NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

© Ericsson-Motorsport.
© Ericsson-Motorsport.
Först ut i vår reportageserie om vem som kör vad 2011 är Kristian Johansson.
Vem kör vad i rallyskogen 2011, del1!

Lika traditionsenligt som jul startar vi nu vår "Vem kör vad i rallyskogen 2011" serie, en rad reportage där vi "reser" runt bland några av landets rallyåkare och kollar läget inför 2011.

Vi börjar resan hos Kristian Johansson som till 2010 köpte en Mitsubishi Lancer WRC och plockade SM silver. Vad händer 2011?
- Allt är inte helt klart men det lutar åt en fortsättning i WRC Mitsubishi. Skulle ju vara kul med en guld medalj.
Det är SM som är prioritet ett. SM är så kul att åka och det ser ju ut att bli ett fint mästerskap nästa år. Eventuellt åker vi någon/några mindre tävling mellan SM deltävlingarna för att hålla tempo.
Och hur ser det ut med förberedelserna?
Som sagt så är allt inte helt klart, men det lutar ju åt att vi fortsätter med ex Mäkinen bilen. Vi har fortfarande vissa andra planer men troligtvis blir det i samma bil ni ser oss. Bilen gås igenom helt, lite ny färg under, nya länkarmar, m.m. Troligen sitter det också nya Öhlinsprylar på bilen när det är dags för start, kanske kan det göra den sista lilla farten som krävs för att vinna? avslutar Kristian.

Philip Haag tävlandes för Kullings MS, ryktet säger att vi ser dig i Sverigeserien i VOC 2011, stämmer det?
- Ja vi kommer att satsa på Sverigeserien i VOC 2011. Det med start i Vännäs 29:e januari. Vi kommer köra en nyinköpt Volvo 940 VOC som kördes för första gången i Rikspokalen 2010, där vi kom 7:a av totalt 48 VOC förare och 3:a bland C-förarna.
Vi kommer att sikta på att hänga med i toppen så gott som går i Sverigeserien, blir stenhård konkurrens, men det är oerhört sporrande och roligt, vi ser fram emot året som kommer, det ska bli riktigt skoj.
Var ser vi dig utöver Sverigeserien?
- Utöver Sverigeserien kommer vi eventuellt åka Västra BF´s DM serie och några tävlingar i mer lokala Mega Rally Cup.
Hinner ni med något test innan vinterpremiären i Vännäs?
- Förberedelserna är att få till någon testkröning av bilen på sjöis eller sträcka i vinter, har aldrig kört på isdäck förut så det skall bli mycket intressant att se hur bra "bett" det är i dem. Har inga tävlingar inplanerade i vinter utöver Sverigeseriens tävlingar i Vännäs och Lima.

Efter en tur till Andreas Thelaus kan man se att Thelaus Motorsport laddar stenhårt på alla plan inför 2011!
- Vi kommer köra SM serien och det i samma bil som vi gjorde debut med i SM ifjol. Efter en lyckad första säsong finns det bara ett enda mål, SM Guld, säger Andreas.
Vi vet att vägen dit kommer vara jättetuff men mycket tester och träning ska hjälpa oss i mål. Just nu rustar vi bilen upp och första testet är planerat nu i mellandagarna.

En som ser ut att försvinna från rallyskogen är Kent Persson.
- 2010 är den sämsta säsongen sedan vi började åka 1997. Vi har haft några bra resultat på gång men det har aldrig hållit hela vägen utan slutat med någon typ av problem. Förklaringen är nog helt enkelt att vi tävlat mindre än tidigare, både tempo och robusthet på vägen har varit lite dåligt i år. Planen är tyvärr att lägga ner rallysatsningen. Jag tävlar för att vinna men tiden räcker inte till. Målsättningen har alltid varit att kriga i toppen men jag klarar inte ge oss förutsättningarna för att klara det när rallyt drivs parallellt med ett ganska tidskrävande jobb.
Tråkigt, men kanske fortsätter du på racingbanorna?
- Otroligt tråkigt beslut att fatta när vi har en riktigt bra bil som jag fortfarande inte lärt mig utnyttja fullt ut. Det blir dock inte helt dött på motorsportfronten utan jag kommer fortsätta åka långlopp ihop med Flying Fellows i ERCup. Volvo 244an som vi tävlar med håller på att få sig en uppfräschning för att bli lite lättare och motorstarkare. Tillsammans med ett annat team håller vi på att förbereda en Toyota Celica för ett 24h race på Mantorp.

Med Gotländsk licens ser vi Christoffer Jacobsson - i år har det tävlats med Mitsubishi - vad blir det av 2011?
- Vårat mål är SM serien med start i Svenska Rallyt, samt utvalda tävlingar. En given höjdpunkt är Rally Gotland där vi ska försvara totalsegern från i år. Målet är även att försöka komma utomlands, vi tittar främst mot Tyskland och Baltländerna. Allt hänger givetvis på pengarna och vi hoppas verkligen att allt löser sig, skulle inte så vara fallet så blir det sporadiskt tävlande under 2011.
Och Mitsubishin är redo för start?
- Ja, vi kommer fortsätta i Gotland Events Grupp A Mitsubishi Lancer. Fjädringen är för tillfället hos Öhlins för genomgång. Drivlinan kommer även den få sig en uppdatering. Allt ska vara klar till början av januari för tester och förberedelser. Vi kommer förhoppningsvis åka norrut och köra ett 2 dagars test, annars blir det tester här hemma på ön. Har dock aldrig kört vinter innan så hoppas på många mil innan det är dags för tävlingsdebuten.

I en orange Volvo 240 har vi sett Roger Karlsson susa fram under året. Men bilen har setts i andra ägor och en ny kaross sägs stå hos dig?
- Precis, vi ser fram emot en ny bil till 2011 och det en BMW 325 för Gr.H. Vi håller på och snickrar på den i verkstaden, tanken är att den ska vara klar till hemmatävlingen - Skänninge Knixen i april. En cup som verkar vara intressant för oss är gr.H Light Cup - eller vad den kommer att heta. Annars blir det lite tävlande här i området och några roliga RS-tävlingar men också lite tävlingar i Småland och granndistrikten.
Och i högerstolen?
- Det ser nu ut som att min kartläsare Emanuel Karlborg kommer få ut sin gr.H Volvo till våren också så kanske ska det "sökas" en ny kartläsare, kanske finns det någon sugen, avslutar Roger?

Nyköpings Richard Åndberg, får vi se dig i Ford Escort Maxi KitCar 2011?
- Nej, den bilen är såld. Jag kommer ligga lågt med rallyåkande med anledning av husköp och mycket på jobbet. Men man vet ju aldrig, fyrhjulsdrift hägrar om rätt bil finns att köpa eller hyra för enstaka tävlingar.

I nästa del träffar vi några SM åkare i såväl fyrhjulsdrift som tvåhjulsdrift som laddar för nya utmaningar!

Publicerad:






Medaljstriderna hårdnar när Rally-SM kommer till Hässleholm.
© Niklas Falk/Svensk BilsportEfter ett sommaruppehåll sedan Royal Rally i Karlstad i maj, är det dags att inleda upploppet av Rally-SM 2025 genom klassiska Snapphanerallyt i Hässleholm.

Den skånska rallyklassikern körs fredag till lördag den 8–9 augusti med 12 specialsträckor, där jakten på SM-medaljerna intensifieras.

Fr...

Publicerad: 2025-08-06 10:24:54


Flodin och Bergsten ser fram emot Snapphanerallyt.
© emotorsport.sePatrik Flodin och Göran Bergsten är tillbaka till Snapphanerallyt i Hässleholm där rally-SM körs under fredag och lördag. I det här rallyt har de haft rejäl fart genom åren och 2020 blev de sensationellt totaltvåa med Volvon.
Jag ser verkligen fram emot rallyt. Hässleholm brukar bjuda på rikt...

Publicerad: 2025-08-06 09:28:02


1300 Rallycup hyllar årets vinnare på Motorsportsalongen.
© emotorsport.se1300 Rallycup kör på, årets femte av totalt sju deltävlingar avverkades i Kullingstrofén under lördagen i en för cupen krävande deltävling.

Nu är de tävlande hemma i garagen och preparerar inför avslutningen, närmast för cupen HEAT / Rally Bergslagen där Kolsva MS, Fagersta MK och Ludvika MS arr...

Publicerad: 2025-08-06 09:04:26


Arrangörer och Partners se hit, Svenska RallyCupen planerar för 2026!
© emotorsport.seÅrets säsong av Svenska RallyCupen har två deltävlingar kvar, nu är det dags att lägga nästa års kalender. Arrangörer söker tävlingar för fullt inför 2026 hos distrikten och några intresserade klubbar har redan hört av sig till oss.

Grunden är som alltid en god spridning över grussäsongen, gärna ...

Publicerad: 2025-08-06 06:01:43


Ekrundan med DM-serier, kompakt bana med 33km special.
© Kim Gustafsson Westlund.- Med lite mer än en vecka kvar av anmälningstiden har vi passerat 80 anmälda vilket vi tycker är väldigt roligt, inleder Kim Gustafsson Westlund, tävlingsledare hos SMK Eksjö för Ekrundan som arrangeras 23:e augusti.

Ekrundan ingår i Smålands DM, Östergötlands DM och E-Cupen - körs med en...

Publicerad: 2025-08-05 11:45:55


”Konst & Rally” i Järnboås 2025, tredje utställaren - Carlsson har dammat av 140´n.
© Nils-Brage Pettersson.Var du med under 70-talet? Då var en topptrimmad Volvo 142:a många rallyförares största dröm. Och nu har Jan Carlsson dammat av och dragit igång sin klenod. Bäst av allt, den kommer visas upp vid Skogshyddan, Gammelhyttan i Järnboås under konstrundan Ljusstråk den 6–7 september! Javisst, det var den...

Publicerad: 2025-08-05 08:57:48


Datumen klara för WRC-festen i Umeå, 12-15 februari 2026.
© Toyota Gazoo Racing.Den 12 till 15 februari blir det en ny rallyfest i Västerbotten. Då körs Rally Sweden 2026. Ännu en gång står Umeå som centralort när VM-kalenderns enda vinterrally ska avgöras.
För många av VM-förarna är det exotiskt att komma till Sverige och köra ett rally mitt i vintern på is och snö. Och ...

Publicerad: 2025-08-05 06:02:32


48 bilar till WRC Ueno Rally del Paraguay - hela WRC2 eliten på plats!
© Oliver Solberg Rally.Efter helgens besök i Finland för WRC serien drar man nu iväg på flera längre resor, Paraguay närmast på schemat 28-31:e augusti där ikväll anmälningslistan släpptes för Ueno Rally del Paraguay.

Toyota först ut med tre bilar.
48 ekipage varav 45 tävlar om VM poäng, 10 bilar först ut för R...

Publicerad: 2025-08-04 20:09:20


47 EM-åkare till ERC Barum Czech Rally Zlin - flera Svenskar i listan.
© emotorsport.seEfter semesterlugn för ERC-serien så är det nu dags för start i Tjeckien med Barum Czech Rally Zlin 15-17:e augusti. Rallyt är också näst sista deltävling i Junior ERC serien där vi ser Calle Carlberg i bra läge överst i tabellen inför Tjeckien. Ikväll släppte arrangören anmälningslistan som visar p...

Publicerad: 2025-08-04 18:14:39


1300 Rallycup summerar händelserika Kullingstrofén.
© emotorsport.seSamtidigt som världsstjärnor som Rovanperä, Ogier och Neuville kör VM-kalenderns häftigaste tävling det finska VM rallyt på klassiska sträckor så som Päijälä och Leustu så kör Sveriges Sukkahjältar Kullingstrofén.

Efter ett långt tävlingsuppehåll på två och en halv månad så var det hög tid för a...

Publicerad: 2025-08-04 18:05:54


Tidigare nyheter:
47 EM-åkare till ERC Barum Czech Rally Zlin - flera Svenskar i listan.
1300 Rallycup summerar händelserika Kullingstrofén.
Mille Johansson fortsatt tvåa i Junior-VM efter utmanande tävling i Finland.
WRC tabellerna efter Secto Rally Finland!
Solberg leder fortfarande WRC2 mästerskapet efter Rally Finland.
Ogier kör för nionde VM-titeln - lämnar ingen bil åt Solberg.
Griebel vann Rallye ADAC Mittelrhein, tuff helg för Andervang.
Foto från Kullingstrofén.
Solberg till mål i Secto Rally Finland med sträckseger - Mille sexa i JWRC.
Fullträff för Toyota på hemmaplan - Seger för Kalle, fem bilar i topp - dubbelseger i WRC2.
Nydén körde hem Kullingstrofén - tredje deltävling för Svenska RallyCupen.
Två vändor på Ouninpohja avslutar Secto Rally Finland.
Nydén totalvinner Kullingstrofén - en av många vinnare.
Fem Toyota i toppen av Secto Rally Finland - tungt för Mille i Junior WRC.
Fyra sträckor kvar av lördagen i Secto Rally Finland.
Kullingstrofén, Sprincupen, ADAC Mittelrhein och Rally Finland att följa under lördagen.
Tuff Svenskdag i Secto Rally Finland - Solberg i diket, Mille punkterade.
Rovanperä, Lindholm och Johansson WRC ledare i Rally Finland.
190-talet bilar i lördagens Kullingstrofén, fem mil på fyra sträckor.
Nio sträckor, följ fredagen av Secto Rally Finland.



Nyhetsarkiv:
[
2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
Polkatrofén 16/08


Rally EM - ERC:
Barum Czech Rally Zlin 15-17/08


Rally SM:
KR Snapphanerallyt 08-09/08


Rally VM - WRC:
Ueno Rally del Paraguay 28-31/08


Svenska RallyCupen:
HEAT / Rally Bergslagen 06/09




Foto:
Kullingstrofén.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Midnattssolsrallyt, lördag.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Slottssprinten.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Midnattssolsrallyt, fredag.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2024.