|
 Andra gången gillt i Jordanien för Sandell. PRESSRELEASE
Efter ett års frånvaro i VM-kalendern är det till helgen åter dags för Jordanien att arrangera ett VM-rally. I SWRC-klassen är det dubbelt svenskt med både Patrik Sandell och PG Andersson på startlinjen, i varsin Skoda Fabia Super 2000. För Sandell är det en återkomst till öknen med blandade minnen.
Han och kartläsaren Emil Axelsson var på väg att vinna sin klass 2008. De ledde med två minuter sista dan före fransmannen Sebastien Ogier. De skulle bara ta bilen i mål och köra hem segern. Men istället körde de på en sten, slog av ett hjul och blev stående vid vägkanten.
- Just då var det inte så kul med rally. Men fram till dess var det en riktigt bra tävling. Och lite ovanlig för att vara ett ökenrally. Normalt kör man ju på vanliga vägar som för några dagar används som rallyvägar. Men här är det tvärtom. Vägarna har byggts bara för rallyt, så de håller en enormt hög standard, berättar Patrik Sandell.
En stor utmaning för förarna är avsaknaden av referenspunkter längs vägarna. När det inte finns skogar, hus eller annat blir det svårt för förarna att avgöra avstånden, vilket lätt kan resultera i felbedömningar. En annan utmaning brukar vara värmen.
- Förra gången hade vi 46 grader i skuggan som mest. Så varmt blir det inte nu, eftersom vi kör några veckor tidigare, men det blir kanske uppåt 35. Bilarna i sig påverkas nog inte så mycket. Det som kan hända är att du överhettar bromsarna. Annars är det nog vi förare som påverkas mest. Det är mer fysiskt krävande än de flesta andra rallyn.
Under söndagen körde svenskarna och Red Bull-teamet ett test för att kolla att allt var i sin ordning, och göra några sista finjusteringar på Skodan. Emil Axelsson gjorde även ett inhopp som kartläsare åt Petter Solberg, under dennes test. Norrmannen saknade själv kartläsare för dagen och bad svensken att hoppa in.
- En enormt häftig fartupplevelse att åka med i en modern WRC-bil. Det var riktigt roligt och en rejäl energikick. Den har jag nytta av till helgens tävling. För nu är det fullt fokus på mig och Patrik igen, avslutar Emil Axelsson.
» Pressrelease från Patrik Sandell, www.patriksandell.com.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad:
|
|
Patrik Hallberg tar steget in i Internationella 4wd - VW Polo GTI R5 i Snapphanerallyt!
I helgen går den näst sista deltävlingen i Rally SM av stapeln, det är dags för Snapphanerallyt i Hässleholm! Patrik Hallberg är på plats och för första gången rattar han en VW Polo GTI R5 i Internationella 4WD, med stöd av GK Doors Team Sweden.
Efter att ha tagit andraplats i rallysprinten under...Publicerad: 2025-08-07 21:52:30
Amerikanskt besök för kommande LightOn Rallyt - Sandell favorit.
Den 16:e augusti körs LightOn Rallyt hos Jämtlands MK, tävling ingående i Hälsingeserien med två sträckor som går dubbelt, 41km special väntar.
Ett 30-tal anmälda ekipage just nu, favorit om segern väntas hemmasonen Patrik Sandell bli i Skoda Fabia R5:an, han ska försvara fjolårets seger med Henr...Publicerad: 2025-08-07 10:55:40
VEC skapar magi tillsammans med er, kalender 2026 & 2027.
Kommande 2 år kommer bli magiska med alla de förberedelser som redan nu börjar landa, Det ni ser nedan är de grön markerade signade men fortfarande detaljer som skall landa. De andra icke grön markerade har vi långt gångna diskussioner tillsammans. Denna cupen skall bli den cup där du tveklöst får u...Publicerad: 2025-08-07 09:04:40
Back SM i Bydalsfjällen, 60 rallyåkare till start.
Back SM kör på med två deltävlingar i Jämtland, nu Bydalsfjällen Up Hill Race som går med en deltävling per dag hos arrangerande VMT Jämtland. Närmare 100 åkare varav nästan 60 rallyekipage genom fyra klasser.
Största rallyklass är trimmat 2wd med 25 åkare där Hampus Karlsson, Johan Eriksson, Mik...Publicerad: 2025-08-07 06:02:03
Flodin och Bergsten ser fram emot Snapphanerallyt.
Patrik Flodin och Göran Bergsten är tillbaka till Snapphanerallyt i Hässleholm där rally-SM körs under fredag och lördag. I det här rallyt har de haft rejäl fart genom åren och 2020 blev de sensationellt totaltvåa med Volvon.
– Jag ser verkligen fram emot rallyt. Hässleholm brukar bjuda på rikt...Publicerad: 2025-08-06 14:53:02
Medaljstriderna hårdnar när Rally-SM kommer till Hässleholm.
Efter ett sommaruppehåll sedan Royal Rally i Karlstad i maj, är det dags att inleda upploppet av Rally-SM 2025 genom klassiska Snapphanerallyt i Hässleholm.
Den skånska rallyklassikern körs fredag till lördag den 8–9 augusti med 12 specialsträckor, där jakten på SM-medaljerna intensifieras.
Fr...Publicerad: 2025-08-06 10:24:54
1300 Rallycup hyllar årets vinnare på Motorsportsalongen.
1300 Rallycup kör på, årets femte av totalt sju deltävlingar avverkades i Kullingstrofén under lördagen i en för cupen krävande deltävling.
Nu är de tävlande hemma i garagen och preparerar inför avslutningen, närmast för cupen HEAT / Rally Bergslagen där Kolsva MS, Fagersta MK och Ludvika MS arr...Publicerad: 2025-08-06 09:04:26
Arrangörer och Partners se hit, Svenska RallyCupen planerar för 2026!
Årets säsong av Svenska RallyCupen har två deltävlingar kvar, nu är det dags att lägga nästa års kalender. Arrangörer söker tävlingar för fullt inför 2026 hos distrikten och några intresserade klubbar har redan hört av sig till oss.
Grunden är som alltid en god spridning över grussäsongen, gärna ...Publicerad: 2025-08-06 06:01:43
Ekrundan med DM-serier, kompakt bana med 33km special.
- Med lite mer än en vecka kvar av anmälningstiden har vi passerat 80 anmälda vilket vi tycker är väldigt roligt, inleder Kim Gustafsson Westlund, tävlingsledare hos SMK Eksjö för Ekrundan som arrangeras 23:e augusti.
Ekrundan ingår i Smålands DM, Östergötlands DM och E-Cupen - körs med en...Publicerad: 2025-08-05 11:45:55
”Konst & Rally” i Järnboås 2025, tredje utställaren - Carlsson har dammat av 140´n.
Var du med under 70-talet? Då var en topptrimmad Volvo 142:a många rallyförares största dröm. Och nu har Jan Carlsson dammat av och dragit igång sin klenod. Bäst av allt, den kommer visas upp vid Skogshyddan, Gammelhyttan i Järnboås under konstrundan Ljusstråk den 6–7 september! Javisst, det var den...Publicerad: 2025-08-05 08:57:48
|
| |