskt att komma till Sverige och köra ett rally mitt i vintern på is och snö. Och ...Publicerad: 2025-08-05 06:02:32
48 bilar till WRC Ueno Rally del Paraguay - hela WRC2 eliten på plats!
Efter helgens besök i Finland för WRC serien drar man nu iväg på flera längre resor, Paraguay närmast på schemat 28-31:e augusti där ikväll anmälningslistan släpptes för Ueno Rally del Paraguay.
Toyota först ut med tre bilar.
48 ekipage varav 45 tävlar om VM poäng, 10 bilar först ut för R...Publicerad: 2025-08-04 20:09:20
47 EM-åkare till ERC Barum Czech Rally Zlin - flera Svenskar i listan.
Efter semesterlugn för ERC-serien så är det nu dags för start i Tjeckien med Barum Czech Rally Zlin 15-17:e augusti. Rallyt är också näst sista deltävling i Junior ERC serien där vi ser Calle Carlberg i bra läge överst i tabellen inför Tjeckien. Ikväll släppte arrangören anmälningslistan som visar p...Publicerad: 2025-08-04 18:14:39
1300 Rallycup summerar händelserika Kullingstrofén.
Samtidigt som världsstjärnor som Rovanperä, Ogier och Neuville kör VM-kalenderns häftigaste tävling det finska VM rallyt på klassiska sträckor så som Päijälä och Leustu så kör Sveriges Sukkahjältar Kullingstrofén.
Efter ett långt tävlingsuppehåll på två och en halv månad så var det hög tid för a...Publicerad: 2025-08-04 18:05:54
|
| |