NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

© Svenska RallyCupen, Christer Nystrand.
© Svenska RallyCupen, Christer Nystrand.
Unge Jacob Jansson som radar upp fina resultat sin lite enklare bil, ligger nu 2:a i cupen.
Hörbing och Olsson vann igen i Svenska Rallycupen.
PRESSRELEASE

I Lördagens tävling i Svenska Rallycupen, Gästabudstrofén, var det åter de kända namnen Hörbing och Olsson som var värst.

När SMK Nyköping bjöd upp till Gästabud i de sörmländska skogarna, var det full fart på rallyåkarna där det till slut blev 199 st som gick iväg från Björkvik Ring ut på de 6 sträckorna.
Både knixiga och kluriga men även snabbare vägar fanns på menyn, en blandning som vissa utnyttjade fullt ut, vissa andra lite mer än fullt med besök i den sörmländska naturen som resultat.

En som återigen bevisade sin snabbhet och erfarenhet var storåkaren Eddie Hörbing, som inte gjorde någon besviken och knep alla sträcksegrarna, där segermarginalen till tvåan Jari Saarinen skrevs till 34 sekunder.
Så det var aldrig snack om vart segern skulle hamna, även om Saarinen var uppe och nosade på Hörbings tiden några sträckor. Prispallen avslutades sedan med Joachim Grahn som knep 3:e platsen före unge Jacob Jansson i sin betydligt enklare bil.
I cupen är det fortfarande Grahn som leder före Jansson, Hörbing med sina två raka segrar klättrar till 4:e platsen.

I största klassen A2WD, med hela 40 startande, var Jimmy Olsson det jagade bytet som alla vill besegra. Men för tredje tävlingen på raken var det just Jimmy Olsson som knep segern efter en imponerande och publikfriande körning. En som överraskade igen och klarade pressen från hemmapubliken var Patrik Larsson som nu följde upp 4:e platsen i Laxå med att knipa 2:a platsen i hemmatävlingen och på allvar visade att de är att räkna med i år.
Men allt kunde få en annan utgång då Tobias Söderqvist körde punktering på sträcka två, därefter var det brutal laddning för Söderqvist och han knep 4 raka sträcksegrar, men det räckte "bara" till en 3:e plats denna dag.
Vem som leder cupen är lätt att lista ut efter Olssons tre raka segrar, därefter är det nu Larsson som klivit upp på 2:a plats före Christopher Zeijlon som denna dag fick bryta. Sedan följer Söderqvist på 4:e.

I B/C 4WD tog Uffe Pettersson sin andra seger i överlägsen stil och toppar sin cupklass med god marginal.

Klass B2WD såg Kaj Banck ta sin andra raka seger före Robin Wallon som även han körde punktering och tappade chansen att kriga om segern, som trea fick vi in gotlänningen Jonny Hederstedt.
För C2WD var det en tuff tävling med bara 4:a tävlande i mål, och där hemmaåkaren Christian Gabrielsson klarade tävlingens lurigheter bäst före Emil Wennman och Mårten Egertz.
I den sammanslagna cupklassen B/C 2WD är det nu Banck före Wallon och Mattias Sundberg som bröt denna tävling, sedan föjer Daniel Johansson och Egertz.

En något tunn GrE-klass denna gång, var Jesper Samuelsson vassaste A/B-förare och Tomas Wärn bästa C-förare. De två toppar också cupklassen med vardera två 2:a platser och en seger.

När vi sammanfattar klassen Volvo Original/GrN 0-1400cc, var det stenhård kamp både i A/B samt C-klassen. I A/B blev det till slut Anton Suontausta som segrade före Johan Gunnarsson, men bara med 4,5 sekunder efter 34 miuters kamp i full laddning. Sista pallplatsen togs av Andreas Pettersson.
I C-klassen var det om möjligt ännu tuffare med ynka 2,8 sekunder mellan segraren Andreas Broberg och 2:an Emil Karlsson, 3:a men en bit efter var Magnus Eriksson.
I även denna sammanslagna cupklass är det även mycket hårt med Gunnarsson, Broberg och Suontausta i toppen i nämnd ordning.

Våra klassiska bilar som var en stor klass denna tävling, såg Janne Westlund som klar segrare före Lasse Drotz och Lars Svensson. I cupen är det dock Svensson före Westlund och Håkan Lindh.
Avslutningsvis våra Ungdomsrallyåkare där nu Henrik Johansson tog sin 2:a seger och då även gick upp i cupledning.

Nu väntar knappt tre veckors "semester" innan Kullingstrofén den 28 juli, en tävling som redan nu lockat 242 st anmälda, lutar åt ett rekord i år!

Svenska Rallycupen i samarbete med: PPE/Yokohama, Tractive AB, KBT Safety AB, MOCOMP, Trendab Motorsport och Öhlins.

Officiell webbsida: www.svenskarallycupen.se
Nu också en "Facebook-sida": www.facebook.com/SvenskaRallycupen


» Pressrelease från Svenska RallyCupen.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease

Publicerad:






Medaljstriderna hårdnar när Rally-SM kommer till Hässleholm.
© Niklas Falk/Svensk BilsportEfter ett sommaruppehåll sedan Royal Rally i Karlstad i maj, är det dags att inleda upploppet av Rally-SM 2025 genom klassiska Snapphanerallyt i Hässleholm.

Den skånska rallyklassikern körs fredag till lördag den 8–9 augusti med 12 specialsträckor, där jakten på SM-medaljerna intensifieras.

Fr...

Publicerad: 2025-08-06 10:24:54


1300 Rallycup hyllar årets vinnare på Motorsportsalongen.
© emotorsport.se1300 Rallycup kör på, årets femte av totalt sju deltävlingar avverkades i Kullingstrofén under lördagen i en för cupen krävande deltävling.

Nu är de tävlande hemma i garagen och preparerar inför avslutningen, närmast för cupen HEAT / Rally Bergslagen där Kolsva MS, Fagersta MK och Ludvika MS arr...

Publicerad: 2025-08-06 09:04:26


Arrangörer och Partners se hit, Svenska RallyCupen planerar för 2026!
© emotorsport.seÅrets säsong av Svenska RallyCupen har två deltävlingar kvar, nu är det dags att lägga nästa års kalender. Arrangörer söker tävlingar för fullt inför 2026 hos distrikten och några intresserade klubbar har redan hört av sig till oss.

Grunden är som alltid en god spridning över grussäsongen, gärna ...

Publicerad: 2025-08-06 06:01:43


Ekrundan med DM-serier, kompakt bana med 33km special.
© Kim Gustafsson Westlund.- Med lite mer än en vecka kvar av anmälningstiden har vi passerat 80 anmälda vilket vi tycker är väldigt roligt, inleder Kim Gustafsson Westlund, tävlingsledare hos SMK Eksjö för Ekrundan som arrangeras 23:e augusti.

Ekrundan ingår i Smålands DM, Östergötlands DM och E-Cupen - körs med en...

Publicerad: 2025-08-05 11:45:55


”Konst & Rally” i Järnboås 2025, tredje utställaren - Carlsson har dammat av 140´n.
© Nils-Brage Pettersson.Var du med under 70-talet? Då var en topptrimmad Volvo 142:a många rallyförares största dröm. Och nu har Jan Carlsson dammat av och dragit igång sin klenod. Bäst av allt, den kommer visas upp vid Skogshyddan, Gammelhyttan i Järnboås under konstrundan Ljusstråk den 6–7 september! Javisst, det var den...

Publicerad: 2025-08-05 08:57:48


Datumen klara för WRC-festen i Umeå, 12-15 februari 2026.
© Toyota Gazoo Racing.Den 12 till 15 februari blir det en ny rallyfest i Västerbotten. Då körs Rally Sweden 2026. Ännu en gång står Umeå som centralort när VM-kalenderns enda vinterrally ska avgöras.
För många av VM-förarna är det exotiskt att komma till Sverige och köra ett rally mitt i vintern på is och snö. Och ...

Publicerad: 2025-08-05 06:02:32


48 bilar till WRC Ueno Rally del Paraguay - hela WRC2 eliten på plats!
© Oliver Solberg Rally.Efter helgens besök i Finland för WRC serien drar man nu iväg på flera längre resor, Paraguay närmast på schemat 28-31:e augusti där ikväll anmälningslistan släpptes för Ueno Rally del Paraguay.

Toyota först ut med tre bilar.
48 ekipage varav 45 tävlar om VM poäng, 10 bilar först ut för R...

Publicerad: 2025-08-04 20:09:20


47 EM-åkare till ERC Barum Czech Rally Zlin - flera Svenskar i listan.
© emotorsport.seEfter semesterlugn för ERC-serien så är det nu dags för start i Tjeckien med Barum Czech Rally Zlin 15-17:e augusti. Rallyt är också näst sista deltävling i Junior ERC serien där vi ser Calle Carlberg i bra läge överst i tabellen inför Tjeckien. Ikväll släppte arrangören anmälningslistan som visar p...

Publicerad: 2025-08-04 18:14:39


1300 Rallycup summerar händelserika Kullingstrofén.
© emotorsport.seSamtidigt som världsstjärnor som Rovanperä, Ogier och Neuville kör VM-kalenderns häftigaste tävling det finska VM rallyt på klassiska sträckor så som Päijälä och Leustu så kör Sveriges Sukkahjältar Kullingstrofén.

Efter ett långt tävlingsuppehåll på två och en halv månad så var det hög tid för a...

Publicerad: 2025-08-04 18:05:54


Mille Johansson fortsatt tvåa i Junior-VM efter utmanande tävling i Finland.
© Marcin Rybak.20-årige Mille Johansson och kartläsaren Johan Grönvall fortsätter kampen om guldet i Junior WRC. I helgens deltävling i Finland visade de återigen hög fart och tog flest sträcksegrar – men tvingades nöja sig med sjätte plats efter tekniska bekymmer och två punkteringar. Med en tävling kvar ligger d...

Publicerad: 2025-08-04 16:48:48


Tidigare nyheter:
1300 Rallycup summerar händelserika Kullingstrofén.
Mille Johansson fortsatt tvåa i Junior-VM efter utmanande tävling i Finland.
WRC tabellerna efter Secto Rally Finland!
Solberg leder fortfarande WRC2 mästerskapet efter Rally Finland.
Ogier kör för nionde VM-titeln - lämnar ingen bil åt Solberg.
Griebel vann Rallye ADAC Mittelrhein, tuff helg för Andervang.
Foto från Kullingstrofén.
Solberg till mål i Secto Rally Finland med sträckseger - Mille sexa i JWRC.
Fullträff för Toyota på hemmaplan - Seger för Kalle, fem bilar i topp - dubbelseger i WRC2.
Nydén körde hem Kullingstrofén - tredje deltävling för Svenska RallyCupen.
Två vändor på Ouninpohja avslutar Secto Rally Finland.
Nydén totalvinner Kullingstrofén - en av många vinnare.
Fem Toyota i toppen av Secto Rally Finland - tungt för Mille i Junior WRC.
Fyra sträckor kvar av lördagen i Secto Rally Finland.
Kullingstrofén, Sprincupen, ADAC Mittelrhein och Rally Finland att följa under lördagen.
Tuff Svenskdag i Secto Rally Finland - Solberg i diket, Mille punkterade.
Rovanperä, Lindholm och Johansson WRC ledare i Rally Finland.
190-talet bilar i lördagens Kullingstrofén, fem mil på fyra sträckor.
Nio sträckor, följ fredagen av Secto Rally Finland.
Tänak bäst genom ss1 i Rally Finland - Solberg femma i WRC2.



Nyhetsarkiv:
[
2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
Polkatrofén 16/08


Rally EM - ERC:
Barum Czech Rally Zlin 15-17/08


Rally SM:
KR Snapphanerallyt 08-09/08


Rally VM - WRC:
Ueno Rally del Paraguay 28-31/08


Svenska RallyCupen:
HEAT / Rally Bergslagen 06/09




Foto:
Kullingstrofén.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Midnattssolsrallyt, lördag.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Slottssprinten.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Midnattssolsrallyt, fredag.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2024.