|
 Imponerande SM-seger för Tidemand. PRESSRELEASE
När SM i rallysprint avgjordes under SM-veckan i Falun visade förhandsfavoriten Pontus Tidemand klass. Han tog SM-guldet i klassen 4WD i överlägsen stil. Bland de tvåhjulsdrivna bilarna tog Leif Peterson segern efter en gastkramande final.
– Det har varit en bra dag. Teamet har gjort ett otroligt bra jobb, samarbetet med co-drivern Ola Fløene har fungerat bra, noterna var bra och han läsningen var bra. Det var som hand i handsken från första metern, säger Pontus Tidemand blygsamt.
Att det skulle bli seger för Tidemand sa tiderna redan från första kvalkörningen. Där slog han till med en tid som fick många att tro på teknikstrul med tidtagningen. Men tiden visade sig stämma och till andra kvalåket förbättrades den ytterligare. Med 14,9 sekunder ner till tvåan i kvalet fick Tidemand övriga att se ut som nybörjare.
– Säsongen kan inte börja bättre. Vi har jobbat stenhårt för att få till vintersäsongen och då är det en otroligt bra känsla att det börjar med vinst.
I finalen blev segermarginalen 13,3 sekunder ner till tvåan, Hasse Gustafsson från Vansbro. Hasse som även han kör en Ford Fiesta WRC ökade farten under dagen och det räckte till andraplatsen.
– Jag är jättenöjd, jag har förbättrat mig i alla åken. Jag får lyfta på hatten för Tidemand, det är svårt att förstå var han tar tiden, säger Gustafsson.
Ludvikas Robin Friberg blev trea i 4WD, ett mycket bra resultat med tanke på att han kör en motorsvagare bil. I finalen var han nära gränsen.
– Det tog tag lite i två vallar men det gick bra och det gick fort för övrigt. Ska jag vara ärlig blev jag besviken över att vi var efter Hasse i mål men nu känns tredjeplatsen bra, säger Friberg.
I 2WD såg Jörgen Jonasson från Vännäs ut att gå mot segern. Men efter en tät final som inte riktigt gick hans väg blev det bara en femteplats. I stället var det en trio Toyotaförare som klev fram. Leif Peterson och Johan Carlsson körde lika snabbt i finalen men segern gick till Peterson då han kvalat bättre. Tobias Söderqvist som var 0,3 sekunder efter Leif och Johan slutade trea.
– Vi hade ett klockrent åk, det var kanske två svängar som kunde tagits bättre. Jag är väldigt glad, vilken säsongsöppning, säger Leif Peterson.
Sprinten direktsändes under dagen på Svt Play. I morgon söndag 27/1 visas ett sammandrag från tävlingen i Vinterstudion i Svt. Planerad tid för detta är 16.00.
Resultat Tractive Winter Sprint-SM Final 2013-01-26, Arrangör: SMK Dala Falun
2 WD (10 st)
1) Leif Peterson/Toni Sundqvist, Göteborgs MF/SMK Motala, Toyota Corolla, 3.53,2
2) Johan Carlsson/Johan Lövgren, Degerfors RC, d:o, 3.53,2
3) Tobias Söderqvist/Joakim Söderqvist, AMF Årsunda, d:o, 3.53,4
4) Stefan Jonsson/Stefan Ahl, Vännäs MK/Wexjö MS, SEAT Ibtza Kit Car, 3.53,4
5) Jörgen Jonasson/Nicklas Jonasson, Vännäs MK, VW Golf IV KitCar, 3.54,2
6) Per Wilén/Andreas Johansson, Strängnäs AMS/Eskilstuna MK, VW Golf III, 3.57,2
7) Magnus Henriksson/Staffan Lindberg, SMK Linde/Sigtuna RC, Suzuki Ignis S 1600, 3.57,3
8) Jonas Johansson/Malin Strömberg, MK Ran Askersund, Toyota Corolla, 3.57,5
9) Johan Eriksson/Ola Persson, Ludvika MS/Rasbo MK, Opel Kadett GSI 16v, 3.59,4
10) Mattias Adielsson/Christoffer Bäck, Göteborgs MF/SMK Hedemora, Ford Fiesta R2, 3.59,5
4 WD (10 st)
1) Pontus Tidemand/Ola Fløene, SMK Eda/NMK Hamar, Ford Fiesta WRC, 3.28,7
2) Hasse Gustafsson/Mikael Johansson, Vansbro MK, d:o, 3.42,0
3) Robin Friberg/Stefan Gustavsson, Ludvika MS, Mitsubishi Evo, 3.42,9
4) Mats Jonsson/Johnny Johansson, Forshaga MC/SMK Lindesberg, Ford Escort WRC, 3.43,8
5) Jerker Axelsson/Mattias Andersson, SMK Trollhättan/Säffle MC, Mitsubishi Lancer WRC, 3.46,4
6) Jacob Jansson/Torbjörn Henrysson, MK Kopparberg/Teknis MC, Subaru Impreza, 3.48,8
7) Tommy Vestlund/Håkan Palm, Borlänge MK/Björnjägarns RC, Mitsubishi Lancer Evo VII, 3.49,1
8) Joachim Borg/Christian Sven-Arne Lindeberg, SMK Linde/Rasbo MK, Ford Escort WRC, 3.49,2
9) Joachim Grahn/Rickard Nilsson, Simrishamns MK, Ford Focus WRC, 3.50,8
10) Ingemar Svensson/Sophia Karlsson, Flens MS/Taxinge MK, Ford WRC, 3.52,1
» Pressrelease från Rally SM.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad:
|
|
Dubbelt Svenskt i helgens Future SM-ralli.
I samband med historiska EM-tävlingen i Lahti går Finska Mästerskapet med Future SM-ralli, de går bakom EM-fältet på fredagens sex sträckor, tre sträckor dubbelt, vilket ger 67km special. Under lördagen avslutas tävlingen med att tre sträckor körs mellan EM-tävlingens båda vändor. Totalt 10 mil för ...Publicerad: 2025-08-13 18:40:34
Mille Johansson redo för Barum Czech Rally Zlín – tillbaka i Rally-EM.
Efter en kortare paus från Rally-EM är Katrineholmsföraren Mille Johansson och Johan Grönvall från Arvika tillbaka bakom ratten – och redo för en ny utmaning när EM-tävlingen Barum Czech Rally Zlín avgörs i helgen. För första gången på asfalt kommer duon tävla med Škoda Fabia RS Rally2 och Pirelli-d...Publicerad: 2025-08-13 12:30:04
Latvala jagas av Johansson - tre svenska bilar i helgens Lahti Historic Rally.
FIA European Historic Championship - EM-serien för de äldre bilarna åker till Finland för Lahti Historic Rally, ett rally om 12 sträckor på 14 mil. Tre sträckor dubbelt med start fredag förmiddag, avslutning med tre sträckor dubbelt på lördagen.
40 åkare för rallyt, om än med svalt intresse från ...Publicerad: 2025-08-13 10:41:20
Läget i Rally SM tabellerna efter KR Snapphanerallyt.
Under tisdagen kom de officiella tabellerna för Rally SM efter helgens KR Snapphanerallyt, i topp fem var det i flera klasser till stora delar oförändrat. Dennis Rådström öppnade upp lite större gap mot Kalle Gustafsson samtidigt som Kim Nydén gick upp som trea.
I Nationella 4wd ryckte Peter Joha...Publicerad: 2025-08-13 08:59:00
Inför ERC Barum Czech Rally Zlin, upplägg, startfält och länkar!
Med nationella bilar i startfältet ses totalt 120-talet bilar för tjeckiska ERC-deltävlingen Barum Czech Rally Zlin, lägg till historiska och regionala ekipage som kör delar av rallyt blir startfältet stort. 47 av ekipage kör om EM-poäng i rallyt genom de tre klasserna.
Start i city.
Rall...Publicerad: 2025-08-13 05:56:46
15-årige Arvid tar över Calle Carlbergs EM-vinnare - byter Peugeot mot Opel Corsa Rally4.
I år har vi sett den nu 15-årige värmlänningen Arvid Carlsson ratta Peugeot 208 R2 i det baltiska länderna, ett gäng tävlingar har avverkats med bra resultat. Nu blir det bilbyte inför resten av året.
- Idag körde jag och co-driver David Arhusiander för första gången med vår nya rallybil, den Op...Publicerad: 2025-08-12 10:55:45
Oilcenter Solång Motorsport summerar Snapphanerallyt - Peter gör sitt livs rally.
Peter Johansson och Christoffer Bäck vinner Snapphanerallyt - efter lite problem med en bränslepump under fredagens sträckor på Garnisonen, gör Peter sin livs tävling. Framförallt de tre sista sträckorna under tävlingen och vinner tillslut med 12,2 sekunder och tar fulla powerstage poäng. De vinner ...Publicerad: 2025-08-12 09:06:39
TV-tablå för helgens Barum Czech Rally Zlin.
Barum Czech Rally Zlin till helgen, fredag inleds med träning, kval och shakedown där kvalet för Rally2 ekipagen kan ses live i vår WebTV & Video-avdelning. Rallystart under kvällen med en publiksträcka, där inleder TV4 Motor sina sändningar.
TV4 Motor sänder hela lördagens program med sex sträck...Publicerad: 2025-08-12 06:04:24
Så körs Ekrundan, missa inte anmälan - 100-talet anmälda men plats för fler.
Det är knappt ett dygn kvar av anmälningstiden till Ekrundan hos SMK Eksjö, anmälan stänger tisdag kväll klockan 18 - rallyt ingår i Smålands DM, Östergötlands DM och E-Cupen.
- Det finns gott om platser kvar, med gratis avanmälan tills den 17:e augusti behöver man inte oroa sig över kostnaden h...Publicerad: 2025-08-11 18:37:22
Carlberg kan säkra EM-guldet i helgens Rally Barum.
Sommaruppehållet är över och det är återigen dags för FIA ERC - European Rally Championship! Under veckan kommer Rally Barum i Tjeckien att köras. Nytt för tävlingen är att Torbjörn Carlberg intar högerstolen då Jørgen Eriksen väntar barn.
"Det känns skönt att ha en så pass duktig reservkartl...Publicerad: 2025-08-11 16:50:26
|
| |