|
 Petter Solberg redo för Acropolis Rallyt. PRESSRELEASE
Petter Solberg ligger nu på femte plats i rally-VM och det är dags för ännu en deltävling i årets VM-kalender. Torsby-baserade Petter Solberg World Rally Team har förflyttat sig från Argentina, tillbaka över Atlanten och befinner sig nu i Grekland. Där körs den sjunde deltävlingen, Acropolis Rally Grekland, med start och mål i kuststaden Loutraki, nio mil väster om Athen. Den historiska platsen Acropolis i Athen som givit rallyt sitt namn, är värd för den ceremoniella starten av rallyt på torsdag kväll.
På fredag morgon startar rallyt på riktigt med sträckan Thiva 1, följt av den hårda Elatia, som är den längsta sträckan i rallyt med sina 39 kilometer. Den är också ansedd som en av de tuffaste i hela mästerskapet. Efter denna sträcka på fredagsetappen, har teamen endast tillgång till en femton minuter lång så kallad ”Remote Service”. Där är det bara tillåtet att byta däck samt reparera med reservdelar som förs med i tävlingsbilarna. Efter denna service körs ytterligare fyra sträckor ner tillbaks mot Loutraki för att avrunda den drygt fjorton SS-mil långa fredagsetappen.
Lördags- och den avslutande söndags-etappen körs runt Loutraki, där lördagen innehåller tre sträckor som körs två gånger. Lördagen avslutas sent på kvällen med Nea Politia, en nattsträcka på 17.71 km. Söndagen körs norr om Loutraki, där två sträckor körs två gånger. De fyra första kilometrarna av söndagens inledande sträcka Aghii Theodori blir sedan rallyts avslutande Power Stage, som visas i direktsändning i TV över hela världen och ger de tre snabbaste förarna på sträckan extra VM-poäng.
Rallyts karaktär är mycket krävande, där de steniga backiga vägarna, dammet och det heta klimatet gör sitt yttersta för att utmana förarna, bilarna och serviceteamen. Värmen kommer att bli en utmaning, Petter och Chris kör utan air condition i bilen med brandsäkra underställ under den likväl brandsäkra flerlagrade tävlingsoverallen.
– Grekland kommer att bli ännu en tuff tävling, säger Petter Solberg. – Men jag är övertygad att både föraren och bilen är redo för utmaningen! Sträckorna går hårt åt bilen och med endast en remote service på fredag, måste man hålla sig undan för problem. Däckslitaget kommer också att bli en stor fråga det här veckoslutet. Jag har många goda minnen från tidigare tävlingar i Grekland, så jag är glad att vara tillbaka och självklart är målsättningen en plats på pallen.
Acropolis Rally Grekland startar på fredag den 17 juni med sträckan Thiva 1 klockan 08:08 svensk tid.
Acropolis Rally Grekland i TV – Viasat Motor
Fredag 17 juni
21.30, Viasat Motor/HD:Highlights från dag 1, Rally Greece
Lördag 18 juni
21.30, Viasat Motor/HD: Highlights från dag 2, Rally Greece
Söndag 19 juni
13.00, Viasat Motor/HD: Power Stage, Rally Greece
22.30, Viasat Motor: Highlights från dag 3, Rally Greece
» Pressrelease från Petter Solberg World Rally Team.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad:
|
|
Flodin och Bergsten ser fram emot Snapphanerallyt.
Patrik Flodin och Göran Bergsten är tillbaka till Snapphanerallyt i Hässleholm där rally-SM körs under fredag och lördag. I det här rallyt har de haft rejäl fart genom åren och 2020 blev de sensationellt totaltvåa med Volvon.
– Jag ser verkligen fram emot rallyt. Hässleholm brukar bjuda på rikt...Publicerad: 2025-08-06 14:53:02
Medaljstriderna hårdnar när Rally-SM kommer till Hässleholm.
Efter ett sommaruppehåll sedan Royal Rally i Karlstad i maj, är det dags att inleda upploppet av Rally-SM 2025 genom klassiska Snapphanerallyt i Hässleholm.
Den skånska rallyklassikern körs fredag till lördag den 8–9 augusti med 12 specialsträckor, där jakten på SM-medaljerna intensifieras.
Fr...Publicerad: 2025-08-06 10:24:54
1300 Rallycup hyllar årets vinnare på Motorsportsalongen.
1300 Rallycup kör på, årets femte av totalt sju deltävlingar avverkades i Kullingstrofén under lördagen i en för cupen krävande deltävling.
Nu är de tävlande hemma i garagen och preparerar inför avslutningen, närmast för cupen HEAT / Rally Bergslagen där Kolsva MS, Fagersta MK och Ludvika MS arr...Publicerad: 2025-08-06 09:04:26
Arrangörer och Partners se hit, Svenska RallyCupen planerar för 2026!
Årets säsong av Svenska RallyCupen har två deltävlingar kvar, nu är det dags att lägga nästa års kalender. Arrangörer söker tävlingar för fullt inför 2026 hos distrikten och några intresserade klubbar har redan hört av sig till oss.
Grunden är som alltid en god spridning över grussäsongen, gärna ...Publicerad: 2025-08-06 06:01:43
Ekrundan med DM-serier, kompakt bana med 33km special.
- Med lite mer än en vecka kvar av anmälningstiden har vi passerat 80 anmälda vilket vi tycker är väldigt roligt, inleder Kim Gustafsson Westlund, tävlingsledare hos SMK Eksjö för Ekrundan som arrangeras 23:e augusti.
Ekrundan ingår i Smålands DM, Östergötlands DM och E-Cupen - körs med en...Publicerad: 2025-08-05 11:45:55
”Konst & Rally” i Järnboås 2025, tredje utställaren - Carlsson har dammat av 140´n.
Var du med under 70-talet? Då var en topptrimmad Volvo 142:a många rallyförares största dröm. Och nu har Jan Carlsson dammat av och dragit igång sin klenod. Bäst av allt, den kommer visas upp vid Skogshyddan, Gammelhyttan i Järnboås under konstrundan Ljusstråk den 6–7 september! Javisst, det var den...Publicerad: 2025-08-05 08:57:48
Datumen klara för WRC-festen i Umeå, 12-15 februari 2026.
Den 12 till 15 februari blir det en ny rallyfest i Västerbotten. Då körs Rally Sweden 2026. Ännu en gång står Umeå som centralort när VM-kalenderns enda vinterrally ska avgöras.
– För många av VM-förarna är det exotiskt att komma till Sverige och köra ett rally mitt i vintern på is och snö. Och ...Publicerad: 2025-08-05 06:02:32
48 bilar till WRC Ueno Rally del Paraguay - hela WRC2 eliten på plats!
Efter helgens besök i Finland för WRC serien drar man nu iväg på flera längre resor, Paraguay närmast på schemat 28-31:e augusti där ikväll anmälningslistan släpptes för Ueno Rally del Paraguay.
Toyota först ut med tre bilar.
48 ekipage varav 45 tävlar om VM poäng, 10 bilar först ut för R...Publicerad: 2025-08-04 20:09:20
47 EM-åkare till ERC Barum Czech Rally Zlin - flera Svenskar i listan.
Efter semesterlugn för ERC-serien så är det nu dags för start i Tjeckien med Barum Czech Rally Zlin 15-17:e augusti. Rallyt är också näst sista deltävling i Junior ERC serien där vi ser Calle Carlberg i bra läge överst i tabellen inför Tjeckien. Ikväll släppte arrangören anmälningslistan som visar p...Publicerad: 2025-08-04 18:14:39
1300 Rallycup summerar händelserika Kullingstrofén.
Samtidigt som världsstjärnor som Rovanperä, Ogier och Neuville kör VM-kalenderns häftigaste tävling det finska VM rallyt på klassiska sträckor så som Päijälä och Leustu så kör Sveriges Sukkahjältar Kullingstrofén.
Efter ett långt tävlingsuppehåll på två och en halv månad så var det hög tid för a...Publicerad: 2025-08-04 18:05:54
|
| |