NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

© Ericsson-Motorsport.
© Ericsson-Motorsport.
Listan för årets Midnattssolsrally klar, många fina bilar i regularity även i år.
Så ser startfältet till Midnattssolsrallyt ut, hela listan.

Idag kom så den slutliga? anmälningslistan för Midnattssolsrallyt, i år slapp man gallringen, nådde till dagens lista 163 bilar, det vill säga två lediga platser för tävlingen.
Första klasserna ut är för regularity, 24 bilar i första klassen och 28 i den andra klassen, bland de kända namnen ses Picko Troberg och Tony Ring i klass1. Ola Strömberg åker Saab i andra klassen. I samband med tävlingen genomförs en hyllning till Ove "Påven" Andersson, där ibland tävlar Ove´s söner, Roger Andersson har Tina Thörner med sig och Fredrik Andersson Nyström gästas av Denis Giraudet, båda åker självklart Toyotabilar.
När det kommer till fortåkarklasserna är det tunt i de mindre klasserna, först till klass 7 börjar det röra på sig med fler startande, dit fyra bilar, jämn fördelning mellan Hundkojor och Renault Gordini.
Där bakom "Cortinaklassen" där dock Norske Rolf-Ingar Schou har smugit sig in med en Ford Escort. Kent Stigh och Thomas Theorin är två av åtta i "Amazonklassen". De "manliga" bilarna håller till i klass10, där ses Lasse Jönsson med en Porsche 911 bland Ford Mustang och Ford Falcon. Sju bilar till klass12 där en av kändisarna återfinns, där Hannu Mikkola och Arne Hertz väntas synas, de åkandes Toyota Corolla, de likt fler kommande namn i hyllningskörning för "Påven".
26 bilar i nästa klass där vi börjar hitta de snabbare och motorstarkare bilarna, största utropstecknet är Pontus Tidemand som är anmäld med en Ford Escort MK1. Håkan Larsson, Gunnar Fredriksson och Sören Olsson är andra fortåkare i vassa bilar. Exotisk gäst är fransmannen Yves Huyghe De Mahenges som åker en Fiat 124 Abarth. Klass 15 är världmästarklassen och Porscheklassen, där möts Björn Waldegård, Stig Blomqvist och Åke "Bryggarn" Andersson i var sin Team Tidö Porsche. Gran Turismo reportern Gunnar Dackevall dammar av sin renoverade Datsun 240Z. Snabb är också Per Göthberg i Porsche och Reinhard Hainbach i Opel Ascona A. Ny start i tävlingen gör Annie Seel som likt fjolåret tar med Maria Andersson i högerstolen, de åker också i år Porsche. Bara två bilar för klass17 men följs av fler i nästkommande klass - 16 ekipage. Kenneth Bäcklund åker fort, "Comeback" för Harry Joki i Toyota Celica, Staffan Bergdahl med vass Ford Escort, det samma för Mikael Oscarsson och Anders Hedström. Mest intressanta namnet för både klassen och framför allt tävlingen är Mikko Hirvonen som rattar en Toyota Celica. Kanske är det redan nu klart att finländarens nästa arbetsgivare är just Toyota?
27 bilar i sista klassen för de nyaste bilarna, dussinbilen Volvo 240 rattas bland annat av Jimmy Olsson, Säffles Mats Karlsson, Lars Lindqvist och Anders Sandell. Tre Audi Quattro jagar om totalsegern, både Erik och Tobias Johansson, med är också Finsklicensierade Fredrik Donner. Ett par Saab 99 Turbo och så Lars Nyström i en udda Porsche 930 Turbo. Med Porsche 924 hittar vi Robin Sandberg som ser ut att göra rallycomeback i Västerås. Gert Blomquist rattar som vanligt Peugeot 504 och ännu utan bil ser vi Eddie Hörbing.
Saknas från fjolåret gör vinnaren Kenny Bräck, minst lika saknade är britterna med Steve Perez i spetsen - anledningen till det kan vara noternas intåg, något som de utländska ekipagen inte gillade förra året - om noter skulle användas så ville de skriva dem själva, annars var det bättre utan utrycktes det förra året.

* Anmälningslista, se
"Inbjudningar".

Publicerad:






SM-kampen tar vid i KR Snapphanerallyt - 55 bilars startfält väntar.
© emotorsport.seKR Snapphanerallyt hos Hässleholms MK ingår i Rally SM som årets näst sista deltävling - rallyt inleds med fyra körningar på Garnisonen under fredagskvällen för SM/RM-klasserna. För lördagen går fyra sträckor dubbelt där avslutningen i varje loop går på Hovdalafältet.
Totalt närmare 10 mil special...

Publicerad: 2025-08-08 06:03:34


Patrik Hallberg tar steget in i Internationella 4wd - VW Polo GTI R5 i Snapphanerallyt!
© emotorsport.seI helgen går den näst sista deltävlingen i Rally SM av stapeln, det är dags för Snapphanerallyt i Hässleholm! Patrik Hallberg är på plats och för första gången rattar han en VW Polo GTI R5 i Internationella 4WD, med stöd av GK Doors Team Sweden.

Efter att ha tagit andraplats i rallysprinten under...

Publicerad: 2025-08-07 21:52:30


Amerikanskt besök för kommande LightOn Rallyt - Sandell favorit.
© emotorsport.seDen 16:e augusti körs LightOn Rallyt hos Jämtlands MK, tävling ingående i Hälsingeserien med två sträckor som går dubbelt, 41km special väntar.

Ett 30-tal anmälda ekipage just nu, favorit om segern väntas hemmasonen Patrik Sandell bli i Skoda Fabia R5:an, han ska försvara fjolårets seger med Henr...

Publicerad: 2025-08-07 10:55:40


VEC skapar magi tillsammans med er, kalender 2026 & 2027.
© emotorsport.seKommande 2 år kommer bli magiska med alla de förberedelser som redan nu börjar landa, Det ni ser nedan är de grön markerade signade men fortfarande detaljer som skall landa. De andra icke grön markerade har vi långt gångna diskussioner tillsammans. Denna cupen skall bli den cup där du tveklöst får u...

Publicerad: 2025-08-07 09:04:40


Back SM i Bydalsfjällen, 60 rallyåkare till start.
© emotorsport.seBack SM kör på med två deltävlingar i Jämtland, nu Bydalsfjällen Up Hill Race som går med en deltävling per dag hos arrangerande VMT Jämtland. Närmare 100 åkare varav nästan 60 rallyekipage genom fyra klasser.

Största rallyklass är trimmat 2wd med 25 åkare där Hampus Karlsson, Johan Eriksson, Mik...

Publicerad: 2025-08-07 06:02:03


Flodin och Bergsten ser fram emot Snapphanerallyt.
© emotorsport.sePatrik Flodin och Göran Bergsten är tillbaka till Snapphanerallyt i Hässleholm där rally-SM körs under fredag och lördag. I det här rallyt har de haft rejäl fart genom åren och 2020 blev de sensationellt totaltvåa med Volvon.
Jag ser verkligen fram emot rallyt. Hässleholm brukar bjuda på rikt...

Publicerad: 2025-08-06 14:53:02


Medaljstriderna hårdnar när Rally-SM kommer till Hässleholm.
© Niklas Falk/Svensk BilsportEfter ett sommaruppehåll sedan Royal Rally i Karlstad i maj, är det dags att inleda upploppet av Rally-SM 2025 genom klassiska Snapphanerallyt i Hässleholm.

Den skånska rallyklassikern körs fredag till lördag den 8–9 augusti med 12 specialsträckor, där jakten på SM-medaljerna intensifieras.

Fr...

Publicerad: 2025-08-06 10:24:54


1300 Rallycup hyllar årets vinnare på Motorsportsalongen.
© emotorsport.se1300 Rallycup kör på, årets femte av totalt sju deltävlingar avverkades i Kullingstrofén under lördagen i en för cupen krävande deltävling.

Nu är de tävlande hemma i garagen och preparerar inför avslutningen, närmast för cupen HEAT / Rally Bergslagen där Kolsva MS, Fagersta MK och Ludvika MS arr...

Publicerad: 2025-08-06 09:04:26


Arrangörer och Partners se hit, Svenska RallyCupen planerar för 2026!
© emotorsport.seÅrets säsong av Svenska RallyCupen har två deltävlingar kvar, nu är det dags att lägga nästa års kalender. Arrangörer söker tävlingar för fullt inför 2026 hos distrikten och några intresserade klubbar har redan hört av sig till oss.

Grunden är som alltid en god spridning över grussäsongen, gärna ...

Publicerad: 2025-08-06 06:01:43


Ekrundan med DM-serier, kompakt bana med 33km special.
© Kim Gustafsson Westlund.- Med lite mer än en vecka kvar av anmälningstiden har vi passerat 80 anmälda vilket vi tycker är väldigt roligt, inleder Kim Gustafsson Westlund, tävlingsledare hos SMK Eksjö för Ekrundan som arrangeras 23:e augusti.

Ekrundan ingår i Smålands DM, Östergötlands DM och E-Cupen - körs med en...

Publicerad: 2025-08-05 11:45:55


Tidigare nyheter:
Medaljstriderna hårdnar när Rally-SM kommer till Hässleholm.
1300 Rallycup hyllar årets vinnare på Motorsportsalongen.
Arrangörer och Partners se hit, Svenska RallyCupen planerar för 2026!
Ekrundan med DM-serier, kompakt bana med 33km special.
”Konst & Rally” i Järnboås 2025, tredje utställaren - Carlsson har dammat av 140´n.
Datumen klara för WRC-festen i Umeå, 12-15 februari 2026.
48 bilar till WRC Ueno Rally del Paraguay - hela WRC2 eliten på plats!
47 EM-åkare till ERC Barum Czech Rally Zlin - flera Svenskar i listan.
1300 Rallycup summerar händelserika Kullingstrofén.
Mille Johansson fortsatt tvåa i Junior-VM efter utmanande tävling i Finland.
WRC tabellerna efter Secto Rally Finland!
Solberg leder fortfarande WRC2 mästerskapet efter Rally Finland.
Ogier kör för nionde VM-titeln - lämnar ingen bil åt Solberg.
Griebel vann Rallye ADAC Mittelrhein, tuff helg för Andervang.
Foto från Kullingstrofén.
Solberg till mål i Secto Rally Finland med sträckseger - Mille sexa i JWRC.
Fullträff för Toyota på hemmaplan - Seger för Kalle, fem bilar i topp - dubbelseger i WRC2.
Nydén körde hem Kullingstrofén - tredje deltävling för Svenska RallyCupen.
Två vändor på Ouninpohja avslutar Secto Rally Finland.
Nydén totalvinner Kullingstrofén - en av många vinnare.



Nyhetsarkiv:
[
2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
Polkatrofén 16/08


Rally EM - ERC:
Barum Czech Rally Zlin 15-17/08


Rally SM:
KR Snapphanerallyt 08-09/08


Rally VM - WRC:
Ueno Rally del Paraguay 28-31/08


Svenska RallyCupen:
HEAT / Rally Bergslagen 06/09




Foto:
Kullingstrofén.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Midnattssolsrallyt, lördag.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Slottssprinten.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Midnattssolsrallyt, fredag.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2024.