|
 Rally Järnlunden tvingast ställa in - för få anmälda! PRESSRELEASE
Orsak: p.ga vi har för några anmälda till tävlingen vid anmälningstidens utgång.
Det är med stor besvikelse vi tvingas ställa in detta arrangemang av denna anledning, då vi hade ett kanonupplägg på tävlingen. Vi är mycket medvetna om att det finns risker med att arrangera en vintertävling i vårt distrikt, med tanke på årstiden, vädret, Etc. Men att behöva ställa in av denna orsak känns absolut inte roligt. Mycket arbete har lagts ner inför ett sådant här arrangemang och det läggs nu i ”malpåse”. Mycket trist tycker vi i arrangörsstaben för tävlingen som arrangeras i ett samarbete mellan klubbarna Linköping,s Motorsällskap och Östergyllen Rally Club, båda med säte i Linköping och tillhör Östergötland,s Bilsportsförbud.
Vad händer Nu då ? Något nytt tävlingsdatum är inte aktuellt, och vi i organisationskommiten för Rally Järnlunden kommer planenligt träffas redan i morgon kväll ( Måndag den 13-01-14 ) för att ” spåna ” lite om framtiden för tävlingen. Ska vi våga att satsa på en ny vintertävling nästa år, eller ska vi köra en sommartävling istället, Ja det är relevanta frågor som naturligtvis vi kommer att diskutera framöver, vi får se vad vi kommer fram till…
Lite bakom kulisserna: Inför årets arrangemang hade vi tillgång till hela 9 specialsträckor som vi skulle åka 2 gånger, vilket alltså skulle bli hela 18 specialsträckor, och det i Östergötland, helt otroligt ! Av olika orsaker valde vi dock att ” bara ” köra 5 ss varav 4 ss 2 gånger. Björn ” Nalle ” Johansson hade planerat att göra sin comeback i sin nybyggda Opel Kadett i årets tävling, men karossen stod fortfarande på lackverkstaden i mellandagarna, så förutom att Nalle skulle plocka ihop bilen så skulle den också besiktigas enl. gällande tävlingsreglemente. Så tiden räckte inte till för att få den startklar, erbjöd då Nalle att köra en av våra föråkarbilar, vilket han glatt uppskattade. Nu blev det inte så, Nalle far iväg till Värmland för att lära några ryssar köra bil på ett säkert sätt istället. En annan ” kändis ” är Magnus Samuelsson mer känd som ” Starke Magnus ” eller om man nu så vill, vinnaren av danstävlingen Lets Dance som sändes i Tv 4, hade också planerat köra tävlingen. När jag pratade med Magnus straxt före jul, så väntade han på ett nytt topplock till sin Volvo, sedan skulle han komma till start i årets tävling var det tänkt. Dock så var han tvingad till att boka om sitt flyg till Indien först !? där han skulle medverka i någon form av välgörenhetsgala och flyget skulle gå samma dag som vi skulle köra tävlingen. Men Magnus som är en intresserad motormänniska, vill åka i södra Sveriges enda vintertävling, gjorde allt för att komma till start. Och som ” grädde på moset ”, lockade vi även honom med en föråkarbil om han inte fick ihop sin egna bil. Vad tror ni Magnus svarade ? Det skulle vara intressant, det går ju sladda med en sådan med Va (: … Ja det finns mycket mer att skriva om men vi vill till sist Tacka alla Markägare, Sponsorer, Funktionärer som ställt upp inför detta arrangemang, utan Er går det absolut inte att genomföra en tävling över huvudet taget, så återigen ett STORT TACK till ALLA inblandande, hoppas att ni ställer upp och återkommer även i kommande arrangemang.
» Pressrelease från Östergyllen RC.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad:
|
|
Carlberg kan säkra EM-guldet i helgens Rally Barum.
Sommaruppehållet är över och det är återigen dags för FIA ERC - European Rally Championship! Under veckan kommer Rally Barum i Tjeckien att köras. Nytt för tävlingen är att Torbjörn Carlberg intar högerstolen då Jørgen Eriksen väntar barn.
"Det känns skönt att ha en så pass duktig reservkartl...Publicerad: 2025-08-11 16:50:26
Eriksson & Andervang summerar utmanande Snapphanerally.
Robin Eriksson sammanfattar Snapphanerallyt bredvid Stig Andervang som var den näst sista deltävling i Rally SM för i år, denna tävling skulle komma och bli lite omställning mot tidigare. Stig åkt mycket nere i Tyskland och Holland nu med asfaltsetup och nu grusfjädring och nytt däckmärke som vi ald...Publicerad: 2025-08-11 11:09:36
Grupp H som ny klass ut i Europa - vill man det?
Ted Malm har under de sex år som han drivit Volvo Euro Cup blivit uppvaktad av olika förare, team, arrangörer och publik om jag inte skulle öppna upp en klass för de trimmade Volvo bilarna.
Var finns ni gr H team som vill vara med om det där lilla extra.
Efter jag varit och sett på Snapph...Publicerad: 2025-08-11 09:05:17
Reiersen bland de många Svenskarna till Norska Rally Grimstad.
Den 23:e augusti körs norska Rally Grimstad där KNA Aust-Agder står för arrangemanget, 10 specialsträckor på 75km helt på asfalt från Grimstad. Norska Mästerskapet och Volvo Euro Cup finns på plats i jakt på poäng.
Ordinarie anmälan stängde under lördagen men chansen att anmäla sig till förhöjd a...Publicerad: 2025-08-11 06:02:25
GK Door Team Sweden, Dennis & Sunniva vinner – ökar SM-ledningen.
GK Door Team Sweden fick uppleva både jubel och motgångar under helgens Snapphanerallyt i Hässleholm.
I den internationella 4WD-klassen bjöd Dennis Rådström och Sunniva Rudi på en nervkittlande uppvisning. Inför den avslutande powerstage var marginalen till Kalle Gustafsson endast 0,3 sekunder – ...Publicerad: 2025-08-10 19:16:21
Tobias snabbast från start till mål i Stieg Ekströms Minne.
Under söndagen arrangerades Stieg Ekströms Minne av Teknis MC på Hallsbergs Motorstadion, allt överskott från tävlingen gick till Nyckelfondens cancerforskning. Tre åk på den 2,1km långa sträckan väntade under söndagen.
Tobias Pettersson och Hilmer Lindberg var vassast genom samtliga tre åk, Hilm...Publicerad: 2025-08-10 17:01:18
Hallberg i topp under fredagen, tekniska problem förstörde lördagen i Snapphanerallyt.
Patrik Hallberg och John Stigh fick en riktigt fin start på fredagen med 4 av 4 sträcksegrar i Rally SM deltävlingen Snapphanerallyt. En go känsla som följde med in på lördagsförmiddagen.
På SS6, dagens andra sträcka, fick de dock problem med bilen efter ett lyft, något som orsakade att hela bile...Publicerad: 2025-08-10 10:03:07
Hårda fighter och dramatiska avgöranden i Snapphanerallyt.
Internationella 4WD fick ett rafflande avgörande. Inför Power Stage Hovdala skiljde bara 0,3 sekunder mellan ledande Dennis Rådström/Sunniva Rudi och jagande Kalle Gustafsson/Tom Törngren. Rådström satte ner foten på sista sträckan och säkrade sin tredje seger för året med 6,0 sekunders marginal – e...Publicerad: 2025-08-10 09:17:37
Malm toppade Augustisprinten.
Augustisprinten som tredje och näst sista deltävling i Eskilstuna Sprintcup hos just Eskilstuna MK, tre åk på den 2,2km långa sträckan inne på klubben område.
Dubbelt i topp för arrangörsklubben då Anton Malm tog segern före Pontus Florin, 2,1 sekund mellan dem. Tredjeplatsen för David Dannevall s...Publicerad: 2025-08-10 07:35:33
Oljefiltret lossnade på sista sträckan, kostade segern i Snapphanerallyt för Flodin.
Patrik Flodin och Göran Bergsten tog täten direkt i Snapphanerallyt och vann tio av elva sträcksegrar. Men två kilometer från mål på tolfte och avgörande sträckan tvingades de parkera.
– En hållare innanför oljefiltret lossnade och tog med sig oljefiltret och därmed var rallyt över för vår del....Publicerad: 2025-08-09 21:04:44
|
| |