|
 Christensen Motorsport redo för rally. PRESSRELEASE
Efter mer än ett års uppehåll var Christensen Motorsport återigen redo att delta i rally. Bilen är en Volvo 242 1984 som har totalrenoverats och byggts efter reglerna för Volvo Original Cup. Bilen var klar i maj och det första testet av bilen blev klubbrally i Stevns DK. Vi genomförde, men hade många tekniska problem längs vägen. Efter att ha avhjälpt alla fel var det dags för nästa rally i Boesdal stenbrott i Danmark.
Här fungerade bilen perfekt och vi hade inga tekniska problem. Vi fick även kört ett par bra tider. Efter ännu ett rally i Danmark, var det dags att testa bilen till rally i Sverige. Den 4. September var det dags för Rally RS (AMC Sydsten racet) i Dalby utanför Malmö. Vi var tidigt på plats för att få grepp om allt. Bilen gick genom bilprovningen utan problem. Det var ett riktigt roligt rally. Det gav massor av erfarenhet och massor av körteknik. Det var vårt första rally RS. Vi slutade som 9 av 14. Så vi var mycket nöjda med dagen. Inga tekniska problem och vi började få bra fart i bilen. Nu hade vi fyra genomförda rally och började få mer förtroende till bilen och allt fungerade som det skulle.
Planen för 2011 var alltid att testa bilen och få bort alla tekniska problem, så den fungerar optimalt innan vi verkligen satsar i 2012. Det sista testet var rally RS i Trelleborg (Vikingadansen). Vädret var inte det bästa. Då där låg en tjock dimma över området hela dagen. Nu skulle vi ge max, så vi kunde få en uppfattning av hur nära vi var konkurrenterne och hur mycket tid vi ska hitta i bilen under vintern. Där var nio bilar i klassen, så ett bra tillfälle att mäta oss mot dem vi ska tävla mot i 2012. Efter första heat var vi fyra, med ett par sekunder upp till tredje plats. Vi pressade allt vi kunde i heat två och det gav oss den näst bästa tid i klassen. Men desvärre var det inte tillräckligt för att komma upp på tredje plats. Vi slutade 0,3 sekunder efter och 1,3 sekunder efter andraplatsen. Men med tanke på att vi kör med den höga utväxlingen på bakaxeln, vilket ger oss sämre acceleration, så var vi mycket nöjda med att vi kunde vara med i täten.
Vi ser fram emot att komma tillbaka i 2012 och ser fram emot att blanda oss i topp 3 i VOC klassen.
Vi ses till rally i 2012.
» Pressrelease från E-Tech Racing.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad:
|
|
WebTV direkt från kvalet inför Barum Czech Rally Zlin.
Med start klockan 8:00 drar träningen för Rally2 ekipagen igång på 7,6km långa Komarov-sträckan som används för träning, kval och shakedown. Vid 9:31 är det dags för kval som avgör startpositionerna, med asfalt under hjulen är det snabbast går först. Kvalet sänds live i vår WebTV & Video avdelning m...Publicerad: 2025-08-15 08:57:28
110-talet åkare för lördagens Laxårally.
Laxå MK drar igång Laxårallyt lördag förmiddag, då som deltävling i Västras DM, Stockholms DM, Mega Rally Cup och VOC Sverigeserien med 110-talet startande. Tre sträckor på 38km går under dagen i skogarna runt orten.
Elva åkare går för 4wd med Jari Saarinen, David Dannevall, Andreas Pettersson oc...Publicerad: 2025-08-15 06:01:17
Tom Kristensson med partners hjälper Carlberg mot säsongsavslutningen.
Det har inte undgått många att Tom Kristensson varit en stor del av min karriär. Från hjälpen 2021 att starta SM-finalen och ta SM-guld till att stötta oss i sista tävlingen 2023 där vi vann ADAC Opel Electric Rally Cup. Nu gör han det igen!
- Rally är en sport som trots stor framgång, kräver e...Publicerad: 2025-08-14 21:04:51
Följ morgondagens träning, kval och shakedown inför Barum Czech Rally Zlin.
Imorgon förmiddag kan tiderna från träning, kval och shakedown följas inför Barum Czech Rally Zlin. De tävlande i Rally2-klassen får börja träna klockan 8:00 på den 7,6km långa Komarov-sträckan. Vid 9:31 är det dags för kval som avgör startpositionerna, med asfalt under hjulen är det snabbast går fö...Publicerad: 2025-08-14 17:23:55
50-talet åkare i Jämtlands MK´s LightOn Rally.
Jämtlands MK arrangerar LightOn Rallyt ingående i Hälsingeserien, ett 50-tal bilar väntas till rallyt med 41km special, då två sträckor som körs dubbelt.
Självklar favorit om segern är hemmasonen Patrik Sandell som ihop med Henrik Bolinder kör Skoda Fabia R5:an, får dock motstånd av Stig Andervan...Publicerad: 2025-08-14 09:04:10
35 rallyåkare ut i helgens Tractive Race.
Svenska Sprinserien ses hos Borlänge MK med dubbla deltävlingar av Tractive Racet - ett race per dag under helgen - årets näst sista tävlingshelg för serien.
Ett 70-tal bilar där 35 bilar går ur rallyklasserna, 20 av dem i trimmat 2wd där Johan Eriksson, Mikael Lundberg, Dennis Olsson, Göran "Lil...Publicerad: 2025-08-14 06:02:26
Dubbelt Svenskt i helgens Future SM-ralli.
I samband med historiska EM-tävlingen i Lahti går Finska Mästerskapet med Future SM-ralli, de går bakom EM-fältet på fredagens sex sträckor, tre sträckor dubbelt, vilket ger 67km special. Under lördagen avslutas tävlingen med att tre sträckor körs mellan EM-tävlingens båda vändor. Totalt 10 mil för ...Publicerad: 2025-08-13 18:40:34
Mille Johansson redo för Barum Czech Rally Zlín – tillbaka i Rally-EM.
Efter en kortare paus från Rally-EM är Katrineholmsföraren Mille Johansson och Johan Grönvall från Arvika tillbaka bakom ratten – och redo för en ny utmaning när EM-tävlingen Barum Czech Rally Zlín avgörs i helgen. För första gången på asfalt kommer duon tävla med Škoda Fabia RS Rally2 och Pirelli-d...Publicerad: 2025-08-13 12:30:04
Latvala jagas av Johansson - tre svenska bilar i helgens Lahti Historic Rally.
FIA European Historic Championship - EM-serien för de äldre bilarna åker till Finland för Lahti Historic Rally, ett rally om 12 sträckor på 14 mil. Tre sträckor dubbelt med start fredag förmiddag, avslutning med tre sträckor dubbelt på lördagen.
40 åkare för rallyt, om än med svalt intresse från ...Publicerad: 2025-08-13 10:41:20
Läget i Rally SM tabellerna efter KR Snapphanerallyt.
Under tisdagen kom de officiella tabellerna för Rally SM efter helgens KR Snapphanerallyt, i topp fem var det i flera klasser till stora delar oförändrat. Dennis Rådström öppnade upp lite större gap mot Kalle Gustafsson samtidigt som Kim Nydén gick upp som trea.
I Nationella 4wd ryckte Peter Joha...Publicerad: 2025-08-13 08:59:00
|
| |