NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

Nyheter i årets Snappahanerally.
PRESSRELEASE

Årets upplaga av AM-tryck Snappahanerally, i regi av Hässleholms Motorklubb, som körs lördagen den 14 augusti med start och mål på Hässleholmsgården, lovar att bli en kompakt och lättöverskådlig rallyfest med flera nya och intressanta ingredienser. Rallyt har i år ingen SM-status men i stället ingår en deltävling i den kampanj där FIA, det internationella bilsportförbundet, ger unga förare från olika länder chansen att kvalificera sig till en final där förstaplatsen är start i sex VM-tävlingar kommande säsong med allt, utom personliga kostnader betalt! AM-tryck Snapphanerally blir uttagningstävling för Norra Europa i denna Pirelli Star Driver Shootout.
Fem specialsträckor kommer rallyt att innehålla och ytterligare en nyhet är att två av dessa är nya och oprövade. Ovanpå detta serverar HLMK nyheten att man presenterar en ny tävlingsledare: Martin Holm kommer att hålla i trådarna för årets AM-tryck Snapphanerally sedan C G Wilke valt att ”stiga ner” och bli ställföreträdande tävlingsledare.

Första start i rallyt blir från Hässleholmsgården klockan 11.00 på lördagsförmiddagen och tre och en halv timme senare räknar man med att första bil skall vara i mål. Det blir alltså en mycket komprimerad tävling denna gång och ändå har man fått ihop ett rekordstort antal anmälda: 190 stycken. Faktiskt så många att man tvingades stänga fönstret för anmälningar en vecka i förtid.
- Vi hade helt enkelt inte möjlighet att ta emot fler, säger tävlingsledare Martin Holm, som också framhåller att man till årets rally försökt att tänka i lite nya banor och utveckla nya idéer kring rallyt. Sålunda har till exempel den traditionella Hovdalasträckan fått ett nytt utseende och en utökad distans.

AM-tryck Snapphanerally kommer att omfatta Sydsvenska Rallycupen, Sydsvenska Klassiska Rallycupen och PR-Tryck Rallycup (även den med klassiska bilar). Vidare DM för Södra distriktet med B- och C-förarcupen. Även Sverigeserien i Volvo Original förlägger en deltävling till Hässleholm – för första gången. Till detta kommer en deltävling i Copenhagen Rally Cup och, som sagt, FIA/Pirelli-uttagningen för Norra Europa. – Med Fredrik Åhlin, son till Susanne Kottulinsky, som svensk deltagare.

Förare från sex länder ( Tyskland, Irland, England, Norge, Finland och Sverige) har möjlighet att starta i deltävlingen i Hässleholm. De kör sitt ”rally i rallyt” och poäng ges för sträckplaceringar och inte för totaltid. Detta för att riktigt snabba förare inte skall riskera sin plats i finalen på grund av tekniska problem, punkteringar eller liknande.

AM-tryck Snapphanerally av år 2010 kommer att omfatta totalt 120 km. Av dessa är 46 km specialsträckor. Tittar man till hemmafavoriter till totalsegern går det naturligtvis inte att gå förbi ”Stoffe” Nilsson i Subaru, men Kalle Green i sin VW Golf vill säkert också ha ett ord med i laget. En intressant start gör nykomlingen Johannes Haraldsson. Han är 19 år, gick rallyförarkurs i våras, har startat i en handfull tävlingar sedan dess och tagit två andraplatser i sin klass. Någon favorit till segern i AM-tryck Snapphanerallyt är han kanske inte men han är en av dem i HLMK som satsar hårdast för närvarande och han gör nu en intressant debut i den klassiska tävlingen.

Som kuriosa kan också nämnas att Hässleholms Motorklubb har tre franska medlemmar! Och såväl bröderna Olivier och Phlippe Hugla och den senares son, David Hugla, finns med bland de anmälda till årets rally.


» Pressrelease från Hässleholms MK.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease

Publicerad:






Flodin och Bergsten ser fram emot Snapphanerallyt.
© emotorsport.sePatrik Flodin och Göran Bergsten är tillbaka till Snapphanerallyt i Hässleholm där rally-SM körs under fredag och lördag. I det här rallyt har de haft rejäl fart genom åren och 2020 blev de sensationellt totaltvåa med Volvon.
Jag ser verkligen fram emot rallyt. Hässleholm brukar bjuda på rikt...

Publicerad: 2025-08-06 14:53:02


Medaljstriderna hårdnar när Rally-SM kommer till Hässleholm.
© Niklas Falk/Svensk BilsportEfter ett sommaruppehåll sedan Royal Rally i Karlstad i maj, är det dags att inleda upploppet av Rally-SM 2025 genom klassiska Snapphanerallyt i Hässleholm.

Den skånska rallyklassikern körs fredag till lördag den 8–9 augusti med 12 specialsträckor, där jakten på SM-medaljerna intensifieras.

Fr...

Publicerad: 2025-08-06 10:24:54


1300 Rallycup hyllar årets vinnare på Motorsportsalongen.
© emotorsport.se1300 Rallycup kör på, årets femte av totalt sju deltävlingar avverkades i Kullingstrofén under lördagen i en för cupen krävande deltävling.

Nu är de tävlande hemma i garagen och preparerar inför avslutningen, närmast för cupen HEAT / Rally Bergslagen där Kolsva MS, Fagersta MK och Ludvika MS arr...

Publicerad: 2025-08-06 09:04:26


Arrangörer och Partners se hit, Svenska RallyCupen planerar för 2026!
© emotorsport.seÅrets säsong av Svenska RallyCupen har två deltävlingar kvar, nu är det dags att lägga nästa års kalender. Arrangörer söker tävlingar för fullt inför 2026 hos distrikten och några intresserade klubbar har redan hört av sig till oss.

Grunden är som alltid en god spridning över grussäsongen, gärna ...

Publicerad: 2025-08-06 06:01:43


Ekrundan med DM-serier, kompakt bana med 33km special.
© Kim Gustafsson Westlund.- Med lite mer än en vecka kvar av anmälningstiden har vi passerat 80 anmälda vilket vi tycker är väldigt roligt, inleder Kim Gustafsson Westlund, tävlingsledare hos SMK Eksjö för Ekrundan som arrangeras 23:e augusti.

Ekrundan ingår i Smålands DM, Östergötlands DM och E-Cupen - körs med en...

Publicerad: 2025-08-05 11:45:55


”Konst & Rally” i Järnboås 2025, tredje utställaren - Carlsson har dammat av 140´n.
© Nils-Brage Pettersson.Var du med under 70-talet? Då var en topptrimmad Volvo 142:a många rallyförares största dröm. Och nu har Jan Carlsson dammat av och dragit igång sin klenod. Bäst av allt, den kommer visas upp vid Skogshyddan, Gammelhyttan i Järnboås under konstrundan Ljusstråk den 6–7 september! Javisst, det var den...

Publicerad: 2025-08-05 08:57:48


Datumen klara för WRC-festen i Umeå, 12-15 februari 2026.
© Toyota Gazoo Racing.Den 12 till 15 februari blir det en ny rallyfest i Västerbotten. Då körs Rally Sweden 2026. Ännu en gång står Umeå som centralort när VM-kalenderns enda vinterrally ska avgöras.
För många av VM-förarna är det exotiskt att komma till Sverige och köra ett rally mitt i vintern på is och snö. Och ...

Publicerad: 2025-08-05 06:02:32


48 bilar till WRC Ueno Rally del Paraguay - hela WRC2 eliten på plats!
© Oliver Solberg Rally.Efter helgens besök i Finland för WRC serien drar man nu iväg på flera längre resor, Paraguay närmast på schemat 28-31:e augusti där ikväll anmälningslistan släpptes för Ueno Rally del Paraguay.

Toyota först ut med tre bilar.
48 ekipage varav 45 tävlar om VM poäng, 10 bilar först ut för R...

Publicerad: 2025-08-04 20:09:20


47 EM-åkare till ERC Barum Czech Rally Zlin - flera Svenskar i listan.
© emotorsport.seEfter semesterlugn för ERC-serien så är det nu dags för start i Tjeckien med Barum Czech Rally Zlin 15-17:e augusti. Rallyt är också näst sista deltävling i Junior ERC serien där vi ser Calle Carlberg i bra läge överst i tabellen inför Tjeckien. Ikväll släppte arrangören anmälningslistan som visar p...

Publicerad: 2025-08-04 18:14:39


1300 Rallycup summerar händelserika Kullingstrofén.
© emotorsport.seSamtidigt som världsstjärnor som Rovanperä, Ogier och Neuville kör VM-kalenderns häftigaste tävling det finska VM rallyt på klassiska sträckor så som Päijälä och Leustu så kör Sveriges Sukkahjältar Kullingstrofén.

Efter ett långt tävlingsuppehåll på två och en halv månad så var det hög tid för a...

Publicerad: 2025-08-04 18:05:54


Tidigare nyheter:
”Konst & Rally” i Järnboås 2025, tredje utställaren - Carlsson har dammat av 140´n.
Datumen klara för WRC-festen i Umeå, 12-15 februari 2026.
48 bilar till WRC Ueno Rally del Paraguay - hela WRC2 eliten på plats!
47 EM-åkare till ERC Barum Czech Rally Zlin - flera Svenskar i listan.
1300 Rallycup summerar händelserika Kullingstrofén.
Mille Johansson fortsatt tvåa i Junior-VM efter utmanande tävling i Finland.
WRC tabellerna efter Secto Rally Finland!
Solberg leder fortfarande WRC2 mästerskapet efter Rally Finland.
Ogier kör för nionde VM-titeln - lämnar ingen bil åt Solberg.
Griebel vann Rallye ADAC Mittelrhein, tuff helg för Andervang.
Foto från Kullingstrofén.
Solberg till mål i Secto Rally Finland med sträckseger - Mille sexa i JWRC.
Fullträff för Toyota på hemmaplan - Seger för Kalle, fem bilar i topp - dubbelseger i WRC2.
Nydén körde hem Kullingstrofén - tredje deltävling för Svenska RallyCupen.
Två vändor på Ouninpohja avslutar Secto Rally Finland.
Nydén totalvinner Kullingstrofén - en av många vinnare.
Fem Toyota i toppen av Secto Rally Finland - tungt för Mille i Junior WRC.
Fyra sträckor kvar av lördagen i Secto Rally Finland.
Kullingstrofén, Sprincupen, ADAC Mittelrhein och Rally Finland att följa under lördagen.
Tuff Svenskdag i Secto Rally Finland - Solberg i diket, Mille punkterade.



Nyhetsarkiv:
[
2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
Polkatrofén 16/08


Rally EM - ERC:
Barum Czech Rally Zlin 15-17/08


Rally SM:
KR Snapphanerallyt 08-09/08


Rally VM - WRC:
Ueno Rally del Paraguay 28-31/08


Svenska RallyCupen:
HEAT / Rally Bergslagen 06/09




Foto:
Kullingstrofén.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Midnattssolsrallyt, lördag.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Slottssprinten.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Midnattssolsrallyt, fredag.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2024.