|
 Petter Solberg femma i tufft Rally Finland. PRESSRELEASE
- Kört flat out i tre dagar utan att resultaten ger honom rättvisa!
Rally Finland är avgjort och Petter Solberg World Rally Team kan addera en femte plats till detta års resultatbörs. Årets Neste Oil Rally Finland går till historien som ett hårt och tufft rally, där minsta misstag och fel på inställning blir ödesdigert. Mikko Hirvonen i Ford var först ut att göra misstag, men också den som tagit den största revanschen i rallyt. På den tjugonde sträckan gick han om Petter Solberg i sammandraget. Mikko har därmed kört upp sig från 36:e till 4:e plats i Rally Finland, och han vann även rallyts Power Stage. Mästerskapsledaren Sebastien Loeb i Citroen segrade före Fords Jari-Matti Latvala, som under lördagen fick till inställningarna på sin Ford och petade ner Sebastien Ogier till tredjeplatsen.
För Petter Solberg World Rally Team har rallyt varit tufft och hårt på många sätt. Petter och co-driver Chris Patterson har kört ”flat out” i tre dagar, mekaniker och ingenjörer har gett allt de kan, körningen har varit så gott som felfri, men resultaten vill ändå inte ge dem rättvisa.
- Ja, jag är besviken, säger Petter Solberg. Vi har verkligen kört för fullt och jobbat hårt hela helgen, men utan resultat. Bilen var perfekt efter testen, men vi har inte lyckats finna tillbaka till det igen. Tidigt idag hade vi problem med frontdiffen, men det blev grejat på servicen. På eftermiddagens sträckor har jag verkligen gett järnet och varit på gränsen flera gånger, ändå klarade vi inte att hänga med. Rally Finland är över och vi flyttar fokus till förberedelserna inför Tyskland.
Om två och en halv vecka startar nästa VM-tävling, ADAC Rally Deutschland, bland vinrankor på slingriga vägar nere i sydvästra Tysklands vackra Moseldal.
Slutresultat Neste Oil Rally Finland 2011
1. Sebastien Loeb 2:39:37,0
2. Jari Matti Latvala +8,1
3. Sebastien Ogier +12,8
4. Mikko Hirvonen +1:09,1
5. Petter Solberg +1:16,2
6. Mads Østberg +1:27,8
7. Henning Solberg +3:25,5
8. Matthew Wilson +3:53,2
» Pressrelease från Petter Solberg World Rally Team.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad:
|
|
Flodin och Bergsten ser fram emot Snapphanerallyt.
Patrik Flodin och Göran Bergsten är tillbaka till Snapphanerallyt i Hässleholm där rally-SM körs under fredag och lördag. I det här rallyt har de haft rejäl fart genom åren och 2020 blev de sensationellt totaltvåa med Volvon.
– Jag ser verkligen fram emot rallyt. Hässleholm brukar bjuda på rikt...Publicerad: 2025-08-06 14:53:02
Medaljstriderna hårdnar när Rally-SM kommer till Hässleholm.
Efter ett sommaruppehåll sedan Royal Rally i Karlstad i maj, är det dags att inleda upploppet av Rally-SM 2025 genom klassiska Snapphanerallyt i Hässleholm.
Den skånska rallyklassikern körs fredag till lördag den 8–9 augusti med 12 specialsträckor, där jakten på SM-medaljerna intensifieras.
Fr...Publicerad: 2025-08-06 10:24:54
1300 Rallycup hyllar årets vinnare på Motorsportsalongen.
1300 Rallycup kör på, årets femte av totalt sju deltävlingar avverkades i Kullingstrofén under lördagen i en för cupen krävande deltävling.
Nu är de tävlande hemma i garagen och preparerar inför avslutningen, närmast för cupen HEAT / Rally Bergslagen där Kolsva MS, Fagersta MK och Ludvika MS arr...Publicerad: 2025-08-06 09:04:26
Arrangörer och Partners se hit, Svenska RallyCupen planerar för 2026!
Årets säsong av Svenska RallyCupen har två deltävlingar kvar, nu är det dags att lägga nästa års kalender. Arrangörer söker tävlingar för fullt inför 2026 hos distrikten och några intresserade klubbar har redan hört av sig till oss.
Grunden är som alltid en god spridning över grussäsongen, gärna ...Publicerad: 2025-08-06 06:01:43
Ekrundan med DM-serier, kompakt bana med 33km special.
- Med lite mer än en vecka kvar av anmälningstiden har vi passerat 80 anmälda vilket vi tycker är väldigt roligt, inleder Kim Gustafsson Westlund, tävlingsledare hos SMK Eksjö för Ekrundan som arrangeras 23:e augusti.
Ekrundan ingår i Smålands DM, Östergötlands DM och E-Cupen - körs med en...Publicerad: 2025-08-05 11:45:55
”Konst & Rally” i Järnboås 2025, tredje utställaren - Carlsson har dammat av 140´n.
Var du med under 70-talet? Då var en topptrimmad Volvo 142:a många rallyförares största dröm. Och nu har Jan Carlsson dammat av och dragit igång sin klenod. Bäst av allt, den kommer visas upp vid Skogshyddan, Gammelhyttan i Järnboås under konstrundan Ljusstråk den 6–7 september! Javisst, det var den...Publicerad: 2025-08-05 08:57:48
Datumen klara för WRC-festen i Umeå, 12-15 februari 2026.
Den 12 till 15 februari blir det en ny rallyfest i Västerbotten. Då körs Rally Sweden 2026. Ännu en gång står Umeå som centralort när VM-kalenderns enda vinterrally ska avgöras.
– För många av VM-förarna är det exotiskt att komma till Sverige och köra ett rally mitt i vintern på is och snö. Och ...Publicerad: 2025-08-05 06:02:32
48 bilar till WRC Ueno Rally del Paraguay - hela WRC2 eliten på plats!
Efter helgens besök i Finland för WRC serien drar man nu iväg på flera längre resor, Paraguay närmast på schemat 28-31:e augusti där ikväll anmälningslistan släpptes för Ueno Rally del Paraguay.
Toyota först ut med tre bilar.
48 ekipage varav 45 tävlar om VM poäng, 10 bilar först ut för R...Publicerad: 2025-08-04 20:09:20
47 EM-åkare till ERC Barum Czech Rally Zlin - flera Svenskar i listan.
Efter semesterlugn för ERC-serien så är det nu dags för start i Tjeckien med Barum Czech Rally Zlin 15-17:e augusti. Rallyt är också näst sista deltävling i Junior ERC serien där vi ser Calle Carlberg i bra läge överst i tabellen inför Tjeckien. Ikväll släppte arrangören anmälningslistan som visar p...Publicerad: 2025-08-04 18:14:39
1300 Rallycup summerar händelserika Kullingstrofén.
Samtidigt som världsstjärnor som Rovanperä, Ogier och Neuville kör VM-kalenderns häftigaste tävling det finska VM rallyt på klassiska sträckor så som Päijälä och Leustu så kör Sveriges Sukkahjältar Kullingstrofén.
Efter ett långt tävlingsuppehåll på två och en halv månad så var det hög tid för a...Publicerad: 2025-08-04 18:05:54
|
| |