|
 Patrik Johansson inför SM premiären. PRESSRELEASE
Pratade med Patrik i garaget ikväll. Med ny motor, ny turbo, nyrenoverad drivlina och med motor och drivlina (diffarna) mappade för racerbensin och stötdämparna omjusterade för den nya drivlinan är Patrik mycket förväntansfull inför Sandviken. Fråga bara inte hur många timmar han spenderat i garaget i vinter för det har han förträngt. Kanske tur att Magda är uppvuxen i den här galna världen, jag är själv ett levande bevis för att sjukdomen är obotlig. Imorgon onsdag justeras hjulen in på Mitsubishin så alla fyra hjulen pekar åt rätt håll. Jeppe har nu (tyvärr) avancerat till samma nivå som Sebastian Loeb, han tvingas avstå Sandviken på grund av en idrottsskada. Sebastian körde mountainbike, Jeppe åkte skridskor som en riktig viking, behöver TAIF en förstärkning, med en spricka i nyckelbenet som resultat? Skämt åsido, tyvärr kan inte Jeppe åka tävlingen men förhoppningsvis kan han följa med upp till Sandviken, han är en viktig del av teamet även skadad. Tur i oturen, med Skodan till salu kommer Pelle Sääv inte till start så Kalle Lexe är ledig och åker med Patrik. Patrik och Kalle känner varandra sedan tidigare och har åkt ihop så Patrik är positiv och optimistisk och Kalle pratar ju också ”redig rikssmåländska" så med ny intercom skall väl kommunikationen fungera. Jeppe och Kalle träffas i veckan för att hjälpas åt att ge Patrik bästa möjliga stöd på lördag.
Med startnummer 10, först av N4 bilarna, startar Patrik och Kalle SS1 kl 08.40. Totalt 6 SS om tillsammans 109 km där SS 1 och SS2 går som SS 5 och SS 6 och med beräknad målgång för Patrik och Kalle ca kl 15.10. SS2/6 är 30,15 km så den kan bli helt avgörande, det gäller att inte överhetta däcken om gruset kryper fram på andra varvet. Hoppas mildvädret stannar söder om Sandviken så vi inte får problem med däcken. Patrik och Kalle åker upp torsdag kväll, lika ambitiösa som alltid, för rekognosering tidigt fredag morgon och serviceteamet åker tidigt (puuuuh) fredag morgon. Följ oss på www.patriksrallyteam.com och www.resultatservice.com. Med tuffast möjliga konkurrens behöver vi ert stöd, det är åtminstone en pallplats som gäller men målet är givetvis klasseger, det är flera som har den ambitionen.
» Pressrelease från Patriks RallyTeam.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad:
|
|
Grupp H som ny klass ut i Europa - vill man det?
Ted Malm har under de sex år som han drivit Volvo Euro Cup blivit uppvaktad av olika förare, team, arrangörer och publik om jag inte skulle öppna upp en klass för de trimmade Volvo bilarna.
Var finns ni gr H team som vill vara med om det där lilla extra.
Efter jag varit och sett på Snapph...Publicerad: 2025-08-11 09:05:17
Reiersen bland de många Svenskarna till Norska Rally Grimstad.
Den 23:e augusti körs norska Rally Grimstad där KNA Aust-Agder står för arrangemanget, 10 specialsträckor på 75km helt på asfalt från Grimstad. Norska Mästerskapet och Volvo Euro Cup finns på plats i jakt på poäng.
Ordinarie anmälan stängde under lördagen men chansen att anmäla sig till förhöjd a...Publicerad: 2025-08-11 06:02:25
GK Door Team Sweden, Dennis & Sunniva vinner – ökar SM-ledningen.
GK Door Team Sweden fick uppleva både jubel och motgångar under helgens Snapphanerallyt i Hässleholm.
I den internationella 4WD-klassen bjöd Dennis Rådström och Sunniva Rudi på en nervkittlande uppvisning. Inför den avslutande powerstage var marginalen till Kalle Gustafsson endast 0,3 sekunder – ...Publicerad: 2025-08-10 19:16:21
Tobias snabbast från start till mål i Stieg Ekströms Minne.
Under söndagen arrangerades Stieg Ekströms Minne av Teknis MC på Hallsbergs Motorstadion, allt överskott från tävlingen gick till Nyckelfondens cancerforskning. Tre åk på den 2,1km långa sträckan väntade under söndagen.
Tobias Pettersson och Hilmer Lindberg var vassast genom samtliga tre åk, Hilm...Publicerad: 2025-08-10 17:01:18
Hallberg i topp under fredagen, tekniska problem förstörde lördagen i Snapphanerallyt.
Patrik Hallberg och John Stigh fick en riktigt fin start på fredagen med 4 av 4 sträcksegrar i Rally SM deltävlingen Snapphanerallyt. En go känsla som följde med in på lördagsförmiddagen.
På SS6, dagens andra sträcka, fick de dock problem med bilen efter ett lyft, något som orsakade att hela bile...Publicerad: 2025-08-10 10:03:07
Hårda fighter och dramatiska avgöranden i Snapphanerallyt.
Internationella 4WD fick ett rafflande avgörande. Inför Power Stage Hovdala skiljde bara 0,3 sekunder mellan ledande Dennis Rådström/Sunniva Rudi och jagande Kalle Gustafsson/Tom Törngren. Rådström satte ner foten på sista sträckan och säkrade sin tredje seger för året med 6,0 sekunders marginal – e...Publicerad: 2025-08-10 09:17:37
Malm toppade Augustisprinten.
Augustisprinten som tredje och näst sista deltävling i Eskilstuna Sprintcup hos just Eskilstuna MK, tre åk på den 2,2km långa sträckan inne på klubben område.
Dubbelt i topp för arrangörsklubben då Anton Malm tog segern före Pontus Florin, 2,1 sekund mellan dem. Tredjeplatsen för David Dannevall s...Publicerad: 2025-08-10 07:35:33
Oljefiltret lossnade på sista sträckan, kostade segern i Snapphanerallyt för Flodin.
Patrik Flodin och Göran Bergsten tog täten direkt i Snapphanerallyt och vann tio av elva sträcksegrar. Men två kilometer från mål på tolfte och avgörande sträckan tvingades de parkera.
– En hållare innanför oljefiltret lossnade och tog med sig oljefiltret och därmed var rallyt över för vår del....Publicerad: 2025-08-09 21:04:44
Liljegren och Larspers Standardvinnare i SM.
Robin Liljegren och Nathalie Nilsson i BMW tar hem Standardklassen efter ss11, klassen fick avsluta sin tävling efter den näst sista sträckan i KR Snapphanerallyt, årets näst sista Rally SM deltävling. Segern skrevs 15,9 sekunder före Arvid Larspers som var bäste Junior SM åkare. Daniel Suvala, Osca...Publicerad: 2025-08-09 18:38:28
Rådström kör hem KR Snapphanerallyt - Peter och Simon andra vinnare.
Dennis Rådström och Sunniva Rudi avslutade Rally SM deltävlingen KR Snapphanerallyt med 5,7 sekunders sträckseger före Kalle Gustafsson vilket gav seger med sex sekunder - tätt värre inför avslutningen på Hovdala med andra ord. 1:26 minut bakom är trean Kim Nydén.
I den Nationella 4wd klassen var...Publicerad: 2025-08-09 16:51:44
|
|
Tidigare nyheter:
Oljefiltret lossnade på sista sträckan, kostade segern i Snapphanerallyt för Flodin.
Liljegren och Larspers Standardvinnare i SM.
Rådström kör hem KR Snapphanerallyt - Peter och Simon andra vinnare.
Rådström, Grahn, Flodin och Liljegren SM-ledare efter ss8 i KR Snapphanerallyt.
Rally i Hallsberg, Stieg Ekströms Minne under söndagen.
Följ lördagen med Snapphanerallyt, Augustisprinten och Bydalsfjällen Up Hill Race.
Snapphanerallyt inleddes med publikfest i Hässleholm.
Hallberg snabbast när Snapphanerallyt inledde - Karlström, Flodin och Olofsson i SM-topp.
Radio & TV-tablå för KR Snapphanerallyt.
Augustisprinten näst sista i årets Eskilstuna Sprintcup.
SM-kampen tar vid i KR Snapphanerallyt - 55 bilars startfält väntar.
Patrik Hallberg tar steget in i Internationella 4wd - VW Polo GTI R5 i Snapphanerallyt!
Amerikanskt besök för kommande LightOn Rallyt - Sandell favorit.
VEC skapar magi tillsammans med er, kalender 2026 & 2027.
Back SM i Bydalsfjällen, 60 rallyåkare till start.
Flodin och Bergsten ser fram emot Snapphanerallyt.
Medaljstriderna hårdnar när Rally-SM kommer till Hässleholm.
1300 Rallycup hyllar årets vinnare på Motorsportsalongen.
Arrangörer och Partners se hit, Svenska RallyCupen planerar för 2026!
Ekrundan med DM-serier, kompakt bana med 33km special.
Nyhetsarkiv:
[ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[ Nyheter 2005 ][
Nyheter 2004 ][
Nyheter 2003 ][
Nyheter 2002 ][
Nyheter 2001 ]
|
| |